Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Gips, siarczan wapnia - podbijesz sobie tylko wapń i siarczany, dzięki któremu (siarczany) uwypuklić można odczucia chmielowe.

Do stouta trzeba podbić jony HCO3, bo zwyczajnie stout będzie kwaśny, zwłaszcza po zakwaszeniu wody do wysładzania.

 

Każdy kalkulator to powie np: http://www.brewersfr...tor/?id=ZGSG06T

i tak naprawdę to głównie o nie się wszystko rozchodzi :D

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba rozcieńczać z wodą demineralizowaną tylko tu jest ryzyko, ta ze stacji benzynowych nie jest zdatna do spożycia gdyż jest tylko pozbawiona związków mineralnych lecz zawiera metale ciezkie.

 

To już lepiej rób na kranówce.

Przez zmiękczanie wody twardej (jako tej głównej do dyspozycji w kranie lub studni) rozumiem gotowanie albo mieszanie z RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wącze się do dyskusji z racji wiedzy nabytej na studiach oraz wiedzy ogólnej :) Polacy dzięki czasom komunizmu jakie przez wiele lat u nas panowały nabyli pewne przyzwyczajenia iż woda z kranu jest paskudna. Wtedy była. Była darmowa, nieuzdatniana i obowiązkowo trzeba było ją gotować by nadawała się do czegokolwiek. Dodatkowo była dezynfekowana okropnie pachnącym chlorem. Od 15-20 lat wszystko zaczęło się zmieniać ku lepszemu jednak przyzwyczajenia zostały. Śmiać mi się chce jak ludzie kupują wodę z "biedronek, realów, tesków" i innych sklepów płacąć wg nich mało a w rzeczywistości ogromne sumy. Polskie prawo pozwala producentowi lać zwykłą kranówkę do butelek i jedyny wymóg to badanie tej wody raz na jakiś czas oraz opisanie jego podstawowych parametrów na butelce. Ludzie myślą ze woda źródlana jest ze źródła a mineralna ma duzo minerałów, niestety tak nie jest. Z naukowego punktu widzenia woda mineralna musi mieć powyżej 1000mg/l. Z handlowego punktu widzenia leje się zwykłą wodę jaką każdy ma w kranie i podpisuje źródlana lub o zgrozo mineralna niskozmineralizowana.

Osobiście uważam iz nie ma sensu wydawać kasy na taką wodę która za litr kosztuje minimum 1zł mając ją w kranie za ~0,005zł. Apropo piwowarstwa to sprawa jest prosta, dzwonimy do wodociągów, lub jeśli korzystamy z wody studziennej (badałem ich setki i wodą w 80% jest dobrej jakości) sprawdzamy czajnik, jeśli kamień (wodorowęglany) osadzają się w dużych ilościach to mamy wodę twardą, idelanie nadającą się do piw ciemnych. Jeśli popularnie zwanego kamienia jest mało to mamy wodę niskozmineralizowaną i tzreba by sypnąć gipsu do stouta ale reszta piw potrzebujących wody miekkiej będzie znakomita. W naszym kraju zdecydowanie przeważa twardy typ wody co jest dobre dla naszego zdrowia a czasami i piwa :D Amen.

 

 

Generalnie z większością wypowiedzi się zgadzam. Ale nie dlatego ludziom się zaleca wodę z butelki do warzenia piwa, bo jest dobrej jakości, ale dlatego, że właśnie jest niskozmineralizowana. Większość ludzi ma problem bo ma twardą wodę i najłatwiej sprawdzić czy to jest powód problemów z piwami to właśnie zakupić kilka 5L baniaków i albo uwarzyć piwo na samej wodzie butelkowej, albo na mieszanej z kranówką.

No i butelki 5L po wodzie przydają się do trzymania słodów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i butelki 5L po wodzie przydają się do trzymania słodów itp.

Akurat w moim przypadku są idealne do poboru wody źródła w lesie. Biniu, w przyszłym tygodniu zmieniam filtry, dam fotki, aż się boję po mają ponad pół roku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, właśnie kupiłem baniaczek oazy ze stonki i wychodzi mi ze choć jest bardziej miekka niz moja (OG 16) to twardość węglanową ma wywaloną w kosmos - po 25n przestałem liczyć. A jeśli dobrze rozumiem to co czytałem nas właśnie bardziej interesuje węglanowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda przy ujęciu może jest i dobra, ale to co leci w kranach? Mam wątpliwości.

