Skocz do zawartości

Kocioł zacierno-warzelny


Pinki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po sugesti, zakładam nowy wątek. Zapraszam do dyskusji wszystkich konstruktorów urządzonek troszkę mniejszych od RIMSa.

Na początek przedstawiam mój kocioł.

Wzorcem był kocioł zacierno-warzelny Speidel Braumeister.

Podstawą jest keg 50l, do tego grzałka 2 kW, sterownik z dwoma czujnikami, pompka z pralki, zaworek, nyple, trochę nierdzewki, jeszcze wkład filtracyjny, i całość gotowe.

Zrobilem na razie na tym urządzonku 11 warek, jeszcze prawdopodobnie coś w nim zmienię, ale ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne.

Będą pytania, będą odpowiedzi.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania :)

 

Popatrzyłem sobie na stronę producenta http://www.speidels-braumeister.de/

Specyfikacja http://www.speidels-braumeister.de/media/content/pdf/brewing_instruction_20l.pdf

Filmik

http://www.speidel-behaelter.de/Braumeister.WMV

 

Ja swoje pytanie zacznę od elektroniki - czy sterownik sam programowałeś, czy to coś z rodziny PLC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytania :cool

 

Ja swoje pytanie zacznę od elektroniki - czy sterownik sam programowałeś, czy to coś z rodziny PLC ?

Sterownik INDU-50, podaje stronę firmy - http://www.mikster.pl/content/view/30/136/

Ze względu na to, że nie robiłem jeszcze dwa razy tak samo piwko, nie programuję go bo nie ma to senusu, zresztą nie wgłębiałem się w jego specyfikację, najważniejsze jest to, że w 10 sekund nastawiam zakres temperatury i czas procesu, jego histeryza to 0,1 stopień celc. Przy zastosowaniu grzałki elektrycznej histeryza sterownika jest bardzo ważna. Ile to kosztuje - nie wiem:rolleyes:, ale sterownik o podobnych właściwościach można dostać za 150-300 zł.

33_zmiana_rozmiarupict0017.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje pytanie zacznę od elektroniki - czy sterownik sam programowałeś, czy to coś z rodziny PLC ?

Przy okazji może jeszcze jedno. Opiszesz zasadę działania całego systemu? Filmik filmem ale lepiej to usłyszeć od praktyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę to w miarę prosto, tak jak ja bym chciał żeby mnie tłumaczono.( Czasy i temperatury przykładowe. )

Do kotła wlewam około 24 litrów wody, włączam sterownik-wpisuje do niego 64 stopnie, bez określonego czasu ( zazwyczaj jest wlana zimna woda, temperatrura w moim kotle podnosi się około 1 sto. na min. . Sterownik włącza grzałkę i wodiczka się grzeje ( ja otwieram pierwsze piwo, i coś tam innego idę robić). Gdy woda się podgrzeje ( sterownik utrzymuję temperaturę w kotle +/- 1-1,5 st. ), wkładam, lub wcześniej już włożyłem wkład filtracyjny( filtrator - rura nierdzewna około 25cm śr.około 40cm wys. dno na stałe perforowane, pokrywka zdejmowana także peforowana)wsypuję do niego około 4,2kg słodu . Nastawiam czas na około 45 min i włączam pompkę. Pompka przepompowuje wody z miejsca z pod grzałki, do miejsca pośrodku kotła. Wkład filtracyjny jest mocowany szczelnie do dna kotła ( u mnie- prawie szczelnie), więc wody przepopowywane są poprzez filtrator. Poziom cieczy w filtratorze podnosi się ( w kotle zmniejsza) aż do górnej powierzchni filtratora, następnie spływają po jego ściankach do kotła - i tak przez około 45 min. Włącza się alarm oznajmujący zakończenie grzania 45 min w temp 64 stop. Podnoszę temp. do 72 sto.i wszystko j/w ( w tych przerwach jakieś piwo do tego robótki ręczne ewentualnie gotowanie obiadu, koszenie trawnika). Po następnym podgrzaniu - 78 stopni, wyłączam pompkę ponoszę filtrator do góry, na specjalnych widełkach podwieszam go nad lustrem warki. Z filtratora odciekają wody słodowe, w tym czasie nastawiam sterownik na 100 stopni i włącza się grzałka. W orginale nie ma nic o przelewaniu ( wysładzaniu), ale ja przelewam ( wysładzam) około od 4 do 7 litrów wody, wlewając od góry do wkładu filtratora, no i wodiczki odciekają do kotla. Po całkowitym wysłodzeniu, wyciągam całkowicie filtrator no i zachwilę zaczyna się grzać. Wrzucam chmiel i gotowanie. Podczas gotowania chłodnicę hlup i też się gotuje.

