Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Tak trochę poczytałem i się zastanawiam nad swoją wodą. Według raportu wygląda to następująco

 

pH-7,67

Ca- 126

Mg- 15,6

Na- 18,3

SO4- 79,7

Cl-33,2 

HCO3- 337

alkaliczność - 276

 

Jak byście to ocenili?

Wkładając to do kalkulatora wychodzi że woda powinna być całkiem dobra do ciemnych piw, jeśli dobrze rozumiem. Jedynie balans między chlorkami a siarczami jest mocno po stronie akcentu na chmielowość, gdzie lepsze było by chyba odwrotnie. 

 

Pytanie czy mogę coś zrobić by tą wode poprawić ku piw ciemnym? Jakoś przesunąć balans w słodowość? 

Według kalkulatora jeśli dodam 2,5g soli nacl na 30L Na podskakuje na 51 a Cl na 83 pytatnie czy to lepiej?

Ewewntualnie clorek wapnia, tylko wtedy podnoszę też wapń którego chyba już nie brakuje. 

 

Do jasnych  trochę twarda, ale poki co prynajmniej na ten sezon musi tak zostać. Może znajdę jakąś w butelakch w rozsądnej cenie, ale będzie trzeba poszukać.

Pytanie podobne czy z tej co mam mogę coś zrobić by ją jakoś łatwo ulepszyć. Myślałem o tym samym co wyżej a mianowicie przesunieciu balansu na słodowość by w mocniej chmielowych nie mieć zbyt gryzącej goryczki.

 

 

Edytowane przez Fradio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Fradio napisał:

Jedynie balans między chlorkami a siarczami jest mocno po stronie akcentu na chmielowość, gdzie lepsze było by chyba odwrotnie. 

Przecież chlorków masz prawie dwa razy tyle co siarczanów. Gdzie tu balans na chmielowość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fradio napisał:

Według kalkulatora jeśli dodam 2,5g soli nacl na 30L Na podskakuje na 51 a Cl na 83 pytatnie czy to lepiej?

Tak.

Jony sodu podkreślają charakter słodowy. Może być ich do 100ppm, więc jest ok.

Stosunek chlorków do siarczanów również będzie ok.

Edytowane przez Krzyżak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Często poleca się zapraszać wodę do wygłaszania szczególnie w ipach. 

A jak ma się to w przypadków piw ciemnych czy stoutach? 

Zacieru w większości przypadków nie ma potrzeby bo robią to już słody. 

Jak ma się to do wody do wysladzania. 

Warto czy zbyteczne A może nawet szkodliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Fradio napisał:

Często poleca się zapraszać wodę do wygłaszania szczególnie w ipach. 

Moja woda jakaś taka milcząca, mimo zachęt ;)

A tak serio, to myślę,  że zakwaszanie wody do wysładzania na pewno nie zaszkodzi, a trudno przewidzieć, kiedy pH zacieru wzrośnie na tyle, żeby zaczęły się wypłukiwać taniny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Fradio napisał:

Często poleca się zakwaszać wodę do wysładzania szczególnie w ipach. 

A jak ma się to w przypadków piw ciemnych czy stoutach? 

Zacieru w większości przypadków nie ma potrzeby bo robią to już słody. 

Jak ma się to do wody do wysladzania. 

Warto czy zbyteczne A może nawet szkodliwe?

Zawsze koryguje pH wody, bez względu na styl piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzyżak napisał:

No chyba nie do końca tak jest.

No to może podziel się argumentami.  Moim zdaniem jest właśnie tak jak napisałem,  bo woda demineralizowana praktycznie nie ma alkaliczności resztkowej. Będzie jedynie rozcienczać brzeczkę w młócie, bez zwiększania pH z powodu składu wody.  Oczywiście w młócie zachodzą nadal pewne reakcje chemiczne, ale woda demineralizowana powinna wystarczyć bez zakwaszania.

Zauważ, że ilość kwasu do zakwaszania nie jest stała, tylko zależy od alkaliczności wody. Nie chodzi tylko o pH, tylko też zdolność buforowania. Tej w wodzie destylowanej/demineralizowanej/ RO praktycznie nie ma. Odwracając sytuację,  nie ma także potrzeby korekty pH substancji, do której taka woda jest dodawana.

 

Sam tak czasem robię przy IPA i jakoś goryczki uważam za bardzo dobrą. Mam jakieś porównanie, bo na początku (jak wielu) nie zakwaszałem wody do wysładzania.

 

Jak ktoś chce, to można sobie wyszukać "acidifying RO sparge water".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

utknąłem na próbie wpisania wartości mojej wody w Beersmith, a co za tym idzie wygenerowaniem dodatków do jej modyfikacji

 

pomożecie?

 

załączam PDF moej kranówki ale...

 

1. nie mam podanej zawartości wapnia a jedynie info o zawartości magnezu (9,9mg/l) oraz informację że "sumaryczna zawartość wapnia i magnezu / twardość ogólna" to 219mg/l

czy to prosta matematyka 219-9,9=209,1mg/l wapnia?

