Skocz do zawartości

Siarka


bimbelt

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wyszedł mi Koelsh. W zapachu bardzo mocno czuć siarką. Taką zapałkową.

Zastanawiam się nad dwoma sprawami:

 

1. Czy to piwo może się jeszcze poprawić?

 

2. Jaka jest przyczyna powstania takiego zapachu.

 

Receptura prosta:

 

3,2kg pizenskiego

0,8kg pszenicznego

drożdże 2565 Koelsch

 

Zacieranie:

61-63 - 60min

71 - 10min

 

Burzliwa 8dni w temperaturze 19-21,cicha 6dni w temp. 13-15

 

Podczas burzliwej część drożdży poszła na spacer - duży starter, mało miejsca pod pokrywą. Do końca burzliwej na piwie utrzymywał się taki zbity korzuch. Pierwszy raz miałem do czynienia z tymi drożdżami i przyznam, że nieco mnie zaskoczyły.

 

Do tego piwo się nie wyklarowało, pomimo stosunkowo niskiej temperatury na cichej.

Po dwóch tygodniach w butelkach nadal jest mocno mętne.

 

Gdzie popełniłem błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niskich temperaturach drożdże produkują siarkę, niektóre szczepy więcej, niektóre mniej; zwykle ulatnia się podczas fermentacji jeżeli da sie jej szanse.

W fermentorze można dorzucić kawałek miedzi, podobno pomaga, w butelkach pozostaje tylko czekać.

 

Inne źródło siarki to DMS z niedostatecznego gotowania, ale zwykle objawia się aromatem warzywnym.

 

Jest też słowo na i..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie siedzę przy tym piwku. Piwo faktycznie z wyglądu przypomina pszenicę i to taką bladą. Co do zapachu to ja bym stawiał jednak na DMS. Ciężko mi ocenić czy to oby na pewno nie jest siarka. Po chwili, jak odstoi 5-10 minut wyczuwam kukurydzę z puszki, tylko troszkę kwaśną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ fermentuje mój pierwszy dolniak i siarka jest wyczuwalna, mam pytanie.

Czy wystarczy wrzucić coś miedzianego na cichą czy jak nie wrzuciłem na burzliwą to już pozamiatane i czas się pomodlić by uleciała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Seler

 

Nie przejmuj się nadmiernie zapachem dolniaka podczas fermentacj burzliwej. Pomimo tego, że często czuć w mocnym natężeniu nieprzyjemny zapach siarkowodoru to piwo smakuje potem wyśmienicie. Pod koniec fermentacji burzliwej (2-4 dni) możesz spróbować podnieść temperaturę do 12-13°C - powinno to pomóc pozbyć się siarki oraz diacetylu.

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.