Skocz do zawartości

"Idée fixe" - mój własny browarek.


TomX

Rekomendowane odpowiedzi

Warka #39 - Witbier 12 BLG

 

Zasyp:

1,5 kg - słód Pilzneński Viking

1,2 kg - Płatki pszenne

0,368 kg - Płatki owsiane

0,120 kg słód zakwaszający Weyermann

 

Zacieranie:

Płatki pszenne i owsiane doprowadzone do wrzenia w 8 L wody, zostawione pod przykryciem na 20 min bez dalszego podgrzewania. Kleik wyszedł mega gęsty, aż łyżka w nim stała. 

Po dodaniu słodów i 5 litrów zimnej wody:

52°C - 15 min

67°C - 90 min (po 45 min temperatura spadła do 63°C, ponowne podgrzewanie do 67°C)

78°C - 5 min

Podgrzewanie pomiędzy przerwami w tempie ~1°C/min

 

Filtracja z dodatkiem 300g wygotowanej łuski gryczanej na wężyku - bardzo sprawna, aż ciężka do kontrolowania, za dużo łuski. 40 minut na ułożenie się złoża + 20 minut na właściwą filtrację (łącznie z wysładzaniem 4 litrami wody zakwaszonej kwaskiem cytrynowym do pH 4,9). Zawróciłem 8 x 1,5 litrowych rondli mętnego filtratu, a mimo to brzeczka była dość mglista. 

 

Warzenie - 60 min:

12 g - Oktawia 2016, 7,8% a/k na 60 min

13 g kolendry indyjskiej + 13 g suszonej skórki Curacao + skórka świeżo starta z jednej cytryny i 2 pomarańczy (łącznie 27g) - połowa na 5 min, druga połowa na flame out. Przyprawy utarte w moździerzu na drobny proszek.

 

Drożdże: 

Fermentum Mobile Białe Walonki, starter propagowany 24h w 1 litrze brzeczki 11 BLG z ekstraktu płynnego na mieszadle magnetycznym, wyraźnie aktywy (duża piana).

Otrzymałem 15 litrów 12 BLG, fermentacja w mieszkaniu, w pomieszczeniu o temperaturze 20°C.

 

31.10.2018 - Piwo zabutelkowane z 50g cukru

 

04.12.2018 - Bardzo dobre piwo. Fantastyczna cytrusowość (choć zupełnie inna niż z nowofalowych chmieli, taka bardziej na języku niż w nosie). Mogłem dać więcej kolendry, bo słabo ją czuć. Niestety zdecydowanie zbyt niskie nasycenie CO2. Jestem zbyt ostrożny z surowcem do refermentacji po tym granacie na Whiskey stoucie... 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka # 40 - United Hops of America 2 - American Pale Ale 11,8 BLG

 

1 kg Pilzneński Viking

0,95 kg Pale Ale Viking

0,5 kg Wiedeński Viking

0,46 Kg Pszeniczy Viking 

0,1 kg Karmelowy Pszeniczny Viking

0,04 kg Zakwaszający Weyermann

 

Woda zmodyfikowana dodatkiem 1 łyżeczki gipsu piwowarskiego, pH zacieru 5,6 stosunek wody do słodu 3:1.

 

Zacieranie 1h 15 min w 66°C, mashout w 68°C.

 

Warzenie - 60 min

5g - Equinox 14% - 60'

5g - Equinox 14% - 30'

5g - Citra 8,7% - 30'

7g - Equinox 14% - 10'

7g - Citra 8,7% - 10'

7g - Mosaic 11,4% - 10'

4g - Mech Irlandzki - 10'

10g Equinox 14% - 0'

10g - Citra 8,7% - 0'

10g - Mosaic 11,4% - 0'

10g - Amarillo 8,9% - 0'

10g - Wilamette 4,7% - 0'

 

Wyszło 14 litrów 11,8 BLG

Drożdże US-05, uwodniona saszetka 3 miesiące po terminie. Fermentacja w mieszkaniu w temp. 21°C.

Fermentacja ruszyła szybko, ale to druga warka na US05 z rzędu, przy której nie tworzy się piana w trakcie burzliwej :| 

 

24. 11.2018 - piwo przelane na cichą przy odczycie na refraktometrze 7 Brix (bez korekty na alkohol)

02.12.2018 - na cichą dodano chmiele:

Mosaic - 12,3g

Wilamette - 11,3g

Amarillo - 10g

Equinox - 10,15g

Citra - 10,15g

 

04.12.2018 - Piwo zabutelkowane z 73g białego cukru.

12.05.2018 - piwo niemal całkiem wypite. W zasadzie od samego początku nie zachwycało niczym. Dobre, ale nie miało tego chmielowego charakteru, którego bym oczekiwał od APA. Zdecydowanie za słabe chmielenie na aromat i na zimno. 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka # 41 - A i B - konkursowe Red IPA

 

Słodka tajemnica :P Warzone 8.11.2018 kolaboracyjnie z Browarem Meduardo (nie ma go na forum) na konkurs Brokreacji - klon The Butcher z twistem. Receptura pojawi się po rozstrzygnięciu konkursu ;) 

 

Zasyp:

5,175 kg Pale Ale Strzegom

115g Carafa III Special (cold brew, dodane przed wygrzewem)

 

Zacieranie w 22,5 litrach wody

55°C - 1h

78°C - 5 min

 

Warzenie - 90 min:

20g Citra 60'

10g Citra 30'

10g Amarillo 30'

10g Citra 10'

10 g Mosaic 10'

12g African Queen 10'

12g Southern Passion 10'

10g Amarillo 10'

10g Citra 1'

10g Mosaic 1'

12 g African Queen 1'

12g Southern Passion 1'

10g Amarillo 1'

 

3g Mech irlandzki 10'

100g herbaty Rooibos 1'

 

Po schłodzeniu rozdzielone na dwie części, zadane drożdżami US-05 i S-04. Do partii na S-04 od razu dodana herbatka z 30g Rooibosa.

