Jump to content
Sign in to follow this  
tymon

Bilans substancji oraz energetyczny procesu produkcji piwa

Recommended Posts

Witam, jest to mój pierwszy post na forum i od razu proszę o pomoc/informacje.

Mam za zadanie przedstawić proces produkcji piwa (przedmiot Energochłonność procesów przemysłowych) - do wyboru czy jest to mały browar czy duży (wolałbym uniknąć produkcji domowej). Mam oczywiście jakieś ogólne informacje, potrzebuję jednak zrobić bilans energetyczny - tj ile kWh energii zostało zużytych do wyprodukowania X ilości piwa (z wyszczególnieniem na maszyny) - może to być w przeliczeniu na jedną butelkę albo 500l - do wyboru. Drugą rzeczą z którą mam problem to bilans substancji - tzn. Ile słodu chmielu wody itd zostało użytych do wyprodukowania X ilości piwa - tutaj oczywiście mogę się poratować przepisami domowymi ale wolę się utwierdzić w przekonaniu.

Mam nadzieję, że ktoś z was może wskazać mi jakieś książki, artykuły albo po prostu napisać z własnego doświadczenia jak to wygląda, bo w browarze niechętnie podają informacje dot. szczegółów produkcji a tym bardziej bilansu substancji i energochłonności.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

Tymoteusz Goczoł

t.goczol@gmail.com

Witam, jest to mój pierwszy post na forum i od razu proszę o pomoc/informacje.

Mam za zadanie przedstawić proces produkcji piwa (przedmiot Energochłonność procesów przemysłowych) - do wyboru czy jest to mały browar czy duży (wolałbym uniknąć produkcji domowej). Mam oczywiście jakieś ogólne informacje, potrzebuję jednak zrobić bilans energetyczny - tj ile kWh energii zostało zużytych do wyprodukowania X ilości piwa (z wyszczególnieniem na maszyny) - może to być w przeliczeniu na jedną butelkę albo 500l - do wyboru. Drugą rzeczą z którą mam problem to bilans substancji - tzn. Ile słodu chmielu wody itd zostało użytych do wyprodukowania X ilości piwa - tutaj oczywiście mogę się poratować przepisami domowymi ale wolę się utwierdzić w przekonaniu.

Mam nadzieję, że ktoś z was może wskazać mi jakieś książki, artykuły albo po prostu napisać z własnego doświadczenia jak to wygląda, bo w browarze niechętnie podają informacje dot. szczegółów produkcji a tym bardziej bilansu substancji i energochłonności.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Pozdrawiam

Tymoteusz Goczoł

t.goczol@gmail.com

polecam Kunz'a "Technologia piwa i słodu". Tam zapewne znajdziesz potrzebujące informacje.

dokładnie w rozdziale 10. Gospodarka energetyczna w browarze i w słodowni.

Srednio do wyprodukowania 1 hl piwa niezbędna jest energia cieplna w ilości 180-200 MJ i energia elektryczna 10-12 kWh:)

Srednio do wyprodukowania 1 hl piwa niezbędna jest energia cieplna w ilości 180-200 MJ i energia elektryczna 10-12 kWh:)

To sa dane z jakiegos browaru produkujacego "po pansku" albo z bardzo starej ksiazki...

5-6 [kWh/hl] i 50-60 [MJ/hl].... to sa realne dane.

Tutaj masz też jakieś zestawienie kosztów i ilości używanych surowców:

http://minibrowary.pl/node/1505

Jest tylko taki problem, że to są dane orientacyjne a ceny dość stare.. i pewnie średnio aktualne :D

A co do przepisów domowych, to do większości stylów na 100l piwa potrzeba około 20kg słodu, 100-200gr chmielu i 50-100ml drożdży. Ale to są zupełnie ogólne dane i bardzo zależne od piwa jakie chcemy zrobić.

Są to dane z książki Wolfganga Kunze wydanej w 1999 roku

No tak i wszystko jasne... :D

Tak ksiazka jest piwowarska biblia,ale wiele danych ma nie wiele wspolnego z obecna sytuacja w browarach, ktos mógby sie podjac wydania aktulizacji. ;)