Skocz do zawartości

Arduino - sterownik domowego browaru.


przybysh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W tym wątku chciałbym zamieścić informacje i postępach w pracy nad sterownikiem domowego browaru.

W zamierzeniu ma to być w miarę uniwersalne rozwiązanie.

W pierwszej iteracji za cel postawiłem sobie obsługę zmodyfikowanego kociołka z Lidla (kadź zacierna) oraz garnka (chmielenie).

Do garnka wsadzona zostanie grzałka elektryczna.

Całość dodatkowo wyposażona będzie w pompę obiegową.

 

Krok pierwszy:

Działający LCD - Zrobione

Obsługa czujników temperatury - Zrobione

Sygnalizowanie działania grzałek LED - Zrobione

 

Jest to punkt wyjściowy. Gromadzący w sobie kluczowe funkcje sterownika.

 

W kolejnym kroku układ z płytki testowej zamierzam przenieść na płytkę lutowaną.

Sygnalizację działania grzałek zamienić na uruchomienie powiedzmy żarówki.

 

Nadal w kwestii planowania pozostaje fizyczny interfejs użytkownika (przyciski), zastanawiam się czy go w ogóle zamieszczać czy też użyć w tym celu programu uruchomionego na PC.

 

Parę zdjęć można znaleźć w mojej galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka myśl mnie naszła jeden sterownik dla piwowarów z wyświetlaczem i sterowaniem jest, może dobrym wyjściem było by zrobić konkurencję która by poszła w inną stronę. Bez wyświetlacza zamiast tego wszystko z poziomu komputera. Wydaje mi się że taka wersja powinna wyjść tańsza a równie ciekawa. Ja niestety nie skorzystam bo poszedłem w palnik gazowy. Ale kiedyś planuję to zmienić.

Edytowane przez kretu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W tym wątku chciałbym zamieścić informacje i postępach w pracy nad sterownikiem domowego browaru.

W zamierzeniu ma to być w miarę uniwersalne rozwiązanie.

W pierwszej iteracji za cel postawiłem sobie obsługę zmodyfikowanego kociołka z Lidla (kadź zacierna) oraz garnka (chmielenie).

Do garnka wsadzona zostanie grzałka elektryczna.

Całość dodatkowo wyposażona będzie w pompę obiegową.

 

Krok pierwszy:

Działający LCD - Zrobione

Obsługa czujników temperatury - Zrobione

Sygnalizowanie działania grzałek LED - Zrobione

 

Jest to punkt wyjściowy. Gromadzący w sobie kluczowe funkcje sterownika.

 

W kolejnym kroku układ z płytki testowej zamierzam przenieść na płytkę lutowaną.

Sygnalizację działania grzałek zamienić na uruchomienie powiedzmy żarówki.

 

Nadal w kwestii planowania pozostaje fizyczny interfejs użytkownika (przyciski), zastanawiam się czy go w ogóle zamieszczać czy też użyć w tym celu programu uruchomionego na PC.

 

Parę zdjęć można znaleźć w mojej galerii.

Napisz coś więcej. Program jest gotowy, czy trzeba go samemu napisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej. Program jest gotowy, czy trzeba go samemu napisać?

Można napisać od nowa w gotowym środowisku programistycznym Arduino, można też wspomóc się już gotowym oprogramowaniem na Arduino:

 

1) Habs - łatwe do dostosowania http://halfluck.com/automation/code

2) Brewtroller - gotowe rozwiązanie, ciężko wymyślić jakąś możliwość której ten program nie ma http://www.brewtroller.com, ale sprzęd trzeba oprzeć na Sanguino (procesor ten sam, inny bootloader i specyfikacja wejść/wyjść), przy budowie od zera nie ma to znaczenia

 

Oba są opensource, są też schematy urządzeń i płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz coś więcej. Program jest gotowy, czy trzeba go samemu napisać?

W tej chwili projekt jest w takim stanie jak wspomniałem.

Kod uruchomiony na arduino jest prosty i sprawdza podstawową funkcjonalność.

 

Najpierw zamierzam wszystko umieścić na płytce i zrobić proste testy funkcjonalne.

 

Kolejnym etapem będzie soft.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo,

 

ja tez sie bawie arduino i tez jestem na podobnym etapie, tzn lcd podpiety i dzialajacy, tak samo z czujnikami temperatury, teraz bede rozgladal sie za przekaznikami.

 

sam sterownik pewnie dopiero na wiosne bede konkretnie budowal, teraz badam mozliwosci arduino, fajna sprawa.

 

 

edited:

 

obecny stan

 

zdjciecv.th.jpg

Edytowane przez sebpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ooo,

 

ja tez sie bawie arduino i tez jestem na podobnym etapie, tzn lcd podpiety i dzialajacy, tak samo z czujnikami temperatury, teraz bede rozgladal sie za przekaznikami.

 

sam sterownik pewnie dopiero na wiosne bede konkretnie budowal, teraz badam mozliwosci arduino, fajna sprawa.

Zamiast przekaźników, zamierzam użyć optoizolacji i triaka. Jeśli poszukasz w necie to znajdziesz gotowe rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A program to się pisze w Bascomie?

W tej chwili się pisze w Arduino IDE' date=' czyli C/C++ z libami arduino.