Po odstaniu odkręcam kurek ( troszkę wareczki do słoika i do próbówki),i wlewam de fermentatora.

Ja pierdziele, dopiero teraz zobaczyłem jak się rozpisałem, a ja tak nie cierpie pisać na necie.

Jak jakieś błędy-to omijajcie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniale :) Opis bardzo na poziomie! Podziwiam, że udało Ci się zbudować ten zestaw:)

Wyjaśniły mi się wszelkie niejasności dotyczące tego urządzenia, nie znaczy, że wiem jak zbudować :)

 

Filmik który był podany w linku wcześniej, teraz poniżej na Youtube. Reklamówka Braumeister

 

 

Dzwoniłem dziś, do producenta sterownika. Cena jest jednak zaporowa - około 1200 zł netto. Tak więc zakup gotowego odpada, zaczynam poszukiwania zamiennika :)

 

1. Elrow - tak bardzo ogólnie. Czy wystarczy jak sterownik będzie posiadał jeden czujnik temperatury ( po co jest drugi? )i jedno wyjście analogowe do sterowania przekaźnikiem włączającym zasilanie grzałki? Wybacz, za ogólne pojęcia. Nie znam się na tym zbyt dobrze...

 

2. Z czego wykonałeś grzałkę, wkład wewnętrzny, oraz jakiej pompy użyłeś ?

 

Seria bolesny pytań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie czujki, jedna do środka wkładu filtracyjnego, zanurzona w ześrutowany słód, mierzy i steruje całym procesem. Druga czujka zanurzona w kotle, czujka nie biorąca udziału w procesie ( choć można ją też do niego włączyć ), kontroluję nią poprawność temperatur. Wiesz, że trudno jest uzyskać w całym garze jednakową temperaturę, a ja przez zastosowanie dodatkowego wkladu ( filtratora ), muszę mieć pewność że w całym kotle jest jednakowa temperatura. Np. gdyby coś się stało z pompką, czujka w wkładzie pokazywałaby jednakową temperaturę, a na zewnątrz wkładu grzałka dawała by czadu.

Jedno wyjści - więcej nie jest potrzebne.

Taką grzałkę to tylko w ERZE, poważnie to tylko na zamówienie, samemu robisz sobie projekt, firma ją robi, koszt około 200zł, ale warto.

Wklad wewnętrzny - nierdzewny komin, do dna przyspawana blacha nierdzewna, 6 szt dobrych wierteł 1,5mm i w dnie setki dziur. Do tego pokrywka-też poszatkowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz nazwę firmy która wykonała Ci grzałkę ? Myślę, że może to być problem, żeby znaleźć taką w swojej okolicy.

Na co należy zwrócić uwagę kupując pompę?

ELMIX S.C.

ul. Karmelkowa 29

52-437 Wrocław

Pompka do pralki, po prostu nie najtańsza, w miarę mocna, przynajmniej dwadzieścia parę wat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdradzisz nazwę firmy która wykonała Ci grzałkę ? Myślę' date=' że może to być problem, żeby znaleźć taką w swojej okolicy.

Na co należy zwrócić uwagę kupując pompę?[/quote']

ELMIX S.C.

ul. Karmelkowa 29

52-437 Wrocław

Pompka do pralki, po prostu nie najtańsza, w miarę mocna, przynajmniej dwadzieścia parę wat.

