Skocz do zawartości

Przechowywanie słodu


rosek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak miałem wołka zbożowego musiałem wywalić wszystkie produkty zbożowe u mnie to poskutkowało. innej możliwości nie ma. http://www.porady.co.pl/trojszyk.html lub z tego co piszą musisz biegać z ciekłym azotem po domu i polewać żuczki które wyłażą oraz zamrozić wszystkie swoje produkty zbożowe. No ale zostają trupy które też są szkodliwe. no nie wiem co ci doradzić! A skąd one wylazły? ze słodów? Jak tak to je odizoluj jak najszybciej nawet jak z innych produktów zbożowych wylazły to wynieś z domu! Ja nie miałem doświadczeń z takimi żukami niestety więc nie doradzę nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno musisz sie pozbyć wszystkich produktów zbożowych - nie tylko do piwa. Potem przez kilka miesięcy je kupować tylko na bieżące potrzeby i szybko zużywać. Albo skorzystać z usług profesjonalistów.

 

wywal ten worek od razu. Chociaż poza dom.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zgnieceniu śmierdzi, także to pewnie będzie trojszyk ulec. Powiedzcie mi jak to zlikwidować? Jakieś środki? Muszą być delikatne, bo mam roczne dziecko w domu.

Niestety nie da się tego zrobić chemicznie tak, aby mieszkańcy mogli zostać w domu i nie próbuj pryskać jakimiś "muchozolami" w spraju mając malutkie dziecko. Wiele zależy od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym bo od tego zależy dobór środków. Masz małe szanse na zlikwidowanie trojszyka we własnym zakresie, najlepiej skontaktuj się z jakąś firmą świadczącą usługi DDD (dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja) - może coś Ci zaproponują. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyprowadzka na jedną dobę w trakcie której firma przeprowadzi dezynsekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys gazowano zboze. A moze wypiec w piekarniku suchy slod?

To najlepsza, bo naturalna metoda. Podniesienie temp do 45-50 st. na ok. pół godziny rozwiązuje sprawę bo śmierć insektów następuje przez denaturację ich białek. Można tak zrobić w przypadku słodu, ale nie wiem czy warto, bo przy przesypywaniu zaczną rozłazić się jeszcze bardziej, a są dość szybkie i skłonne do migracji (można to jednak robić na dworze). Znacznie gorzej z tymi osobnikami które rozlazły się już po mieszkaniu. Nie bardzo wiem w jaki sposób wytworzyć w całym mieszkaniu temp. ok. 50 st. i utrzymać ją przez jakiś czas w każdej szparze podłogi. Nie są groźne szkodniki we worku ze słodem bo łatwo to wyrzucić, tylko te które już uciekły. Radzę nie czekać z interwencją, bo zaczną składać jaja i za dwa, trzy tygodnie będą następne pokolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przestraszyliscie mnie z tym robactwem. Czy to możliwe że tylko miałem takie szczęście że od lat nie miałem żadnego robactwa czy to tylko kwestia czasu? Bo jak tak to ja przestaje kupować słód w workach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak to się przyplątało. Mieszkam na czwartym piętrze, a doczytałem że te owady po pionowych ścianach nie potrafią wchodzić, więc jakoś musiałem je tu wnieść z czymś.

 

 

Ale przestraszyliscie mnie z tym robactwem. Czy to możliwe że tylko miałem takie szczęście że od lat nie miałem żadnego robactwa czy to tylko kwestia czasu? Bo jak tak to ja przestaje kupować słód w workach.

 

Mnie to też bardzo zniesmaczyło. Zrobiłem dopiero 10 warek i dla oszczędności zacząłem zaopatrzać się w słód w workach, a tu masz taka oszczędność. Jak ma mi się jakaś zaraza co kilka warek wplątywać w słód to lepiej kupować w mniejszych ilościach.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego słód przechowuję w pięciolitrowych butelkach pet po wodzie mineralnej. Wchodzi tam 3 kg słodu (pszenicznego luźno, jęczmienne na lekki upych). Jednego razu kupiłem śrutowany słód, który na zacieranie czekał w mieszkaniu ponad rok. Jakże się zdziwiłem, gdy się okazało, że w słodzie rządziły wołki zbożowe, mało tego, worek był poprzegryzany w kilku miejscach, a przegryzienia były podłużne, by nie napisać rynnowate. Teraz wyjątkowo mam niespełna 30 kg słodu w worku, ale ten wylądował w szczelnie zamkniętej beczce 60-litrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie przeraziliście. Ja kupuję słody śrutowane, przechowuję w foliowych workach, w których je dostałem. Po odważeniu szczelnie zamykam - trzymam w suchej piwnicy. Na razie nie zauważyłem żadnych problemów, ale może faktycznie warto przenieść się na PETy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie planowałem zakup ok 50 kg....chyba do zimy będę kupował "na bieżąco" a potem kupię więcej i w garażu niech przemarznie-taki przemrożony chyba będzie bezpiecznie w domu trzymać

