Skocz do zawartości

O forach internetowych


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Co do browar.biz to panuje tam jak dla początkującego piwowara totalny chaos. Więcej informacji znalazłem tam korzystając googla niż ich wyszukiwarki.

No to zmobilizowałeś mnie do wzięcia się do roboty, od następnej warki będę pisał bloga opisującego moje warzenie. Do czego i innych zachęcam.

W tym temacie zainspirowała mnie Dori. Mnóstwo przepisów i celnych rad dla kogoś kto zaczyna warzyć z procesem zacierania w jednym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, że piwo.org jest bardziej przyjazne bo jest jednotematycznym forum. Nie grozi nam tłok na na browar.biz. I bardzo wcześnie Elroy wrzucił opcje karmy, a później reputacji. ART odgraża sie stworzeniem bananometru od jakiegoś czasu, ale niestety niektóre osoby, które z browar.biz są związane od samego poczatku by skończy z wynikiem przynajmniej -1000 :D. Browar.biz jest genialnym serwisem dotyczącym polskiego piwa, ale w dziedzinie piwowarstwa to forum moim zdaniem ma największe szanse :D na przejcie pałeczki pierwszeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie mam swojego faworyta' date=' jednak czuję się przywiązany do "konkurencji" chociażby ze względu na wątek opisujący moje warzenie w którym to wątku jest zawarta historia każdej mojej warki.[/quote']

No to zmobilizowałeś mnie do wzięcia się do roboty, od następnej warki będę pisał bloga opisującego moje warzenie. Do czego i innych zachęcam.

To i ja postaram się przyłączyć do tego ruchu i opiszę niebawem ostatnią swoją warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, jaki temacik:)

 

Pozwolicie, że nie będę tu zachwalała browar.biz, bo wiadomo, że jestem z tym portalem mocno związana, i to od samego początku, więc obiektywna nie będę - zwłaszcza, że sama Coderowi napisałam co nieco o straszeniu nowych.

 

Natomiast pisałam już gdzieś (być może Elroyowi na PW, nie pamiętam), że fajnie, że jest kolejny serwis, który nie dubluje się (no, częściowo tak, ale to jest nie do uniknięcia przy tej samej tematyce), ale rozwija w nieco innym kierunku. Miejsca w necie jest dużo i nie należy traktować się jako konkurencji tylko jako współpracujących na niwie naszej ulubionej:)

 

Uważam, że system reputacji to znakomity pomysł, natomiast przepychanki browar.bizowe też mają swój klimat. Nie jestem zwolenniczką nadmiernego ugrzecznienia i lubię sobie czasem pozwolić na niewinną (zazwyczaj) uszczypliwość i lubię też, jak ktoś mi odpowiada w podobny sposób. Trochę adrenalinki nie zaszkodzi:D:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, patrzę nowy temat na piwo.org ... "O forach internetowych", myślę sobie to bardzo ciekawe. Nasi forumowi koledzy z zagranicy oraz inni "wybiegani" po internecie przedstawią linki i opisy co bardziej wartościowych, z których czerpią wiedzę i na które warto zajrzeć.

A tu czytam :rolleyes: i się dziwię, zwykłe obrabianie tyłka "konkurencji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem od BA i tam czerpałem podstawową wiedzę i chyba coś to dało. Jak już wcześniej pisałem browar.biz jakoś mi nie pasuje dla mnie jest mało przejrzyste, ale to moje odczucie. Dla mnie piwo.org jest bardziej przyjazne. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu czytam i się dziwię, zwykłe obrabianie tyłka "konkurencji".

Pozwolę sobie tutaj nie zgodzić z Tobą. Browar.biz jest często cytowany na forum (do czego zawsze zachęcam), przez większość chwalony a sam w PW od nowych użytkowników przesyłam linki do wartościowych tematów tam zamieszczonych. To że są różne zdania na temat w/w portalu to nie oznaka złośliwości.

Zerknij na post Marusi - piwo.org to nie konkurencja, to inna platforma wymiany informacji. Inni ludzi i inne podejście, ale front ten sam :D

Możesz mi wierzyć, że pierwszy zainterweniuję, jeżeli ktoś na temat browar.biz będzie pisał oszczerstwa i nie sprawdzone informacje.

