Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam na temat wody i niewiele rozumiem.

Poniżej dane mojej wody.

Rozumiem, że jest średnio twarda.

Dotychczas do piw chmielowych dodawałem tylko łyżeczkę gipsu.

Chciałbym spróbować z kredą i chlorkiem wapnia ale nie wiem ile.

 

Wskaźnik Stacja Uzdatniania Wody „Leśnica”

Mętność (mgSiO2/dm3) 0,5

Barwa (mgPt/dm3) <2,0

Temperatura (oC) 17,1

Odczyn pH 7,7

Żelazo (mgFe/dm3) <0,02

Mangan (mgMn/dm3) 0,006

Chlorki (mgCl/dm3) 33,7

Siarczany (mgSO43-/dm3) 78,7

Azotany (mgNO3/dm3) 3,62

Fluorki (mgF-/dm3) 0,14

Przewodnictwo właściwe (µS/cm ) 543

Wapń (mgCa/dm3) 69,4

Magnez (mgMg/dm3) 8,7

Twardość (mgCaCO3/dm3) 208

(mval/dm3) 4,16

(mmol/dm3) 2,08

(stopnie niemieckie) 11,6

(stopnie angielskie) 14,6

(stopnie francuskie) 20,8

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam na temat wody i niewiele rozumiem.

Poniżej dane mojej wody.

Rozumiem, że jest średnio twarda.

Dotychczas do piw chmielowych dodawałem tylko łyżeczkę gipsu.

Chciałbym spróbować z kredą i chlorkiem wapnia ale nie wiem ile.

 

 

Ale do jakiego stylu chcesz modyfikować?

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiki: http://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

 

"Ważny jest stosunek siarczanów do chlorków, bardziej niż bezwzględna zwartośc tych jonów. Jeżeli ich stosunek jest bliski 1 (równowaga), ich wpływ na piwo jest neutralny. Jeżeli siarszany maja przynajmniej dwukrotną przewagą, uwypukla to smak chmielu. Jeżeli przewagę mają chlorki, słód."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam na temat wody i niewiele rozumiem.

Poniżej dane mojej wody.

Rozumiem, że jest średnio twarda.

Dotychczas do piw chmielowych dodawałem tylko łyżeczkę gipsu.

Chciałbym spróbować z kredą i chlorkiem wapnia ale nie wiem ile.

 

 

Ale do jakiego stylu chcesz modyfikować?

 

Głownie style słodowe.

 

Kreda to tylko do stouta.

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiki: http://www.wiki.piwo...H_i_składu_wody

 

"Ważny jest stosunek siarczanów do chlorków, bardziej niż bezwzględna zwartośc tych jonów. Jeżeli ich stosunek jest bliski 1 (równowaga), ich wpływ na piwo jest neutralny. Jeżeli siarszany maja przynajmniej dwukrotną przewagą, uwypukla to smak chmielu. Jeżeli przewagę mają chlorki, słód."

 

Czyli moja woda jest dobra do stylów chmielowych.

 

Do stylów słodowych trzeba dodać chlorku wapnia? Ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje uzycie ktoregos kalkulatora. Chyba masz dosyc danych by policzyc dokladnie ile czego nalezy dodac by odpowiednio zmodyfikowac wode.

Jak bede mial chwile to zerkne i zobacze i przy okazji podesle linki do kalkulatorow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje uzycie ktoregos kalkulatora. Chyba masz dosyc danych by policzyc dokladnie ile czego nalezy dodac by odpowiednio zmodyfikowac wode.

Jak bede mial chwile to zerkne i zobacze i przy okazji podesle linki do kalkulatorow.

 

Dzięki.

Próbowałem korzystać z kalkulatora, który linkowałeś.

Wpisałem wartości i podaje ile i czego dodać.

Jednak gdy wybiorę lagera to nic nie podaje i nie wiem, czy to oznacza, że nic nie trzeba dodać czy, że woda nie nadaje się do lagera.

