Jump to content
Sign in to follow this  
Kasspar

walka z lodówką :)

Recommended Posts

Witam wszystkich, mam mały problem z lodówką :). Chce uwarzyć marcowe, mam lodówkę stary radziecki sprzęt ale działa tylko małpa najwyższą temperaturę jaką utrzymuje to 8°C, czy ma ktoś jakiś pomysł jak podnieść temp tak chociaż do 10°C, kombinowałem już z termostatem, wsadzałem nawet kawał styropianu pod taką płytę co chłodzi i nic. A może drożdżom nie zaszkodzi temperatura 8°C i nic nie muszę robić. Z góry dzięki za pomoc :)

Będzie dobrze, w 8°C dadzą radę. Co najwyżej będzie to trochę dłużej trwało. Inne wyjście to osobny termostat, który odcinałby prąd gdy temp. w lodówce spadnie poniżej 10°C.

Włącznik czasowy. Programujesz go na testowe odcinki czasu i wówczas lodówka nie zdąży schłodzić do 8°C

Termostat do akwarium/terrarium RT-2C. Tylko taki który załącza lodówkę powyżej ustalonej temperatury.

Używam od około roku i spokojnie mogę polecić. Cena ~70zł.

Termostat do akwarium/terrarium RT-2C. Tylko taki który załącza lodówkę powyżej ustalonej temperatury.

Używam od około roku i spokojnie mogę polecić. Cena ~70zł.

Dokładnie to RT-2CO W lodówce ma działać odwrotnie, niż RT-2C

Również taki posiadam w kegeratorze i jestem bardzo zadowolony.

http://allegro.pl/cyfrowy-termostat-do-chlodzenia-akwarium-rt-2co-i1288732406.html

Edited by vettis

Ja to załatwiam termostatem za 25 zł. plus gniazdo, plus kawałek przewodu z wtyczką. Przewód zasilający lodówkę zasilam z gniazda podłączonego pod termostat, którego czujka jest wewnątrz lodówki. A tak to wygląda http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=10832&pos=10 proste tanie i skuteczne.:)

Ja to załatwiam termostatem za 25 zł. plus gniazdo, plus kawałek przewodu z wtyczką. Przewód zasilający lodówkę zasilam z gniazda podłączonego pod termostat, którego czujka jest wewnątrz lodówki. A tak to wygląda http://www.piwo.org/galeria/displayimage.php?album=lastup&cat=10832&pos=10 proste tanie i skuteczne.:)

Dokładnie, można to zrobić najtańszym możliwym termostatem do CO, ja jadę na starym Eurosterze.

Ja mam taki , można go ustawić na dogrzewanie i chłodzenie, dodatkowo pełni też rolę termometru i na wyświetlaczu pokazuje aktualną temperaturę. Wadą jest to, że sprzedają go bez obudowy.

W mojej lodówce po 12 godzinach nie zaglądania temperatura zjeżdżała do 4 stopni, przy ustawionym minimalnym chłodzeniu. Termostat uniezależnił mnie całkowicie od warunków zewnętrznych.

Edited by Hasintus

mam termostat RT-2 w terrarium u mojej jaszczurzycy ale z nim nie przyszaleję chyba. Panowie rady super ale 70 zl dla studenta ;) proszę was to mam 3 dni życia ;)

Miałem podobny problem z lodówką - utrzymywała wyłącznie temperaturę ok 0 st C. Problem rozwiązał RT-2C - lodówka jest do niego podłączona, a czujnik temperatury jest przyklejony taśmą w jej wnętrzu.

Wchodzi do niej beczka 50 ltr.

Więcej w moim wątku na browar.biz

:

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?p=872979#poststop

Szczególnie w poście z 23-10-2009

Edited by radekam

RT-2C - lodówka jest do niego podłączona, a czujnik temperatury jest przyklejony taśmą w jej wnętrzu.

Lepszą kontrolę osiągniesz przyklejając czujnik do fermentora.

RT-2C - lodówka jest do niego podłączona' date=' a czujnik temperatury jest przyklejony taśmą w jej wnętrzu.[/quote']

Lepszą kontrolę osiągniesz przyklejając czujnik do fermentora.

Pewnie tak, aleczujnik ma tendencję do odklejania się i mógłby nawet 3 tygodnie majtać się w powietrzu jak się odklei (jak byłem na wakacjach to helles sobie stał na cichej bez zaglądania). A po za tym od beczki do brzegu lodówki może będzie max z 7 mm.

Coder raczej miał na myśli przyklejenie od zewnątrz. Kiedyś poradził mi, żebym przykleił folię bąbelkową i pod nią wcisnął czujnik. Sprawdziłem i super się sprawdza.

Coder raczej miał na myśli przyklejenie od zewnątrz. Kiedyś poradził mi, żebym przykleił folię bąbelkową i pod nią wcisnął czujnik. Sprawdziłem i super się sprawdza.

Dzięki za rady, ale póki co wszystko działa dobrze i dolniaki wychodzą jak dolniaki - znaczy z temperaturą jest ok. A po za tym obecnie zajmuje się konstruowaniem nowego filtratora z naciętych rurek miedzianych - stary jest ciut mało wydajny. Ale to już inna bajka.