 

Na ostatnie 48h cichej dodano do obu wiader mieszankę 27g African Queen, 27 g Southern Passion i 10g Citry.

 

24.11.2018 - Przelane na cichą przy odczycie refraktometru 7 Brix (S-04) i 8,5 Brix (US-05)

Zabutelkowane z 32g cukru na każdą 8-litrową partię około 15 grudnia

 

Oba w smaku wyszły dobre, ale nie rewelacyjne. Za słabo nachmielone na zimno, z taką ściągająco - taninową goryczką od Rooibosa. W ślepych testach w gronie znajomych bardzo nieznacznie wygrała wersja na drożdżach S-04, i to ta poszła na konkurs.

 

Wynik konkursu - piwo awansowało do finału. Nie podano końcowej klasyfikacji za wyjątkiem pierwszych 4 miejsc, czyli moje piwo na pewno było piąte na trzynaście zakwalifikowanych do drugiej rundy :) Średnia ocen na arkuszach od sędziów to było 33/50, wytknięto posmak drożdżowy i mało charakteru chmielowego jak na ten styl. 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #42 - Moja Księżniczka - Flanders Red Ale (inspirowane Duchesse de Burgogne)

 

Zasyp: 

1,5 kg - Wiedeński Viking

1,25 kg - Pilzneński Viking

1,25 kg - Golden Ale Viking

0,255 kg - Caramunich II Weyermann

0,25 kg - Red Ale (60 - 80 EBC) Viking

0,095 kg - Carafa II Special Weyermann

0,075 kg - Zakwaszający Weyermann

0,6 kg - Płatki Pszenne błyskawiczne (kleikowane oddzielnie)

 

Stosunek wody do słodu 2,8:1 (idealnie byłoby 3,5:1 ale nie miałem tyle miejsca w garnku...), pH zacieru 5,0.

 

Zacieranie:

Po zasypie temperatura 68°C. Co około 10 minut zacier intensywnie mieszany. 

Po 75 minutach temperatura wynosiła 61°C. Powolne podgrzewanie do 78°C (20 minut) z intensywnym mieszaniem. Wygrzew w 78°C przez 10 minut i filtracja, która poszła nad wyraz sprawnie (20 minut na ułożenie się złoża, 20 minut filtracji, 10 litrów wody do wysładzania). 

 

Warzenie:

60' - 12,8 g Oktawii 7,8% a-k (zbiór 2016)

10' - 3 g mchu irlandzkiego, uwodnionego

 

Otrzymałem 15 litrów brzeczki 18 Brix, co rozcieńczę litrem wody do około 17 Brix. Dodatkowo odebrałem 3,5 litra rezerwy 8 Brix. 

 

Drożdże:

100 ml (125g) gęstwy Fermentum Mobile Białe Walonki (rzadkiej).

Fermentacja w pokoju w temp. 20°C.

Wydajnośc zacierania wg. Brewness.com  -78 % :)

 

Piwo zostanie podzielone na 3 części po burzliwej fermentacji:

A - fermentowane tylko "zwykłymi" drożdżami, pod koniec burzliwej dodam 2 litry brzeczki odebranej po zacieraniu i spasteryzowanej, którą przed dodaniem do fermentacji zagotuję z dodatkową porcją chmielu.

B - Po wstępnej fermentacji zaszczepione mieszanką Roseleare Ale i trzymane z "robaczkami" i płatkami dębowymi 4 - 6 miesięcy 

C - Po wstępnej fermentacji zaszczepione mieszanką Roseleare Ale i trzymane z "robaczkami" i płatkami dębowymi 12 miesięcy 

 

04.12.2018 - Odczyt na refraktometrze 11,5 Brix (bez korekty). Dwa szklane baniaki 4,5 litra zadane po połowie saszetki Wyeast 3763 Roeselare Ale blend. Około 5 litrów zostało do dofermentowania Walonkami bez dodatków - piwo już jest przyjemne w smaku, karmelowe. Zapomniałem za wczasu zmacerować płatki dębowe w wódce - dodam je później. Nic nie wyszło z planu "dochmielenia" partii A - rezerwa która zachowałem musiała być źle spasteryzowana i skisła :(

 

20.01.2019 - 5,5 litra piwa bez robaczków zabutelkowałem z 31 g białego cukru. 

12.05.2019 - piwo zabutelkowane bez bakterii wyszło średnio. Taki słodki ulepek (za mało chmielu) w dodatku z wyraźnymi wadami wynikającymi ze zbyt długiego przetrzymania piwa na drożdżach. Dodatkowo słabo nagazowane. Dwa baniaczki zadane blendem dzikusów i bakterii za to po podniesieniu się temperatury w piwnicy powyżej 12 stopni wyraźnie ożyły. Wcześniej nie wykazywały aktywności, teraz w baniaczkach wytworzyło się dużo osadu i dużo piany. 

 

11.05.2020 - Ostatecznie oba baniaki zadane mieszanką Roseleare Ale otrzymały po 5 gram płatków dębowych macerowanych w wódce na ostatnie 2 miesiące fermentacji. Piwo zostało zabutelkowane, ilość cukru do refermentacji ustalona tak, aby uzyskać nasycenie około 2,8 vol. W smaku piwo zapowiada się bardzo obiecująco.

 

10.09.2020 Piwo bardzo dobre, zbliżone do oryginału. Przy powtórce muszę dać mniej chmielu i pozwolić robaczkom na więcej kontaktu z powietrzem, żeby wyszło kwaśniejsze.

