Skocz do zawartości

O forach internetowych


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

elroy: Wątek wydzielony z dyskusji http://www.piwo.org/forum/t435-Warzenie-z-ekstraktem-i-ziarnami-specjalistycznymi.html

 

Jako żywo, "piczonym jęczmieniem" jako dodatkiem do piwa jestem bardzo zainteresowany:)

Agh! Wlasnie cos zrozumialem. Angasc, ty jestes tym samym Angasc, ktory napisal te posty na tym forum:

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=588551&postcount=62

 

To tlumaczy wiele :ble:

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agh! Wlasnie cos zrozumialem. Angasc, ty jestes tym samym Angasc, ktory napisal te posty na tym forum:

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=59702

To tlumaczy wiele :ble:

Och, widzę, że już zetknąłeś się z "folklorem" forum dyskusyjnego browar.biz - u. Niestety, nie jest to najlepsze miejsce na poznawanie polskiego środowiska piwowarów. Tam jest mocno aktywnych kilka osób, którzy praktycznie zawodowo zajmują się chamskim krytykowaniem wszystkiego co się napisze, niezaleznie od tego, czy mają coś do powiedzenia w danym temacie. Na dłuższą metę jest to nieznośne.

 

Musimy pilnować, żeby ta maniera nie zagnieździła się i na naszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och, widzę, że już zetknąłeś się z "folklorem" forum dyskusyjnego browar.biz - u. Niestety, nie jest to najlepsze miejsce na poznawanie polskiego środowiska piwowarów. Tam jest mocno aktywnych kilka osób, którzy praktycznie zawodowo zajmują się chamskim krytykowaniem wszystkiego co się napisze, niezaleznie od tego, czy mają coś do powiedzenia w danym temacie. Na dłuższą metę jest to nieznośne.

Stanę, tu w obronie browar.bizu, bo raz, że tam zaczęła się cała moja przygoda z piwem, dwa, że moim zdaniem trochę coder przesadzasz. Do rzeczy jednak. Post, który przywołał scooby, był skandaliczny z tego względu, że nie należy krytykować, a zwłaszcza w ten sposób sposobu warzenia innych piwowarów. Angasc dostał w tym temacie reprymendę od ARTa, a podejrzewam, że bardziej soczysta poszła na PW. Zresztą jakiś czas temu angasc złożył samokrytykę. :ble:

Wydaje mi się jednak, że coder masz na myśli, Twoje własne doświadczenia. Owszem zostałeś parę razy sprowadzony do parteru, ale nie jest tak, że byłeś jakoś strasznie sekowany na forum. W tym kontekście przywołam cytat z filmu Miś.

Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy i prawda ekranu, która mówi: "Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera". Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy... Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy... :cool:

Trzeba się było odszczeknąć, a nie podkulić ogon i zabrać swoje zabawki. Chociaż rozumiem, że uznałeś, że tak będzie lepiej, szkoda nerwów itd.

Szczerze mówiąc, masz swój specyficzny styl piwowarski, czyli podejście inżynieryjno-naukowe. Inny ma skrzywienie kulinarne, tzn. warzenie piwa traktuje jak gotowanie. Jeszcze inny ma skrzywienie biochemiczne. Ktoś inny ma skrzywienie ekonomiczne, aby jak najtaniej. Jeszcze inny w ogóle nie liczy się z kosztami. I trzeba to po prostu uszanować. To wyśmiewanie Twoich postów, było trochę na zasadzie dokuczania prymusowi w klasie. No niestety ludzie, tacy i jak widać z tego się nie wyrasta. Kiedyś słyszałem taką myśl, że o wielkości danego człowieka świadczy liczba i jakość jego wrogów. Nie chcę, tu sugerować, że należy prowadzić jakieś wojenki, ale musisz wiedzieć, że jesteś wyrazistym piwowarem. Zdecydowanie wyróżniasz się z tłumu i raczej niewielu pozostawiasz obojętnym wobec swoich metod.

Sam osobiście uważam, że np. eksperymenty ze składem mineralnym wody, przez pierwsze kilkadziesiąt warek, można sobie darować, bo jest masa ważniejszych rzeczy, na których trzeba się skupić. M.in. o to chodziło w awanturze, po której przestałeś się pojawiać na browar.biz. Chodziło o to, żeby nowi nie wyrobili sobie takiego poglądu, że bez habilitacji z biochemii to do piwowarstwa nie podchodź. ;)

 

Musimy pilnować, żeby ta maniera nie zagnieździła się i na naszym forum.

