Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 10.08.2018 o 00:44, INTseed napisał:

Czy filtrując wode przez dzbanek dafi otrzymam miękką wode?

 

Tak, ja w ten sposób filtrowałem wodę do małych akwariów dla ryb słodkowodnych, filtracja przez dzbanek znacznie zmiękcza wodę. Jeśli masz twardą wodę to różnicę możesz też zauważyć przy samym gotowaniu wody - u mnie np. bez filtracji gotowanie wody w czajniku przez miesiąc skutkuje sporym osadem kamienia na dnie czajnika. Ten sam proces tylko z dodatkową filtracją przez dzbanek zanim najleję wody do czajnika zmniejsza osad o ponad połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Prośba o wsparcie , jestem początkującym piwowarem który właśnie próbuje uwarzyć  pierwszego pilsa  , sprawdziłem wodę kranówę w wodniku są tam jedynie szczątkowe informacje

z   (www.brewersfriend.com/water-chemistry/ )   nie daje rady   więc podaje najistotniejsze info 

CaCO3/I    28mg   czyli super mięka 

PH  7,3   

zakupiłem:

kwas fosforowy  (obniżenie PH)  czekam na przesyłkę

gips piwowarski (podbicie goryczki) stosuje do 5g na warkę 20-22l

chlorek wapnia (podbicie słodowości) stosuje do 5g na warkę 20-22l

pytanie  ile kwasu na każdy 1l wody do procesu by zbić PH z 7,3 do 5,5 -6 , jak będą oddziaływać na ph pozostałe modyfikatory tj chlorek wapnia / gips ,

wiem że jest kupa informacji w temacie, ale już mnie od nich głowa rozbolała, (temat rzeka)

poprosiłbym o małą wskazówkę zanim zgryzę wodę np. jak dodasz 10ml do 30L to zbijesz PH z 7,3 do... przy założeniu że nie będziesz sypał tego i tego 

z góry dziękuje za podpowiedź    

http://www.wodnik.net.pl/pl/parametry-jakosci-wody

ujęcie sosnówka

Edytowane przez beniamin76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@beniamin76 nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Po takiej miękkości  mozna powiedzieć, że  Twoja  woda jest bardzo podatna na modyfikacje. Tam w zasadzie będą śladowe ilości wapnia a co za tym idzie alkaliczność będzie na bardzo niskim poziomie. Kwas jeżeli będziesz używał, to co najwyżej do zbycia pH wody do wysladzanaia.

Zerknij w dział artykuły i opracowania i tam ostatnio pojawił się wpis o wodzie w browarze domowym. Po przeczytaniu sam to wyliczysz sobie w kalkulatorze. Jakby.mial strzelać toasz.alkalicznosc na poziomie 10-15 CaCO3, wapń około 10ppm. W teorii woda, dość zbliżona do historycznej wody pilnenskiej, ale osobiście podbilbym alkaliczność i chlorki. Całkowicie zrezygnował z siarczanów.

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jest to twardość nieprzemijająca, mająca mały wpływ na pH zacieru. Kup test akwarystyczny do pomiaru twardości przemijającej w niemieckich stopniach kH i przelicz to na zawartość jonów HCO3- w ppm. Później ogarnij jakiś kalkulator do przeliczania pH zacieru w zależności od zasypu. Będziesz wtedy wiedział ile kwasu fosforowego dodać. Inaczej za każdym razem będziesz musiał kogoś pytać. Możesz kupić też paski do mierzenia pH obejmujące przedział 4,9-5,5. Są trochę niedokładne, ale mi pomogły w miarę wyczuć co się dzieje w zacierze i teraz rzadko je stosuję. Solami możesz się bawić, ale jak będziesz miał pełny skład jonów w wodzie. W raporcie, do którego podałeś link tego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Hal 9000 , jestem w trakcie załatwiania gratów do pomiarów od Akwarysty podchodzącego profesjonalnie do tematu . Paski do mierzenia PH mam  (tania chińszczyzna) , nawet do dupy się nie nadają (za wąskie i za szerokie w swoim spectrum ) . Kwas fosforowy jeszcze nie dotarł .Co do planów warzenia pilsa posłucham się DanielN i nie będę modyfikować wody , a jeśli ogarnę temat kalkulatorów to zbije ph dodając 1ml 75% fosforowego i może do 2 g chlorków wapnia na warkę 20l.  Co do składu wody dotarłem do innego źródła , mianowicie do badań wody zbiornika z którego zasilana jest część mojego miasta.

