Skocz do zawartości

Receptury Bitter


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Kopyrze, ja się odniosłam do konkretnego cytatu. Potem poszukałam w BJCP i jest: "Low to medium maltiness with a dry finish" - niska, lub średnia słodowość z wytrawnym finiszem" oraz

"Mouthfeel: Light to medium-light body" - treściwość słaba lub średnia.

Do tego dochodzi niskie nagazowanie, zatem chodziło mi o to, że opis Codera jest tak jakby nie do tego stylu, a i moja pamięć aż tak kiepska nie jest.

Oczywiście to wszystko jest względne, bo jak na tak słabe piwo (9-11°Blg ) to trudno mówić o wysokiej treściwości. Jeśli już możemy mówić o większej w porównaniu do np. lekkich pilsów treściwości, to IMO głównie za sprawą crystal malt. O ile w lekkim lagerze, jak go solidnie nasycimy CO2, to pokryjemy jego wodnistość, to w bitterze przy niskim nasyceniu, jego treściwość muszą nam zbudować słody karmelowe i może trochę bogactwo aromatów górnofermentacyjnych. Przy czym to będzie raczej takie wrażenie ogólne, bo ta słodowość sensu stricto będzie właśnie niska do średniej. Z drugiej strony dla Polaka, przy pierwszym kontakcie kluczowe będzie właśnie niskie nasycenie. Ten aspekt sprawi, że piwo będzie postrzegane jako wodniste.

Tymczasem IMO gdybyśmy porównali bittera i podobnie nisko nasyconego pilsa, to ten pierwszy wyda nam się bardziej treściwy. Tak sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz. Ja zdanie Codera o treściwości potraktowałam po prostu zbyt dosłownie, zapewne miał na myśli właśnie to, co teraz napisałeś. Dla mnie to wyszło, jakby ten typ piwa miał być treściwy sensu stricte. No to teraz już wszystko jasne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.