Tutaj też rzucę kilka myśli, w kontekście np. mojego krytykanctwa w ostatnich dniach. Piwo.org różni się od browar.biz wieloma rzeczami, ale przede wszystkim różni się wielkością. To co na małym forum nie jest problemem, np. zamieszczanie po raz kolejny tych samych pytań, na dużym już jest. Ostatnimi czasy sami widzieliśmy, że dokucza nam CISZA, aż krzyczała :( Jeśli jednak, ktoś wychodzi z założenia, że nic nie będzie czytał, tylko pyta, bo od tego jest forum, to potem mamy sytuację, że młody piwowar zadaje te same pytania, które ktoś zadał dwa wątki niżej. Po pierwsze jest to denerwujące, po drugie zaśmieca forum i sprawia, ze jest ono mniej czytelne. Różne są fora w polskim Internecie, ale widziałem już takie, gdzie za zamieszczenie tematu, który już był przerobiony dostaje się bana. Tematy są bez litości kasowane. Browar.biz pod tym względem jest forum o bardzo luźnej dyscyplinie. To powoduje, że czasami w niektórych budzi się społeczny MOD (taki ORMOwiec) i próbują ustawiać nowych do szeregu. Co skutkuje różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami.

Kiedy zaczynałem swoją przygodę w polskim Internecie, a o piwowarstwie mi się nie śniło, było jeszcze gorzej. Były to czasy mailingowych i usenetowych list dyskusyjnych, większość ludzi miała modemy i to dość wolne. Ściągało się posty z drżeniem, czy uda się zdążyć zanim wskoczy następny impuls, czy nie. I w tamtych czasach naprawdę ostro reagowano, na zamieszczanie zbyt dużych czy bezsensownych załączników, nieprawidłowe cytowanie, off-topiki itd. Pamiętam, też, że jak pojawiałeś się na jakimś forum, to trzeba było długo i dużo czytać, żeby załapać specyficzny dla danego środowiska klimat, żeby nie zrobić z siebie błazna. Normalnie z falą w wojsku to można było porównać. :ble: Ludzie, którzy wchodzą w Internet w epoce szybkich łącz i zryczałtowanych opłat miesięcznych, nie są w stanie pojąć pewnych reguł netykiety, wywodzących się jeszcze z czasów modemowych.

 

Reasumując, browar.biz jest kopalnią wiedzy jeżeli chodzi o piwowarstwo, a do tego kompleksowo obejmuje zagadnienia z piwem związane. Nie jest też tak, że jakaś Grupa Trzymająca Władzę terroryzuje forum. Wiele osób wyrażało swój żal z powodu, Twojego zniknięcia. Mnie osobiście, z racji, że jestem aktywny także na piwo.org, aż tak nie dokucza Twoja nieobecność, bo widujemy się tutaj. Ucieszyłbym się jednak, gdybyś na browarze się jeszcze pojawił. Myślę, że nie ma sensu antagonizować niepotrzebnie środowiska piwowarskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku, mozna na to i tak spojrzeć, zgódźmy się jednak, że do postowania na browar.biz trzeba miec dużo grubszą skórę niz np. na piwo.org. Ładnie przywołałeś paralelę klasy w której kilku łobuzów dokucza prumusowi - ja za stary już jestem na takie gówniarskie zabawy. Odi profanum vulgus et acero.

 

Zgodzę się, ze browar.biz jest kopalnią wiedzy o piwie. Ale nie o piwowarstwie. Cały postęp jaki osiągnąłem na tym polu odbył się nie dzięki informacjom jakie tak uzyskałem, ale pomimo ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się, ze browar.biz jest kopalnią wiedzy o piwie. Ale nie o piwowarstwie. Cały postęp jaki osiągnąłem na tym polu odbył się nie dzięki informacjom jakie tak uzyskałem, ale pomimo ich.

Każdy ma swoją drogę. Ja 95%, jak nie więcej, swojej wiedzy piwowarskiej zdobyłem na browar.biz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może "dyskusje o innych forach internetowych" lub "zasady bhp na browar.biz" :ble:

Opcja druga niezła, ale skorzystam z propozycji pierwszej i nazwijmy wątek "O forach internetowych". Dyskutować dalej uważam warto i zachęcam. Nie ze względu na generowanie "ruchu forumowego", ale fakt, że poruszacie tematy które dotychczas raczej nie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na browar.biz mozna znalesc bardzo duzo. Zreszta jak w duzej bibliotece, ktora jest bez spisu tresci. Tematy wazne sa czesto w dzialach gdzie sie tegoi niespodziewamy. Wielokrotnie mialem jakies watpliwosci i niemoglem znalesc uzywajac wyszukiwarki, bo byly zagrzebane gdzies gleboko w innych czesciach dyskusji, ktore dawno temu sobie gdzies przegladalem.

