Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Heh - bardziej chodziło mi o jakieś podstawy do podjęcia decyzji czy kupić RO6 (z mineralizacją), czy może niższy model w zupełności wystarczy. Ogólnie jednak skłaniam się do tego mineralizatora - choć jakoś bardzo dużo nie daje, to zawsze coś tam "dorzuci"

 

W sumie jak będziesz miał RO7 to nic się nie stanie :) Uwierz w marketing i będziesz zadowolony :D

 

 

 

No dobra, to chyba wszystko jasne. Myślę, że z początkiem kwietnia zainwestuję w RO (6 lub 7). W oko wpadło mi coś takiego: http://allegro.pl/fi...5062180448.html
 

 

Jak szukałem filtra rozbudowanego dla siebie to po lekturze internetu wyciągnąłem wnioski, że najsensowniejszym wyborem będą filtry z 2 firm: Aquafilter lub UST-M. Kupiłem zestaw tej drugiej firmy i jestem bardzo zaskoczony jakością wykonania wszystkich elementów. Do tego kupuję filtry Aquafilter (węglowy dodatkowo z kokosem) i wszystko śmiga. Miernik TDS wskazuje mi na wejściu 255 ppm, a na wyjściu z tego co pamiętam to albo 8 albo 10 ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś trójniczek i zaworek byś zastosował, i wodę na potrzeby piwowarstwa brał przed tym całym układem mineralizatorów.

Z tego, co wiem, to ta zestawowa wylewka ma dwa kurki - jeden jest właśnie do wody przed a drugi po mineralizacji. Tak czy siak planuję dodać pod zlewem jakiś kranik czy wężyk od siebie, abym nie musiał podjeżdżać wiadrem pod wylewkę ;)

 

 

No dobra, to chyba wszystko jasne. Myślę, że z początkiem kwietnia zainwestuję w RO (6 lub 7). W oko wpadło mi coś takiego: http://allegro.pl/fi...5062180448.html
 

Jak szukałem filtra rozbudowanego dla siebie to po lekturze internetu wyciągnąłem wnioski, że najsensowniejszym wyborem będą filtry z 2 firm: Aquafilter lub UST-M. Kupiłem zestaw tej drugiej firmy i jestem bardzo zaskoczony jakością wykonania wszystkich elementów. Do tego kupuję filtry Aquafilter (węglowy dodatkowo z kokosem) i wszystko śmiga. Miernik TDS wskazuje mi na wejściu 255 ppm, a na wyjściu z tego co pamiętam to albo 8 albo 10 ppm.

 

Poszperam jeszcze - lepiej wydać raz, a dobrze, niż potem walczyć z g*****ną materią :P Tak czy siak, z tego co widzę, ten UST-M i tak produkują w Polsce... :P

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Czytałem trochę temat i na razie nie chce kupować żadnych filtrów, nie wiem jak długo będę mógł jeszcze warzyć. 

 

Mam twardą wodę, czajnik cały w kamieniu, jak zrobię herbatę w szklance to na dnie po chwili osadza się wyraźny osad, to chyba węglan wapnia. 

 

Ciemne piwa co robiłem nawet  po roku są super. 

 

Jasne apa, ipa jakieś dziwne, ostatnio robiłem iipa 18blg 300g chmielu i dzisiaj po 28 dniach od butelkowania tego chmielu nie za dużo zostało. 

Od kilku warek czuję jakiś taki posmak zbożowy, woda czy infekcje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza RO są jeszcze dwie metody, ale nie są one nawet w połowie tak skuteczne:

- przegotować sobie wodę przed warzeniem i ją zdekantować znad osadu - pozbędziesz się chociaż części twardości,

- kupić jakąś wodę źródlaną z marketu w baniaczkach 5L z jak najniższą zawartością HCO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem całe ten temat o wodzie

i nie wiem dalej co wpisać w kalkulator dodatków do wody

gdy stosuję wodę w 100% po RO

Czy jakieś pierwiastki nie przechodzą w ogóle przez membranę, inne w małych ilościach przechodzą?? 

 

pozdro

 

Lumpy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przyglądam się dyskusji w temacie wody już od dłuższego czasu i dochodzę do wniosku że temat przy mojej wodzie bardzo mnie dotyczy.

