Skocz do zawartości

[WODA] Dyskusje


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Aż taką złą wodę miałbyś? A jak z potrawami, herbatą itp jest ok?

Co do filtrów, to widziałem w pracy taki z niskiej półki (kolega wydał coś koło 300zł na allegro, ale nie do celów piwowarskich) i widok mozolnego kapania z tej rurki załamał mnie psychicznie :) Jeżeli tak wszystkie działają, to ja tego w praktyce nie widzę.

 

no właśnie tego kapania się boje:) ale z drugiej strony jeśli warka planowana to można nakapaCo do mojej wody smak nie najgorzej (subiektywnie odczucie), na pewno jest bardzo twarda (mierzone papierkami na twardość wody) ale co ma więcej w sobie nie wiem.

Generalnie w każdym moim piwie wyczuwam nutę która mnie bardzo drażni. Goryczka wychodzi tępa, łodygowa.

 

To kapanie w cale tak strasznie nie wygląda.Wszystko zależy od zainstalowanej membrany. Ja mam membrane o wydajności 100 galonów/24h - 15 litrów na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zakupem instalacji odwrotnej osmozy i tu pytanie doświadczonych piwowarów w tej kwestii. Jaką najlepiej wybrać? (rozumie że tą bez mineralizacji, aby potem to modyfikować solami)
Ja mam właśnie taką instalację z mineralizacją (woda używana do celów ogólno-spożywczych w domu), nie ma problemu żeby wodę brać bez mineralizacji.

 

Co do wydajności to ja zaczynam zbierać wodę dobę wcześniej bo jednorazowo mogę nałapać około 5l wody, na kolejne napełnienie zbiornika czekam około 1,5-2 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszę się z zakupem instalacji odwrotnej osmozy i tu pytanie doświadczonych piwowarów w tej kwestii. Jaką najlepiej wybrać? (rozumie że tą bez mineralizacji, aby potem to modyfikować solami)
Ja mam właśnie taką instalację z mineralizacją (woda używana do celów ogólno-spożywczych w domu), nie ma problemu żeby wodę brać bez mineralizacji.

 

Co do wydajności to ja zaczynam zbierać wodę dobę wcześniej bo jednorazowo mogę nałapać około 5l wody, na kolejne napełnienie zbiornika czekam około 1,5-2 godz.

 

 

Ja przymierzam się do zakupu takiej instalacji http://www.woda.com....5-lat-gwarancji wydajność 284 l na dobę. Myślę ze będzie oki jeśli wcześniej nazbieram odpowiednią ilość wody.

Prusak mam pytanko jak modyfikujesz później taką wodę z odwróconej osmozy dla Pils, Stout, AIPA, pszeniczniak ? (czy parametry takiej wody z osmozy bez względu na źródło wody są sprowadzane do jakiegoś optymalnego profilu?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przymierzam się do zakupu takiej instalacji http://www.woda.com....5-lat-gwarancji wydajność 284 l na dobę. Myślę ze będzie oki jeśli wcześniej nazbieram odpowiednią ilość wody.

Prusak mam pytanko jak modyfikujesz później taką wodę z odwróconej osmozy dla Pils, Stout, AIPA, pszeniczniak ? (czy parametry takiej wody z osmozy bez względu na źródło wody są sprowadzane do jakiegoś optymalnego profilu?)

Filtr z linka wygląda na oko jak ten co ja mam, tylko ta wydajność (11l/godz.)...

Wodę z filtra RO zacząłem używać po tym jak w tej z kranu pojawiło się dużo żelaza (zmieniło mi się "źródełko").

Zwykle mieszam wodę z RO z kranówą. W poprzednim sezonie 1:1 a w tym 2:1.

Jak się zacznie sezon lagerowy to mam zamiar uwarzyć coś na wodzie nie przepuszczanej przez mineralizację. Prawdę mówiąc nie znam parametrów wody z filtra.

Co do uzdatniania wody to czasem sypię gips do zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was jeszcze jedno pytanko. Chce uwarzyć (dla sprawdzenia czy moja kranówa aż tak źle wpływa na moje piwa) to piwo Belgian Pale Ale 13° BLG z drożdżach Brewerm Top z tym że zakupić pod ten zestaw jakąś marketową wodę i tu rodzi się pytanie:) Co polecacie z marketowej półki pod to piwo? (rozumie że coś najmiększego)

 

 

Ewentualnie kupić destylowaną i ją zmodyfikować?

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo dostałem na maila profil mojej kranówki z wodociągów!! :) o to ona:

 

- pH - 7,6 (9-X-2013)

- zasadowość: 226 mg CaCO3/dm3 (8-XII-2009)

- twardość ogólna: 269 mg CaCO3/dm3 (24-V-2013)

- Ca2+: 110 mg Ca/dm3 (25-30 IV 2012)

- Mg2+: 1,8 mg Mg/dm3 (25-30 IV 2012)

- Na+: 4,60 mg Na/dm3 (20-XI-2012)

- HCO3-: 273 mg HCO3-/dm3 (25-30 IV 2012)

- SO42-: 50,3 mg SO42-/dm3 (24-V-2013)

- Cl-: 10,1 mg Cl-/dm3 (24-V-2013)

 

co o tym myślicie co z tym można zrobić?