podgorzyn-sosnowka dolna woda.pdf

wyniki badań potwierdziły NO3 około 4mg/l;  No2 0 ; GD poniżej skali (0-53) ; KH ~ 30 ; i tu zdziwienie PH 6,4 lub ciut mniej  , CL2 0,2 mg/l  

 

Edytowane przez beniamin76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.12.2018 o 01:54, Robert87 napisał:

Czy może ktoś zerknąć i opowiedzieć mi o tej wodzie?:)
https://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/tychy/

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

Robert jak widze ten raport to az mi zal ze juz w Tychach nie mieszkam..

Na Bawarii mamy taka twarda wode ze szkoda gadac.

Daniel to juz sobie chyba wlosy z glowy wyrywa bo tak go mecze na temat tej wody zeby cos z niej uzyskac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2018 o 01:54, Robert87 napisał:

Czy może ktoś zerknąć i opowiedzieć mi o tej wodzie?:)
https://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/tychy/

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

 

Robert jak widze ten raport to az mi zal ze juz w Tychach nie mieszkam..

Na Bawarii mamy taka twarda wode ze szkoda gadac.

Daniel to juz sobie chyba wlosy z glowy wyrywa bo tak go mecze na temat tej wody zeby cos z niej uzyskac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Robert jak widze ten raport to az mi zal ze juz w Tychach nie mieszkam..
Na Bawarii mamy taka twarda wode ze szkoda gadac.
Daniel to juz sobie chyba wlosy z glowy wyrywa bo tak go mecze na temat tej wody zeby cos z niej uzyskac
Daj namiary to"przeleje" Ci wody:D gdzie mieszkałeś dokładnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Robert87 napisał:
6 godzin temu, Hanys93 napisał:
 
Robert jak widze ten raport to az mi zal ze juz w Tychach nie mieszkam..
Na Bawarii mamy taka twarda wode ze szkoda gadac.
Daniel to juz sobie chyba wlosy z glowy wyrywa bo tak go mecze na temat tej wody zeby cos z niej uzyskac emoji4.png

Daj namiary to"przeleje" Ci wody:D gdzie mieszkałeś dokładnie?

 

Hehe ;) Dokladnie to mieszkalem na Czulowie, ale wtedy jeszcze nie warzylem piwa. Pilo sie Tyskie i nie wglebialo sie w "smak piwa" ;) Tematem piwa zainteresowalem sie dopiero w Niemczech i co najlepsze pakiet startowy byl prezentem na gwiazdke od mojej Zony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może napisać że używa takiego czy innego konkretnie chlorku i jest zadowolony ? Czy zawsze każdy musi prowadzić śledztwo ? 
Tu nie chodzi o śledztwo. Pozostałe chlorki poza bezwodnym gorzej się rozpuszczają, tworzą się kryształki itp. Reszta nie powinna mieć znaczenia. Ja dawno temu kupiłem spory zapas w AlePiwo i zastanawiam się na co można poza rozpuszczalnością narzekać. Alkaliczność i tak zmieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Robert87 napisał:

W Niemczech podoba mi się tylko to że krata piwa kosztuje 8euro. Wypijesz to pseudo piwo w 3 dni i masz kratę butelek Vichy razem z transporterem :D

 

No ale za 8 euro ze skrzynka to kupisz najtansze piwo. Nie jest to wyborne piwo ale w Niemczech mozesz byc pewny jednego - zawartosc slodu wynosi 100% i to uwazam za plus nawet w najtanszych piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.