 

ps: zerknij na genezę tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne odczucia jak Wena. Na samym poczatku trafilem na browar i piwo. Dla mnie browar jest totalnie zakręcony, mało przejrzysty, panuje w nim jakiś bałagan organizacyjny. Nie przeczę ze informacje tam są cenne ale co z Tego, by je wykopać to mi się saperka łamie i zakwasy na mózgu robią :D. Piwo nie stwarzało dla mnie żadnego kłopotu od samego początku. Wszystko było na swoim miejscu. Ale wazelina poszła ja cie sunę......... :D

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem z browar.biz kiedy nie było jeszcze piwo.org. Może dlatego mam pewien sentyment. A więc do rzeczy.

Browar.biz nie jest niezorganizowany. Jest po prostu spory, wielowątkowy (raczej wielotematyczny), wyszukiwarka błądzi i dlatego trudno się tam połapać. Chcesz zadać pytanie - było już zadane 7 razy, rozpocząć wątek - istnieje. Powtórzysz się to zje_ka (pozdrowienia dla Krzysia:P).

Na piwo.org jakoś delkatniej (czyżby obawa przed zszarganiem reputacji???)

Na razie młode forum więc łatwiej cokolwiek trafić. Zobaczymy co będzie za kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co będzie za kilka lat.

No właśnie:D

 

Na browar.bizie na początku to była mała rodzinka, kilka tematów, jak się odświeży archiwalne jakieś pogaduchy to wygląda to kompletnie niepoważnie - nic nie jest na temat :-D Gadanie o wszystkim i o niczym. Po jakimś czasie, ze względu na rozrost tematyki, ART musiał zacząć tworzyć "poddziały". Weźcie pod uwagę, że browar.biz startował w 2001 roku - wtedy domowego piwowarstwa w Polsce właściwie nie było, miał to być portal pasjonatów piwa - i takim jest, bo zrzesza nie tylko piwowarów domowych, aczkolwiek od paru lat wg mnie jest to tematyka niemalże wiodąca.

Warzę przez browar.biz oczywiście:) Samej by mi to do głowy nie wpadło, nie szukałabym nawet informacji o tym, bo nie przypuszczałabym, że dam radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piwo.org jakoś delkatniej (czyżby obawa przed zszarganiem reputacji???)

Na razie młode forum więc łatwiej cokolwiek trafić. Zobaczymy co będzie za kilka lat.

Powiem tak parę razy coś szukałem na piwo.org i wcale łatwo nie było znaleźć. Wyszukiwarka ma podobne mankamenty jak na browarze.

Druga sprawa, to czego browar.biz się dopracował to sprawny system czyszczenia wątków z offtopów - tylko, że to zależy od userów. Zresztą na piwo.org jest podobny system, tylko nie do końca istnieje praktyka jego stosowania. Na browarze, jeśli widzisz offtop, atak personalny, czy cokolwiek niezgodnego z zasadami, przyciskasz znak z wykrzyknikiem i uprzejmie donosisz :D. Co z tego skoro większość zamiast tak zrobić, woli samemu wymierzyć sprawiedliwość. Fakt jest jednak faktem, że w niektórych działach np. sklepy/knajpy jest pilnowany porządek. Z kolei offtopy, które są np. moją specjalnością (zresztą czasami sam na siebie donoszę :D), częstokroć są zalążkiem o wiele ciekawszej dyskusji niż temat, z którego zostały wydzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem z browar.biz kiedy nie było jeszcze piwo.org.

Mnie do piwowarstwa zaraził Infam, (Twoje zdrówko :D ) i pamiętam że początki na browar.biz nie były łatwe. Jak chciałem znaleźć jakiś wątek, to pytałem Infama gdzie on jest. :D Albo szukałem przez google.

 

Tu na piwo.org jestem prawie od początku i wszystko wydaje mi się proste i jasne i myślę, że dla mnie już takie pozostanie. Miejmy nadzieję, żę takie samo jest (i pozostanie) dla nowych forumowiczów.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, patrzę nowy temat na piwo.org ... "O forach internetowych", myślę sobie to bardzo ciekawe. Nasi forumowi koledzy z zagranicy oraz inni "wybiegani" po internecie przedstawią linki i opisy co bardziej wartościowych, z których czerpią wiedzę i na które warto zajrzeć.