 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #43 - Pils 10,8 Brix

 

Nie jestem miłośnikiem pilsów. Zdecydowałem się go uwarzyć, tylko ze względu na rywalizację ze znajomym piwowarem. Tak jak w zeszłym sezonie porównywaliśmy swoje umiejętności warząc hefe-weizena (wynik nierozstrzygnięty, z tego co pamiętam 3 osobom bardziej smakował mój, a kolejnych 3 testerów wybrało piwo kolegi), w tym roku umówiliśmy się na rywalizację w kategorii Pils Bohemski. Cóż, chyba przegram walkowerem, bo to warzenie od początku do końca to była katastrofa, a nie zamierzam marnować czasu i sił żeby powtarzać warkę, na której mi nie zależy...

 

Zasyp: 

3 kg - Pilzneński Viking

 

Zacieranie:

Woda do zacierania nie modyfikowana, stosunek woda: słód 4:1, pH zacieru 6,0.

 

60°C - Zasyp

Temp ustaliła się na 52°C. Powolne podgrzewanie (15 min) do 63°C

15 min w 63°C, odebranie około 4,5 litra gęstego zacieru (25% całości) na dekokt

Dekokt: 15 min w 72°C, 15 min gotowania

Dekokt połączony z zacierem głównym po 50 min od rozpoczęcia przerwy scukrzającej. Niestety temperatura głównego zacieru mocno spadła (do 55°C), więc mimo dodania dekoktu trzeba było dogrzać całość do temperatury przerwy maltozowej.

20 minut w 73°C

Wygrzew - 10 minut w 78°C

 

O dziwo dekokt w ogóle nie wykazywał tendencji do przypalania się, choć zacieru w trakcie podgrzewania nie mógłbym zostawić ani na chwilę bez mieszania. Choćfakt, że dekokcję robiłem w garnku dedykowanym do płyty indukcyjnej (grube, wielowarstwowe dno) a zacieram zawsze w zwykłej, taniej emalii z cienkiej blachy.

 

Fitracja na wężyku. Katorga. 2,5 godziny ciurczenia. Czy to wina dekokcji? 100% słodu pilzneńskiego, a śrutowałem tak jak zawsze. Brzeczka przednia 15 Brix. Wysładzanie 1 x 6 Litrów, odpuściłem, żeby nie tracić czasu.

 

Warzenie - 90 minut.

15 g Iunga 11% - 60'

20g Saaz 2018, 3,5% - 20'

15 g Saaz 2018 - 5'

10 g Saaz 2018 - 1'

 

Otrzymałem około 10 litrów 14 Brix. Rozcieńczyłem wodą mineralną do 12 Brix, jak planowałem. Niestety w trakcie chłodzenia rozszczelniła mi się chłodnica, i około 2 - 3 litry zimnej kranówy wlało się do brzeczki... Jak to się nie skończy zakażeniem, to cud, a i tak zamiast treściwego pilsa otrzymam sikacza... powiedzieć, że się zdenerwowałem, to mało.

Dodatkowo nie zdziwię się, jeżeli w trakcie fermentacji piwo wyjdzie mi z fermentora, bo planowałem warkę max 14 litrów, a otrzymałem prawie 17 - w 20 litrowym fermentorze (jedyne większe wiadro jest zajęte)...

 

Drożdże: FM30 Bohemska Rapsodia - starter 1,5 l bujany przez 24 h na mieszadle magnetycznym.

 

Fermentacja w piwnicy o temperaturze 11,5°C

 

Pmięć już nieco zawodzi, a nie wpisałem na czas - piwo przelane na cichą około 30 grudnia, co poprzedziły 48 h przerwy diacetylowej.

Nie pytajcie czemu (chyba podświadomie nienawidzę tego piwa) ale zabutelkowane dopiero 20 marca, z 115 gramami glukozy (17 litrów). W smaku dość dobre, ale mocno opalizujące. 

 

Efekt lepszy niż się spodziewałem, ale wciąż daleki od ideału. Piwo jest za lekkie, zbyt rozwodnione. Posmaki chmielowe nie są takie świeże, jak bym chciał. No i wyszło mocno opalizujące, daleko mu do kryształowej klarowności. Da się wypić i nic więcej.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką tam masz wodę w kranie ale przy tak małej warce można było pomyśleć o wodzie destylowanej bo jest pozbawiona wszystkiego i zdaję się być zbliżona do tej w pilźnie (wg beersmith). Daj znać jak wyszło bo ja akurat ostatnio właśnie jakoś mam strasznie ochotę na plisy takie dobre, konkretne (jakoś mi się ejle przepiły?? ) , a nie robiłem nigdy dekoktu i ciekaw jestem efektu. Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Warka #44 - Boczek - wędzony lager  12,8 Brix

 

Pierwsze piwo uwarzone w 2019 roku...

 

Zasyp: 

2kg - wędzony bukiem Viking

1kg - Pilzneński Viking

0,25kg - Wiedeński Viking

0,05kg - Czekoladowy jasny Viking

0,03kg - zakwaszający Viking

 

Zacieranie:

Woda do zacierania nie modyfikowana, stosunek woda: słód 4,5:1, pH zacieru 6,0.

 

62°C - 40'

73°C - 30'

78°C - 10'

 

Wysładzanie 4 litrami nie modyfikowanej gorącej wody

 

Chmielenie:

 

15g Iunga 11% - 60'

15g Saaz 3,5%  - 10'

3g mech irlandzki - 10'

15g Saaz 3,5% - 1'

 

Otrzymałem 14 litrów 12,8 Brix.

 

Drożdże: FM30 Bohemska Rapsodia gęstwa

 

Fermentacja w piwnicy o temperaturze 11°C.

Zaniedbałem trochę opis procesu fermentacji, ale był on długi :) W końcu, dziś (26.05.2019) piwo trafiło do butelek. Razem z 83 g białego cukru na 13.5 litra piwa. Zielone piwo smakuje już wybornie!

