Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

A co myślicie  o takim rozwiązaniu. Biorę wodę w 100% destylowaną czyli mam wszystkie aniony i kationy na 0 i z tego jak rozumiem jest też zerowa alkaliczność co będzie dobre do piwa jasnego. I teraz odpalam jakiś kalkulator czy w beersmithie czy inny i sam sobie obliczam ilość soli itp jakie muszę dodać żeby wysterować sobie wodę idealnie pod moje potrzeby. Myślicie że to zda egzamin ?? Robił kto takie eksperymenty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii jak najbardziej, w praktyce były głosy że niektóre wody destylowane (np. do chłodnic) dostępne w marketach nie nadaje się do spożycia, bo mogą mieć podwyższony poziom jonów ciężkich (np. ołowiu, jednak nie znalazłem źródeł potwierdzających tę tezę). Jak sam destylujesz to nie ma problemu.

 

Można też chyba kupić wody demineralizowane przez filtr RO.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kantor napisał:

W teorii jak najbardziej, w praktyce były głosy że niektóre wody destylowane (np. do chłodnic) dostępne w marketach nie nadaje się do spożycia, bo mogą mieć podwyższony poziom jonów ciężkich (np. ołowiu, jednak nie znalazłem źródeł potwierdzających tę tezę). Jak sam destylujesz to nie ma problemu.

 

Można też chyba kupić wody demineralizowane przez filtr RO.

Nie sam nie destyluje. Ale średnio mi się chcę wierzyć że są tam jakieś jony, skoro sens tej wody jest taki żeby nic tam nie było ale też głowy nie daje. Muszę chyba taką opcje wypróbować 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te jony mogą być na poziomie np poniżej 0,1 ppm, a mogą pochodzić np. od skorodowanych elementów destylarek.

PS A widziałem tak skorodowane destylarki, że taką wodę średnio bym ochotę miał pić ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Chciałbym się poradzić o moją wodę.

Ogólne wrażenie jakie mam to, że piwa chmielone lubią mieć zalegającą goryczkę. 

Zainteresowałem się więc składem i co udało mi się uzyskac od wodociagów to:

pH: 7,2  Twardość ogólna: 93 mg/l CaCO3, Chlor wolny: 0,07 mg/l, są jeszcze podane glin, zelazo, mangan, chloroform, ale jak myślę to nieistone.

Badając kranówe paskiem pH i testem akwarystycznym, dodatkowo wybadałem takie parametry:

pH: 6  GH: 6dH  KH: 3dH

 

i teraz używając kalkulatora z briewersfirend, chąc uzyskać jakiś zbalansowany profil pokazuje mi żebym dodał 50(mg/l) Ca,    25 Na,  75 Cl, 80 SO, 37 HCO.

I pytanko do szanownych piwowarów, jak czytać te zalecenia kupić kredę i gips piwowarski? i dać po łyżecce? jak przeliczyć suchy gips na mg/l.

Będę wdzięczny na nakierowanie jakieś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja podpytam o moją wodę. Dotychczas przez prawie 70 warek nie zawracałem sobie tym głowy. Wiem jednak, że mam twarda wodę. 

Posiadam trochę danych o mojej wodzie:

Twardość CaCO3 - 331 mg/dm3

Ph - 7,3

Siarczany - 18

Chlorki - 28

Sód - 25

Twardość węglanowa - 14 dH (własny pomiar testem kropelkowym akwarystycznym - na stronie wodociągów nie znalazłem tej wartości)

Mogę zbić twardość ogólna wody zmiękczaczem ale zwiększy to poziom Sodu. 

 

Na pewno do piw jasnych do zbicia jest twardość węglanowa. Nie posiadam żadnych filtrów RO i nie mam dostępu do takiej wody. Wiem że gotowaniem można trochę to zbić. Czy oprócz tego dodawanie kwasów ma jakiś wpływ na tą twardość? 

Druga sprawa to czy do piw dobrze chmielonych zmieniać stosunek chlorków do siarczanów? Jeżeli tak to dodatkiem gipsu lub soli epsom?

Próbowałem coś liczyć na kalkulatorze ale jakoś nie ogarniam tego tematu. 

 

Nie potrzebuję jakiegoś idealnego profilu wody a jedynie jakieś drobne modyfikacje pod Pale Ale, APA, AIPA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie piwowarską brać. Czy mogę prosić kogoś w miarę obeznanego w temacie wody o porady czy i jak powinienem modyfikować swoją wodę ? Przeważnie warzę piwa w stylu IPA.

 

Chociaż kilka słów porad będzie dla mnie cenne. 

parametry_wody_wik(1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, myszarafa napisał:

Witam serdecznie piwowarską brać. Czy mogę prosić kogoś w miarę obeznanego w temacie wody o porady czy i jak powinienem modyfikować swoją wodę ? Przeważnie warzę piwa w stylu IPA.

