Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Maciejeq napisał:

Piszesz tak bo gdzieś przeczytałeś czy sam zrobiłeś kilka stoutów na twardej wodzie i wyszły dobre?

Jestem trochę zakręcony na punkcie wody(tak jak hop head, ja jestem waterhead - wodogłowie :D ), pod każdy styl, każdą warkę ustalam osobno kluczowe jony, dobieram kwas do zakwaszania zacieru/wody do wysładzania, zwracam uwagę na wpływ jonów na zacieranie jak i fermentację. Tak, robiłem stouty na twardej wodzie, to akurat nie jest zaawansowana wiedza. Prościej warzyć ciemne piwa na tej wodzie niż ją zmiękczać albo przez gotowanie, albo przez Ca(OH)2, albo RO, stąd moja wskazówka dla kolegi na szybko.

 

Co do manganu, jest niebezpieczny dla układu nerwowego. Nie zwróciłem na niego uwagi bo z punktu widzenia piwowarskiego jest nieistotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! czy z tego można jakoś wyliczyć HCO3 i Ca? u nas w wodociągach tego nie badają tylko ogólne CaCO3

 

Zduny-Krotoszyn listopad 2017-1.pdf

TWARDO��-WODY-W-WODOCI�GACH-ZWiK-KROTOSZYN.pdf

Zduny-Krotoszyn listopad 2017.pdf

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_składu_wody

Cytuj

Twardość niesie w sobie trochę użytecznej informacji. Może być podana w stopniach niemieckich lub "jako CaCO3" - nie ma to nic wspólnego z faktyczną zawartością CaCO3 w wodzie, to tylko taka jednostka (1 stopień niemiecki = 17.848 jako CaCO3). Na twardośc składają się dwa jony: Ca i Mg, możemy wyliczyć ich orientacyjną zawartośc używając wzoru:

(Ca (ppm)/20 + Mg (ppm)/12.1) x 50 = Twardość jako CaCO3

Np. na raporcie jest twardość 252 jako CaCO3 (= ~14 stopni niemieckich, średnio twarda). Zakładamy, że za całość twardości odpowiada wapń:

(Ca/20)*50=252 i stąd wyliczamy max. zawartość Ca na 100.8 ppm

Możemy też założyć, że Mg stanowi ok. 1/3-1/4 zawartości Ca i wyliczyć zaskres w którym są nasze minerały

 

Cytuj

Zawartość HCO3 można obliczyć przy pomocy akwaryjnego testu na twardość węglanową KH. Mierzy on twardość zwykle w stopniach niemieckich, przeliczamy to wg. wzorów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, chciałbym uwarzyć saisona i przymierzam się do modyfikacji wody. Jako baza posłuży mi biedronkowa Oaza (chyba, że macie lepsze doświadczenia z inną wodą), profil wody chciałbym ustawić na:

wapń
Chlorek
siarczany
sód
magnez
węglany
85
75
90
15
10
90

 

Czy ktoś z was wie czego potrzebuję użyć, żeby uzyskać taki profil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm kupiłeś duże butle (logiczne) ale te w 1,5l to jest inna woda lepsza do jasnych piwerek. Ja nie bardzo wiem jak zbić HCO3 żeby dokładnie wycelować w 90 Oaza 1,5l ma 89 niecałe. Resztę można w beersmith wyliczyc np ale musisz podać ile użyjesz wody do zacierania i wysładzania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozum jako początkujący powiem Ci tak: Woda do piwa musi mieć trochę Ca - ponad 50 jednostek, ale kalkulator ten co wskazaliśmy warto sobie przyswoić. Ja zakupiłem sobie dodatkowo test akwarystyczny do miareczkowania Ca i Mg. Co do ph: musisz wiedzieć ile masz, ale to wodę do wysładzania warto potraktować kwasem mlekowym lub fosforowym - przy czym - warto mieć miernik ph. Paski ph mają 1 wadę - są higroskopijne i trzeba bardzo uważać z nimi :D.

Zacier jeżeli nie masz bardo twardej wody tylko krano-podobną - nawet nie warto modyfikować gdyż słody same to zrobią (z tych 7,5 - schodzą dość porządnie - a za kwaśne piwo też nie jest dobre). Ale warto sprawdzić jak z stosunkiem chlorków do siarczków (chyba dobrze pamiętam?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak masz paski to zrób sobie próbę:

- 5 g kwasku + 45 g wody da Ci coś na kształt 10% roztworu,

- do 1 litr wody stopniowo stopniowo dodawaj sobie w/w roztwór, np po 1 ml i sprawdzaj smak oraz pH, łatwo sobie policzysz ile tego trzeba dodać i czy jest sens.

Nie stosowałem cytrynowego, ale obawiam się ze jest za słaby w stosunku do wnoszonego smaku. Najczęściej czytałem o stosowaniu mlekowego i fosforowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Konstoi napisał:

Pytanie odnośnie obniżania Ph wody do wysładzania kwaskiem cytrynowym.

Jakies przeciwskazania? jakie ilość? bo coś nie moge znaleść

niedawno na Brew Your Own natknąłem się na artykuł, w którym autor dyskutował różne nieoczywiste kwasy do modyfikajci wody. Cytrynowy był wymieniony jako "da się, choć nie jest neutralny smakowo; ale do cytrusowej IPA może pasować", o ile dobrze pamiętam. Przy czym różne kwasy mają różną "moc"; możesz eksperymentalnie podczas zacierania dosypywać po pół łyżeczki kwasku i sprawdzać jak Ci spada pH (tutaj przydadzą się precyzyjne paski lub wręcz pH-metr), względnie znaleźć kalkulator który potrafi policzyć kwasek cytrynowy (Bru'n Water potrafi). Przy wodzie do wysładzania użyłbym po prostu podobnej ilości co do zacieru.

 

 

 

Edytowane przez paradox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lewej: 6.0? 5.5 i 5.2-5.3?
 
Zdjęcia nie zawsze oddadzą właściwy kolor, do tego dochodzi też kwestia światła, lampy itp.
Myślałem,że będzie to jednolity kolor a nie jakieś plamki. Ciemna plama,jasna plamaciężkie to do odczytania.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Thorgall napisał:

Myślałem,że będzie to jednolity kolor a nie jakieś plamki. Ciemna plama,jasna plamaemoji25.pngciężkie to do odczytania.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka
 

Rzeczywiście różne plamy, ale przewaga kolorów skłania do 6 , 5.7 , 5.5-5.2? Jak wyżej napisano na zdjęciu jeszcze trudniej odróżnić niż na żywo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.