 

Afghan-napisz skąd masz ten słód-

Edytowane przez marbelka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, bo miałem z dwóch firm.

 

Teraz i tak mam zamiar kupić worek słodu, ale jakoś go lepiej zabezpieczę. Czy spakowanie słodu w torebki jakby foliowo-aluminiowe będzie OK? Torebka zgrzana na zgrzewarce.

Mam na myśli bardziej czy słód w tak szczelnym opakowaniu nie straci jakichś swoich właściwości?

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie straci ale robale przegryzą każde opakowanie. Moja babcia jak miała jakiegoś to poprzegryzał jej wszystkie opakowania! Kiedyś jak miałem wołka to skurczybyk sobie nawet korytarzyki podrożył w opakowaniu od płatków. Ja mam zamiar kupić kilka wiader w castoramie lub od kuzyna wezmę jak pojadę do niego takie 10l po sosach do kebabu i pakować słody do nich, myślę że to powinno wystarczyć.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie słusznie. Takich wiaderek mam full, 5cio i 10cio litrowych, po końskich dodatkach do paszy. Atestowane do kontaktu z żywnością. Jak Ci nie przeszkadza rozmiar, zamiast kupować mogę Ci dać kilka razem z piwem jak się spotkamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie straci ale robale przegryzą każde opakowanie. Moja babcia jak miała jakiegoś to poprzegryzał jej wszystkie opakowania! Kiedyś jak miałem wołka to skurczybyk sobie nawet korytarzyki podrożył w opakowaniu od płatków. Ja mam zamiar kupić kilka wiader w castoramie lub od kuzyna wezmę jak pojadę do niego takie 10l po sosach do kebabu i pakować słody do nich, myślę że to powinno wystarczyć.

Nieprawda, nie każdy "robal" zachowuje się tak samo. Nie słyszałem jeszcze aby wołek zbożowy lub trojszyk przegryzł opakowanie z tworzywa sztucznego. Zresztą tak naprawdę, to w suchym słodzie może rozwinąć się tylko trojszyk, bo tylko on wytrzymuje tak suche środowisko. Jeżeli w słodzie pojawi się wołek, to znaczy że słód zawilgotniał i to dość znacznie. Drążenie korytarzy w płatkach to typowe zachowanie wołka, który normalnie wgryza się w ziarniak, aby wewnątrz złożyć jaja. Ponieważ nie może wgryźdź się do wnętrza płatków to próbuje ciągle dalej i tworzy korytarze.

 

Teraz i tak mam zamiar kupić worek słodu, ale jakoś go lepiej zabezpieczę. Czy spakowanie słodu w torebki jakby foliowo-aluminiowe będzie OK? Torebka zgrzana na zgrzewarce.

Mam na myśli bardziej czy słód w tak szczelnym opakowaniu nie straci jakichś swoich właściwości?

Pakowanie słodu w szczelne, lub hermetyczne opakowania na pewno mu nie zaszkodzi, a jest nawet wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chyba udało mi się pozbyć tych owadów. :D Wyniosłem słód i psiuknąłem MuchoSprayem z Brosa i owadów nie widać. Terz też zakupiłem słód w workach, ale popakowałem go teraz w laminowane torebki, które po zgrzewałem i po wkładałem do wiaderek ze szczelnymi pokrywkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muchosprej był dobrym pomysłem na spożywkę to ja nie wiem...

Ja bawiłbym się w wypiekanie. Muchosprej załatwia tylko owady pełzające, na larwy raczej nic nie pomoże, a do tego może pozostać w słodzie. Temperatura wybije także larwy i jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.