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A dziś sporządziłem porterówkę :)

 

Skład:

Porter Bałtycki Komes - 1 litr

Spirytus 95% - 0,5 litra

Rum Mount Gay z Barbados, 40% - 0,125 litra

Rum Inlander z Austrii, 80% - 0,125 lira

Koniak Napoleon, 40% - 0,125 litra

 

Miód rzepakowy 100g

Cukier trzcinowy 150g

Cukier z prawdziwą wanilią 12 g

Goździki suszone - 40 sztuk (3,3g), lekko rozgniecione w moździerzu (lekko zwietrzałe, z zeszłego roku)

Cynamon mielony - 5g

 

Porter podgrzany lekko w celu odgazowania i rozpuszczenia cukrów (nie przekroczył 70°C). Pod sam koniec dodane goździki, cynamon i cukier z wanilią. Całość przelana do baniaczka i zmieszana z destylatami. 

Do świąt 8 miesięcy, więc już powinna się w miarę uleżeć, ale najlepsza pewnie będzie na święta 2020 :)

Według mojej matematyki powinna mieć między 41 - 39% alkoholu objętościowo (nie wiem w sumie jak miód wpływa na objętość roztworu).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #45 - Kākāpō - New Zealand IPA 15,5 Brix  (~55 IBU, 7,3 SRM)

 

Nic mi się tak mocno nie kojarzy z Nową Zelandia, jak krytycznie zagrożona wyginięciem, przesłodka papuga Kākāpō. Tak więc tą warkę nazwałem na cześć tego gatunku.

Polecam poczytać o historii tych ptaków - początkiem lat '70 XX wieku uważane za wymarłe, po odkryciu niewielkiej populacji na odizolowanej wyspie rozpoczęto starania o utrzymanie gatunku. W najbardziej krytycznym momencie żyło mniej niż 50 ptaków tego gatunku, obecnie jest ich 147 oraz ponad 70 piskląt wyklutych w tym roku, w ramach rekordowo udanego sezonu lęgowego!

 

Zasyp:

2,5 kg - Pale Ale Viking

1 kg - Wiedeński Viking

150g - karmelowy pszeniczny Viking

45g - zakwaszający Weyermann

 

Zacieranie w 12 litrach wody, jednotemperaturowe zstępujące 67°C - 64°C przez 70 minut. Potem wygrzew, 10 minut w 78°C. Woda była zmodyfikowana łyżeczką gipsu piwowarskiego. pH zacieru - 5,5.

Filtracja na wężyku, wysładzanie ciągłe 6 litrami wody zakwaszonej kwasem mlekowym do pH 5,7. Szła powoli, ale bez zapychania się. 

 

Warzenie:

60 minut gotowania brzeczki. Użyłem następujących chmieli:

Waimea 2017 15,3%
Rakau 2018 10,7%
Pacifica 2018 5,5%
Kohatu 2017 6,6%

 

50' - po 5 g Waimea i Rakau

20' - po 5 g wszystkich chmieli

10' - po 5 g wszystkich chmieli + pół tabletki whirfloca

5' - po 5 g wszystkich chmieli

1' - po 5 g wszystkich chmieli

Whirlpool - po 5 g wszystkich chmieli

 

Otrzymałem około 13 litrów (0,7 litra odzyskane z chmielin i po przegotowaniu zwrócone do fermentora) 15,5 Brix. Największym zaskoczeniem tej warki był niespotykanie obfity przełom. Tak klarownej brzeczki po gotowaniu, a zarazem tak obfitego i gęstego osadu nigdy nie widziałem. Jeżeli to zasługa Whirfloca, to będę jego wielkim fanem! Przekonamy się po kolejnych warkach.

 

Drożdże:

Safale S-04, uwodniona saszetka. Fermentacja w mieszkaniu w ok. 20°C.

 

Oczywiście będzie jeszcze chmielenie na zimno. 

Cały proces warzenia bardzo sprawny, 5 godzin od rozpoczęcia śrutowania słodu do zadania drożdży, i nawet mało bałaganu do sprzątnięcia. A w międzyczasie jeszcze zdążyłem zarobić ciasto na chleb :)

 

Po 7 dniach burzliwej przelane na cichą przy 8,5*Brix.

Po 13 dniach cichej fermentacji dodałem chmiele na zimno: Rakau 21,1g + Kohatu 24,6g + Waimea 20,7g + Pacifica 24,6g. W wiadrze jest dokładnie 12 litrów piwa, więc jest to dawka 7,6 g/litr.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #46 - Zatoka Fińska, czyli tam gdzie Rosja spotyka Bałtyk 23,5*Brix

 

Hybryda RISa i Portera Bałtyckiego - zasyp i chmielenie jak porter, zacieranie i fermentacja jak RIS. 

 

Zasyp:

4 kg - Pilzneński Viking

2kg - Wiedeński Viking

1kg - Monachijski Ciemny Viking

1kg - Żytni Viking

0,5 kg - Wędzony bukiem Viking

0,25 kg - Karmelowy 50 Viking

0,25 kg - Karmelowy 300 Viking

0,25 kg - Karmelowy Pszeniczny Viking

0,25 kg - Caffe Light Castle Malting

0,2 kg - Czekoladowy jasny Viking

0,16 kg - Carafa II Special Weyermann (Cold Brew, dodany do wygrzewu)

0,025 kg - Zakwaszający Castle Malting

 

Zacieranie:

Bardzo gęsty zacier, stosunek wody do słodu poniżej 2,5 - ogranicza mnie pojemność garnka. pH 5,3.

 

66°C - 80 min

78°C - 10 min

 

Niestety pod koniec wygrzewu temperatura mi skoczyła do 81°C. Warzyłem na pożyczonym dużym garze, i zaskoczyła mnie jego bezwładność termiczna. Zbijałem temperaturę kilkoma litrami zimnej wody. Zobaczymy, czy będzie to miało wpływ na gotowe piwo.

