Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

cześć

Mierzył ktoś może twardość węglanową KH dla Warszawy - SUW Filtry?

Nie mam żadnych danych dot. alkaliczności wody w raportach. No chyba, że mało rozumiem i można użyć zwykłej twardości wody (13dH)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Wróciłem do warzenia piwa po kilku latach przerwy.

Wcześniej używałem do warzenia wody kupnej, z butelek. Teraz wykorzystuję kranówkę przepuszczoną przez filtr sznurkowy i węglowy (służy mi również do przygotowania wody do akwarium). Jest to woda dość twarda (19 GH) i mocno zasadowa - pH 7,7. Czy jest sens używania słodów zakwaszających do innych piw, niż np weizen czy pilsner?

 

Edit

Czy takie wysokie pH wody może wpłynąć na brak przełomu białkowego i mętność piwa?

Edytowane przez Wisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od alkaliczności - jak jej nie znamy, to nie wiadomo jakie pH będzie bo wrzuceniu słodów.

 

Jeśli przełom i mętność to wina wody (ale może tu grać rolę wiele innych czynników), to może to być związane z małą ilością wapnia. Z kolei mała ilość wapnia i wysoka twardość (19 GH chodziło o to, że 19 dH (stopni niemieckich) twardości GH?) sugerują wysoką alkaliczność - najlepiej byłoby zmierzyć twardość węglanową KH lub zapytać w wodociągach - podejrzewam, że duża część Twojej twardośći może być sprawką węglanów i wtedy trzeba zakwaszać zacier... ale to tylko gdybanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak bardzo miękka woda wpływa na proces tworzenia piwa?

Uściślij.

Mocno generalizując: woda miękka jest odpowiednia dla piw jasnych, woda twarda dla ciemnych (za wyjątkiem takich cudaków jak Black IPA - tam raczej dajemy wodę miękką).

 

 

 

Uruchomiłem urządzenie do zmiękczanie wody i mam twardości ok 1 wg skali niemieckiej.

Można wiedzieć co to za "urządzenie"? Widać że zeszło mocno, obstawiałbym więc że chodzi o RO. W takim wypadku wszystkie składniki wody ustawiasz w kalkulatorze na 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zmiekczacz coś takiego www.bwt.pl/pl/Produkty/Klienci-indywidualni/Technologia-domowa/Zmiekczacze/Strony/default.aspx

To chyba musisz trochę poeksprymentować bo jony wapnia zastępujesz innymi. Twardość GH zminimalizowana, ale reszta składu wody nieznana. Chyba, że zlecisz badania. No i czy wymiana jest stabilna ilościowo w trakcie życia filtra? :-/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest jeden - zwykle takie urządzenia zbijają głównie wapń i magnez, natomiast przyczyną twardości naszej wody w większości wypadków są wodorowęglany. I to je należy zbijać, a nie wapń, który jest potrzebny drożdżom do rozmnażania i życia (w okolicach 100-150ppm). Co prawda nie znalazłem dokładnych informacji w tym linku, które podałeś, ale nic nie piszą o twardości węglanowej, a jedynie o osadach wapiennych - zakładam więc że urządzenie działa jak inne, jemu podobne.

 

Kiedyś dzwoniłem do Dafi, lokalnego producenta takich filtrów do wody. Niestety nie uzyskałem mega dokładnych informacji, ale tak w skrócie przekaz był taki, że urządzenie zbija właśnie głównie Wapń i Magnez (średnio o połowę przy nowych wkładach - w miarę starzenia się wkładów coraz mniej). Czyli generalnie jest mało użyteczne do piwowarstwa.

 

Niestety jak na razie nie znalazłem żadnej sensownej alternatywy dla odwróconej osmozy (RO). A ta kilka złotych kosztuje. Na początek więc zacząłem modyfikować wodę kranową poprzez dodawanie różnych rzeczy, ale bez obniżania twardości. I da się zrobić na tym i AIPA, i Pilsa - na pewno będzie jakaś drobna różnica pomiędzy miękką i twardą wodą (największy wpływ osobiście wyczuwam w jakości goryczki), ale sądzę, że są dużo ważniejsze aspekty w robieniu piwa (np. fermentacja, kontrola temperatury, czystość), którymi należy zająć się w pierwszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kumpel, który ma taki filtr twierdzi, że twardość GH spadła mu z ok. 12 do 1dH (akwarystyczny test kropelkowy). Nie robił testu KH, ale ilość ogólna substancji rozpuszczonych jest większa (miernik TDS). W wodzie za tym filtrem kompletnie nie wiadomo jaki jest skład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak na razie nie znalazłem żadnej sensownej alternatywy dla odwróconej osmozy (RO).

