Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. A czy wytrąca się w całości ? tzn jeśli mam go na poziomie 100 ppm to po przegotowaniu będzie 0 ?

AgaL kilka stron wcześniej:

"Wczoraj mierzyłam twardość swojej wody testami akwarystycznymi. Z ciekawości zrobiłam analizę wody przegotowanej z czajnika.

Woda przegotowana miała o połowę mniejszą twardość ogólną i 30% mniejszą twardość przemijającą, a dokładnie:

 

GH przed gotowaniem - ok. 14 stopni niemieckich, GH wody z czajnika - 7 stopni niemieckich

KH przed gotowaniem - ok. 9 stopni niemieckich, KH wody z czajnika - 6 stopni niemieckich"

Edytowane przez leech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kalkulatorze jeśli chciał bym dodać CaCl2 to jest tam pozycja z grams jak to się ma do mojego 33% Chlorku wapnia? (jeśli chciałbym dodać 1 g CaCl2 = 33% Chlorku wapnia ml?)

Znalazłem że 33% roztwór chlorku wapnia ma gęstość w 20°C ok 1,33g/cm3 czyli 1cm3 roztworu odpowiada 0,4389g.

Podnieść Cl aby to piwo było bardziej słodowe?

Dodałbym tak ze 4g chlorku wapnia na początek, ocenisz jak wyjdzie to najwyżej będziesz zwiększał, no i raczej powinieneś zakwaszać zacier bo pH dość wysokie wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kalkulatorze jeśli chciał bym dodać CaCl2 to jest tam pozycja z grams jak to się ma do mojego 33% Chlorku wapnia? (jeśli chciałbym dodać 1 g CaCl2 = 33% Chlorku wapnia ml?)

Znalazłem że 33% roztwór chlorku wapnia ma gęstość w 20°C ok 1,33g/cm3 czyli 1cm3 roztworu odpowiada 0,4389g.

Podnieść Cl aby to piwo było bardziej słodowe?

Dodałbym tak ze 4g chlorku wapnia na początek, ocenisz jak wyjdzie to najwyżej będziesz zwiększał, no i raczej powinieneś zakwaszać zacier bo pH dość wysokie wychodzi.

 

Dzięki za odp kantor:). Najgorsze ze nie ma nic pod ręką do zakwaszenia:( . Są jakieś domowe sposoby na zakwaszenie?

 

Dać 2g przy zacieraniu i 2g przy gotowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać 2g przy zacieraniu i 2g przy gotowaniu?

 

beersmith podpowiada żeby wszystkie modyfikatory wody dodawać przed wrzuceniem słodów do zacierania

 

Ok. Dzięki cml tak zrobię zatem. Kwestia tylko tego PH i braku np. kwasu mlekowego. Kalkulator ustawił mi PH po modyfikacjach na 5,68

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sole wrzuca sie juz do zacieru nie do czystej wody bo czesc sie nie rozpusci, pH zacieru powinien wynosic miedzy 5,2-5,6, mozesz uzyc slodu zakwaszajacego

 

To wiem. a co do słodu to nie mam:(. Gdzieś po drodze dumając o składzie wody zapomniałem zamówić jakiegoś "kwasa" :)

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem. a co do słodu to nie mam:(. Gdzieś po drodze o przemyśleniach o składzie wody zapomniałem zamówić jakiegoś "kwasa" :)

 

ew. kwas mlekowy

"kwasa" = nie zamówiłem nic co mogło by poprawić PH w tym kwas mlekowy. Kwestia czy można to gdzieś kupić np w markecie, aptece. Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać 2g przy zacieraniu i 2g przy gotowaniu?

 

beersmith podpowiada żeby wszystkie modyfikatory wody dodawać przed wrzuceniem słodów do zacierania

 

W takim razie wody do wysładzania nie modyfikujemy?

 

Coder zaleca połowę soli do zacierania i połowę do wysładzania (ja daję do gara po wysłodzeniu).