Mam bardzo twardą wodę nie pamiętam dokładnie ale chyba twardość w stopniach niemiecki to 27dH.

Od jakiegoś czasu zrezygnowałem całkowicie z kranówki i warzę piwo na wodzie mineralnej (źródlanej czasami) z Biedronki bądź z Tesco.

Czytając ten temat doszedłem do wniosku że pójdę krok dalej i znajdę wodę  marketową którą będę mieszał z RO i wzbogacał po swojemu w zależności jakie piwo będę robić;

- Chmielowe -- siarczany na poziomi >150ppm

- słodowe ---- chlorki dwukrotnie więcej ppm niż siarczanów

Do dyspozycji mam kwas fosforowy 75%, chlorek wapnia, gips, sól gorzka EPSOM

 

Problem mój polega na tym że ciężko mi jest zrobić piwo które będzie miało szlachetną goryczkę, niestety każda AIPA ma goryczkę zalegającą nieprzyjemną, ściągającą.

Biorę oczywiście pod uwagę że kwestia wody może nie być przyczyną moich problemów że może to być infekcja ale od czegoś trzeba zacząć, na pewno modyfikacja wody nie zaszkodzi.

 

Znalazłem wodę w jednym z marketów (Piotr i Paweł) Lubię o takich parametrach.:

 

- Wapń Ca2 - 69,14ppm

- magnez Mg2 - 12,76ppm

- sód Na - 5ppm

 

- HCo3 - 170,80ppm

- siarczany So4 - 70,16ppm

- chlorki Cl - 14,90

 

Mam w planach przy najbliższej okazji zrobić  IIPA powyżej 20BLG i goryczka ponad 120IBU.

Używając EZ water Calculator wpisując  parametry wody  Lubię w ilości 20l do zacierania mam wymieszać całą wodę w stosunku 30l marketowa, 10l RO.

Użwyając  kalkulatora wyszło mi że dodając 5ml  do zacieru kwasu fosforowego  ustabilizuję Ph zacieru na poziomie 5,4 (Teraz pytanie czy wodę do wysładzania też należy potraktować kwasem czy tylko kwas używać do zacieru ??)

Dodatkowo 3g gipsu do zacieru + 2,9g gipsu do wysładzania 

2g chlorku wapnia + 1,9g chlorku do wysładzania powinny dać taki profil wody:

 

Wapń - 129ppm

Magnez 13ppm

Sód - 5ppm

Chlorki 63ppm

siarczany 152ppm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użwyając  kalkulatora wyszło mi że dodając 5ml  do zacieru kwasu fosforowego  ustabilizuję Ph zacieru na poziomie 5,4 (Teraz pytanie czy wodę do wysładzania też należy potraktować kwasem czy tylko kwas używać do zacieru ??)

 

Na Twoim miejscu nie dawałbym kwasu do zacierania ponieważ po wrzuceniu słodów przeważnie pH spada do sensownego zakresu i nie ma potrzeby modyfikacji (przynajmniej u mnie tak było). Najlepiej jest użyć pHmetru - wtedy masz najlepszy pogląd na to, co się dzieje.

 

Wodę do wysładzania musisz zakwasić i tutaj spójrz w to, co wylicza kalkulator (tylko w zakładce wody do wysładzania).

 

Dodatkowo 3g gipsu do zacieru + 2,9g gipsu do wysładzania  2g chlorku wapnia + 1,9g chlorku do wysładzania powinny dać taki profil wody:   Wapń - 129ppm Magnez 13ppm Sód - 5ppm Chlorki 63ppm siarczany 152ppm

 

Masz problem z goryczką. Chcesz 120 IBU i chcesz zrobić profil, który jeszcze ją "podniesie"??? Jaki to ma sens? Uważam, że taka ilość siarczanów z nie do końca "pewną wodą" może dać Ci słabą goryczkę. Osobiście dorzuciłbym chlorku wapnia do wyrównania siarczanów i zrobił profil zbalansowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dorzuciłbym chlorku wapnia do wyrównania siarczanów i zrobił profil zbalansowany

Chlorki i siarczany na podobnym poziomie?