 

Co do wiedzy, wiele osob zwiazanych z browar.biz podchodza do piwowarsta amatorskiego w bardzo pragmatyczny sposob. I na poczatek naprawde za duzo wiedzy szkodzi poczatkujacemu, czesto leniwemu hobbiscie. Ale to co polecialo w kierunku codera bylo ponizej pasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Długo mnie tu nie było, więc dopiero teraz zobaczyłem ten wątek.

No cóż. Faktycznie popełniłem podany przez Scoobiego wpis na browar.biz. Każdemu może się zdarzyć gorszy dzień. Problem polega na tym, że nie powinno sie wtedy pisać na publicznych forach. Przeprosiłem za to i staram się opanowywać emocje. Szkoda że Scooby nawiązał tylko do jednej mojej wypowiedzi i nie zauważył następnych postów wyjaśniających. Gdyby je zauważył, to być może by zrozumiał. Ale widocznie nie chciał.

Szkoda że Scooby w ogóle przytoczył ten wątek, zwłaszcza na tym forum. Tym bardziej że powodem do zamieszczenia linka nie była jakakolwiek zlośliwośc z mojej strony, tylko zwykłe podejście humorystyczne do fragmentu jego wypowiedzi. Widocznie nie zrozumiał.

Dzisiaj użyłbym innych słów, ale mimo wszystko główna myśl pozostałaby taka sama. Mam po prostu własne, bardzo dobrze ugruntowane i poparte wieloma dowodami zdanie na temat Ameryki a zwłaszcza jej mieszkańców.

Scooby: żeby nie ciągnąć negatywnych tematów: ;)

Przybijemy piątkę?

Pozdrówki.

Edytowane przez angasc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Ja ostatnio odbiłem sie o browar.biz przy okazji umieszczenia skanów analizy słodu w galerii. Ktoś z forumowiczów poprosił mnie o nie, a cała reszta kompletnie nie związana z piwowarstwem najgłośniej krzyczała, że skany to zaśmiecanie galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to i ja swoje 0.02pln dorzuce. z browar.biz sie zetknałęm, nie przepadam i nie polecam tego forum. pisalem tam bardzo malo, bo atmosfera jest tam naprawde jakas dziwna. wolę piwo.org

 

@coder: rękami nogami popieram Twoje podejście,jak to określił kopyr, inżynieryjno-naukowe , i sam staram się je wprowadzac w zycie piwowarskie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coder: rękami nogami popieram Twoje podejście,jak to określił kopyr, inżynieryjno-naukowe , i sam staram się je wprowadzac w zycie piwowarskie :-)

Widzę i cieszy mnie to. Mam nadzieję, ze Ci się to opłaci w postaci deszczu nagród na najblizszych konkursach, czego Ci szczerze życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coder: rękami nogami popieram Twoje podejście' date='jak to określił kopyr, inżynieryjno-naukowe , i sam staram się je wprowadzac w zycie piwowarskie :-)[/quote']

Widzę i cieszy mnie to. Mam nadzieję, ze Ci się to opłaci w postaci deszczu nagród na najblizszych konkursach, czego Ci szczerze życzę.

Ja popierając podejście inżynieryjno-naukowe coder'a i yemu dorzucę jeszcze podejście moje czyli inżynieryjno-naukowo-aptekarskie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że znajdzie sie jeszcze miejsce dla zwykłego amatora.JK

Dobre ;) Amator z tyloma tytułami.