 

Chociaż kilka słów porad będzie dla mnie cenne. 

parametry_wody_wik(1).pdf

ciężko powiedzieć te parametry lekko wybrakowane brakuje w sumie najistotniejszych chlorków i siarczków. Bez tych danych nie ma sensu modyfikować bo nie wiesz co modyfikujesz. Do IPA możesz profilaktycznie sypnąć gipsu 3-5g i sprawdzić efekt. No i na pewno zakwaszaj wodę do wysładzania tzn zjedź poniżej 6Ph ale bez szaleństw 5.5-6ph IMO jest optymalne. I zakwaszaj zacier o ile sam się nie ustabilizuje na odpowiednim PH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, myszarafa napisał:

Dzieki za odp. Zapytam dostawcę wody czy jest w stanie udostępnić brakujące parametry.

Na pewno jest ale może chcieć za to hajs, najlepiej zbadać konkretnie próbke wody z Twojego kranu ale to już większy koszt i może bez przesady? poza tym u mnie sa badania podawane co miesiąc i to sie zawsze zmienia lekko tzn parametey. Idealnie jest miec RO i wtedy masz wode taką jaką chcesz. Powiem może lekką herezje ale ja od kilkunastu warek jade na 100% destylowanej z auchana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nigdy nie przykładałem wagi do składu wody przy warzeniu, ale zgłębiając temat, dochodzę do wniosku, że faktycznie może mieć duży wpływ na finalny produkt.

Za Waszymi radami wystosowałem prośbę o udostępnienie analizy składu wody do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w pobliżu mojego miejsca zamieszkania i dostałem od nich takie zestawienie (w załączniku).

 

Czy ktoś bardziej doświadczony może rzucić okiem na ten skład? Warzę raczej mocno chmielone IPA wszelkiej maści, więc z tego co udało mi się odszyfrować stosunek siarczanów do chlorków wynosi 2:1 więc chyba dobrze. A co z resztą? pH, twardość, co powinienem zmodyfikować?

woda.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko woda, ph do wysładzania warto zbić poniżej 6 a zacieru w zależności na jakim poziomie się ustali ale pewnie też ze 2-3 ml kwasu będzie przydatne. Stosunek masz niby dobry ale przy mocno chmielonym piwie może się okazać za mało. Zapoznaj się wolnej chwili z tym art.

https://www.brewersfriend.com/2018/02/13/brewing-water-basics-putting-it-all-together/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 12.04.2018 o 22:07, Wuuu napisał:

Czy ktoś bardziej doświadczony może rzucić okiem na ten skład? Warzę raczej mocno chmielone IPA wszelkiej maści, więc z tego co udało mi się odszyfrować stosunek siarczanów do chlorków wynosi 2:1 więc chyba dobrze. A co z resztą? pH, twardość, co powinienem zmodyfikować?

 

Chlorków (7,6) i siarczanów (15,6) masz tak mało, że nie mają żadnego znaczenia.
pH wody też nie ma znaczenia, liczy się pH zacieru, które (biorąc pod uwagę wodę) zależy od zawartości Wapnia (oraz Magnezu) oraz alkaliczności - których to badanie nie zawiera.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
8 minut temu, Fenris napisał:

zażelaźoną to na pewno poza tym całkiem normalną można pod wyraźniejsze style lekko modyfikować i albo ja jestem ślepy albo nie ma info o wapniu, a to by się akurat przydało

Wyrazniejsze style to wedlug Cb jakie? :) nic o wapnie nie znalazlem. Jak mozna zmodyfikowac i wgl czy jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiesz jak chcesz zrobić mocno nachmieloną  ipa to warto podbić siarczki a jak np new englanda to chlorki. Ale apa zwykła wyjdzie dobrze z tym że może dawać, żelazkiem ;) ja przy takiej ilości żelaza to bym wodę w biedrze kupował czy innym tesco no chyba że trzaskasz po 50l 3 razy w tyg to może się nie spinać. No chyba że badałeś wodę z Twojego konkretnego kranu i masz stare rury albo instalacje w domu, więc może by warto zbadać wodę z innego kranu, chyba że to oficjalne badania wodociagów w Twoim mieście to się powinny one gimnastykować żeby to żelazo zbić :D

 

Edytowane przez Fenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Fenris napisał:

no wiesz jak chcesz zrobić mocno nachmieloną  ipa to warto podbić siarczki a jak np new englanda to chlorki. Ale apa zwykła wyjdzie dobrze z tym że może dawać, żelazkiem ;) ja przy takiej ilości żelaza to bym wodę w biedrze kupował czy innym tesco no chyba że trzaskasz po 50l 3 razy w tyg to może się nie spinać. No chyba że badałeś wodę z Twojego konkretnego kranu i masz stare rury albo instalacje w domu, więc może by warto zbadać wodę z innego kranu, chyba że to oficjalne badania wodociagów w Twoim mieście to się powinny one gimnastykować żeby to żelazo zbić :D

 

Właśnie oficjalne badania z wodociągów :) jak narazie nie wyczułem żelaza w moich piwerach i oby tak zostało. Dzięki wielkie za wyjaśnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.