 

Czy wysoka zawartość siarczanów >150ppm nie daje  goryczki bardziej szlachetnej ?? Czytałem w Piwowarze cyt."...zalecany zakres 50-350ppm. Ten jon podkreśla chmielowość i goryczkę, przy wysokiej jego zawartości goryczka wydaje się wytrawniejsza, czystsza. Powyżej 400ppm jednakże może stać się sciągająca i nieprzyjemna"

Więc jak to jest z tymi siarczanami ? 

Edytowane przez Raczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlorki i siarczany na podobnym poziomie?

 

Tak.

 

Czy wysoka zawartość siarczanów >150ppm nie daje  goryczki bardziej szlachetnej ??

 

Osobiście byłbym daleki od stwierdzeń, że jej szlachetność zależy od stosunku Cl do SO4. Już kiedyś o tym pisałem. Sama teoria utrzymywania stosunku Cl:SO4 ma rację bytu - przewaga siarczanów podbija odczucie goryczki i chmielowość, a chlorki słodowość jednakże trzeba spojrzeć na to z innej strony. Skoro robimy coś w stylu AIPA to musimy starać się utrzymać balans pomiędzy słodowością, a chmielowością. W ten styl pakujemy dużo chmielu, trzymamy wysoki poziom goryczki, która będzie na pierwszym planie. Jeżeli nie skontrujemy tego słodami to chmiel nam zdominuje piwo w niezbyt poprawny sposób, a dodatkowo jak modyfikacja wody pójdzie w siarczany otrzymamy goryczkę np. szorstką i nieprzyjemną. Stąd też aby w takim piwie nie podkreślać jeszcze bardziej chmielowości trzeba pójść w drugą stronę czyli w kontrę - przy modyfikacji wody pomocne w tym jest pójście w stronę chlorków.

 

Póki co z mojego doświadczenia wynika, że w każdym piwie sprawdza się balans Cl:SO4 i daje pozytywne efekty, ale można korygować pod dany styl, co czasami też czynię, ale mam jeszcze zbyt małe doświadczenie żeby wyciągać większe wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko zrobię wodę tak by poziom chlorków był na poziomie >50ppm a siarczany ok 150 zobaczymy jaki to da efekt. Przy następnej warce o tak wysokim ekstrakcie zrobię wodę zbalansowaną i porównam efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy następnej warce o tak wysokim ekstrakcie zrobię wodę zbalansowaną i porównam efekty

 

Zrobisz jak uważasz - ciężko Ci będzie porównać.

 

Zrób zbalansowany i potem do jednej z 2 szklanek wsyp sobie trochę siarczanu wapnia lub magnezu (co tam masz) w przeliczeniu oczywiście na te 0,5L. Zobaczysz jaka będzie różnica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiego kwasu. Kup sobie fosforowy 80% i będziesz lał po kilka ml (np.3-5ml) co nie wpłynie na smak.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że jak robiłem na kranówie to nie musiałem zakwaszać wody do zacierania, bo po wrzuceniu słodów było dobrze. Przy wodzie RO mam to samo: słód+sole poprawnie "ustalają" odpowiednie pH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to wiem, ale ile max ml żeby nie zepsuć smaku. 

Przecie to zależy od konkretnego składu wody i co z tego wynika o właściwościach buforowych tej że wody , kto ciebie odpowie bez pomiarów ? U mnie czasami nawet 5ml kwasu fosforowego 85% na 15-16l trzeba dać . Uważam że bawienie się w modyfikacje wody bez pomiarów parametrów jest głupota i lepiej używać jak jest , ale to moje odrębne zdanie . Co innego jak chłopaki na RO robią , tam przynajmniej wiadomo jakie parametry ma woda przed modyfikacją , choć też nie jestem pewien czy tak do końca te filtry dają rady , tylko pomiar jest miarodajnym źródłem informacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

choć też nie jestem pewien czy tak do końca te filtry dają rady , tylko pomiar jest miarodajnym źródłem informacji .

 

Miernik TDS pokazuje filtrację na poziomie 96-97% więc coś tam dają radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

choć też nie jestem pewien czy tak do końca te filtry dają rady , tylko pomiar jest miarodajnym źródłem informacji .

 

Miernik TDS pokazuje filtrację na poziomie 96-97% więc coś tam dają radę ;)

A czy jest to w jakikolwiek sposób zależny od świeżości filtrów? Ciekawe jakie wartości są po założeniu nowego komopletu, a jakie po 5-6 miesiącach?:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.