Nie słyszałeś o zmiękczaniu wody w procesie wymiany jonowej?. Jest to tania alternatywa dla RO, jeżeli masz małą zawartość siarczanów w wodzie to wystarczy tylko kationit silnie kwaśny w cyklu wodorowym. Przy wyższej zawartości SO4 potrzebny jest dodatkowo kationit silnie kwaśny w cyklu sodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mierzył ktoś może twardość węglanową KH dla Warszawy - SUW Filtry? Nie mam żadnych danych dot. alkaliczności wody w raportach.

Pozostawie to potomnym - może komuś się przyda.

Wg kropelkowego testu KH wody z SUW Filtry Warszawa w dniu wczorajszym wyniosił 9dH (teoretycznie błąd pomiarowy to +/-1dH).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety jak na razie nie znalazłem żadnej sensownej alternatywy dla odwróconej osmozy (RO).

Nie słyszałeś o zmiękczaniu wody w procesie wymiany jonowej?. Jest to tania alternatywa dla RO, jeżeli masz małą zawartość siarczanów w wodzie to wystarczy tylko kationit silnie kwaśny w cyklu wodorowym. Przy wyższej zawartości SO4 potrzebny jest dodatkowo kationit silnie kwaśny w cyklu sodowym.

 

Nie słyszałem, ale brzmi ciekawie. Mógłbyś przybliżyć albo dać jakieś źródło? Kilka rzeczy oczywiście na google znalazłem, ale nie bardzo wiem jak to się ma do praktyki - co trzeba mieć/kupić, jakie narzędzia, jak to policzyć i zastosować do swojej wody?

 

Chemik ze mnie raczej marny - poza dobrze ugruntowanej wiedzy ze szkoły i tym, że rozumiem kilka rzeczy związanych z wodą i jej modyfikacją pod piwo, nie posiadam "bardziej wysublimowanej" wiedzy z tego zakresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten zmiekczacz jest podłączony na początku systemu wodnego. Przez to cała woda w domu jest bardzo miękka (1 stopień w skali niemieckiej - sprawdzane testem kropelkowym). Plusy są takie że nigdzie nie osadza się kamień. Minusów szukam. Na pewno koszta (ok 2tys pln) i to że co parę miesięcy trzeba zasypac worek soli w tabletkach do zmiekczacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości urządzeń tego typu jony wapnia i magnezu są zastępowane jonami sodu.

 

A co do kosztów RO, to nie są duże - "RO3" kosztuje na portalu aukcyjnym ~100PLN.

 

Gorzej z tym, że sporo wody się marnuje jesli ktoś nie ma jak jej zagospodarować.

Edytowane przez tibek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz kationit wodorowy Purolite C100H i kationit sodowy Purolite C100E(lepszy byłby anionit, tylko drogi jest), 1L żywicy starcza na demineralizację około 100L wody o twardości 20-22on. Do tego kwas solny o stężeniu 4-10%(może być mocniejszy, tylko trzeba rozcieńczyć), potrzebny do regeneracji złoża i sól. Wypada jeszcze zrobić jakąś kolumnę z 2 butelek 1,5l, lub rurek plastikowych o większej średnicy z zaślepkami, kawałki gąbki. Ogólnie to poszukaj na internecie jak zbudować kolumnę jonowymienną do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten zmiekczacz jest podłączony na początku systemu wodnego. Przez to cała woda w domu jest bardzo miękka (1 stopień w skali niemieckiej - sprawdzane testem kropelkowym). Plusy są takie że nigdzie nie osadza się kamień. Minusów szukam. Na pewno koszta (ok 2tys pln) i to że co parę miesięcy trzeba zasypac worek soli w tabletkach do zmiekczacza.