No to, żeby było na temat polecam forum z USA www.homebrewtalk.com . Próbowałem kilku i to jest zdecydowanie najlepsze, bardzo duży ruch, kilkadziesiąt postów na dzień, świetni i chętni do pomocy specjaliści, ludzie maja po 10 lat praktyki i po 500 warek za pasem, są zawodowcy, są naukowcy, w zasadzie nie ma problemu na który nie dostaniesz odpowiedzi.

 

Żeby było jeszcze bardziej na temat, bardzo mi się podoba atmosfera tego forum - nie ma tam żadnego przeganiania kotów, protekcjonalnego traktowania, czepiania się słówek, adrenalinki i samozwańczych "pilnowaczy porządku".

Jak co dzień jest taki sam nowy wątek pod tytułem "fermentacja utknęła" czy "słaba wydajność" nikt nikogo nie flekuje, pytający są odsyłani do odpowiedniego wątku w archiwum i już. I nic się nie zawaliło, porządek jest nie gorszy niż u nas, atmosfera jest miła, użytkowników mnóstwo.

 

Fanów Jamila może też zainteresować forum na którym bywa on osobiście:

http://forums.moreflavor.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z brytyjskiego podwórka jest http://www.jimsbeerkit.co.uk . Bywam tam dlatego, że mam fizyczną możliwość wykorzystania pomysłów z tego forum. Mam dostęp do rzeczy, surowców o których mowa w wątkach. Do tej pory nie widziałem postów by ktoś się na kimś wyżywał. Bardzo profesjonalne podejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było jeszcze bardziej na temat, bardzo mi się podoba atmosfera tego forum - nie ma tam żadnego przeganiania kotów, protekcjonalnego traktowania, czepiania się słówek, adrenalinki i samozwańczych "pilnowaczy porządku".

Jak co dzień jest taki sam nowy wątek pod tytułem "fermentacja utknęła" czy "słaba wydajność" nikt nikogo nie flekuje, pytający są odsyłani do odpowiedniego wątku w archiwum i już. I nic się nie zawaliło, porządek jest nie gorszy niż u nas, atmosfera jest miła, użytkowników mnóstwo.

 

Fanów Jamila może też zainteresować forum na którym bywa on osobiście:

http://forums.moreflavor.com/

już to widzę kilka pytań dziennie typu " chcę uważyć piwo co potrzebuję " i dziesiątki odpowiedzi z pomocą :)

a odsyłanie do archiwów to to nic innego jak " użyj wyszukiwarki " :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już to widzę kilka pytań dziennie typu " chcę uważyć piwo co potrzebuję " i dziesiątki odpowiedzi z pomocą :smilies:

A czemu nie, zróbmy dział "dla początkujących" i niech zadają najgłupsze pytania. Ja mogę cierpliwie odpowiadać na wszystkie. A kto nie chce, nie będzie do niego zaglądał i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie, zróbmy dział "dla początkujących" i niech zadają najgłupsze pytania. Ja mogę cierpliwie odpowiadać na wszystkie. A kto nie chce, nie będzie do niego zaglądał i już.

kilka dni temu była propozycja utworzenia takiego działu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już to widzę kilka pytań dziennie typu " chcę uważyć piwo co potrzebuję " i dziesiątki odpowiedzi z pomocą :smilies:

A czemu nie' date=' zróbmy dział "dla początkujących" i niech zadają najgłupsze pytania. Ja mogę cierpliwie odpowiadać na wszystkie. A kto nie chce, nie będzie do niego zaglądał i już.[/quote']

Myślę,że wydzielenie takiego działu jest całkiem niezłym pomysłem,a Wspracie piwowarskie byłoby miejscem do rozwiązywania poważniejszych problemów niż "chce uwarzyc piwo co potrzebuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspracie piwowarskie byłoby miejscem do rozwiązywania poważniejszych problemów niż "chce uwarzyc piwo co potrzebuje".

To prawda, wiem z doswiadczenia, ze poczatkujacy trafia z takimi pytaniami do tego wlasnie dzialu - no bo jak nie tam, to gdzie?

A dzial dla poczatkujacych z przyklejonymi dwoma-trzema tematami ulatwilby sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.