Skocz do zawartości

Kwasowość piw pszenicznych


arturg102

Rekomendowane odpowiedzi

Co sklep to inna idea. W sklepie WES radzą wziąć do tego drugą puszkę 1.2kg, w sklepie CP puszkę 1.7kg - wszystko na 20l. Ja robiłem z 2x1.7kg, ale ile toto miało Blg to nie wiem, bo byłem w takim szoku, że zapomniałem zmierzyć. Piwo i tak zniknęło momentalnie. ;)

 

Jak masz naturę eksperymentatora to możesz zrobić z tej jednej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz WES - będzie słodkie piwo. Nie za bardzo będzie przypominał pszenice ze sklepu, ale na pierwsze piwko będzie w sam raz. Potem zatrzesz sobie lepsze.

Jeśli faktycznie ten ekstrakt jest zatarty na słodko to użyj suchych drożdży do piw pszenicznych Safbrew WB-06. One bardzo głęboko dofermentowują więc piwo wyjdzie mniej słodkie niż np. na drożdżach płynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powrócę na sam początek tematu.

Jakiś czas temu uwarzyłem pszeniczniaka , zacieranie dosyć wytrawne , fermentacja w 22'. Po butelkowaniu 1 degustacja i lekko kwasowy smak. Pierwsza myśl: infekcja. Aby to sprawdzić zrobiłem 2 pszeniczne zacierane nie tak wytrawnie , na gęstwie z tej poprzedniej warki , fermentacja w 18'. Po butelkowaniu i 1 degustacji mały szok , żadnej wyczuwalnej kwasowości.

Więc sposób zacierania i temperatura fermentacji mają jakiś wpływ na kwasowość pszeniczniaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakterie to chimeryczne stworzenia.

 

Np. taki lactobaccilus najlepiej się czuje w temperaturze ciała ludzkiego, ale działa też w niższych, tylko jego aktywność spada diametralnie wraz z temperaturą. Nie znosi chmielu - juz powyżej 5 IBU potrafi się wyłaczyć z pracy. Alkoholu zresztą też nie lubi. Za to toleruje tlen.

Jeszcze dziwniejszy jest brettanomyces. W zależności od temperatury i dostepności tlenu produkuje różne posmaki - np. zapach kobyły, a jak ma więcej tlenu - to robi zwykły kwas mlekowy.

A peddiococus to w ogóle nie znosi tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
Kwaskowatość to coś innego niż kwaśność z infekcji i pH. :)

Tu bym trochę polemizował. Przecież wyczuwamy tylko cztery smaki.

Kwaśny to kwaśny' date=' kwaskowaty to też kwaśny tylko pewnie mniej kwaśny :).[/quote']

kurde zawsze myślałem że 5 ;)

kwaśny, słodki, słony, ostry, gorzki

 

Ostry to nie smak - to uczuce bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Właśnie uwarzylismy warkę na ekstraktach WES-a ( chmielonym i niechmielonym 1,7L) i WB-06. Fermentacja w 23st.C. Dzisiaj refermentacja z 160g glukozy i rozlew do butelek.

Jest niestety za kwaśne , niesłodkie, mam wrażenie że zeżarło cały cukier ( zmierzone BLG końcowe blisko 0). Zapach za to ma genialny.

Niewielką ilość dosłodziłam na próbę, i było już o niebo lepsze, więc jak dla mnie to po prostu brakuje mu słodyczy ale może to jednak infekcja ?

Za kilka dni planowana ( pierwsza) warka pszenicznego z zacieraniem na gęstwie z użytych WB-06 i w niższej temperaturze fermentacji( ok 18st.C).

 

Czy da się poprawić jakoś smak tego kwaśnego piwa ?

Jak zacierać, żeby nie było takie wytrawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierać na słodko i z dekokcją i zdecydowanie zmienić drożdże. WB-06 słyną z żarłoczności przez co piwo na nich fermentowane jest mocno wytrawne i puste. Ja zanim zrobiłem swoje pierwsze pszeniczne to najpierw poczytałem o różnych drożdżach i wybrałem Mauribrew Weiss i w Hefeweizen'ie z 13,5Blg zeszły do 4,5Blg, a na gęstwie w dunkelweizen'ie z 13Blg do 5!Blg. Hefe wyszedł na nich na prawdę dobry (jak dla mnie ;)) Dunkel się gazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne pszeniczniaki już będą na kangurach.

Chcieliśmy porównać smaki piw z ekstraktów i zacieranego. Różnica kolosalna, nasz zacierany Hefe-weizen kończy fermentację a w smaku jest jeszcze dość słodkie więc może zacieranie na słodko zrobiło swoje.

Jejski dzięki za piwka niedzielne. Teraz wiem jak smakuje Hefe -champion , miód na ustach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.