 

Filtracja:

Wężyk z oplotu. Dodałem około 500g wygotowanej łuski gryczanej aby wspomóc filtrację - połowa jako warstwa na dnie filtra, połowa zmieszana z zacierem. Wysładzanie ciągłe 15 litrami wody zakwaszonej kwasem mlekowym do pH takiego samego jak zacier. Filtracja przebiegała umiarkowanie powoli, ale sprawnie, bez zapchania. Po odebraniu 20 litrów brzeczki 21*Brix rozpocząłem podgrzewanie do warzenia, a reszta wysłodzin posłuży na warkę 46B.

 

Warzenie:

 

60' - 25g Iunga 2017, 11%a/k

10' - 15g Hellertau Hersbrucker 2018, 4,3% a/k + 1/2 tabletki whirfloc

1' - 15g Hellertau Hersbrucker 2018, 4,3% a/k

 

Otrzymałem 15 litrów 23,5 Brix. Zadane gęstwą S-04 po poprzedniej warce. 

 

12 litrów poszło na cichą po 3 tygodniach burzliwej. Burzliwa była bardzo burzliwa - piwo wyszło z wiadra i zalało m całą kuchnię...

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 46B - Wysłodkowe belgijskie

 

Z wysłodzin po warce #46 powstało coś a'la Belgian Specialty Ale - brzeczka na porter bałtycki, chmielenie amerykańskimi chmielami, i fermentacja belgijskimi drożdżami :)

 

Chmielenie:

60' - 5g Ekuanot 14% a/k

5' - 6g Ekuanot 14% a/k

5' - 6g Wilammette 8,9% a/k

5' - 6g Amarillo 4,7% a/k

5' - 3g mchu irlandzkiego

 

Otrzymałem 5,5 litra brzeczki 17*Brix. Do tego poszedł 700 ml starter 7*Brix z ekstraktu słodowego jasnego. Rozbudzałem w nim drożdże FM26 Belgijskie Pagórki.

 

Dodatkowo dodałem do tej warki brzeczkę odzyskaną z chmielin po #46 (czapa piany na RISie już chce wychodzić z fermentora, tak błyskawicznie fermentacja ruszyła... szkoda, bo wolałbym mieć więcej głównego piwa, a nie warki z wysłodzin) oraz litr wody mineralnej. Ostatecznie w fermentorze znajduje się 8 litrów, wg. moich obliczeń około 15 - 16 BLG.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka # 47 - Graf 11,6 Brix

 

Graf, czyli hybryda piwa i cydru. Kolejna odsłona rywalizacji z przyjacielem piwowarem - warzymy ten sam styl a znajomi oceniają, komu wyszedł lepiej. Tutaj mieliśmy dużo dowolności - jedyne założenia to, że używamy górnej fermentacji oraz przynajmniej 50% cukrów ma pochodzić z soku jabłkowego.

Osobiście cydr jest dla mnie zdecydowanie zbyt pusty w smaku, zwykle zbyt wytrawny, dlatego postanowiłem to zbalansować mocno treściwą brzeczką. Aby jak najwięcej "Ciała" zostało w Grafie, zacierałem na słodko i użyłem dużo słodów karmelowych. Jako, że cydry są zazwyczaj bardzo jasne, postanowiłem dodać nawet nieco słodu palonego, aby brzeczka piwna miała dość ciemny kolor.

Nie znam się na cydrach, nie wiem jaki sok byłby najlepszy. Postanowiłem więc kupić kilka rodzajów i zmieszać je ze sobą, licząc na "wypośrodkowany" efekt końcowy. 

 

Zasyp:

600g Pale Ale Viking

350g Wiedeński Viking

250g Pszeniczny Viking

100g Biscuit Castle Malting

100g Special B Castle Malting

25g Czekoladowy Jasny Viking

 

Zacieranie:

Stosunek wody do słodu 4:1, pH zacieru ok. 5,5.

65°C - 30 min

73°C - 45 min

78°C - 10 min

 

Do filtracji dodane ok. 80 g wygotowanej łuski gryczanej, gdyż słód był dość drobno ześrutowany.

 

Warzenie:

5g Amarillo 8,2% - 60 min

pół tabletki Whirfloca - 10 min

10g Wilamette 4,8% - 5 min

6g Amarillo - 5 min

 

Otrzymałem 4 litry brzeczki 13 Brix. Dużo straciłem w osadach po chmieleniu. Wydajność fatalna, na tak małych warkach ciężko się wysładza, bo złoże filtracyjne ma znikomą miąższość. 

 

Soki owocowe:

Wszystkie soki 100% jabłkowe, tłoczone, niefiltrowane, pasteryzowane. 

3L kartonik marki "Carrefour", 10,5 Brix

1L butelka soku z odmiany Geneva marki "Rześka Jesień", 10 Brix

1L j.w. z odmiany Delikates, 10,5 Brix

1L j.w. z odmiany Szempion, 12 Brix

 

Drożdze:

Safale S-04 gęstwa po warce #45.

Fermentacja w piwnicy o temperaturze 16 stopni.

 

Według moich zgrubnych kalkulacji, ok. 55% cukrów pochodzi z jabłek. Łącznie do fermentora trafiło 10 litrów. 

 

Graf niestety zakaził się - gdy otworzyłem wiadro, by przelać na cichą, uderzył mnie straszny smród, a na powierzchni piwa unosiła się paskudna błona barkteryjna. PIerszy raz całe wiadro piwa poszło do kanału...