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dżentelmeni:) jestem w stanie załatwić na szybko 5% kwasu solnego do obniżenia Ph i teraz pytanko. Wie ktoś ile tego ustrojstwa trzeba, aby zjeść z 5,68 PH do jakieś odpowiedniej wartości?

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wody do wysładzania nie modyfikujemy?

 

Coder zaleca połowę soli do zacierania i połowę do wysładzania (ja daję do gara po wysłodzeniu).

 

pewnie w BS jest założenie, że całość wody (zaciernie + wysładzanie) jest przygotowywana przed procesem - w sensie modyfikacji

zalecenie codera jest logiczne

 

EDIT:

po przełączeniu wydruku z BS na "Brew Process TXT":

---WATER CHEMISTRY ADDITIONS----------------

Total Grain Weight: 7,45 kg Total Hops: 125,00 g oz.
---MASH/STEEP PROCESS------MASH PH:5,40 ------
>>>>>>>>>>-ADD WATER CHEMICALS BEFORE GRAINS!!<<<<<<<

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dżentelmeni:) jestem w stanie załatwić na szybko 5% kwasu solnego do obniżenia Ph i teraz pytanko. Wie ktoś ile tego ustrojstwa trzeba, aby zjeść z 5,68 PH do jakieś odpowiedniej wartości?

Na szybko:

MEq_to_acid_base.gif

czyli jakieś 7 razy więcej niż 88% mlekowego

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dżentelmeni:) jestem w stanie załatwić na szybko 5% kwasu solnego do obniżenia Ph i teraz pytanko. Wie ktoś ile tego ustrojstwa trzeba, aby zjeść z 5,68 PH do jakieś odpowiedniej wartości?

Na szybko:

MEq_to_acid_base.gif

czyli jakieś 7 razy więcej niż 88% mlekowego

 

DZIĘKI WIELKIE! szukałem po niecie ale nie znalazłem a tu prosze jest!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dżentelmeni:) jestem w stanie załatwić na szybko 5% kwasu solnego do obniżenia Ph i teraz pytanko. Wie ktoś ile tego ustrojstwa trzeba, aby zjeść z 5,68 PH do jakieś odpowiedniej wartości?

Kunze:

kwas.jpg

 

czyli wychodzi mi z obliczeń że:

na 5,5 kg słodów muszę użyć 2,915 ml 33% HCl ---- > a 19,239 ml 5% HCl aby obnizyć moje ph o 0,1 ----> winno się unormować w okolicy 5,58 pH

 

table3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warzyłem na wodzie o profilu powyżej i donoszę: woda + słody na Belgian Pale Ale + 1g gipsu piwowarskiego oraz 4 ml 33% chlorku wapnia do zacierania + 20 ml 5% Kwasu solnego po sprzwdzeniu paskiem do pomiaru pH 5,2-6,8 moje pH unormowało się w okolicy 5,5 pH. Za parę tygodni sprawdzian organoleptyczny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby obniżyć pH zacieru należy często dodać dużo dodatków zakwaszających (ja mam obecnie tylko słód zakwaszający ale zastanawiam się nad kupnem kwasu mlekowego). Ile wg Was można dodać bezpiecznie tego dodatku aby zejść z pH do poziomu max 5,5-5,6 żeby nie miało to później wpływu na smak gotowego piwa?

Moja woda z kranu ma pH 7,8 natomiast przy odstaniu ok. doby aby się ulotnił chlor wzrasta nawet do 8,5. po wrzuceniu tylko podstawowych słodów (bez ciemnych karmelowych i barwiacych ) pH ustala się w granicach 5,9-6,0 . Aby teraz obniżyć pH poniżej 5,6 musiał bym dodać dużo słodu zakwaszającego, pewnie w okolicach 200g lub nawet więcej ,co moim zdaniem poskutkowało by kwaśnym już smakiem piwa... moje obawy są bezzasadne ? max jaki używałem słodu zakwaszającego to było 100g i tylko przy ciemnych piwach było czuć kwaśność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby obniżyć pH zacieru należy często dodać dużo dodatków zakwaszających (ja mam obecnie tylko słód zakwaszający ale zastanawiam się nad kupnem kwasu mlekowego). Ile wg Was można dodać bezpiecznie tego dodatku aby zejść z pH do poziomu max 5,5-5,6 żeby nie miało to później wpływu na smak gotowego piwa?

