Skocz do zawartości

Drożdże na ściankach butelek


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Ze zgrozą dzisiaj zauważyłem, że na ściankach butelek osadzają mi się drożdże. Na dnie oczywiście przede wszystkim, ale również jakiś pył osiadł na ściankach. Początkowo myślałem że to bąbelki CO2, ale przyjrzałem się dokładnie i jednak to osad drożdżowy. Co dziwniejsze, widzę coś takiego tylko w piwach fermentowanych WY2112. Efektem tego jest to, że nie da się nalać piwa tak, by było całkowicie klarowne, zawsze ten osad ze ścianek się załapie podczas nalewania i piwo w szklance jest "mgliste". Piwo obecnie jest w butelkach od 6 tygodni, pył na ściankach utrzymuje się od 4 tygodni, jak sądzę - od zakończenia refermentacji.

 

Czy ktoś ma pojęcie OCB? Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że WY2112 mają w charakterystyce wpisane "flocculation: high", a pozostałe których używałem do robienia piw "niemiętnych" czyli WY1007 i WY2565 mają "flocculation: low".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego nie tylko w moim piwie - w Grodziskim od Staśka było to samo, pył na ściankach butelek i pylisty osad na dnie. To piwo było fermentowane S-33.

 

Jeżeli chodzi o butelki, to zrozumiałbym kilka sztuk, ale mam to w ~120 butelkach z 3 różnymi piwami, wszystkie fermentowane California Lager - i tylko tymi drożdżami. Te drożdże wyglądają w butelce jak pył, osad na dnie też nie jest zbity, tylko luźny i właśnie pylisty, przy każdym poruszeniu z dna unosi się chmura osadu. To moje pierwsze piwa fermentowane dolniakami, stąd w ogóle zainteresowałem się OCB.

 

Nie wydaje mi się, żeby piwo miało jakąś infekcję - w każdym razie żadnych widocznych oznak nie ma, zapach jest normalny, nagazowanie w normie, żadnych obcych posmaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~15°C, to się mieści w temperaturze pracy drożdży (14-20°C według producenta).

 

Możliwe, że akurat Cali Lager wymagają dłuższego kondycjonowania niż te 6 tygodni, ale wolałbym to wiedzieć, a nie zgadywać co jest przyczyną takiej formy osadu. Jak na razie nalanie piwa tak, żeby w szklance było klarowne jest po prostu niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się tak czasem dzieje i przy różnych szczepach drożdży. I zazwyczaj w super klarownych piwach lubi mi się coś takiego dziać.

Przy rozlewaniu do butelek piwo było właśnie "super-klarowne" - ogólnie wszystkie na tych drożdżach tak wyglądały, żadne inne drożdże nie dawały mi aż tak klarownego piwa. I teraz właśnie dlatego się wkurzam, bo wiem jakie piękne to piwo mogłoby być. W smaku jest już dobre i aż chciałoby się je wypić, a tu podczas nalewania cały ten pył wpada do szklanki i psuje efekt.

 

Popróbuję z wirowaniem butelek, może w ten sposób zmuszę drożdże do opadnięcia, ale problemu z pylistym osadem na dnie to nie rozwiąże. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wstrząsnąć jedną butelką, żeby poruszyć osad i daj na parę dni do lodówki, żeby wszystko opadło.

 

Ja się nie przejmuje po prostu pije, tylko też nie raz się zastanawiałem od czego to jest. W takich przypadkach mam również osad na dnie butelki mało zwarty praktycznie w ogóle i dlatego pływają takie drobinki w całym piwie, pomimo tego, że jest klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyliste drożdże? Często sa to dzikie drożdże.

A czasem mutacja drożdży piwowarskich po kilku zbiorach gęstwy. Np. jak się zbiera drożdże po cichej fermentacji, to po kilku użyciach zostają te najgorzej flokulujące.

Te piwa były fermentowane I, II i III pokoleniem drożdży, w każdym jest to samo, więc to raczej nie mutacja. Możliwe że to infekcja dzikimi drożdżami, ale na razie nie ma ku temu żadnych przesłanek, choć oczywiście to była pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy - sporo tego było u mnie ostatnio i mogło się trafić znowu.

 

Poczekam jeszcze trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też takie miałem, ale one były w takiej jakby galaretce, że jak się obracało butelkę wokół pionowej osi to jakby tak wolniej reagowały , ale zawsze wracały do położenia równowagi. A to chyba jednak nie drożdże tylko klasik infekszyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka infekcja? Te drożdże tak już mają. Trzy warki ( 51 - 53 ) fermentowane 2112 zachowywały się tak jak opisujecie. Po 2 -3 miesiącach wszystko opada na dno tworząc zbity osad. Natomiast zauważyliśmy, że te drożdże lubią przerwać fermentację na poziomie 2,5 - 3°Blg

i dokończyć ją już w butelce, czego efektem są prze gazowane piwa ( 3 warki na tych drożdżach wszystkie 3 wcześniej czy później się prze gazowały).