Do Bascoma czyli Basica nie mam przekonania.[/quote']

dokladnie, jest to jezyk oparty na c/c++, tu masz conieco o nim

 

http://arduino.cc/en/Reference/HomePage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka myśl mnie naszła jeden sterownik dla piwowarów z wyświetlaczem i sterowaniem jest, może dobrym wyjściem było by zrobić konkurencję która by poszła w inną stronę. Bez wyświetlacza zamiast tego wszystko z poziomu komputera. Wydaje mi się że taka wersja powinna wyjść tańsza a równie ciekawa. Ja niestety nie skorzystam bo poszedłem w palnik gazowy. Ale kiedyś planuję to zmienić.

Dzisiaj posiedziałem nad komunikacją Arduino->PC->Arduino.

Więc sterowanie może być tylko z PC, jednak nie wpłynie to znacząco na koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Więc sterowanie może być tylko z PC

Jakiś czas temu oprogramowałem (bascomem) płytkę z posadowiona atmegą8 na sterownik zacierania programowanego temperaturowo (w kociołku elektrycznym z mieszadłem) z możliwością ustawienia dowolnej ilości przerw, ich temperatur i czasu trwania za pomocą przycisków. W kociołku siedzi czujnik DS18B20 i w oparciu o jego wskazania + wewnętrzny timer jest prowadzone zacieranie.

Chmielenie bez automatyki na kuchence gazowej z wykorzystaniem jej timera (jak się drze to wsypuję kolejne dawki chmielu i ustawiam czas do następnego dozowania).

 

Wracając do Twojego tematu, nie wiem dlaczego doszedłeś do cytowanego wniosku - mógłbyś przybliżyć?

Edytowane przez wbl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sterowanie może być tylko z PC

Jakiś czas temu oprogramowałem (bascomem) płytkę z posadowiona atmegą8 na sterownik zacierania infuzyjnego (w kociołku elektrycznym z mieszadłem) z możliwością ustawienia dowolnej ilości przerw' date=' ich temperatur i czasu trwania za pomocą przycisków. W kociołku siedzi czujnik DS18B20 i w oparciu o jego wskazania + wewnętrzny timer jest prowadzone zacieranie.

Chmielenie bez automatyki na kuchence gazowej z wykorzystaniem jej timera (jak się drze to wsypuję kolejne dawki chmielu i ustawiam czas do następnego dozowania).

 

Wracając do Twojego tematu, nie wiem dlaczego doszedłeś do cytowanego wniosku - mógłbyś przybliżyć?[/quote']

Arduino posiada port USB, po którym można przesyłać pakiety w obie strony.

 

Kretu podsunął pomysł, aby pozbawić arduino wyświetlacza i przycisków, a zastąpić to programem uruchomionym na PC.

Wtedy arduino przesyła info o temperaturach do programu na PC, w którym zaszyta jest cała logika.

W odpowiedzi mikrokontroler dostaje pakiet z informacją, którą grzałkę lub pompę wł/wył.

 

Jednym słowem zamiast samodzielnego kontrolera dostajemy interfejs zewnętrzny podłączony do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kretu podsunął pomysł, aby pozbawić arduino wyświetlacza i przycisków, a zastąpić to programem uruchomionym na PC.

Wtedy arduino przesyła info o temperaturach do programu na PC, w którym zaszyta jest cała logika.

W odpowiedzi mikrokontroler dostaje pakiet z informacją, którą grzałkę lub pompę wł/wył.

 

Jednym słowem zamiast samodzielnego kontrolera dostajemy interfejs zewnętrzny podłączony do PC.

Koszt podłączenia LCD i przycisków jest niewielki, zyskuje się jednolite urządzenie, w innym przypadku po co arduino? Wystarczyłoby sterowanie przekaźnikami po usb i interfejs 1-wire do czujników temperatury.

 

Polecam LCD z układem HD44780 4x20 (koszt ok 29 zł) z biblioteką 4bit.h (2 razy mniej pinów w arudino), a do sterowania zamiast przycisków impulsator obrotowy (rotary encoder)

http://www.oscsys.com/Panasonic-Rotary-Encoder.html + prosty układ http://www.brewtroller.com/forum/showthread.php?t=387&highlight=button, jest do tego biblioteka encoder.h.

Jest to gałka obrotowa prawo/lewo + przycisk.

 

Ja jako laik elektroniczny dałem radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt podłączenia LCD i przycisków jest niewielki, zyskuje się jednolite urządzenie, w innym przypadku po co arduino? Wystarczyłoby sterowanie przekaźnikami po usb i interfejs 1-wire do czujników temperatury.

Karta przekaźników sterowana po USB była droższa niż Arduino. Sprzedawca udostępniał prosty program do sterowania przekaźnikami jednak nie chciał podać szczegółów co do formatu transmisji danych.

Wyszło by więc drożej. Dlatego wybór padł na Arduino. Pozwala to na wiele większą swobodę w zastosowaniach. Kolejnym faktem przemawiającym za arduino jest społeczność.

Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie do mnie nie przemawia.

Polecam LCD z układem HD44780 4x20 (koszt ok 29 zł) z biblioteką 4bit.h (2 razy mniej pinów w arudino), a do sterowania zamiast przycisków impulsator obrotowy (rotary encoder)

http://www.oscsys.com/Panasonic-Rotary-Encoder.html + prosty układ http://www.brewtroller.com/forum/showthread.php?t=387&highlight=button, jest do tego biblioteka encoder.h.

Jest to gałka obrotowa prawo/lewo + przycisk.

Ja jako laik elektroniczny dałem radę :)

Gratuluję, że dałeś radę:)

LCD i rotary-encoder to koszt ponad 50zł, za tą kwotę można złożyć układ wykonawczy na 3 triakach plus czujniki temperatury.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.