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Warka # 49 Carrot Cake Ale 15,5 Brix

 

Zasyp:

2 kg - Pale Ale Viking

1 kg - Pszeniczny Viking

200 g - Special B Castle Malting

100 g - Pszenica Prażona Viking

930 g Marchwi - obrana, pokrojona w krążki, upieczona w piekarniku - 20 minut w 180°C, następnie zblendowana

 

Zacieranie:

60' - 64°C

25' - 72°C

5' - 78°C

 

Chmielenie:

12 g Iunga - 60'

10 g Amarillo - 5'

pół tabletki Whirfloc

Przyprawy: Cynamon (2g), Gałka Muszkatołowa (1,5 g) Goździki (2 g), kardamon (0,5 g) doane po wyłączeniu palnika

Laktoza 170 g

 

Otrzymana brzeczka została rozcieńczona po warzeniu 1,5 litra wody do zaplanowanej gęstości 15,5 Brix, objętość 9,5 litra 

 

Fermentowane drożdżami US-05.

 

Piwo jest już zabutelkowane,  wyszło bardzo dobrze. Dość ciemna barwa, w smaku słodowe, słodkawe, z delikatnymi nutkami przypraw. Marchewka nie jest szczególnie wyczuwalna, aczkolwiek są w smaku pewne delikatne, ciekawe nuty których nigdy wcześniej nie wyczuwałem. Generalnie piwo w smaku na prawdę przypomina ciasto marchewkowe :) Zdecydowanie sukces.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #50 Ale Wędzone 13 Brix

 

Zasyp:

1500g Wędzony Bukiem Viking

1100g Pilzneński Viking

350g Golden Ale Viking

50g Czekoladowy Jasny Viking

 

Zaciekanie:

45' - 62°C

30' - 72°C

10' - 78°C

 

Warzenie:

12 g Iunga - 60'

10g Premiant - 10'

10g Premiant -  1'

 

 

US-05, Gęstwa.

Brzeczka nastawna: 12 litrów.

 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #51 Ciemniaczek

 

Bezstylowe ciemne Ale, w założeniu ma być dość wytrawne.

 

Zasyp:

1000g Pilzneński

1000g Wiedeński

1000g Monachijski Ciemny

100g Czekoladowy Jasny

100g Pszenica prażona

 

Zacier zakwaszony do pH 5,0 z użyciem kwasu mlekowego.

 

Zacieranie:

50' - 62°C

30' - 72°C

10' - 78°C

 

Warzenie:

15g Iunga - 60'

15g Premiant - 5'

 

Otrzymałem 13 litrów 14,5 Brix. 

Drożdże US-05, gęstwa. 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #52 - Witbier 12 Brix

 

Zasyp:

1500g Pilzneński Viking

1250g Płatki pszenne

300g płatki owsiane

 

Zacieranie:

Płatki zbożowe kleikowane w 12 litrach wody (15 minut gotowania). Po rozcieńczeniu zimną wodą do 18 litrów temperatura ustabilizowała się na 63°C. Jako, że planowałem przerwe białkową, dodałem około 250g słodu (na poczet szybszego zacierania) i zostawiłem do samoczynnego wystudzenia do około 55°C (co trwało ~30 min). Następnie dodałem resztę słodu a dalej:

52°C - 12'

65°C - 30'

72°C - 30'

78°C - 10'

 

Podgrzewanie między przerwami w tempie około 0,75°C/min.

Filtracja z pomocą łuski gryczanej, sprawna, 7 litrów wody do wysładzania.

Otrzymałem 19 litrów brzeczki przedniej 10 Brix.

 

Warzenie:

7,5g Equinox 14% a/k - 60'

Przyprawy dodane na ostatnie 10':

- Pół tabletki Whirfloc

- 20,5g Curacao

- 15g liście Kaffiru

- 11,5g kolendra (zwykła)

- 7,2g kolendra indyjska (oj czuć różnicę - indyjska dużo bardziej aromatyczna, błędem było kupienie zwykłej kolendry zamiast indyjskiej)

- 6,5g trawa cytrynowa

 

Z obserwacji: Bardzo słaby przełom, minimalna ilość osadów po warzeniu. Za to cząstki Curacao i liście kffiru tak mi dały w kość przy przelewaniu do fermentora - chyba z 10 razy zatykały mi wężyk przy lewarowaniu.

 

Otrzymałem ~14,5 litra 12 Brix. Fermentowane drożdżami FM Białe Walonki.

 

08.08 - 11 litrów zabutelkowane. Duże straty przy przelewaniu na cichą z powodu stanu nietrzeźwości przelewającego.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka #53 - United Hops of America vol.3 13,5 Brix

 

 

Zasyp:

2000g Pale Ale Viking

500g Pszeniczny Viking

500g Wiedeński Viking

200g Carahell

 

Zacieranie:

14 litrów wody z dodatkiem łyżeczki gipsu i kwasu mlekowego do pH zacieru 5,8

68 => 62°C 90'

78°C 10'

 

Warzenie:

60' - 8g Equinox 14%

20' - 2g Equinox

      - 2g Simcoe 12,9%

      - 2g Citra 12,9%

      - 2g Mosaic 12,3%

      - 2g Amarillo 8,2%

      - 1/2 tabletki Whirfloc

5' -   8g Simcoe 

      - 8g Citra 

      - 8g Mosaic 

      - 8g Amarillo 

 

Otrzymałem 11 litrów 15,25 Brix, rozcieńczone Muszynianką do 13,5 Brix. Zadane lekko przeterminowaną fiolką FM54 Gorączka Kalifornijska 

 

09.10.2020 - przelane na cichą i dodane po 17g chmieli: Simcoe, Citra, Mosaic i Amarillo.

