Skocz do zawartości

II Konkurs o Puchar Piwo.org - czas start :)


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie mi się udało, dzięki właśnie tej jednej z ostatnich próbek.

Kwaskowatość jest i szczerze to mi bardzo przeszkadza w tym piwie.

E nie sądzę. 36,37, 38 to tak, ale nie 31. Tu jeszcze chyba ten efekt nie działa. Zresztą trzeba przyznać, że nie do końca widać prawidłowość, gratulacje dla jury. W końcu piwo szopa było wniesione w kiepskiej kolejności, ale mu to nie zaszkodziło. No chyba, że byłoby złoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie mi się udało' date=' dzięki właśnie tej jednej z ostatnich próbek.

Kwaskowatość jest i szczerze to mi bardzo przeszkadza w tym piwie.[/quote']

E nie sądzę. 36,37, 38 to tak, ale nie 31. Tu jeszcze chyba ten efekt nie działa. Zresztą trzeba przyznać, że nie do końca widać prawidłowość, gratulacje dla jury. W końcu piwo szopa było wniesione w kiepskiej kolejności, ale mu to nie zaszkodziło. No chyba, że byłoby złoto.

Będziesz miał okazję spróbować na WWP, na stoisku PSPD :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność podania próbek sędziom 36

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 59,00

Zajęte miejsce 28

 

Ocena zgłoszonego piwa

Niepoprawny kolor, zbyt ciemny. Klarowność idealna ale piana mało obfita. W zapachu karmelowe

i chmielowe. W smaku intensywnie goryczkowe, a na podniebieniu aromat intensywnie

chmielowy, karmel i lekki Diacetyl. Finisz długi i gorzki. Pełnia podwyższona. Generalnie piwo

odbiegające od stylu.

Oj przechmielone to ono jest w istocie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność podania próbek sędziom 24

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 75' date='00

Zajęte miejsce 7

Ocena zgłoszonego piwa

Wygląd dobry. W aromacie nieznaczny poziom DMS. Na finiszu lekko powyżej zauważalna

kwaśność. Pełnia w kierunku niepełnego. Bardzo dobrze pijalne i dobrze zbalansowane piwo.[/quote']

Jestem w szoku :beer: . Idę otworzyć piwo :beer: :beer:

Gabi - coraz bliżej sukcesów. Gratulacje wysokiej pozycji.

Dzięki bardzo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się pochwalę co mi tam napisali :beer:

 

Imię: Łukasz

Nazwisko: Chrząszcz

Kolejność podania próbek sędziom: 18

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych): 89,25

Zajęte miejsce: 1

 

Ocena zgłoszonego piwa:

Idealny kolor i klarowność. Jedynie piana nie jest zbyt trwała. Pozostałe cechy piwa dobrze lub

idealnie wpisują się w profil stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja się pochwalę co mi tam napisali :beer:

 

Imię: Łukasz

Nazwisko: Chrząszcz

Kolejność podania próbek sędziom: 18

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych): 89,25

Zajęte miejsce: 1

 

Ocena zgłoszonego piwa:

Idealny kolor i klarowność. Jedynie piana nie jest zbyt trwała. Pozostałe cechy piwa dobrze lub

idealnie wpisują się w profil stylu.

Brawo!

Gratulacje :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność podania próbek sędziom 38

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 61,33

Zajęte miejsce 25

Ocena zgłoszonego piwa

Kolor celujący, ale piana bardzo zła. Lekki zapach kartonowy świadczy o utlenieniu. W smaku

niska goryczka a od wewnątrz aromaty chmielowe i ponownie papierowy, utleniony. Finisz pusty i

bardzo krótki. Nasycenie niskie. Piwo generalnie bardzo nie zbalansowane ? niska pijalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metryka

Imię Łukasz

Nazwisko Jajecznica

Kolejność podania próbek sędziom 33

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 72,50

Zajęte miejsce 8

Ocena zgłoszonego piwa

Dobra klarowność i piana, ale kolor o ton za ciemny. W aromacie poprawne choć delikatnie

wychodzi zapach prześwietlony (skunksowy). Goryczka wysoka i pikantna. Na podniebieniu

karmelowe. Finisz długi i goryczkowy co ewidentnie obniża pijalność piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imię Maciej

Nazwisko Kapuścik

Kolejność podania próbek sędziom 3

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 62,5

Zajęte miejsce 19

Ocena zgłoszonego piwa

Wygląd piwa poprawny, choć na granicy klarowności. W zapachu wyczuwalny nikły aldehyd

octowy o aromacie zielonych jabłek. Wada ta jeszcze wyraźniej wychodzi od wewnątrz nosa po

skosztowaniu piwa. Podwyższona goryczka również wychodzi na długim finiszu. Generalnie piwo

ma jedną poważną wadę (aldehyd), która nie pozwala opisać piwa jako zharmonizowane w smaku i

aromacie.

