Skocz do zawartości

Długie zacieranie w 67°C


bmalkow

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zestaw IPA Premium 17°Blg z Piwodzieja.

Zatanawia mnie plan zacierania:

  • 53-62?C - 15'
  • 67?C - 120'
  • 72?C - 10'
  • 78?C mash out

Pomijając pierwsze 15 minut to główna część zacierania wygląda jak zacieranie jednotemperaturowe. Skoro ma ono trwać 120 minut to po kiego grzyba jeszcze 10 minut w 72°C? Czy coś tam jeszcze zostanie do przetworzenia?

A może lepiej zastosować step mash?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw IPA Premium 17°Blg z Piwodzieja.

Zatanawia mnie plan zacierania:

  • 53-62?C - 15'
  • 67?C - 120'
  • 72?C - 10'
  • 78?C mash out

Pomijając pierwsze 15 minut to główna część zacierania wygląda jak zacieranie jednotemperaturowe. Skoro ma ono trwać 120 minut to po kiego grzyba jeszcze 10 minut w 72°C? Czy coś tam jeszcze zostanie do przetworzenia?

A może lepiej zastosować step mash?

Jeżeli przepisy wymyślał sam szef Piwodzieja to jest bardzo duża szansa, że dobrze zrobisz jak mu uwierzysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by powiedzieć, że nic nie da, ale przy piwo to strasznie skomplikowany mechanizm i pozornie nieistotne czynności mogą powodować róznice. Jak mi wyjdzie dobre piwo, to potem staram się nawet zacier mieszać w tą samą stronę, żeby wszystko było identycznie.

 

Ale te zestawy sklepowe to moim zdaniem powinny mieć prostsze schematy zacierania, przecież często trafiają do początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te zestawy sklepowe to moim zdaniem powinny mieć prostsze schematy zacierania' date=' przecież często trafiają do początkujących.[/quote']

Ten to jeszcze pikuś - instrukcja do pszeniczniaka z CP proponuje dekokcję. :)

Ja jako drugą warkę taki zestaw uwarzyłem . Teraz stoi na cichej i chyba wieczorem zabutelkuję .

Nie było problemu z zacieraniem . Smak bardzo obiecujący,ale czy wyjdzie w jakimś stylu czy tylko dobre piwko, tego nie wiem.Dopiero zaczynam,więc póki co dla mnie style piwa to tylko nazwy:).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te zestawy sklepowe to moim zdaniem powinny mieć prostsze schematy zacierania' date=' przecież często trafiają do początkujących.[/quote']

Ten to jeszcze pikuś - instrukcja do pszeniczniaka z CP proponuje dekokcję. :)

A co jest tak trudnego w dekokcji? :) Zwłaszcza z tego co pamiętam to CP proponuję pojedynczą dekokcję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A co ma dać te 10' 72?C? Zostanie co jeszcze skrobii do zamiany przez alfa amylazę?

Myślę' date=' że chodzi o to aby zacier był rzadszy, ale wtedy wystarczy 5 min.[/quote']

żeby był zacier rzadszy wystarczyło by dolać gorącej wody

 

ja tak robię bo alfa amylaza woli rzadszy zacier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy początkujący piwowar spędzi 9 godzin przy garnku, a rodzina nie dostanie obiadu to może się skończyć jego przygoda z warzeniem.

A przy zacieraniu infuzyjnym roboty o połowę mniej, a efekt podobny.

Co racja to racja po moim ostatnim pilsie anteksa:okey: dwuwarowym :) obiad jadłem o 22 ;) dobrze że reszta rodzinki sobie coś przyrządziła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.