9.11.2020 - piwo może ciut ciemniejsze niż zamierzałem, ale bardzo przyjemne, orzeźwiające w smaku. Dobra kompozycja chmieli. 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #54 - Single Hop IUNGA - 14,25 Brix

Warzone 4.11.2020

Zasyp:

2kg - Pale Ale

0,7 kg - Wiedeński

0,5 kg - Pszeniczny

0,3 kg - CaraHell

0,055 kg - prażone ziarno pszenicy


Woda do zacierania zakwaszona kwasem mlekowym do pH 5,6

 

Zacieranie:

45' - 62°C

30' - 72°C

10' - 78°C

 

Warzenie:

60' - 12g IUNGA (11%)

10' - 10g IUNGA + 10g mchu irlandzkiego

Flameout - 15g IUNGA

 

Drożdże FM54 Gorączka Kalifornijska, gęstwa, starter 1,2 litra.

Wyszło ok. 13 litrów 14,25 Brix.

 

11,5 litra zabutelkowane 1.12.2020. Refermentacja białym cukrem do 2,3 vol. Na ostatnie 4 dni cichej dodane 90 g granulatu IUNGA.

 

8.01.2021 Próba smaku. Piwo jest OK. W aromacie wyczuwalna wyraźna, acz subtelna nuta truskawki. Dwóch znajomych próbowało, jeden sam od razu powiedział "Ale truskawkowe!", drugi dopiero po sugestii sie z tym zgodził. Osobiście pod tą truskawką wyczuwam szczątkowe nuty ananasa/melona. W smaku OK, goryczka lekko zalegająca. Ogólnie eksperyment udany, ale bez fajerwerków.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Warka # 55 Druga Księżniczka 18 *Brix - Flanders Red Ale

 

Zasyp:

1,325 kg   wiedeński
1,5 kg   pale ale
0,5  kg  pszeniczny
0,4  kg  golden Ale
0,2 kg   płatki owsiane
0,25  kg  płatki pszenne
0,145 kg   bisuit
0,1 kg   carablond
0,155  kg  special B
0,1 kg   karmelowy pszeniczny
0,03  kg  pszeniczny czekoladowy

 

Zacieranie:

Kleikowanie płatków 30'

66°C - 40'

74°C - 30'

78°C - 10'

 

Warzenie:

5g Premiant 3,2% a/k - 60'

 

Uzyskałem jakieś 14 litrów. Pierwsza fermentacja - 10 dni na gęstwie FM Białe Walonki. Po 7 dniach dodana saszetka Roseleare Ale. 

 

Ciekawa fermentacja. Drożdże w starterze były mega aktywne, a po dodaniu do brzeczki przez 36 godzin cisza. Za to jak już ruszyły, to po 24 godzinach piana opadła, wydzielanie CO2 praktycznie ustało. 

 

Po 10 miesiącach fermentaji z "robaczkami" dodałem 20 g płatków dębowych z beczki po sherry, macerowanych w odrobinie wódki celem dezynfekcji.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka # 56 Pils 12,5 Brix

 

Wstyd sie przyznać, ale zapomniałem wpisać tej warki w trakcie warzenia, a teraz nie pamiętam dokładnej receptury, ani nawet daty(!) warzenia. Zmajstrowałem ją około 15styczni, +/- kilka dni.

 

Zasyp z pilzneńskiego i Cara Clair.

Zacieranie 63°C - dekokcja jednowarowa - 72°C - 78°C

Chmielenie na goryczkę Iungą, na aromat Premiantem.

 

Drożdże Wyeast Bavarian Lager.

Wyszło 13 litrów 12,5 Brix, fermentacja w piwnicy, w temperaturze 9°C.

 

28.3 - butelkowanie 13 litrów z 70g cukru do refermentacji

03.7 - piwo bardzo dobre. Mogło by być nieco mocniej nachmielone i nagazowane, ale nadrabia pięknym złotym kolorem i idealną wprost klarownością.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #57 Wielozożowe 12 Brix

 

Zasyp:

1 kg Pilzneński

0,75 kg Pszeniczny

0,75 kg Żytni

0,75 kg owsiany

0,33 kg Cara Clair

 

Zacieranie w 16 litrach wody zakwaszonej kwasem mlekowym do pH5,3.

 

Zacieranie: 

64°C - 45'

73°C - 30'

78°C - 20'

 

Filtracja z 350g wygotowanej łuski gyczanej. Masakra - nie byłem w stanie uzyskać klarownego filtratu mimo dwukrotneg zawrócenia całej objętości brzeczki. Chyba dodałem o wiele za dużo łuski. Wysładzanie 6 liytrami wody zakwaszonej kwasem mlekowym.

Uzyskałem 20 litrów brzeczki 10,5 Brix.

 

Warzenie:

 

15g Izabella 6,8 %a/k - 60'

10g Izabella + 5 g meh irlandzki - 10'

10g Izabella - FlameOut.

 

Drożdże: gęstwa Wyeast Bavarian Lager.

 

04.03.2021 - przelane na cichą

28.03.2021 - butelkowanie 12,5 litrów z 70g cukru do refermentacji

03.07.2021 - Piwo idealnie klarowne, o słomkowej barwie. W smaku lekko kwaskowate, ale raczej w kierunku rzeźwienia a nie zepsucia - myślę że to efek użytych surowców.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka # 58 - Wędzone A.D. 2021 12,75*Brix

 

Co roku powtarzam Rauchbiera, w tym roku nie mogło być inaczej :)

 

Zasyp:

1,5 kg - Pilzneński

1,0 kg - Wędzony Bukiem Viking

0,25 kg - Pszeniczny

0,25 kg - Melanoidynowy

 

Zacieranie w 12 litrach wody, pH zacieru 5,7

 

Zacieranie:

63°C  - 45'

72°C - 45'

78°C - 10'

Otrzymałem 18 litrów brzeczki 11*Brix.

 

Warzenie:

15 g Sybilla 6,9% - 60'

5 g Mech Irlandzki - 15'

15 g Sybilla - 5'

 

Drożdżegęstwa Wyeast Bavarian Lager.

15 litrów brzeczki 12,5*Brix fermentuje w piwnicy, w temperaturze 9°C.

