Skocz do zawartości

Wystartowałem!


Srecky

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja też jak zaczynałem to eksperymentowałem. Po dwóch kwasach torchę sie zniechęciłem ale Marcin (Kolomar) pomógł i teraz odpukać bez najmniejszej wpadki a nawet jedno moje piwko znalazło uznanie u niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jak zaczynałem to eksperymentowałem. Po dwóch kwasach torchę sie zniechęciłem ale Marcin (Kolomar) pomógł i teraz odpukać bez najmniejszej wpadki a nawet jedno moje piwko znalazło uznanie u niego

He... Ja też bym chciał (choć na żywo się nie znamy jeszcze), żebym Marcinowi przywiózł kiedyś butlę mojego pyfka i żeby się choć troszkę zachwycił... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam jak rozmawialiśmy to Padło stwierdzenie, że piwko to może wyjść nawet mało pijalne. Po więcej szczegółów to już lepiej napisz do Marcina, bo ja mogę coś pokręcić. Za mało jescze o tym wszystkim wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Czuję się trochę wywołany do tablicy...

 

Odnośnie kombinowanego piwa to po prostu, nie zagłębiając się w szczegóły, odradzam, ze względu, że to będzie pierwsza warka zacierana a piwa świąteczne, to jest loteria w której nie zawsze się wygrywa. Miód czy imbir w domowym piwie smakuje inaczej niż w przemysłowych piwach plus reszta przypraw, które przewidujesz dodać stworzą na pewno bogaty bukiet ale niekoniecznie bardzo smaczny...

Tak jak Ci pisałem na PW, zrobisz jak zechcesz, ale myślę, że warto zacząć od czegoś sprawdzonego ale łatwego na początek, żeby eksperymenty robić świadomie a nie na zasadzie "dam co mam". Ale jeżeli się zdecydujesz, to jak pisali koledzy wyżej odnośnie dodatków, lepiej dać mniej, niż przesadzić z ilością...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Stout we flaszkach od soboty. W połowie laktoza, a ja już po pierwszym teście... :)

Jakoś tak lubię to zielone piwo smakować.

Boję się troszkę granatów, bo Real Ale to do dzisiaj się tak nie wygazowało jak ten czarny diabeł.

 

Ale to jeszcze nic...

Pojechałem mój pierwszy zacier, ten ala Świąteczny. Odpuściłem imbir i zredukowałem skórki pomarańczowe. Bolało, oj bolało. :)

Operacja zakończyła się po 11 godzinach o 4.30 dzisiaj...

1. Zaskakująco wysokie °Blg (chyba) - dojechałem do 26 L ze schodzącym filtratem na poziomie 4°Blg. Odfiltrowane miało 14.... a gdzie tam jeszcze miód...

2. Filtrator z BA pokazał zerową skuteczność!!! Straciłem wiek na czekanie, aż kropla spadnie. Na szczęście dzień wcześniej, na wszelki zrobiłem z oplotu i poszło aż miło. Musiałem wstrzymywać konie.

3. No i doprowadzenie do wrzenia brzeczki na kuchence gazowej trwało wiek kolejny. :)

 

Ale jak podniosłem swoje zmasakrowane nocną walką ciało (koło 9.30) to fermentatorowi już urywało rurę. Bardzo ostre aromaty korzenno-pieprzowo-pomarańczowo-cynamonowe. T-58 robią chyba swoje. Może coś z tego wyjdzie. Zobaczymy...

Niech tylko zejdzie Świąteczne i szykuję IRA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję w takim razie. Co do filtratora to dobrze, że miałeś jakąś alternatywę. Ja od początku jadę na filtratorze z rurki miedzianej i udało mi się do tego rozwiązania przekonać "tutejszych" piwowarów, ale oplot jest chyba równie dobry.

Żeby szybciej się gotowało, możesz się wspomóc jakąś grzałką elektryczną, nie jest to drogi zakup (możliwe nawet, że masz w domu) a potrafi przyspieszyć doprowadzanie do wrzenia dość istotnie.

 

No ale 11 godzin... respect :cool2:

 

PS. Testy młodego piwa to jest to co również bardzo lubię. Zawsze napełniam przy butelkowaniu parę flaszek po Tymbarku 0,25. Takie butelki są o tyle fajne, że można przetestować dwie, czy trzy za jednym razem bez obawy o zbytni szum w głowie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.