 

na logikę może i tak ale myli mnie tu owa "twardość ogólna" która w wiki jest opisywana jako CaCO3

 

2. nie mam w badaniu wody podanej wartości wodorowęglanów więc nie wiem co tam wpisać

 

jak to rozkminić żeby wpisać odpowiednie wartości w BeerSmith? da się czy to raport z punktu widzenia piwowarstwa niewystarczający?

1849674739_fot124.JPG.dd6ab5286171318b9d62a059cfe84913.JPG

2022.04 Krupia Wólka.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z arkusza Bru 'n' Water dostępnego za darmo w internetach. Tam dopasowuj wartość wapnia tak, aby alkaliczność wyszła na 209,1. Arkusz wyliczy Ci też bicarbonates (HCO3) na podstawie twardości i pH.

 

Edytowane przez Pingwinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.11.2022 o 18:35, Pingwinho napisał:

Skorzystaj z arkusza Bru 'n' Water dostępnego za darmo w internetach. Tam dopasowuj wartość wapnia tak, aby alkaliczność wyszła na 209,1. Arkusz wyliczy Ci też bicarbonates (HCO3) na podstawie twardości i pH.

 

 

Jakoś nie mogę tego rozkminić...

1. wpisuję w arkusz to co wiem o wodzie na pewno (magnez, sód, chlorki, siarczki, ph)

2. nie wiem gdzie wpisać informację z raportu: "sumaryczna zawartość wapnia i magnezu / twardość ogólna: 219 mg/l" - trzeba to wpisać jako ALKALINY AS? w wersji BICARBONATE czy ALKALINITY?

 

 

1936529693_fot038.thumb.JPG.aa9fc3b820d7f63241e61231a71bcbf5.JPG

 

...bo rozumiem że o ten kalkulator i o belkę SOURCE WATER chodzi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumaryczna zawartość wapnia i magnezu / twardość ogólna to inaczej twardość wyrażona w jednostkach mg CaCO3/l

 

Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartość używając wzoru:

(Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3

 

Magnez znasz więc:

(Ca/20 + 10/12,1)*50=209,1

 

Ca= 67,1 (ppm lub mg/l bo to to samo)

 

Alkaliczność wpisz tak aby ion balance mEq/l wyszło 0

 

Miłej zabawy z kalkulatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej

Ja z takim tematem, w nieodległej przyszłości czeka mnie przeprowadzka na działkę z całym browarniczym majdanem. Konkretnie na ogródek działkowy, na którym mam prąd i wodę (wywiercona studnia i pod nią podłączony hydrofor). 

Chcialbym wody ze studni używać do warzenia żeby nie latać z baniakami z wodą. Zastanawiam się, w jaki sposób zweryfikować to co mogę tam zastać:

1. Zrobić badanie wody czy nie ma żadnych niepozadanych bakterii które uniemozliwyłby korzystanie z wody, jeśli się okaże że jest ok, to badanie składu wody i potem ewentualnie założenie RO lub jeszcze jakiś filtrow uzdatniajacych wodę jeśli będzie taka potrzeba?

2. Zrobić badanie wody na bakterie - jak będzie ok - wtedy założyć filtry itp i dopiero wtedy badanie wody?

3. Założyć filtry a dopiero potem sprawdzić co leci z ziemi?

 

Punkt 3 najmniej sensowny wg mnie, bo trzeba zacząć od inwestycji a potem moze okazać się że woda będzie niezdatna (przynajmniej tak mi się wydaje), rozsądny wydaje się punkt 2 jak na moje. 

A według Was jak można to jeszcze rozegrać? Coś innego istotnego jeszcze pominąłem? 

A może ktoś warzy na ogródkach działkowych i już z tematem się uporał? :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez tymonisko
Literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Z taką wodą "działkową" z hydroforu jest zawsze problem. Komplet badań jest dość drogi, poza tym nigdy nie jesteś pewien tego, czy sąsiad w ramach dziwnych oszczędności nie poprzewiercał sobie szamba.

Ja tez mam działkę letniskową i wody z hydroforu używam tylko do podlewania oraz do sanitariatów. Wodę spożywczą kupuję albo zabieram z domu.

Podsumowując - wg mnie nie warto. Koszt badań i filtrów znacznie przewyższy koszt zakupu tych np. 30 litrów wody w bańkach na każdą warkę. Wodę z hydroforu użyjesz do chłodzenia.

Ale zrobisz jak będziesz chciał.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, tymonisko napisał:

Hej

Ja z takim tematem, w nieodległej przyszłości czeka mnie przeprowadzka na działkę z całym browarniczym majdanem. Konkretnie na ogródek działkowy, na którym mam prąd i wodę (wywiercona studnia i pod nią podłączony hydrofor). 