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kalkulatorem i twoimi wartościami, które podałeś. Podkreślam, że nie jestem specjalistą od chemi, to co napisałem jest moją opinią na temat jak rozumiem problem modyfikacji wody pod piwo.

 

Problemem w twojej wodzie jest zawartosc CO3... duzo za duzo, no i brak wartości Sodu. Na szczęście jak chcesz się bawić w modyfikacje wody, mozesz załatwić ten problem gotowaniem wody. Wtedy praktycznie jesteś w stanie uzyskać każdą wode pod brytyjskie piwa.

Jedynym problemem jest woda pod lagera...

 

Jak nie chcesz się bawić w gotowanie wody i modyfikacje całoścu to dodaj na oko 4g gipsu i 1g siarczanu magnezu na 10L wody dla piw chmielowych, albo

4.5g chlorku wapnia, 1.5g soli kuchennej i 0.5 kredy na 10L wody dla stoutów.

Do kotła podczas gotowania brzeczki. Nie powinno zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła podczas gotowania brzeczki.

A czy nie lepiej przed zacieraniem i do wysładzania? Zawartość minerałów zasadniczo wpływa na ph, a to jest najistotniejsze na etapie zacierania i wysładzania.

 

Do kontroli pH lepiej się sprawdza jakiś kwas. A sole podczas zacierania... to nie masz pewności ile czego przejdzie do brzeczki.

Przy bardzo miękkiej wodzie (jak u mnie) dodaje odrobinę gipsu do zacierania by zwiększyć ilość wapnia powyżej 50ppm. Ale jak ktoś już tego wapnia ma dosyć w wodzie przed modyfikacją to ja nie widzę powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kalkulatorem i twoimi wartościami, które podałeś. Podkreślam, że nie jestem specjalistą od chemi, to co napisałem jest moją opinią na temat jak rozumiem problem modyfikacji wody pod piwo.

 

Problemem w twojej wodzie jest zawartosc CO3... duzo za duzo, no i brak wartości Sodu. Na szczęście jak chcesz się bawić w modyfikacje wody, mozesz załatwić ten problem gotowaniem wody. Wtedy praktycznie jesteś w stanie uzyskać każdą wode pod brytyjskie piwa.

Jedynym problemem jest woda pod lagera...

 

Jak nie chcesz się bawić w gotowanie wody i modyfikacje całoścu to dodaj na oko 4g gipsu i 1g siarczanu magnezu na 10L wody dla piw chmielowych, albo

4.5g chlorku wapnia, 1.5g soli kuchennej i 0.5 kredy na 10L wody dla stoutów.

Do kotła podczas gotowania brzeczki. Nie powinno zaszkodzić.

 

Dzięki!

 

Czyli do lagera trzeba będzie kupić wodę.

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki!

 

Czyli do lagera trzeba będzie kupić wodę.

 

Jakbys przegotowal wode przed uzyciem... to nawet do lagera ujdzie. Nie bedzie idealna, ale dodatek 1g chlorku wapnia na 10L do zacierania powinno dac ci wode bardzo zblizona do wymaganej (roznica jonow co prawda jest 20%... od idealnej, ale chlorki-siarczany w bylyby w mniej wiecej stosunku 1:1 no i poziom wapnia cos kolo 60-70ppm. Magnez za wysoko o kilka ppmi sod ... niewiadomo jaki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Czyli do lagera trzeba będzie kupić wodę.

 

Jakbys przegotowal wode przed uzyciem... to nawet do lagera ujdzie. Nie bedzie idealna, ale dodatek 1g chlorku wapnia na 10L do zacierania powinno dac ci wode bardzo zblizona do wymaganej (roznica jonow co prawda jest 20%... od idealnej, ale chlorki-siarczany w bylyby w mniej wiecej stosunku 1:1 no i poziom wapnia cos kolo 60-70ppm. Magnez za wysoko o kilka ppmi sod ... niewiadomo jaki)

 

Ok, spróbuję.