No to układa mi się w głowie już zarys całej konstrukcji :)

Tak z ciekawości :) Skąd wpadłeś na pomysł tej konstrukcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jedną warkę w garze z tradycyjną filtracją, no i powiedziałem se że muszę coś ulepszyć. A że lubię kombinować, to powstało coś takiego. Teraz powstaje w główce coś do butelek,min. płukanie większej ilości na raz, żeby jakość to usprawnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jedną warkę w garze z tradycyjną filtracją, no i powiedziałem se że muszę coś ulepszyć. A że lubię kombinować, to powstało coś takiego. Teraz powstaje w główce coś do butelek,min. płukanie większej ilości na raz, żeby jakość to usprawnić.

Myślę, że będziemy jeszcze dyskutować w tym temacie, bo urządzenie jest bardzo ciekawe, możliwe do użytku w małych mieszkaniach i w zasięgu konstrukcyjnym wielu osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jedną warkę w garze z tradycyjną filtracją' date=' no i powiedziałem se że muszę coś ulepszyć. A że lubię kombinować, to powstało coś takiego. Teraz powstaje w główce coś do butelek,min. płukanie większej ilości na raz, żeby jakość to usprawnić.[/quote']

Myślę, że będziemy jeszcze dyskutować w tym temacie, bo urządzenie jest bardzo ciekawe, możliwe do użytku w małych mieszkaniach i w zasięgu konstrukcyjnym wielu osób.

A właśnie - ile Ci zajęła budowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jedną warkę w garze z tradycyjną filtracją' date=' no i powiedziałem se że muszę coś ulepszyć. A że lubię kombinować' date=' to powstało coś takiego. Teraz powstaje w główce coś do butelek,min. płukanie większej ilości na raz, żeby jakość to usprawnić.[/quote'']

Myślę, że będziemy jeszcze dyskutować w tym temacie, bo urządzenie jest bardzo ciekawe, możliwe do użytku w małych mieszkaniach i w zasięgu konstrukcyjnym wielu osób.

A właśnie - ile Ci zajęła budowa?

Mi też bardzo podoba się to rozwiązanie. Biorą pod uwagę, że mam M2 :)

Gratuluję elrow! :)

Pytanie jednak zasadnicze, bo wydaje mi się, że nie pisałeś. Jaki jest szacunkowy koszt wykonania takiego zestawu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jle kosztuje?

To tylko zależy od Ciebie!

Jak czytałeś wcześniejszy posty to już zobaczysz, że niebezpiecznie może się zbliżać do originału ( około 5 tyś ). Ale jak już napisałem to zależy tylko od Ciebie. Mnie wyniosło około 700 zł.

Podałem kilka wskazuwek jak taniej wykonać, tzn, sterownik - na allegro, kocioł - keg, wkład filtracyjny - kawałek komina nierdzewnego lub coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jle kosztuje?

To tylko zależy od Ciebie!

Jak czytałeś wcześniejszy posty to już zobaczysz, że niebezpiecznie może się zbliżać do originału ( około 5 tyś ). Ale jak już napisałem to zależy tylko od Ciebie. Mnie wyniosło około 700 zł.

Podałem kilka wskazówek jak taniej wykonać, tzn, sterownik - na allegro, kocioł - keg, wkład filtracyjny - kawałek komina nierdzewnego lub coś podobnego.

Jeszcze jedna sprawa, czy elementy spawane wykonywałeś sam, czy zlecałeś? Zastanawia mnie 'przychylność warsztatów'. Jak na razie, to podejrzliwie do mnie podchodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jle kosztuje?

To tylko zależy od Ciebie!

Jak czytałeś wcześniejszy posty to już zobaczysz' date=' że niebezpiecznie może się zbliżać do originału ( około 5 tyś ). Ale jak już napisałem to zależy tylko od Ciebie. Mnie wyniosło około 700 zł.