Chcialbym wody ze studni używać do warzenia żeby nie latać z baniakami z wodą. Zastanawiam się, w jaki sposób zweryfikować to co mogę tam zastać:

1. Zrobić badanie wody czy nie ma żadnych niepozadanych bakterii które uniemozliwyłby korzystanie z wody, jeśli się okaże że jest ok, to badanie składu wody i potem ewentualnie założenie RO lub jeszcze jakiś filtrow uzdatniajacych wodę jeśli będzie taka potrzeba?

2. Zrobić badanie wody na bakterie - jak będzie ok - wtedy założyć filtry itp i dopiero wtedy badanie wody?

3. Założyć filtry a dopiero potem sprawdzić co leci z ziemi?

 

Punkt 3 najmniej sensowny wg mnie, bo trzeba zacząć od inwestycji a potem moze okazać się że woda będzie niezdatna (przynajmniej tak mi się wydaje), rozsądny wydaje się punkt 2 jak na moje. 

A według Was jak można to jeszcze rozegrać? Coś innego istotnego jeszcze pominąłem? 

A może ktoś warzy na ogródkach działkowych i już z tematem się uporał? :)

 

Pozdrawiam

Nawet w stacji uzdatniania woda jest monitorowana. Skład wody może się zmieniać z czasem, nie wystarczy jedno badanie, by mieć pewność, że woda już zawsze będzie zdatna do picia. Są zestawy filtrów, które mogą uzdatnić wodę do picia taką ze studni. Oprócz filtrów mechanicznych, usuwających osady, stosuje się filtry węglowe i lampę UV do dezynfekcji wody. Albo na przykład srebro, ale woda może mieć wtedy metaliczny posmak. Dopiero po punkcie 3 możesz sprawdzić skład wody, ale i tak nie można wykluczyć, że woda będzie zawierała jakieś sole, których byś nie chciał mieć.

Drugie rozwiązanie to załatwienie sobie destylarki i dosypywanie minerałów do wody, ale to też droga zabawa, bo destylarka żre prąd. Chyba, że masz panele, co Ci produkują energię to wtedy ma to sens.

Reasumując, na pewno nie chce Ci się targać tej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tymonisko

Po pierwsze, będąc na Twoim miejscu warzyłbym jednak na wodzie z baniaków.

 

Natomiast jeśli to duży problem, to zrobiłbym badanie wody na obecność bakterii i ewentualnie skład chemiczny.

Piszę ewentualnie, bo i tak na 95% będziesz potrzebował zestawu RO, żeby zejść z jonami do wartośći bliskiej 0, a potem za pomocą soli piwowarskich zbudować odpowiedni profil wody

DO kontroli takiej wody możesz kupić prosty miernik 

https://allegro.pl/oferta/miernik-twardosci-wody-tds-ec-temp-osmoza-tester-12907039869

 

Ta studnia to "abisynka" do 8m ?
Wobec tego możesz w niej mieć śladowe ilości azotanów z nawozów używanych na ogródkach.

Najczęściej przekraczanymi pierwiastkami są żelazo i mangan.   Test na żelazo jest prosty - do słoiczka z wodą ze studni wsyp łużeczkę OXI, czy innego nadwęglanu sodu.

Jeśli woda zrobi się żółta, pomarańczowa, czy wręcz ruda masz przekroczenie żelaza

Usuwanie żelaza jest o tyle trudne, że najpierw wodę trzeba natlenić. 

Nie wiem, jak z dużym przekroczeniem żelaza radzą sobie proste zestawy RO.

Jak dla mnie - nie warto.

BO pewność stałego składu chemicznego wody da ci tylko rozbudowany zestaw RO, a co do czystości biologicznej będziesz potrzebował lampy UV, bo nigdy nie będziesz pewien, czy cos niechcianego właśnie się w niej nie pojawiło

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedź, każda z nich ma w sobie punkty/obawy które też mi chodziły po głowie - stałość profilu/nawożenie ziemi w okolicy i ogólnie zdatność wody nawet po przepuszczeniu przez filtry. 

24 minuty temu, fotohobby napisał:

Ta studnia to "abisynka" do 8m ?

Tak, z tego co kojarze u mnie na jakiś 6m jest woda. 

 

Więc pozostaja jednak baniaki - mniej wygodne ale jednak bezpieczniejsze rozwiązanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Godzinę temu, MarcEs napisał:

Witajcie,
Króra markerowa woda najlepiej sprawdzi się do NEIPY?
Dzięki

Wysłane z mojego SM-G990B przy użyciu Tapatalka
 

Trudno powiedzieć gdyż część marketówek (Oaza, Saguaro)  pozyskiwana jest z różnych otworów i ma różne właściwości.

praktycznie każda źródlana się nada, po dodaniu 4-5g NaCl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś mógłby mi doradzić co mam wpisać w profilu wody w grainfatherze mając wodę o parametrach takich jak niżej wyszczególnione i zamontowany ten zmiękczacz https://www.ustm.pl/produkty/filtry-do-wody/zmiekczacze/primono---pierwszorzedny-wybor/

 

pH-7,6

twardość ogólna - 327,

Na- 9.7,

SO4- 19.5,

Cl-10.4,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.