Skocz do zawartości

Zmieniamy coś w sterowniku?


bolek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jest takowa- świeci w rytm pracy grzałek, jest jeszcze od zasilania i pracy mieszadła.

Ale może przydał by się tryb pracy ręcznej, czyli można regulować moc, wł/wył mieszadło, wyświetlenie temperatury i może jakiś kasowalny timer/zegarek

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może przydał by się tryb pracy ręcznej, czyli można regulować moc, wł/wył mieszadło, wyświetlenie temperatury i może jakiś kasowalny timer/zegarek

Widzę, że autor ma więcej pomysłów niż użytkownicy ;)

Wydaje mi się, że tryb pracy ręcznej jest jak najbardziej wskazany. Dobrym pomysłem, byłoby też dodanie możliwości podłączenia drugiego czujnika temperatury i gdy różnica wskazań jest znaczna (awaria któregoś z czujników) mógłby się uruchamiać jakiś buzer i ograniczenie mocy do "poziomu bezpiecznego" (użytkownik mógłby wybrać który czujnik wskazuje prawidłową wartość i przywrócić tryb automatyczny)

 

Czekam na zapowiedzianą (w którymś wątku) wersję "produkcyjną". Prawdopodobnie to będzie następny etap rozwoju mojego browaru :okey:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na zapowiedzianą (w którymś wątku) wersję "produkcyjną". Prawdopodobnie to będzie następny etap rozwoju mojego browaru :okey:;)

Wersja produkcyjna już dawno w sprzedaży, teraz to już następna generacja. ;)

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, o ile zmiany programowe nie wiążą się praktycznie żadnymi z kosztami, o tyle dostawka sprzętu już nie.

Dodatkowy czujnik jak i przejściówka na USB to (strzelam) 20zł za każde z nich. Ktoś ma ochotę dopłacać w chwili gdy ma termometrów na pęczki lub gdy chińska przelotka USB jest w cenie puszkowego Żywca?. Owszem pewnie znajdą się osoby którym kilka dych lata, ale z doświadczenia wiem że czym więcej dostępnych wersji tym większy bajzel.

 

Nie mniej jednak rozsądnym pomysłem mógł by być zakup większej ilości kabelków USB i dokładanie ich obowiązkowo.

----------edit

Sory, widzę że tą puszką żywca to przesada, niską cene rekompensują wysyłką...

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że na tym forum sterownik Boleckiego nie cieszy się zbytnią sympatią co mnie trochę dziwi

Skąd Ci pomysł wpadł, że nie lubimy sterownika Bolka, skoro sam znam kilku piwowarów, którzy z niego korzystają i są zadowoleni :okey: No i po co Bolkowi pośrednicy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy się :okey: Proponuję wrócić do tematu. Bolek jasno i wprost pyta co poprawić w nowej wersji i może tego się trzymajmy.

Jeżeli chcesz pogadać o budowie analogicznych konstrukcji, to może w nowym wątku, albo np. w tym http://www.piwo.org/forum/t1947-Projektowanie-browaru-domowego-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolek, widzę, że użytkownicy Twojego sterownika nie potrzebują zbyt wielu ulepszeń. Moje prywatne rozmowy z posiadaczami to potwierdzają. Czekam na dlaszy rozwój wydarzeń, może jednak ktoś ma pomysł na ulepszenie funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chciał mieć podłączenie do internetu. Wtedy bym tylko odpalił przez neta sprzęt ( tu odpalenie sterownika, mieszadła oraz grzałek, zdalne programowanie czasów), ojciec by mi słód wrzucił a ja bym podejchał po robocie tylko na filtrację.

Można by czas już wczesniej zaprogramować a zamiast netu podłączyć komórkę i po przyjscu sms'a z daną komendą sterownik by wykonał zadane mu zadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc OT dodam coś od siebie.