Filtr po 4 miesiącach używania.

 

Nie rozumiem wątpliwości. Woda złej jakości napewno nie jest dopuszczona do użytku, chyba ze z Twojej studni. To że na filtrze przy dziesiątkach m3 się osadza coś nie znaczy że jest złej jakości. Tak działają przedstawiciele firm sprzedających filtry do wody, obojętnie do kogo pójdą i przefiltrują trochę wody to jest osad od związków zawartych w wodzie i dzięki temu skutecznie straszą jaka woda brudna wciskając filtry. Pomyśl kolego że dzięki temu osadowi dostarczasz niezbędne mikro i makroelementy dla swojego organizmu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale w wodzie z butelki znowu mam więcej tych mikro i makroelementów jak to nazwałeś (ciekawe co to za związki dają brązowe osady, które są tak niezbędne z wody). Nie mówiąc już o jedzeniu.

 

Filtr jest od Jarasa z wrocławskiej kranówki. Ja filtru nie mam z braku miejsca, inaczej bym założył sobie RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pobawiłem się trochę w czytanie raportu stanu wody z warszawskich filtrów. Wychodzi tak:

Magnez średnia 12,2

Sód średnia 61,5

Wapń średnia 72,8

Twardość 232,8 CaCO3/l

Chlorki średnia 109

Siarczany 65

Alkaliczność rezydualna ze wzoru z wiki wychodzi 283

Wpisuję to na stonie http://www.jimsbeerkit.co.uk/water/water.html i wychodzi mi np. do burtonizacji na 20l potrzebuję wrzucić 4,91 grama gipsu i 1,58 grama siarczanu magnezu. Poprawcie mnie jeśli coś pokręciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tą alkaliczność rezydualną policzyłeś i w czym jest wyrażona?

 

 

No i te wartości ze strony mpwik są o kant d... potłuc - Ca, Na i Mg podają jako średnie roczne, co przy ujęciu powierzchniowym i dużych rocznych wahaniach może znacznie odbiegać od obecnej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe co to za związki dają brązowe osady

Też mnie to interesuje - zwykle brąz dają związki żelaza (w rudości) oraz miedzi (zielonkawy + żelazowy rudy = brąz). No ale tak to robię jak chcę z premedytacją coś zabarwić, zakładanie że w wodzie pitnej jest to samo byłoby odważnym stwierdzeniem... Choć przy żeliwnych i mosiężnych rurach może mieć sens.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tą alkaliczność rezydualną policzyłeś i w czym jest wyrażona?

 

 

No i te wartości ze strony mpwik są o kant d... potłuc - Ca, Na i Mg podają jako średnie roczne, co przy ujęciu powierzchniowym i dużych rocznych wahaniach może znacznie odbiegać od obecnej wartości.

 

Chodzi oczywiście o zawartość HCO3. Z wzoru, który jest na wiki:

 

"Czasem podawana jest alkaliczność jaki CaCO3 (znowu to jest tylko jednostka, i proszę jej nie mylić z twardością jako CaCO3). Głownym winowajcą alkaliczności wody jest jon HCO3, możemy więc wyliczyć jego zawartość w ppm mnożąc alkaliczność (podaną jako CaCO3) przez współczynnik 61/50. I odwrotnie, mając stężenie HCO3 w ppm możemy wyliczyć alkaliczność (mnożąc przez 50/61)"

 

Nie wiem czy coś nie pokręciłem:

232,8(zawartość CaCO3/l) *61/50= 284

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkaliczność jako CaCO3 to nie jest twardość jako CaCO3 :)

Szukaj zasadowości ogólnej lub czegoś podobnego w raporcie albo podaj link do raportu.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś nie pokręciłem:

232,8(zawartość CaCO3/l) *61/50= 284

Zgadza się, ale to nie jest alkaliczność rezydualna tylko zamiana wartości jako CaCO3 na HCO3 - opisywany parametr pozostaje ten sam, czyli twardość.

Podstaw sobie zresztą do wzoru na twardość z wiki: (Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3

Alkaliczności niestety MPWiK nie podaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkaliczność jako CaCO3 to nie jest twardość jako CaCO3 :)

Szukaj zasadowości ogólnej lub czegoś podobnego w raporcie albo podaj link do raportu.

 

Tu są podstawowe informacje:

 

http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.