Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Eksperyment z powodu małej dokładności pasków raczej na 100% nie był dokładny, ale myślę, że jakieś wnioski można wyciągnąć. EZ Water sugerował mi, że mash pH będzie się równać 5.4, Bru'n Water, że 5.6.

Wg pasków było to raczej około 5.7 - dopóki nie zaopatrzę się w pHmetr, dokładniej nie będzie.

Dodatkowo wygląda na to, że różnice w wyliczeniach obu arkuszy pojawiają się przy b. twardej wodzie (200ppm HCO3) i wygląda na to, że radzi sobie w tym lepiej Bru'n Water.

 

Chciałbym jeszcze w tym miejscu dodać, że twierdzenia jakoby słód magicznie doprowadzał pH zacieru do optymalnej wartości są błędne (niestety w to uwierzyłem, nie mierzyłem i długo szukałem przyczyny dziwnego smaku moich piw - nie oznacza to oczywiście, że poszukiwania zakończyłem, ale wydaje mi się, że tak).

Szczególnie w przypadku dużego stosunku woda/słód (BIAB, Speidel) to nie do końca musi być prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(niestety w to uwierzyłem, nie mierzyłem i długo szukałem przyczyny dziwnego smaku moich piw - nie oznacza to oczywiście, że poszukiwania zakończyłem, ale wydaje mi się, że tak).

 

Moim zdaniem wiecej niz 90% dziwnych posmakow w piwie to albo cos nie tak poszlo z fermentacja, albo masz problemy z drobnymi infekcjami.

Co innego moze pojsc nie tak?

DMS? z dobrymi slodami trzeba sie naprawde sie nastarac albo zainfekowac piwo.

Taniny? Zrob warke bez wysladzania i sie przekonasz.

Fenole/chlorofenole. ? - infekcja albo bardzo zla woda, albo zle wyplukany chlorowy wybielacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fenole/chlorofenole. ? - infekcja albo bardzo zla woda, albo zle wyplukany chlorowy wybielacz.

 

No więc stawiam na bardzo złą (twardą) wodę. Wybielacz zastosowałem raz, wypłukałem raczej dobrze, ale nic się zmieniło. Piwo zrobione na mineralce jeszcze oczekuje na degustację, piwo na RO wygląda na dobre.

Natomiast w niedzielę robiłem znowu piwo na kranówce, żeby zmierzyć pH i wyglądało podejrzanie wysoko - ok.6 - dodałem wg sugestii ww arkuszy nieco kwasu mlekowego i dopiero to zbiło pH.

 

Nie przeczę, że szukam w złym miejscu, ale wydaje mi się, że inne kąty przeszukałem już dość dokładnie. Za moją teorią przemawiać może też fakt, że w ciemnych piwach (RIS, stout) tego bliżej niezidentyfikowanego posmaku nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc stawiam na bardzo złą (twardą) wodę.

Bez przesady, aż tak źle z tą wodą nie jest :) Może i jest średnio twarda (ok 16-18*n), ale poza tym jest bardzo dobra.

Jak robiłeś piwo z wody po RO to jaką miała twardość? Robiłeś ze 100% RO czy 50/50 z kranówą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, aż tak źle z tą wodą nie jest :) Może i jest średnio twarda (ok 16-18*n), ale poza tym jest bardzo dobra.

Jak robiłeś piwo z wody po RO to jaką miała twardość? Robiłeś ze 100% RO czy 50/50 z kranówą?

 

W sumie gdańska woda nie działa tak strasznie (osobiście mi z kranu nie bardzo smakuje), ale warzę też w Elblągu i woda jest okropna, jeszcze twardsza (test akwariowy wykazał 19*n).

 

Stosowałem RO/filtr węglowy 50/50 (mniej więcej).

 

Może przyczyną posmaków być też chlor z kranówki niefiltrowanej przez nic (nieprzegotowanej, nieodstanej) - tak niestety robiłem w paru warkach. Ale z kolei przy paru filtrowałem i posmak był, lżejszy, ale jednak.

 

Może też duży stosunek siarczanów do chlorków - taką opcję zdaje się potwierdzać fakt, że przy mocniej chmielonych piwach ów posmak jest strasznie wyczuwalny.

 

A może rzeczywiście plącze mi się jakaś infekcja - ale sprzęt w Gd i E-gu jest zupełnie niezależny a irytujący posmak jest taki sam.

 

Jeśli to nie problem, to jakie masz pH zacieru i przy jakim stosunku wody do słodu (jakiego?)?

Może się uczepiłem tego pH zupełnie niepotrzebnie, ale w tej chwili nie wiem, co innego obwiniać (oprócz tych siarczanów - to też próbuję poprawiać CaCl, który przy okazje dodaje wapnia dla drożdży).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeprowadziłem małą analizę warszawiej wody jakiej używam do piwa

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/archiwum-jakosci-wody/wodociag-centralny-pazdziernik-2012

  • twardość: 217 - 12.15 stopni niemieckich (średnio twarda)
  • Ca wapń = Ca/20 * 50 = 217 Ca= 86.8
  • Mg magnez = 1/3 Ca Mg = 28.93
  • chlorki: 156
  • siarczany: 70

chciałem zbalansować zawartość siarczanów żeby było mniej więcej 1:1 - według wiki - ile powinienem sypać gispu i w którym momencie to robić?

rozumiem, że jeśli zależałoby mi na większym uwypukleniu chmielu (do ALE) musiałbym kolejną porcję dosypać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żelaza nie powinno być w wodzie, jeżeli coś to mniej niż 0.2-05 ppm (różne źródła).

 

 

Ale że w piwie? Bo w wodzie pitnej najwyższe dopuszczalne stężenie to 0,2mg Fe/l (lub 200ug/l tudzież 200ppm 0,2ppm).

Edit: rąbnąłem się w jednostkach ;)

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Raczej mocno mineralny:

 

- Na + 88,9 mg/dm3

- K + 15,2 mg/dm3

- Mg + 91,1 mg/dm3

- Ca ++ 467,6 mg/dm3

- Li + 0,45 mg/dm3

- Se ++ 0,005 mg/dm3

- Fe ++ 0,4 mg/dm3

No i wodorowęglanów coś koło 2000mg

 

Tak sobie kombinowałem że dodanie trochę takiej wody mogłoby pomóc, a na pewno nie zaszkodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta woda ma wszystkiego za dużo - Ca, HCO3. Podniesie Ci bardzo pH. W wodzie do zacierania Ca powinno być mniej niż 50ppm, a HCO3 mniej niż 20.

No i nie ma siarczanów, czyli tego czego potrzebujesz do stoutu i co wnosi gips.

Jeżeli nie masz gipsu, to lepiej zostawić wodę taką jaką masz niż dodawać tej mineralnej. To jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Mam u siebie wodą o twardości 19.9÷27.4 w stopniach niemieckich, przy tak twardej wodzie ile % byście polecali zmieszać tej wody z destylowaną żeby uwarzyć czeskiego pilsa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.