 

28.03 - przelane na cichą

29.05 - Piwo zabutelkowane z 85g cukru na 13 litrów.

03.07 - Pierwsza degustacja. Piwo idealnie klarowne, o przepięknej, głęboko złotej barwie. Świetny balans między wędzonką i chmielem. Najlepszy Rauch jakiego uwarzyłem do tej pory!

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka #59 Koźlak 18*Brix

 

Zasyp:

2kg - Pilzneński

2kg - Monachijski

0,25kg - Melanoidynowy

0,2kg - Caramunich II

0,2kg - Caraaroma

0,17 kg- Karmelowy pszeniczny

 

Zacieranie w 16 lotrach wody, bez modyfikacji, przy dużym udziale słodów karmelowych pH samoczynnie ustaliło się na 5,7.

 

62°C - 45'

Po 30 minutach pierwszej przerwy odebrane 4 litry gęstego na dekokt, gotowany 10 minut i zawrócony

72°C - 40'

78°C - 10'

 

Filtracja bardzo sprawna. Wysładznie 8 litrów wody zakwaszonej do pH 5.0

 

Warzenie:

8g Iunga 11% - 60'

8g Sybilla 6,9% - 60'

10g mchu Irlandzkiego - 15'

15g Hellertauer Mittelfruh 4,5% - 15'

15g Hellertauer Mittelfruh 4,5% - 5'

 

Drożdżegęstwa Wyeast Bavarian Lager.

Otrzymałem 16 litrów brzeczki 18*Brix. Fermentacja odbywa sie w piwnicy gdzie obecnie panuje temperatura 10°C.

 

03.07.2021 - 14,3 litra zabutelkowane z 93g białego cukru. Gęstość po fermentacji 4,6 Brix (po korekcie odczytu).

08.11.2021 - Piwo bardzo dobre, ale wymagało długiego dojżewania, żeby ułożyły się smaki karmelowe. Dopiero po 7 miesiącach się ułożyło ,wcześniej nie było zbyt przyjemne w odbiorze. Kolor ciemnej miedzi, idealna klarowność, piana dobra w kierunku niskiej.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka #60 FES 17*Brix

 

Zasyp:

4 kg Pale Ale

0,3 kg Żytni

0,3 kg Caramunich II

75 g Caraaroma

0,25 kg jęczmień palony

0,115 kg czekoladowy jasny

0,15 kg czekoladowy pszeniczny

 

Zacieranie 

67°C przez 100'

 

Chmielenie

22 g Simcoe 12,9 % a/k - 60'

6g mchu irlandzkiego na 10'

 

Otrzymałem około 16 litrów 17 Brix.

Drożdże: FM13 Irlandzkie Ciemności, starter 24h na mieszadle magnetycznym

Fermentacja w piwnicy w 15°C

 

Przy rozlewie do połowy warki zamierzam dodać świeżo parzonej kawy.

 

19.07 - Piwo odfermentowało do 5,3*Brix (po korekcie). 15 litrów zabutelkowane z 85g białego cukru. Po zabutelkowaniu pierwszych 8 litrów, do reszty dodałem 400 ml świeżo zaparzonego espresso. Tym sposobem powstały warki 60A - Zwykły FES i 60B - Coffee FES :)

 

23.08 - Piwo bardzo dobre. Gdybym powtarzał przepis, dałbym trochę więcej (+25 - 30%) Palonego jęczmienia. Wersja kawowa sztos - w zapachu jak świeżo parzona kawa, zaś w smaku nuty kawowe nie dominują, a pięknie dopełniają smak stouta.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #61 - Miedziana IPA 13*Brix, 45 IBU

 

Zasyp:

3 Kg Pale Ale Weyermann

0,33 kg Melanoidynowy Weyermann

0,25 kg CaraRed

 

Zacieranie w 16 litrach wody zakwaszonej 1,5 ml kwasu fosforowego. pH zacieru 5,5.

 

66°C - 90'

78°C - 10 min

 

Filtracja bardzo sprawna, uzyskałem pięknie klarowną brzeczkę. Wysłodzone 2* 5 litrów. 

 

Warzenie:

10 g Mosaic 12,3% - 60'

10g Citra 12,9% - 60'

5g Mosaic - 10'

5 g Citra - 10'

5 g Amarillo 8% - 10'

5g mech irlandzki - 10'

6g Mosaic - 0'

10g Citra - 0'

10g Amarillo - 0'

 

Otrzymałem 14 litrów 13*Brix, zadane gęstwą FM13 Irlandzkie Ciemności.

 

09.08.2021 - bez przelewania na cichą, na ostatnie 3 dni fermentacji dodałem 35g Amarillo i 45g Citra na cichą.

12.08.2021 - piwo zabutelkowane z 77 g białego cukru, oraz wywarem ze 100g Rooibosa. 

12.09.2021 - Piwo weszło do finału swojej kategorii w konkursie Brokreacji, zajęło 5 miejsce ze średnią oceną 33,5 pkt (34 pkt miały 2 piwa na trzecim miejscu ex aequo). Piwo ma bardzo mocno rooibosowy smak (za co ujeto mu punktów, jako, że nuty miodowe pochodzące z rooibosa sędziowie zinterpretowali jako utlenienie) a równocześnie bardzo świeżą, przyjemną goryczkę i aomaty amerykańskich chmieli - dodatek kwasu askorbinowego przy butelkowniu na pewno pomógł! Z minusów, piwo ma masę osadów - aby ograniczyć utlenienie zrezygnowałem z ciechej fermentacji, plus do tego doszedł osad z herbaty i chmielenia na zimno - piwo jest idealnie klarowne, jeśli sie mu pozwoli odstać przed nalaniem. Na dnie butelki jest 1 - 1,5 cm gęstego "błota".

 

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.