Skocz do zawartości

Drożdże do piwa orkiszowego


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Moja rodzinka posmakowała w piwie orkiszowym i zamierzam takie wyprodukować. Pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to zrobić je tak jak pszeniczne, ale jednak te orkiszowe które piłem (z Kormorana) smakowało zupełnie inaczej - żadnych goździków, żadnych bananów, lekka kwaskowatość i wyższa niż w pszeniczniakach klarowność. Wymyśliłem sobie, że przefermentuję je trochę innymi drożdżami - wpadły mi w oko WY1010 American Wheat (jedyny problem to słaba dostępność w Polsce...). Podobno mają mało estrowy profil, a ja dodatkowo planuję fermentować to piwo na chłodno, 14-15°C, żeby jeszcze zmniejszyć aromaty.

 

Macie jakieś przemyślenia albo doświadczenia z tymi drożdżami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem na wlp 320 american hefeweizen faktycznie mniej estrów, dużo wyższa flokulacja piwo wyszło mało pszeniczne.

Natomiast osobiście bardziej byłbym skłonny zastosować do tego orkiszowego drożdże Wyeast 2665 od koelscha bądź s-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem, że WY1010 to kolejne "dziwnie" nazwane drożdże Wyeast - szczep pochodzi z Zum Uerige, więc podejrzewam że jest spokrewniony z WY1007 German Ale. -> http://www.mrmalty.com/yeast.htm

 

Co by pasowało do charakteru zbliżonego do WY2565 (wytrawny, rześki, niskoestrowy).

 

Robiłem podobne "6 zbóż" na WY2565 i wyszło "zwyczajnie", nie było tej kwaskowatości, której szukam - to jedyna rzecz z pszenicznego, jaką chciałbym zostawić w tym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem, że WY1010 to kolejne "dziwnie" nazwane drożdże Wyeast - szczep pochodzi z Zum Uerige, więc podejrzewam że jest spokrewniony z WY1007 German Ale. -> http://www.mrmalty.com/yeast.htm

 

Co by pasowało do charakteru zbliżonego do WY2565 (wytrawny, rześki, niskoestrowy).

 

Robiłem podobne "6 zbóż" na WY2565 i wyszło "zwyczajnie", nie było tej kwaskowatości, której szukam - to jedyna rzecz z pszenicznego, jaką chciałbym zostawić w tym piwie.

jak szukasz kwaskowości to weź jednak te o których pisałem wlp 320 one to mają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem amerykańskiej pszeniczki, więc nie wiem czy ma to o co mi chodzi... Weź "normalną" bawarską pszenicę i odejmij od niej fenole+estry - to będzie mniej-więcej to co chcę osiągnąć. :)

 

Wykoncypowałem sobie zasyp 2kg pilzneńskiego + 2kg orkiszowego, łagodne chmielenie tylko na goryczkę, tak z 12-15 IBU i drożdże które fermentują w chłodzie, żeby nie wyskoczyły mi jakieś owoce w aromacie. Im więcej się nad tym zastanawiam, tym bardziej się przekonuję że właściwie nie powinno być wielkiej różnicy między German Ale, Koelsch i American Wheat. Zasugerowałem się opisem American Wheat, bo z niego wynika, że mają wszystko czego mi potrzeba w tym piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.