Moja woda z kranu ma pH 7,8 natomiast przy odstaniu ok. doby aby się ulotnił chlor wzrasta nawet do 8,5. po wrzuceniu tylko podstawowych słodów (bez ciemnych karmelowych i barwiacych ) pH ustala się w granicach 5,9-6,0 . Aby teraz obniżyć pH poniżej 5,6 musiał bym dodać dużo słodu zakwaszającego, pewnie w okolicach 200g lub nawet więcej ,co moim zdaniem poskutkowało by kwaśnym już smakiem piwa... moje obawy są bezzasadne ? max jaki używałem słodu zakwaszającego to było 100g i tylko przy ciemnych piwach było czuć kwaśność.

 

Wiki podaje że:

 

mlekowy - bezpieczny i łatwo dostępny, ale w przypadku dodania więcej niż ~5 ml może być odczuwalny w smaku piwa.

 

Według kalkulatora EZ_water_calculator_3.0.2_metric po dodaniu 2ml 88% kwasu mlekowego pH spada o ~ 0,15 pH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby obniżyć pH zacieru należy często dodać dużo dodatków zakwaszających (ja mam obecnie tylko słód zakwaszający ale zastanawiam się nad kupnem kwasu mlekowego). Ile wg Was można dodać bezpiecznie tego dodatku aby zejść z pH do poziomu max 5,5-5,6 żeby nie miało to później wpływu na smak gotowego piwa?

Moja woda z kranu ma pH 7,8 natomiast przy odstaniu ok. doby aby się ulotnił chlor wzrasta nawet do 8,5. po wrzuceniu tylko podstawowych słodów (bez ciemnych karmelowych i barwiacych ) pH ustala się w granicach 5,9-6,0 . Aby teraz obniżyć pH poniżej 5,6 musiał bym dodać dużo słodu zakwaszającego, pewnie w okolicach 200g lub nawet więcej ,co moim zdaniem poskutkowało by kwaśnym już smakiem piwa... moje obawy są bezzasadne ? max jaki używałem słodu zakwaszającego to było 100g i tylko przy ciemnych piwach było czuć kwaśność.

Na pewno pomiar pH był poprawny? Pomiar robiłeś w temperaturze pokojowej? pH wody po odstaniu powinno raczej minimalnie spaść bo wysyca się CO2 z powietrza.

Ja używałem maksymalnie 150g zakwaszające (do witbiera) i było ok. Przy ciemnych piwach nie musisz używać bo ciemne słody sporo zakwaszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny pomiarów, Odczyt mierze nowym elektronicznym pH metrem świeżo kupionym i własnoręcznie skalibrowanym na 2 buforach... pH po odstaniu wzrasta max do 8,4-8,5 a po zanurzeniu w świeżo zlanej wodzie z kranu stabilizuje się na poziomie 7,8. nie jestem chemikiem i nie umiem dojść czemu tak się dzieje...

Wydaje mi się że mogla to być kwaśność wynikająca ze słodów palonych bo wówczas robiąc piwo na wodzie z kranu ,miękkiej nie korygowałem składu za pomocą soli. Od niedawna już dodaje sole i czekam na rezultaty.

wg kalkulatora EZ_water_calculator_3.0.2_metric dodanie 0,5kg słodu barwiącego,palonego zmniejsza odczyt o tylko 0,08 punktu... albo on coś źle liczy albo żeby uzyskać odpowiednie pH zacieru trzeba by dodać dodatkowo 120g zakwaszającego...sam już nie wiem . Dodatkowo wg tego kalkulatora wynika że dodanie 50g słodu zakwaszającego zmniejsza pH tylko o 0,07 punktu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.