Skocz do zawartości

Napowietrzanie


Hasintus

Rekomendowane odpowiedzi

O dobrodziejstwie napowietrzania brzeczki tuż przed zadaniem drożdży nie ma co dyskutować. Przy małych warkach napowietrzanie można wykonać kilkakrotnie przelewając, wytrząsając fermentorem, chociaż w zasadzie przy 20 litrach to też nie takie proste. Przy większych warkach sprawa się komplikuje jeszcze bardziej. BA sprzedaje gotowe zestawy do napowietrzania składające się z pompki filtru i kostki ceramicznej, takiej jak do akwarium. ale tego rodzaju sprzęt wydał mi się całkowicie, niepraktyczny: problem ze sterylizacją takiej kostki, plastikowe wężyki.

Zrobiłem więc prosty sprzęt samemu. Końcówkę rurki ze stali nierdzewnej ponacinałem dookoła diaksą z tarczą 1mm a następnie nałożyłem sitko od perlatora baterii kranowej ( w Liroy za 5 zł), z drugiej strony połączyłem z filterkiem takim jak z BA.

Zdezynfekowaną rurę wkładam do nastawionej brzeczki i podłączam powietrze z kompresora. Powietrze uchodzi z rury dość drobnymi bąbelkami, może nie aż tak drobnymi jak z kostki ceramicznej ale myślę że to wystarcza aby prawidłowo napowietrzyć brzeczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka z fittingu może być ale uważałem że wygodniejsza będzie trochę dłuższa, tak aby swobodnie opierała się końcówką o dno kega i wystawała ponad keg aby można ją łatwo złapać dłonią , pomieszać, przestawić w drugą stronę.

@ Coder - w nierdzewkę zaopatruję się w hurtowni na Jerozolimskich 258

Metr takiej rurki kosztuje kilkanaście złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozwinąłem twórczo Wasze pomysły: wyciągnąłem rurkę z zapasowego kega (wolę cieńszą, żeby móc ją włożyć do fermentora przez dziurkę w pokrywce), połączyłem z butlą tlenową (1kg) przy pomocy przewierconego korka od wina. Teraz po zadaniu drożdży zamykam fermentor, wsadzam przez dziurkę zdezynfekowana rurkę, daję 2-3 strzały tlenu, tyle, żeby wypchnąć powietrze z fermentora i zastąpić je tlenem, zakładam airlock i bujam fermentorem już normalnie przez 5 minut, żeby rozpuścic tlen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówkę rurki ze stali nierdzewnej

Mógłbyś podać dz x g?

oraz dz dla końcowki?

co oznaczają te skróty ?

dz=średnica zewnętrzna

g=grubość ścianki

Np rurka średnicy Dn20 może mieć Dz=22mm a ściankę 1mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

[ Np rurka średnicy Dn20 może mieć Dz=22mm a ściankę 1mm.

Rurka o średnicy 20 mm ma średnice 20 mm. Koniec kropka.

Z powodu różnicy grubość ścianek tej rurki otwór może mieć różne średnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś mi tłumaczył że jeśli chodzi o rury to jest podawany wymiar wewnętrzny rury, tzn nie zależnie od grubości ścianki rura 0,5 cala ma średnice wewnętrzną właśnie równą pół cala. inaczej ma się rzecz jeśli mamy do czynienia z profilami, co ciekawe istnieją profile okrągłe :) Ale głowy za to co napisałem nie dam.:)

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy rozróżnić średnice nominalną, zewnętrzną i wewnętrzną. Da różnych materiałów różnie się przyjmuje która z nich jest charakterystyczna dla opisu danej rurki. Inaczej się podaje np. dla miedzi, inaczej dla stali, inaczej dla PE,PP,PVC, czy dla betonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przpadku rur, których średnicę podaje się w milimetrach sprawa jest prosta, jest to znormalizowane,

wymiar zawsze dotyczy średnicy zewnętrznej. Dla uproszczenia nie są podawane średnice wewnętrzne, wynikają one z grubości ścianki rury. W użyciu są jeszce inne miary rur, ale nie mają one zastosowania w domowym browarze (może poza wyjątkami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w Polsce nie ma nigdzie kamieni napowietrzających z nierdzewki. Próbowałem używać zwykłych kamieni jednorazowo, ale ostatnio nieostrożny podmuch tlenu rozwalił mi kamień na okruchy (nie mam reduktora do tlenu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

A nie myślałeś, żeby to sitko nałożyć na koniec rury odprowadzającej brzeczkę z wymiennika podczas chłodzenia? Zamierzam zrobić taką próbę, ale prawdę mówiąc nie wiem czy się nie zapcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś, żeby to sitko nałożyć na koniec rury odprowadzającej brzeczkę z wymiennika podczas chłodzenia? Zamierzam zrobić taką próbę, ale prawdę mówiąc nie wiem czy się nie zapcha.

Nie zapcha się ale efekt będzie żaden. brzeczka z wymiennika płynie malutkim strumieniem, przepłynie przez sitko i z powrotem złączy się w jeden strumień. To tak jak z kranu czy prysznica, dobrze rozpryskuje jak dużo leci, a jak otworzysz tylko trochę to ciurczy jednym strumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.