 

wpisałem dane do kalkulatora ale nie wiem czy dobrze to zrobiłem:

post-5254-0-87597100-1382963799_thumb.jpg

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno węglanowa woda, dobra do piw ciemnych.

 

Niby tak, ale kalkulator i tak krzyczy na mnie: Your intial carbonate level seems too high. Check carbonate reduction parameters dla STOUT'a

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale kalkulator i tak krzyczy na mnie: Your intial carbonate level seems too high. Check carbonate reduction parameters dla STOUT'a

Nie lubię tego kalkulatora :)

wolę http://www.ezwatercalculator.com/

Residual alkality wychodzi Ci 141, teoretyczne pH zacieru przy Twojej wodzie i recepturze na FESa którego warzyłem ostatnio 5,54.

Do stoutów dobra, przy jasnych to raczej konieczne zakwaszanie zacieru albo kombinacja z RO.

Może bym minimalnie chlorki podbijał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale kalkulator i tak krzyczy na mnie: Your intial carbonate level seems too high. Check carbonate reduction parameters dla STOUT'a

Nie lubię tego kalkulatora :)

wolę http://www.ezwatercalculator.com/

Residual alkality wychodzi Ci 141, teoretyczne pH zacieru przy Twojej wodzie i recepturze na FESa którego warzyłem ostatnio 5,54.

Do stoutów dobra, przy jasnych to raczej konieczne zakwaszanie zacieru albo kombinacja z RO.

Może bym minimalnie chlorki podbijał.

 

Dzięki kantor za rade. Poeksperymentuje zatem:). Może do jasnych dam moja kranówę z destylowaną pół na pół

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale kalkulator i tak krzyczy na mnie: Your intial carbonate level seems too high. Check carbonate reduction parameters dla STOUT'a

Nie lubię tego kalkulatora :)

wolę http://www.ezwatercalculator.com/

Residual alkality wychodzi Ci 141, teoretyczne pH zacieru przy Twojej wodzie i recepturze na FESa którego warzyłem ostatnio 5,54.

Do stoutów dobra, przy jasnych to raczej konieczne zakwaszanie zacieru albo kombinacja z RO.

Może bym minimalnie chlorki podbijał.

 

Kantor mam pytanko:) oto parametry wody kranówka+50% destylowanej:

tab1.jpg

 

będę chciał próbnie uwarzyć Belgian Pale Ale 13 BLG. Jak to najlepiej podkręcić , w sensie ile Ca itp?

Podnieść Cl aby to piwo było bardziej słodowe? (mam gips piwowarski oraz Chlorek wapnia 33% 100ml)

 

W tym kalkulatorze jeśli chciał bym dodać CaCl2 to jest tam pozycja z grams jak to się ma do mojego 33% Chlorku wapnia? (jeśli chciałbym dodać 1 g CaCl2 = 33% Chlorku wapnia ml?)

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki mówi o możliwości zbicia twardości węglanowej (Ca chyba też?) poprzez wstępne przegotowanie wody ? O ile możemy spodziewać się zbicia takiej twardości, o połowę?

 

I pytanie kolegi wyżej:

Jak przeliczyć 1ml chlorku wapnia 33% na gramy ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Likwidujesz praktycznie całą twardość węglanową. Ile, to zależy od tego jaką część twardości stanowi twardość przemijająca a z tym jest różnie. Jest to najlepszy sposób zmniejszania twardości w piwowarstwie bo dodatkowo odtlenia wodę co jest korzystne przy zacieraniu.

 

I pytanie kolegi wyżej:

Jak przeliczyć 1ml chlorku wapnia 33% na gramy ?

Tu trzeba by znać gęstość tego roztworu. Powinna być na etykiecie. Ewentualnie zmierzyć. Wzór jest taki (w nawiasach [] jednostki): m[g]=c[%]/100*V[cm3]*gęstość[g/cm3]

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U was faktycznie tworzy osad na dnie? u mnie po przegotowaniu po powierzchni pyłki pływają...

I druga sprawa - przegotowanie zaleca się też w celu usunięcia chloru - chodzi tylko o wolny, czy ma to też wpływ na chlorki?

Akurat pod względem zawartości chlorków i siarczanów moja woda mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A czy wytrąca się w całości ? tzn jeśli mam go na poziomie 100 ppm to po przegotowaniu będzie 0 ?

 

Po przegotowaniu raczej nie zredukuje Ca do 0. Wpisując dane do tego kalkulatora: http://www.jimsbeerk...ater/water.html

 

table2.jpg

 

w pozycji: Initial Water After Carbonate Reduction widać że pozostaje jakaś część.

Edytowane przez Mateos78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pozycji: Initial Water After Carbonate Reduction widać że pozostaje jakaś część.

 

No faktycznie, kalkulator wylicza na podstawia wstawionych danych, że Ca redukuję się o prawie połowę.

 

U was faktycznie tworzy osad na dnie? u mnie po przegotowaniu po powierzchni pyłki pływają...

 

Piękna biała warstewka na dnie.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.