Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Ale rozwiniecie powierzchni takich materiałów też jest nieporównywalnie większe w porównaniu do materiałów z jakich wykonuje się butelki :)

Jak obawiasz się szkodliwego działania butelek PET na wodę w markecie to wpływ takiego filtra też nie jest pomijalny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozwiniecie powierzchni takich materiałów też jest nieporównywalnie większe w porównaniu do materiałów z jakich wykonuje się butelki :)

Jak obawiasz się szkodliwego działania butelek PET na wodę w markecie to wpływ takiego filtra też nie jest pomijalny :D

Nie mogę się nie zgodzić natomiast przebywanie wody różni się w znacznej mierze czasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo podobno jest głównym źródłem nitrozoamin w diecie ludzi (które chyba powstają w procesie słodowania, mocno rakotwórcze) ale ja chyba wypieram niektóre informacje :smilies:

 

edit:

(Widzę, że moderator ostro wyciął ciekawą dyskusję  ;) i w tym momencie moja wypowiedź wygląda trochę bez sensu, więc była ona odpowiedzią na wyliczankę różnych szkodliwych rzeczy ;) )

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dysponując danymi jak poniżej mogę coś zdziałać w kierunku podrasowania wody pod konkretne style?

 

Twardość ogólna CaCO3 315mg/l

Siarczany 158mg/l

HCO3 384mg/l (liczone z CaCO3, czyli 315:50x61)

pH 7,5

 

Niestety brakuje chlorków, jest tylko "chlor wolny" o wartości <0,03mg/l ale przypuszczam, że to żadne informacje. Poza tym mam kilka chyba nieistotnych z naszego punktu widzenia parametrów jak azotyny, jon amonowy, mangan, żelazo.

 

Wydaje mi się, że mam wyjątkowo twardą wodę i na początek wskazane byłoby warzenie przy użyciu mieszanki kranówki i destylowanej 1:1 lub nawet 1:1,5 celem osiągnięcia w miarę neutralnych parametrów bez specjalnego kombinowania? Czy jeszcze mogę korzystając z jakiś wzorów coś wyciągnąć z tych danych, ewentualnie posługując się jakimś testem akwarystycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, mój błąd. To generalnie nic ciekawego z tego nie da się wyciągnąć poza tym, że woda twarda? Trzeba będzie chyba zrobić kilka badań prywatnie skoro wodociągi ich nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trzeba będzie chyba zrobić kilka badań prywatnie skoro wodociągi ich nie robią.

Trochę to drogie. Zacznij od czegoś tańszego: kup test akwarystyczny kH (na twardość węglanową) i sprawdź ile masz. Ten test określi Ci w zasadzie ilość Ca + Mg + HCO3. Potem zawartość wapnia Ca i magnezu Mg sobie jakieś przybliżone założysz - do podstawowych modyfikacji powinno w zupełności wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witajcie.
Czy można coś powiedzieć o wodzie z tych danych? http://www.pgk.zyrardow.pl/plik,1166,badania-wody-pdf.pdf
Do jakich stylów bardziej się nadaję i jak podrasować żeby nadawała się do innych?

Edytowane przez Ciechanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tam twardości wody, ale to możesz sobie zmierzyć testem akwarystycznym. Najbliżej masz do pilznera, a do innych stylów będziesz musiał stosować dodatki, bo jest w niej bardzo mało czegokolwiek. Dopiero wchodzę w temat wody, ale wydaje mi się, że masz szczęście co do parametrów, bo łatwiej wodę uzupełnić w jony niż z niej je usuwać.

Tu masz o wodzie: http://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test i mam takie wyniki:
Twardość ogólna 15 st. niemieckich
Twardość węglanowa 8 st niemieckich

Zawartość Ca wylicza się z twardości ogólnej czy węglanowej?
Zawartość KH świadczy o tym, że woda jest dobra dla piw bursztynowych, brązowych, więc gdyby chciał warzyć piwa jasne musiałbym albo zastosować RO albo mieszać z wodą kupną o niższej zawartości HCO3 zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test i mam takie wyniki:

Twardość ogólna 15 st. niemieckich

Twardość węglanowa 8 st niemieckich

 

Zawartość Ca wylicza się z twardości ogólnej czy węglanowej?

