Skocz do zawartości

Piwo nr 1 :P


znudzony

Rekomendowane odpowiedzi

tez mysle ze sporo...styklo by z 1.2 kg ale od strony ekonomi (kasa) badziej oplacalo sie kupic wiekszy.

glukoza to na refermentacje?

 

ps. a ekstrat moze byc uzyty na refermentacje?chyba raczej nie?

Widzę brak podstaw, zacznij od http://www.wiki.piwo.org/. Wszytko ładnie opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mysle ze sporo...styklo by z 1.2 kg ale od strony ekonomi (kasa) badziej oplacalo sie kupic wiekszy.

glukoza to na refermentacje?

 

ps. a ekstrat moze byc uzyty na refermentacje?chyba raczej nie?

Widzę brak podstaw' date=' zacznij od [b']http://www.wiki.piwo.org/[/b]. Wszytko ładnie opisane.

Nawet bliżej: http://www.wiki.piwo.org/index.php/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszla pora na kolejne pytania:> Irish Stout C.

 

1 Czy dobra mysla jest przelewanie piwa z burzliwej na cichą poprzez kranik z wezykiem?:>

 

2 Uzywacie do burzliwej lub cichej rurki w pokrywie?

 

3 Na opakowaniu bylo napisane aby wlac do 20l wody ale mysle ze wleje 18l zeby piwo nie wyszlo zbyt rozcieczone (dobrze mysle?) ktos gdzies juz o tym pisal

 

4 Mam dylemat co do butelek...naraize brak kasy na kapslownice wiec mam takie opcje:

a) butelki plastikowe PET

b) szklane np po kubusiu (0.75l) mam cala mase tylko obkleje zeby nie dochodzilo swiatlo.

c) jakiekolwiek jakie znajde z nakretkami ;p (malo zadowalajace)

 

5 Temp okolo 5°C jest dobra na przechowywanie piwa w butelkach?czy zbyt niska?

 

 

Bede wdzieczny za pomoc.

Edytowane przez znudzony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znudzony:

1. Raczej niepolecana metoda, ale stosowana. Fermentacje zaleca się robić (przynajmniej ja tak robię i z tego co się zorientowałem większość piwowarów) w wiaderkach zwykłych, a z kranikiem używa się do rozlewu oraz do filtracji.

2. Niektórzy używają, inni nie. Generalnie nie ma to znaczenia. Ja nie korzystam.

3. Zaopatrz się w areometr.

4. Pamiętaj o dezynfekcji nakrętek i schowaj piwo przed dostępem światła słonecznego.

5. Jakie drożdże? Jak do stouta to mniemam że górne. Na pewno niska, nie nagazuje się. Drożdże pójdą spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 3 Mój debiut odbył się na Real Ale z konserwy. Wykonałem wszystko zgodnie z instrukcją, czyli 20 litrów, oprócz tego co masz do rozpuszczenia ekstraktu i piwo nie wyszło cienkie (właśnie testuję, bo nie wytrzymałem mimo, że lane tydzień temu).

Myślę, że problem polega na tym, że mniejsza ilość wody może dać Ci efekt zbyt mocno wychmielony, bo na to co w konserwie już wpływu nie masz...

Ja nastawiałbym zgodnie z recepturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczki Kubuś mają jedną wadę, uszczelka w nakrętkach może być aromat soku, więc piwo może nimi "przesiąknąć".

PET bez problemu, używam, nikt jeszcze nie narzekał. Jak za dużo dasz glukozy, albo nie dofermentuje nie rozsadzi Ci butelki. Szklana wytrzyma max 4 atmosfery, plastikowa nawet do 10. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) rurkę dobrze nałożyć, przyjemnie się obserwuje jak bulgocze;)

3) Zrób tak żeby łącznie otrzymać około 22 litry (czyli najpierw wlej do fermentatora rozpuszczone ekstrakty a potem dopełniaj wodą) . Używasz jako dodatkowego surowca ekstraktu 1,7 kg, więc zbytnim rozcieńczeniem nie musisz się przejmować (powinno wyjść około 12 °Blg ). Zaopatrz się w areometr jak już napisał korko_czonk.

4) Nie musisz obklejać, wystarczy czymś przykryć. Mogą być pety, są pewnie po wodzie więc nie ma obcych zapachów. 5°C to dobra temperatura ale jak już się nagazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczki Kubuś mają jedną wadę, uszczelka w nakrętkach może być aromat soku, więc piwo może nimi "przesiąknąć".

Niestety to nie jedyna wada. Druga to nieszczelność, nakrętka nie jest stworzona do napojów gazowanych. Wlałem raz piwo do takiej butelki i niestety piwo się nie nagazowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to krotko mowiac bede mial problem z zabutelkowaniem piwa ;/ bo narazie nie mam kasy na kapslownice itd a plastikow nie chce zbytnio uzywac ;/

 

mam pare butelek po grolschu ale to znaaacznie za malo, a do butelek szklanych po 5l nie bede lal :/

ech musze cos pokombinowac, myslalem ze narazie starcza te butelki po kubusiach, ale skoro ma gaz uciekac to nie chce piwa zmarnowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie ponownie prosze o pomoc :)

 

Piwo: Brekit Irish Stout

Poczatek: 21l - 13.5°Blg

 

Po burzliwej piwo wydaje sie dosyc gorzkie ,piana jest , lekko gazowane.

 

Moj problem to wysokie bo az 5°Blg oraz to ze chyba az nazbyt jest gorzkie, nie wiem czy lac do butelek i zobaczyc co wyjdzie czy jeszcze poczekac.

Jak myslicie?

 

ps. raczej juz nie pracuje bo nie bulgocze od 2dni :> a maksymalnie w butelkach postoji 3miechy ;p choc zastanawiam sie czy wytrzyma z 2 ;p

Edytowane przez znudzony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro blg nadal dosyć wysokie i nie masz kapslownicy , to nie ma się nad czym chyba zastanawiać. Ludzie trzymają o wiele dłużej na burzliwej i nic się nie dzieje. Szukaj butelek i kapslownicy. Poszukaj w ogłoszeniach , często można kupić tanio butelki. Ostatnio było ogłoszenie w okolicach Wrocławia , 31 skrzynek za 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo w butelkach heh

2 butelki ekstremalnie zaslodzone zeby zobaczyc co bedzie ;p

1 butla zmieszana z syropem

 

Oczywiscie degustacja byla ;p delikatny gaz jak narazie bardzo znikoma piana, ale daje troche w glowe i w sumie wyszlo identycznie jak typowy Irish Bear kupywany w sklepie :>

Zaraz zdjecia :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo w butelkach heh

2 butelki ekstremalnie zaslodzone zeby zobaczyc co bedzie ;p

No lepiej uważaj na te dwie...zresztą, na wszystkie

1 butla zmieszana z syropem

Jakim syropem?

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.