Podałem kilka wskazówek jak taniej wykonać, tzn, sterownik - na allegro, kocioł - keg, wkład filtracyjny - kawałek komina nierdzewnego lub coś podobnego.[/quote']

Jeszcze jedna sprawa, czy elementy spawane wykonywałeś sam, czy zlecałeś? Zastanawia mnie 'przychylność warsztatów'. Jak na razie, to podejrzliwie do mnie podchodzą :)

Spawaczem nie jestem-elektryk. Nie wiem co może być podejrzliwego w spawaniu?!. Zresztą gdybym nie znalazł kogoś do spawania sam bym to zrobił, kilka spawów jest moich. Może chodzi o spawanie nierdzewki, tzn. przeważnie jest to spawarka tig, ale jest to bardzo rozpowszechnione ( spawanie cienkich nierdzwek, spawanie na styk).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jle kosztuje?

To tylko zależy od Ciebie!

Jak czytałeś wcześniejszy posty to już zobaczysz' date=' że niebezpiecznie może się zbliżać do originału ( około 5 tyś ). Ale jak już napisałem to zależy tylko od Ciebie. Mnie wyniosło około 700 zł.

Podałem kilka wskazówek jak taniej wykonać, tzn, sterownik - na allegro, kocioł - keg, wkład filtracyjny - kawałek komina nierdzewnego lub coś podobnego.[/quote']

Jeszcze jedna sprawa, czy elementy spawane wykonywałeś sam, czy zlecałeś? Zastanawia mnie 'przychylność warsztatów'. Jak na razie, to podejrzliwie do mnie podchodzą :)

Spawaczem nie jestem-elektryk. Nie wiem co może być podejrzliwego w spawaniu?!. Zresztą gdybym nie znalazł kogoś do spawania sam bym to zrobił, kilka spawów jest moich. Może chodzi o spawanie nierdzewki, tzn. przeważnie jest to spawarka tig, ale jest to bardzo rozpowszechnione ( spawanie cienkich nierdzwek, spawanie na styk).

Powiem Ci , bo chyba wiem o co elroyowi chodziło. Pytałem też wczoraj o podobne sprawy w jednym warsztacie nie daleko. Odrazu jakieś pytania 'a po co to Panu' 'a do czego to'. Jakby to coś nielegalnego było. Może po prostu ciekawość, ale osobiście boję się, że taka "nietypowa" robota może więcej mnie kosztować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem też wczoraj o podobne sprawy w jednym warsztacie nie daleko. Odrazu jakieś pytania 'a po co to Panu' 'a do czego to'. Jakby to coś nielegalnego było.

Oczka się spawaczom błyszczą, bo myślą że to na zacier do bimbru ;-) Z drugiej strony też jestem czasem po drugiej stronie barykady ( to ja mam coś dla kogoś zrobić ) i faktycznie pierwsze pytanie które zadaje to 'a co to ma w sumie być' ;-). Tak że to chyba naturalna, niezdrowa ciekawość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem też wczoraj o podobne sprawy w jednym warsztacie nie daleko. Odrazu jakieś pytania 'a po co to Panu' 'a do czego to'. Jakby to coś nielegalnego było.

Oczka się spawaczom błyszczą' date=' bo myślą że to na zacier do bimbru ;-) Z drugiej strony też jestem czasem po drugiej stronie barykady ( to ja mam coś dla kogoś zrobić ) i faktycznie pierwsze pytanie które zadaje to 'a co to ma w sumie być' ;-). Tak że to chyba naturalna, niezdrowa ciekawość.[/quote']

No masz chyba rację.Myślą, że to bimberek. Ale spotka ich niespodzianka:D

A swoją drogą, wykonujesz usługi w podobnej branży ? Jeśli tak, to pisz. Ew. założymy jakiś temacik w Hyde Parku :)

Edytowane przez schloss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeczytałem cały temat więc kilka pytań.

 

Ktoś kupił sterownik tańszy niż INDU-50 i jak działa ten zamiennik gdzie idzie kupić na internecie.

Gdzie idzie kupić na internecie taką pompę do kotła .

Ta grzałka robiona na zamówienie w Wrocławiu firma ma stronę internetową.

elrow budując ten kocioł co wykorzystałeś do budowy

 

Sporo pytań ale jak to nowicjusz wiele pytan dziękuje za odpowiedzi :):):):):)

Edytowane przez misiu36100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.