No to w mojej ocenie jest to niezbyt opłacalna impreza. RO kosztuje sporo mniej (utrzymanie też nie jest drogie). Ma tylko jeden spory minus - marnuje sporo wody. Na pewno nie nadaje się do zasilenia całego domu/mieszkania, ale jak dla mnie to wystarczy ją używać do picia/żelazka itp. :)

 

A co do kosztów RO, to nie są duże - "RO3" kosztuje na portalu aukcyjnym ~100PLN.

Do samego piwa faktycznie RO3 pewnie zrobi wystarczającą robotę, ale jakbym miał montować coś takiego, to chciałbym również mieć wodę do spożycia. Automatycznie więc warto się szarpnąć już na RO6 z mineralizatorem (nie wdając się w kolejną dyskusję odnośnie zdrowotności, a raczej jej braku, wody po RO bez mineralizacji - w moim przekonaniu faktycznie wypłukuje minerały z organizmu). A to już koszt rzędu 350-500zł.

 

Gorzej z tym, że sporo wody się marnuje jesli ktoś nie ma jak jej zagospodarować.

Czytałem że ok 75%. Generalnie do czego można użyć taką wodę z RO, która jest "odpadem"? Jakie ma ona parametry - czy zawiera tylko podniesione stężenie minerałów wypłukanych z uzdatnionej wody, czy ma też inne związki?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Problem jest jeden - zwykle takie urządzenia zbijają głównie wapń i magnez, natomiast przyczyną twardości naszej wody w większości wypadków są wodorowęglany. I to je należy zbijać, a nie wapń, który jest potrzebny drożdżom do rozmnażania i życia (w okolicach 100-150ppm).

Trochę to powyższe jest bez sensu więc tytułem wyjaśnienia.

Aniony wodorowęglanowe (HCO3- ) nie wyznaczają w żaden sposób twardości wody jako takiej. Od ich poziomu zależy tylko jaka cześć twardości jest trwała a jaka przemijająca. Twardość wody to obecność w niej kationów dwu- i więcej wartościowych, czyli właśnie Ca++, Mg++ a także (choć w znacznie mniejszym znaczeniu bo jest ich zdecydowanie mniej)  Fe++(+) czy Mn++. Jeżeli chcemy mieć po prostu wodę miękką to usuwamy z niej właśnie te jony a nie HCO3-. Ten ostatni ma natomiast wpływ na tzw. alkaliczność wody a w połączeniu z innymi anionami (Cl-, SO4--) odpowiada za alkaliczność resztkową wody. Samo usunięcie HCO3- nie zmieni zatem w żadnym stopniu twardości wody, chyba, że przy okazji usuniemy z niej wspomniane wyżej kationy (np. przy gotowaniu wody, któremu towarzyszy wypadanie z roztworu trudno rozpuszczalnego węglanu wapnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Generalnie do czego można użyć taką wodę z RO, która jest "odpadem"? Jakie ma ona parametry - czy zawiera tylko podniesione stężenie minerałów wypłukanych z uzdatnionej wody, czy ma też inne związki?
 

Ekspertem nie jestem, ale jeśli RO (ten podstawowy) to po prostu filtr, to zakladając, że z 1L wody otrzymujemy 0.25L demineralizowanej i 0.75 odpadu... to odpad ma po prostu 4/3 wszystkiego co miała woda wejściowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś badał pozostałe parametry po zmiękczaczu? Z tego co wiem, to np. sód potrafi poszybować dość wysoko.

Jeżeli masz na myśli zmiękczanie na żywicy, to zjawisko zasolenia występuje jeżeli korzystamy z kationitu sodowego, natomiast w połączeniu z kationitem wodorowym następuje znaczne odsolenie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby użyć wody z dzbanka z filtrem MAXTRA BRITA? Nadaje się to?

 

Zawarta w nim żywica jonowymienna zmniejsza zarówno twardość węglanową wody (kamień), jak i zawartość metali, takich jak miedź i ołów. Węgiel aktywny zmniejsza ilość substancji, które mogą negatywnie wpływać na smak wody, takich jak chlor i związki chloru   (jeśli występują). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.