 

 

Podwyższonej goryczki się spodziewałem od razu. Gdybym jeszcze wiedział jak rozpoznać ten zapach aldehydu i jak go uniknąć byłoby fajnie :beer: A swoją drogą nie spodziewałem się tak udanego moim zdaniem debiutu - bo to moja warka numer 5 w życiu (druga z procesem zacierania! ) :beer: Co do klarowności to zauważyłem, że po przelaniu z butelki, na dnie szkła osadzają się drobinki białka albo czegoś innego niezidentyfikowanego :beer: nie wiem skąd to się wzięło - zła filtracja czy co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym jeszcze wiedział jak rozpoznać ten zapach aldehydu i jak go uniknąć byłoby fajnie :beer:

Aldehyd octowy daje aromat zielonych jabłek. Powstaje głównie w pierwszej fazie fermentacji burzliwej. Jest przedostatnim związkiem w cyklu przemiany glukozy i przy intensywnej fermentacji może wymykać się drożdżom poza komórkę. Dużej ilości w piwie sprzyja: intensywna fermentacja, zbyt duża ilość drożdży, podwyższona temperatura fermentacji burzliwej, zbyt słabe natlenienie. Poziom aldehydu w piwie obniża: dobre dofermentowanie i dojrzewanie piwa w lekko podniesionej temperaturze, dobre natlenienie brzeczki nastawnej, podwyższona ilość drożdży w trakcie dojrzewania. Podobnie jak w przypadku diacetylu z czasem aldehyd octowy w piwie zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Drożdży użyłem suchych z saszetki bezpośrednio do fermentora, więc raczej ich za dużo nie było, czyli raczej temperatura - w piwnicy trochę się zmieniała, a jedyne co mogłem robić to ciągle otwierać okno na przekór sąsiadom :beer: A jeśli aldehyd zanika to podejrzewam, że w październiku moje OktoberfestBier powinno być dużo smaczniejsze :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Drożdży użyłem suchych z saszetki bezpośrednio do fermentora, więc raczej ich za dużo nie było, czyli raczej temperatura - w piwnicy trochę się zmieniała, a jedyne co mogłem robić to ciągle otwierać okno na przekór sąsiadom :beer: A jeśli aldehyd zanika to podejrzewam, że w październiku moje OktoberfestBier powinno być dużo smaczniejsze :beer:

Jesli będziesz przechowywać to piwo w niskich temp :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zobaczcie jaki równy poziom miedzy mną a coderem 7 pkt różnicy' date=' a miejsc 14[/quote']

Ja zauważyłem coś jeszcze innego. Po opisie moje piwo jest gorsze niż Wiktora, ale punktowo jest wyżej. IMO podstawowa przyczyna, to kolejność wnoszenia.

Zgadza się, poziom był wyrównany. Opis są bardziej abstrakcyjną forma opisu profilu więc mogą być mniej lub bardziej "kwieciste", pełne lub ubogie. Nie przywiązywałbym wagi do porównań. Czasem piwo ma kilka cech "o niskim stopniu szkodliwości" które warto opisać, a czasem ma jedną poważną wadę. Jak tu się porównywać? Warto chyba jeszcze spojrzeć na punktację, która jest uśredniona i wyraża ocenę czterech sędziów. Jeżeli chodzi o kolejność wnoszenia to można założyć, że ma wpływ ale mogę zapewnić, że niewielki. Absolutnie mogę odrzucić wpływ alkoholu na ocenianie przez sędziów. Jury miało sporo czasu i długie przerwy. Zaczęliśmy po obiedzie (po posiłku) a na półmetku mieliśmy długa przerwę z kolacją. Każde piwo było solidnie ocenione bez pośpiechu i jakiejś rutyny lub znudzenia jury ? zapewniam.

 

Raf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metryczka:

Kolejność podania próbek sędziom 8

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 65,75

Zajęte miejsce 16

Ocena zgłoszonego piwa

Kolor piwa o ton zbyt ciemny a piana nieobfita i szybko zanika. W zapachu piwo lekko chmielowe i

o podwyższonym poziomie estrów. Również poziom kwaśności powyżej oczekiwanego.

Na finiszu wychodzi jego chmielowy i goryczkowy charakter oraz ponownie kwaśność, która nie do

końca harmonizuje z innymi komponentami smakowymi. Mimo to dość dobra pijalność piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, poziom był wyrównany. Opis są bardziej abstrakcyjną forma opisu profilu więc mogą być mniej lub bardziej "kwieciste", pełne lub ubogie. Nie przywiązywałbym wagi do porównań. Czasem piwo ma kilka cech "o niskim stopniu szkodliwości" które warto opisać, a czasem ma jedną poważną wadę. Jak tu się porównywać? Warto chyba jeszcze spojrzeć na punktację, która jest uśredniona i wyraża ocenę czterech sędziów. Jeżeli chodzi o kolejność wnoszenia to można założyć, że ma wpływ ale mogę zapewnić, że niewielki. Absolutnie mogę odrzucić wpływ alkoholu na ocenianie przez sędziów. Jury miało sporo czasu i długie przerwy. Zaczęliśmy po obiedzie (po posiłku) a na półmetku mieliśmy długa przerwę z kolacją. Każde piwo było solidnie ocenione bez pośpiechu i jakiejś rutyny lub znudzenia jury ? zapewniam.