Jak zrozumiałem watek to wody do wysładzanie się nie modyfikuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej to przygotowac wode na calosc. W przypadku gotowania wody w celu jej zmiekczenia jest to chyba jedyna metoda dostepna (http://www.demo.un.pl/solniczka/artykuly/twardosc2.htm#Najprostsza metoda zmiękczania - gotowanie ) bo trzeba gotowac przez 15 minut, a pozniej odfiltrowac/zdekantowac sole. nastepnie dodac odpowiednia ilosc dodatkow i zuzyc wode podczas warzenia. to jest idealny sposob. Ja z lenistwa sole do zacierania czesc, a pozniej do gotowania reszte. Ale ja mam ekstremalnie miekka wode i nic przed warzeniem nie musze z nia robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole wapnia dodaje się do zacierania, pomagają ustalić właściwe pH, sole wapnia rozpuszczają się powoli, lepiej im dać więcej czasu, a przy zbyt niskiej zawartości Ca także enzymy mogą mieć problemy z zacieraniem.

 

Tak najbardziej poprawnie jest do zacierania dodać porcję odpowiednio do ilości użytej wody, a do gotowania resztę (to co ma iść do wody do wysładzania i ew. dolewek do kotła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mareks, że poruszyłeś temat tej wody bo u mnie w kranie płynie ta sama :) . Planowałem jakieś lagery na styczeń/luty i teraz wiem na czym stoję w kwestii wody.

 

Witam ziomala! :)

 

Warzyłem lagery ale mi nie wychodziły a nie zwracałem uwagi na wodę.

Spróbuję z modyfikacją wody,

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej to przygotowac wode na calosc. W przypadku gotowania wody w celu jej zmiekczenia jest to chyba jedyna metoda dostepna (http://www.demo.un.p...nia - gotowanie ) bo trzeba gotowac przez 15 minut, a pozniej odfiltrowac/zdekantowac sole.

Ile czasu mniej więcej trzeba odczekać żeby utworzył się osad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej to przygotowac wode na calosc. W przypadku gotowania wody w celu jej zmiekczenia jest to chyba jedyna metoda dostepna (http://www.demo.un.p...nia - gotowanie ) bo trzeba gotowac przez 15 minut, a pozniej odfiltrowac/zdekantowac sole.

Ile czasu mniej więcej trzeba odczekać żeby utworzył się osad?

 

Nigdy tego nie praktykowalem, jak pisalem wczesniej, nie mam takiej potrzeby. Pomoca mozna szukac wsrod ludzi i stron www zwiazanych z akwarystyka, jesli nikt tego nie robil na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem w twojej wodzie jest zawartosc CO3... duzo za duzo, no i brak wartości Sodu.

 

Znalazłem w internecie jakieś badania Brity. Piszą, że poziom sodu we Wrocławiu jest 7 razy poniżej normy.

Norma polska to 200 mg/dm3 więc wychodzi 28.57.

 

Reasumując.

Na dolniaki muszę mieć przegotowana wodę + sole.

Już zrobiłem zamówienie w sklepie.

Jeszcze tylko muszę się rozejrzeć za chlorkiem wapnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem w twojej wodzie jest zawartosc CO3... duzo za duzo, no i brak wartości Sodu.

 

Znalazłem w internecie jakieś badania Brity. Piszą, że poziom sodu we Wrocławiu jest 7 razy poniżej normy.

Norma polska to 200 mg/dm3 więc wychodzi 28.57.

 

Reasumując.

Na dolniaki muszę mieć przegotowana wodę + sole.

Już zrobiłem zamówienie w sklepie.

Jeszcze tylko muszę się rozejrzeć za chlorkiem wapnia

 

Jesli jestes pewny ze bedziesz uzywal soli to kup 200g gipsu i chlorku wapnia. 100g siarczanu magnezu i max 50g kredy. Starczy na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.