Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli myślisz o źródełku w okolicach (naszej) Dąbrowy, to nie wiem czy Szymon (sn_phoenix) na niej czegoś nie warzył. Możesz się spytać. PS. Nasza woda jest generalnie bardzo dobra (trochę podkreślająca smaki chmielowe), chociaż lepsza do ciemniejszych nieco piw.

Nie, chodzi mi o źródełko na Słowiku. Woda tam jest tak miękka, że wskaźniki do akwarium pokazywały mi kiedyś prawie zero.

Ja mam w kranie wodę z Białogona, a ty pewnie z Zagnańska, i jest bardzo twarda, z tego co wiem nadaje się na Dortmundera, jednego nawet robiłem i wyszedł całkiem OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH wody jest kompletnie nieistotne, ważna jest jej twardość, a dokładniej alkaliczność rezydualna

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody#Alkaliczno.C5.9B.C4.87_rezydualna

 

W Twoim przypadku woda jest bardzo twarda, a weizeny to piwa jasne, więc lepsza byłaby woda miękka. Ale w przypadku tego piwa nie ma to wielkiego znaczenia dla smaku piwa, tylko możesz mieć trudności z uzyskaniem prawidłowego pH zacieru, twarda woda niechętnie poddaje się działaniu składników zakwaszających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. O ile przegotowanie wody przed zacieraniem może zmniejszyć twardość? Czy kwasek cytrynowy można stosować do obniżania ph?

Wczoraj mierzyłam twardość swojej wody testami akwarystycznymi. Z ciekawości zrobiłam analizę wody przegotowanej z czajnika.

Woda przegotowana miała o połowę mniejszą twardość ogólną i 30% mniejszą twardość przemijającą, a dokładnie:

 

GH przed gotowaniem - ok. 14 stopni niemieckich, GH wody z czajnika - 7 stopni niemieckich

KH przed gotowaniem - ok. 9 stopni niemieckich, KH wody z czajnika - 6 stopni niemieckich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam wystudzoną, przegotowaną wodę w czajniku, po prostu została z gotowania wody na herbatę. Nie przygotowywałam jej wg tego przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Mam pytanie - jak dokładnie korzystać z tego kalkulatora?

 

http://www.jimsbeerkit.co.uk/water/water.html

 

Mam takie parametry wody:

 

Zasadowość - 348

Twardość - 326

Ca - 92

Mg - 22

Na - 38

HCO3 - 1,22 x 348 = 424

SO4 - 25

Cl - 18

 

Jak rozumiem, mam wpisać na górze po lewej zasadowość, po prawej twardość, a w środku, jeżeli wody nie zmiękczam przed zacieraniem, nic nie wpisuję?

Poniżej wpisuję wszystkie wartości, tylko w czwartej kolumnie jest carbonante CO3- czy wpisuję tu wartość HCO3 ?

Po wpisaniu tych wszystkich parametrów kalkulator podaje, że mam dodać na 15 l wody 2,45 g gipsu oraz wyskakuje komunikat: Your intial carbonate level seems too high. Check carbonate reduction parameters. Co to właściwie oznacza?

Jak w tym kalkulatorze obliczyć alkaliczność rezydualną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wczoraj mi smakowały :/

Ta woda przypomina wodę mineralną, a Miejskie Wodociągi jeszcze wmamwia nam, że mamy się cieszyć:

http://www.mwik.com.pl/index.php?go=11 (troche starsze wyniki, dlatego niektóre dane minimalnie się różnią). Powinni dodać do nazwy miejscowości końcówkę "Zdrój". Innymi słowy, nawet jak mam zamiar robić Pale Ale, Stouta lub Bittera, to niczego już nie dodawać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba normalne, że wraz ze zdobywaniem doświadczeń, staramy się udoskonalać nasz warsztat, także ingerując w te strefy, nad którymi wcześniej nawet byśmy się nie zastanowili. Nie ukrywam również, że czym dłużej warzę, tym bardziej jestem krytyczny w stosunku do moich piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz przed warzeniem będe latać z wiaderkami do jakiegoś źródełka albo całkowicie przerzucę się na stouty;) Coder, czy w tym roku w Żywcu będzie skrzynka, do której można wrzucać piwa do oceny? Czas chyba poznać całą gorzką prawdę ;)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pozwolę sobie odświeżyć temat bo właśnie odebrałem wynik badania mojej wody.

 

 

mętność- 0,31

barwa - 7

pH - 6,83

mangan- 0,030

twardość 100mg/l około 6 st. niemieckich

amoniak- 0,07 mg/l

azotyny- 0.008

azotany- 2,6 mg/l

zasadowość- 1,9

 

W najbliższym czasie planuję warzyć oatmeal stouta więc chyba trzeba będzie zaopatrzyć się w twardszą wodę sklepową, ale bazując na mojej jeszcze przeciętnej wiedzy to chyba całkiem niezła do lagerów.Zawsze byłem przekonany że mam wodę dużo twardszą, może to nie woda pilzneńska ale jak na kranówkę to chyba nie najgorsza?Jeżeli jestem w błędzie to proszę o komentarz bardziej doświadczonych piwowarów/-ki bo ciężko mi się wyznać na tych wszystkich kalkulatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę masz faktycznie dość miękką - do lagerów jasnych jak znalazł. Jeżeli chcesz uwarzyć stouta, nie musisz się zaopatrywać w inną wodę ze sklepu. Jeżeli chcesz być zgodny ze stylem, wystarczy dodać gips piwowarski lub od biedy zwykłą kredę (węglan wapnia CaCO3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do stoutow radzilbym Chlorek Wapnia i kreda (naprawde troszeczke) i siarczanu wapnia. Wszystko powinno byc w odpowiednich proporcjach. wlasnie z duza przewaga chlorku wapnia.

Naprawde akurat w piwach brytyjskich jak bitter (przewaga siarczanu wapnia) i stout (przewaga chlorku wapnia) to naprawde ma duze znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja woda ma PH 7,78 i twardość 12 stopni niemieckich. Nie wiem jak z twardością, ale PH chyba stanowczo za duże. Ostatnio po raz pierwszy dodałem słodu zakwaszającego i piwo wyszło lepsze niż zwykle (może z innych powodów, a może dlatego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.