 

Ja osobiście mam nadzieję, że miejsce na tym forum znajdzie się nie tylko dla aptekarzy, dla osób z naukowym, bądź psedo-naukowym podejściem, ale dla wszystkich, którym warzenie po prostu sprawia przyjemność ;)

 

A co do browar.biz jedno trzeba przyznać dużo się nauczyłam czytając to forum, więc może portal ten nie ma samych minusów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do browar.biz jedno trzeba przyznać dużo się nauczyłam czytając to forum, więc może portal ten nie ma samych minusów ;)

Ja o browar.biz mogę się wypowiadać jedynie dobrze, czemu dałem wyraz powyżej. Moim zdaniem nie ma co się obrażać na to czy tamto forum, bo jest to świadome zubożenie piwnego świata. Jak ktoś tu kiedyś zauważył fora te się raczej uzupełniają niż dublują. Osobiście nie widzę żadnego powodu, żeby nie linkować ciekawych tematów pomiędzy forami. Wydaje mi się, że ani elroy ani ART nic przeciwko temu nie mają. Na przekór niechęci kolegów, ja staram się być łącznikiem miedzy tymi środowiskami, na obu udzielając się równie aktywnie. Co może dla kogoś być nawet minusem, gdzie nie otworzy forum, tam kopyr. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może dla kogoś być nawet minusem, gdzie nie otworzy forum, tam kopyr. ;)

A ja otwieram lodówkę , a tam Kopyr a dokładniej piwo z warki 29 Grdziskie ;)

Wracając do tematu swoją skromną wiedzę piwowarską czerpałem z browarbizu , "wychowałem się "

na artykułach o warzeniu Krzysia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście i ja się wypowiem ;) Browar.biz to forum, gdzie duża część z nas czerpie wiedzę i nie narzekajmy bardzo na nie. Należy mu się odpowiedni szacunek. Art wykonuje tam kawałek dobrej roboty.

Zgadzam się, nie dzieje się na w/w zawsze dobrze, zwłaszcza pod kątem ostrych i nie zawsze na poziomie wypowiedzi w stosunku do innych użytkowników... Tego wolałbym jednak nie komentować.

 

Fajnie to ujął Kopyr. Niech fora służą do wymiany informacji ;)

 

(A że wiele z Was czyta systematycznie piwo.org, tym bardziej mnie cieszy, że idea tej strony w jakiś sposób zdaje egzamin)

 

Nawiązują do tematu - czy to koniec polskiej sceny piwowarskiej ? Nie śledzę ostatnio, ze względu na brak czasu, wydarzeń na piweczko.org i piwne.pl - dzieje się coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam swoje "3 grosze". Browar.biz nauczył mnie bardzo dużo. Na początku "kariery" przeczytałem jednak kilka "obowiązkowych" wątków i nie miałem nigdy problemów z brakiem odpowiedzi na postawione problemy/pytania, ani odpowiedzi w stylu "użyj wyszukiwarki". Lubię bardzo forum piwo.org, jednak (jeśli ktoś myśli inaczej niech pierwszy rzuci kamieniem ;) ) jeszcze sporo piwa wypijemy zanim wiedza TU zawarta przerośnie tą z browar.biz. Na chwilę obecną nie mam swojego faworyta, jednak czuję się przywiązany do "konkurencji" chociażby ze względu na wątek opisujący moje warzenie w którym to wątku jest zawarta historia każdej mojej warki. Nie przeszkadza mi to w czytaniu WSZYSTKICH nowych postów na piwo.org i zabieraniu głosu, jeśli mam coś do powiedzenia. Na obecną chwilę browar.biz trochę się wypalił. "Starej gwardii" nie bardzo się już chce odpowiadać po raz setny na te same pytania (może dlatego, że nie ma tam "karmy" ;) ) Również wydaje się, że ART spoczął trochę na laurach zostawiając dział "browarnictwo amatorskie" samemu sobie. Inicjatywa opracowań upadła, również nowych wątków i odpowiedzi jest niewiele... Reasumując. Cieszę się, że istnieją oba fora obok siebie, bo zawsze to więcej do czytania o piwie a na Browar.biz złego słowa nie powiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz ja :D

 

Jako początkujący najwięcej informacji czerpałem z.... piwo.org! :) Na browar.biz i forum BA zaglądałem sporadycznie, tylko wtedy gdy nurtowało mnie jakieś głupie pytanko, nie znalazłem odpowiedzi na piwo.org a nie chciałem zadawać tu takiego durnego pytania. Najczęściej znajdowałem gdzieś na innym forum odpowiedź. Jednak TUTAJ czuję się najlepiej. Zresztą ja zawsze lubiłem "kameralne" fora. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie mam swojego faworyta, jednak czuję się przywiązany do "konkurencji" chociażby ze względu na wątek opisujący moje warzenie w którym to wątku jest zawarta historia każdej mojej warki.

No to zmobilizowałeś mnie do wzięcia się do roboty, od następnej warki będę pisał bloga opisującego moje warzenie. Do czego i innych zachęcam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.