Zawartość KH świadczy o tym, że woda jest dobra dla piw bursztynowych, brązowych, więc gdyby chciał warzyć piwa jasne musiałbym albo zastosować RO albo mieszać z wodą kupną o niższej zawartości HCO3 zgadza się?

ja się jeszcze kształcę, ale wygląda tak jak Ty piszesz a nie jak kolega, że możesz pilsy robić. masz bardzo twardą wodę, więc przy jasnych piwach powinieneś przynajmniej wytrącić wapń przez gotowanie (patrz: wiki). poprawi to jakość chociaż na konkursy pewnie nadal nie bedzie się nadawało :-) najlepiej spróbuj sobie na takiej i na takiej :-)

jeśli chodzi o wodę "kupną" - jeżeli masz na myśli ze spożywczaka, to one też są średnio twarde. wody miękkie nie są smaczne, stąd nie ma ich w spożywczaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję w kalkulatorze ustalić jak zmodyfikować wodę lecz słabo to ogarniam.
http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=3SX3H0X

Tutaj są moje zmagania. Dane wody są po wymieszaniu kranówy z wodą destylowaną 50:50 (wszystko zmniejszyłem o połowę). Mógłby ktoś mi pomóc co zrobić aby zmieścić się w profilu Light colored and hoppy? Będę bardzo wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

poprawi to jakość chociaż na konkursy pewnie nadal nie bedzie się nadawało :-)

Taa, przeceniasz chyba różnicę, którą daje użycie odpowiedniej wody :) Ostatnio kolega z Kielc (woda twarda, na której dobrze wychodzą tylko Stouty i Portery) w Bohemskim Pilsie 2 miejsce na konkursie (Podlaski Konkurs Piw Domowych) zaliczanym do Pucharu PSPD :) Wpierw proponuję zająć się prawidłową fermentacją, a dopiero potem szukać dziur w całym :) Żeby nie było - ja też zaczynałem od d*py strony i walczyłem z wodą, starając się dopasować miligramy przeróżnych soli... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli bez czarowania: na twardej wodzie spokojnie można zrobić każde piwo? To jest poważne pytanie, bo zazwyczaj czytam inaczej.

Moim zdaniem tak. Wiele osób ma w naszym kraju ma twardą wodę, której nie modyfikuje, i nadal robi jasne piwa typu Pils, AIPA i nawet wygrywa tym konkursy.

Pewnym natomiast jest fakt, że jeśli postawisz obok siebie Pilsa na twardej i na miękkiej wodzie, to różnica jak najbardziej będzie wyczuwalna. Jeżeli odwrócisz nieco pytanie i zapytasz "Czy warto modyfikować wodę?" to ja z kolei odpowiem, że zdecydowanie tak :) Chodzi mi po prostu o to, że jest tak wiele różnych innych aspektów, że tak naprawdę woda staje się sprawą drugorzędną. Warto ją modyfikować, ale zdecydowanie większą uwagę warto poświęcić przede wszystkim czystości i fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pytanie "wodnego laika"

Czytam tabelkę z parametrami wody z Wroclawia - ujęcie Leśnica(chyba) i próbuje zrozumieć jak się do tego zabrać.

Kalkulator online podany na wiki dotyczącym modyfikacji wody skupia sie tylko na dodatkach soli.  Czy jeśli dodam sole, to nie musze już zbijać ph kwasem mlekowym/fosforowym lub jesli zbijam kwasem, to sole już sobie odpuszczam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajesz sole tak żeby oprócz parametrów wody mieć też dobre pH (niektóre sole je podnoszą a inne obniżają).

Kalkulator z brewersfriend lubi przekłamywać pH które podaje, bodajże o 0.3-0.4 w górę, więc lepiej ustawiać na ok 5.6

Wodę do wysładzania zakwaszasz - ale to też wpisujesz w kalkulator. Chyba że masz wodę RO - jej niby nie trzeba zakwaszać.

 

Użyj kalkulatora z brewersfriend. I wpisz tam zasyp z kolorami (uwaga na jednostki), bo to wpływa mocno na pH.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do mapki Wrocławia z naniesionymi strefami zasilania wodą z ujęć podanych w tabelce, którą zalinkowałeś: http://www.eko.org.pl/wroclaw/miasto/woda1.html

Sole dodajesz, żeby uzyskać odpowiedni dla danego stylu udział jonów, pH zbijasz kwasem. Ja dodaję w zależności od zasypu 0,2-0,3mL/L kwasu fosforowego 75%, bo samymi solami czy słodem z pH=7,7 do pH odpowiedniego dla zacierania nie jestem w stanie zejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Krakowskie MPWiK dość sumiennie podchodzi do badań wody i udostępniają dość dokładne raporty.

Przy okazji zapytam co sądzicie o wodzie z ujęcia Raba (pierwsze kolumny)? Niby jest dość miękka i trochę mało jonów Ca (których wg. http://www.wiki.piwo.org/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody#Modyfikacja_sk.C5.82adu_wodypowinno być 50-150 mg/dm3 a jest 43 mg/dm3), ale czy jest sens ją poprawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Krakowskie MPWiK dość sumiennie podchodzi do badań wody i udostępniają dość dokładne raporty.

Tylko krakowskie raporty nie mają chyba najistotniejszego parametru czyli poziomu HCO3- (zasadowości ogólnej) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokie pH przyspiesza reakcje maillarda, więc potencjalnie alkaliczność rezydualna i związane z nią jony (o ile nie kontroluje się pH zacieru) może mieć tu jakiś wpływ.

pH też zbijałem więc to może być to, dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.