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się coś podobnego ze 3, może 4 razy - jak na moje śpij spokojnie bo to nic takiego. Musisz po prostu dłużej je przetrzymać; u mnie po 3 miesiącach w butli były na tyle zbite że przy nalewaniu się nie podnosiły i zostawały w butelce. No, ale komu się tam chce czekać...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na wikipedii coś znalazłem na temat pylistych drożdży -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Drożdże_dolnej_fermentacji#Rodzaje

 

Może z tego wynikać, że WY2112 są właśnie rasą pylistą i tak już z tym piwem będzie, że na super klarowność trzeba będzie poczekać.

 

@anmar - na waszą opinię właśnie liczyłem w tym temacie, bo wyście najwięcej piwa zrobili na tych drożdżach. Dzięki. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy zaobserwowałem podobne zjawisko w swoich piwach. Niektóre warki tak miały, że na ściankach butelek pozostawiony był niewielki osad drożdżowy. Tłumaczę to jednak w identyczny sposób jak Franekkkk i pewnie brak idealnej gładkiej powierzchni w butelce też ma znaczenie. Nigdy mi to nie przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z warzeniem, dlatego przepraszam jeżeli pytanie jest głupie.

Od początku nasuwa mi się jedna myśl z winiarstwa.

Żeby uzyskać szampana metodą naturalną po zakapslowaniu butelki codziennie obraca się o 180°.

W końcowej fazie fermentacje zatrzymuje się szyjką skierowaną w dół.

W szyjce przy kapslu zbiera się cały osad.

W następnym etapie zamraża się samą szyjkę, odwraca butelkę i otwiera kapsel.

CO2 wpycha czop z osadem i ponownie korkuje się butelkę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania tej metody przy produkcji piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z warzeniem, dlatego przepraszam jeżeli pytanie jest głupie.

Od początku nasuwa mi się jedna myśl z winiarstwa.

Żeby uzyskać szampana metodą naturalną po zakapslowaniu butelki codziennie obraca się o 180°.

W końcowej fazie fermentacje zatrzymuje się szyjką skierowaną w dół.

W szyjce przy kapslu zbiera się cały osad.

W następnym etapie zamraża się samą szyjkę, odwraca butelkę i otwiera kapsel.

CO2 wpycha czop z osadem i ponownie korkuje się butelkę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania tej metody przy produkcji piwa?

OJ! chyba są....:D choćby porównanie ceny butelki piwa i butelki szampana...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z warzeniem' date=' dlatego przepraszam jeżeli pytanie jest głupie.

Od początku nasuwa mi się jedna myśl z winiarstwa.

Żeby uzyskać szampana metodą naturalną po zakapslowaniu butelki codziennie obraca się o 180°.

W końcowej fazie fermentacje zatrzymuje się szyjką skierowaną w dół.

W szyjce przy kapslu zbiera się cały osad.

W następnym etapie zamraża się samą szyjkę, odwraca butelkę i otwiera kapsel.

CO2 wpycha czop z osadem i ponownie korkuje się butelkę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania tej metody przy produkcji piwa?[/quote']

OJ! chyba są....:D choćby porównanie ceny butelki piwa i butelki szampana...:/

Deus Brut des Flandres jest traktowany w ten sposób. But. 0,75L to wydatek ok. 69zł. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam przygodę z warzeniem' date=' dlatego przepraszam jeżeli pytanie jest głupie.

Od początku nasuwa mi się jedna myśl z winiarstwa.

Żeby uzyskać szampana metodą naturalną po zakapslowaniu butelki codziennie obraca się o 180°.

W końcowej fazie fermentacje zatrzymuje się szyjką skierowaną w dół.

W szyjce przy kapslu zbiera się cały osad.

W następnym etapie zamraża się samą szyjkę, odwraca butelkę i otwiera kapsel.

CO2 wpycha czop z osadem i ponownie korkuje się butelkę.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania tej metody przy produkcji piwa?[/quote']

OJ! chyba są....:/ choćby porównanie ceny butelki piwa i butelki szampana...:D

Deus Brut des Flandres jest traktowany w ten sposób. But. 0,75L to wydatek ok. 69zł. :D

...raz można :/ ... ale wypić, nie mrozić!...:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.