 

Raf.

Wydaje mi się, że udało nam się uniknąć korelacji między kolejnością podania a zajętym miejscem. Ostatnie piwo nie było najgorsze a wygrało środkowe przed piwem z ostatniej dziesiątki. Stasiek wyliczył, że około 7-8 minut poświęcaliśmy na każde piwo.

Podaj może Rafał, konstrukcję arkusza ocen, to wyjaśni wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym jeszcze wiedział jak rozpoznać ten zapach aldehydu i jak go uniknąć byłoby fajnie :beer:

Zapach jest opisywany jako aromat zielonych jabłek. Dla mnie jest taki ostry chemiczno-owocowy, czuć go aż w zatokach.

 

Aldehyd to półprodukt fermentacji, pozostaje w piwie jeżeli nie damy drożdżom dość czasu i warunków na dokończenie fermentacji, np. za szybkie przelanie na cichą. Jest to bardzo powszechna wada piw domowych.

 

Ostatni szansa na jego usunięcie jest przy rozlewie - trzeba dla refermentacji dodać krausen - brzeczkę zaszczepioną nowymi drożdżami, fermentującą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo powszechna wada piw domowych.

Chyba nie aż tak powszechna. Najwyżej 10-20% piw konkursowych ja wykazywało.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metryka

Imię Jan

Nazwisko Adamczyk

Kolejność podania próbek sędziom 1

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 75,75

Zajęte miejsce 6

Ocena zgłoszonego piwa

Piwo w zapachu oddawało lekki aromat chmielu i podwyższone owocowe aromaty estrów. W smaku zbyt wysoki poziom goryczki a na podniebieniu znów wychodziły owocowe nuty mało charakterystyczne dla piwa Marcowego. Finisz poprawnie wytrawny ale trochę zbyt długi i chmielowy. Piwo lekko ściągające i trochę ponad normę nasycone CO2. Ogólnie piwo poprawne

choć aromaty słodowe zdominowane przez estry.

 

O ludzie! Jestem w małym szoku.:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imię Andrzej

Nazwisko Smyk

Kolejność podania próbek sędziom 5

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 62,75

Zajęte miejsce 18

Ocena zgłoszonego piwa

Wygląd piwa poprawny. Lekko podwyższone estry i niepotrzebny aromat chmielu dominują

zapachy słodowe. W smaku podwyższona ponad normę goryczka. Na podniebieniu wychodzi

zapach skórzany i lekko kartonowy/utleniony. Na finiszu piwo nakładająca się goryczka. Piwo w

kierunku niepełnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie mam się czym chwalić, ale wkleję również moją ocenę:

 

Kolejność podania próbek sędziom 12

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) 53,4

Zajęte miejsce 32

 

 

Ocena zgłoszonego piwa

 

Niepoprawny wygląd piwa: zbyt ciemny kolor oraz na granicy klarowności. Piana szybko opada. W

zapachu wyraźnie rozpuszczalnikowe, stęchłe i chmielowe. Na podniebieniu dodatkowo wychodzi

karmel i ponownie owocowe aromaty. Finisz mógłby być bardziej wytrawny i nico mniej mogłaby

zalegać kwaśność. Generalnie piwo odbiega profilem od stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność podania próbek sędziom - 7

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych) - 84,25

Zajęte miejsce - 3

 

Ocena zgłoszonego piwa

 

Kolor i klarowność dobra, jednak piana o strukturze dużych pęcherzy co ma bezpośrednio swoje

źródło w tym, ze trunek jest przesycony CO2. Poprawne aromaty jednak w smaku piwo wykazuje

podwyższoną kwaśność co wychodzi również na finiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Drożdży użyłem suchych z saszetki bezpośrednio do fermentora' date=' więc raczej ich za dużo nie było, czyli raczej temperatura - w piwnicy trochę się zmieniała, a jedyne co mogłem robić to ciągle otwierać okno na przekór sąsiadom ;) A jeśli aldehyd zanika to podejrzewam, że w październiku moje OktoberfestBier powinno być dużo smaczniejsze ;)[/quote']

Jesli będziesz przechowywać to piwo w niskich temp :)

Niskich to znaczy ile? 5°C ? Czy piwniczne 10 -15 °C wystarczy - poniżej tego nie zejdę bez lodówki ... A leżakownię dopiero mam w planach zacząć budować na ogródku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imię

Nazwisko

Kolejność podania próbek sędziom

Uzyskana ilość punktów (na 100 możliwych)

Zajęte miejsce

 

Piotr

Musielak

22

67,00

13

 

Ocena zgłoszonego piwa

 

Wygląd dobry. W zapachu jednak natarczywy aromat kanalizacji / rurowy. Od wewnątrz

wyczuwalny zapach siarkowy, nieznacznie zapałczany, SO2. Nasycenie trochę podwyższone. Piwo

lekko ściągające. Ogólnie pijalność ograniczają intensywne zapachy.

 

Skąd się biorą aromaty kanalizacyjno-rurowe? Czy to infekcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.