Jak już trzymamy się żartów to Czuje się jak krzyż, a przemko był by moim obrońcą ;)

W ogóle to w tym miejscu chciał bym oświadczyć że z aferą hazardową nie miałem nic wspólnego i Przemka nie przepłaciłem :D

W płytkach arduino siedzi atmega

 

Komercja oczywiście, ja tam Matka Teresa nie jestem, a od własnoręcznie zrobionego piwa bardziej lubię elektronikę. Cieszy mnie fakt, że coś mojego komuś służy i ta osoba jest z tego zadowolona, a że jest z tego pare groszy... Z resztą, ile tutaj osób skrzetnie ukrywa swoją komercję? ;)

Kiedyś ktoś zarzucił że wpadam tu wybadać sprawę, zobaczyć pomysły i potem trzepać na tym kasiore mając wszystkich gdzieś. Jak widać (albo nie widać) kokosów na tym nie zbiłem. Nie żebym jechał z wazeliną, ale szanuje i lubię was jak i forum, pisze z resztą tylko tutaj. Kilka osób miało okazję się ze mną spotkać lub coś załatwiać, myślę że załamani nie są.

Ba! Zróbmy tak, z pośród wszystkich którzy się w temacie sensownie udzielą rozlosujemy jedną sztukę (zasady do obgadania). Sensownie, czyli odpada:

-Cześć mam na imię Heniek jestem syn Edwarda, podoba mi się sterownik

-Cześć mam na imię Heniek jestem syn Edwarda i Zbigniewa, sterownik powinien się łączyć z ISS'em

 

Bez znaczenia czy ktoś sterownik już ma, czy nie. Z propozycjami ograniczamy się tylko do zastosowania w przeważających konstrukcjach- czyli popularne kociołki zacierno-warzelne.

 

==========================================

Wracając tematu, czyli kwestie zmian. Rozumiem że może być problem, bo fakt faktem mało kto go ma i sam jakiejś sensownej promocji nie prowadzę. Teraz wiele osób mnie pyta co to w ogóle jest :)

Dlatego dla każdego kto chce być bardziej w temacie polecam zassanie linka z pdf'ami http://www.bolecki.pl/sakura/pozycjonowanie1/images/stories/File/manuale_SPZ.rar

 

Józek wspominał żeby na ekranie była widoczna faktyczna temperatura z wartością po przecinku, chcecie to?. Wiąże się to z dodaniem na wyświetlacz 2 znaków (przecinek, cyfra, symbol stopni już jest), i usunięciem 2 innych. To znowu może "zakłócić czytelność". Miejsce się znajdzie, ale będzie trzeba ograniczyć np max wyświetlaną i ustawianą wartość do 99st, etc.

Przypomniałem sobie dlaczego musi być tryb ręczny. Przy gotowaniu motyw miałem taki że zadana ustawiona na 101°C, tymczasem gotowało się 99,6°C sterownik cały czas zwiększał moc grzałek (aby dobić do 101, co zgodnie z obowiązującą fizyką nie było możliwe).

W tej chwili wartość po przecinku można podglądnąć w ukrytym menu, lub na wykresie.

 

Apropo tego co napisał Pieron (mam otwarte okno z tym postem chyba od godziny, więc mnie uprzedziłeś).

Zdalne uruchamianie na pewno nie, coś pierdyknie i adijos- w najgorszym przypadku prokurator u mnie. Chodzi o to żeby ktoś tego pilnował. Na twoje ryzyko ojciec może wcisnąć play a sterownik i tak zrobi to co mu ustawiłeś. Aczkolwiek soft na PCta który udostępni wykres przez www... godne zastanowienia.

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzuce Wam jeszcze dwa tematy.

1. Dodatkowy czujnik temperatury dla grzałki przepływowej. Mogło by to mieć znaczenie gdy grzała by ona obieg pośrednio, przez wymiennik. Zabezpieczało by to obieg pierwotny przed zagotowaniem?. Ktoś to w ogóle stosuje?

2. Przerobienie ostatniego etapu na schładzanie i dodanie przekaźnika sterującego elektrozaworem. (pozostaje 7 etapów na grzanie i chmielenie). Domyślam się że też mało kto (o ile nikt) nie ma na stałe chłodnicy w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Chłodzenie ja jeszcze nie dorobiłem się wentylatorka , poza tym nie wiem jak go podłączyć

2. W przypadku wyłączenia np. zasilania brak powrotu do danego etapu zacierania ( trzeba ustawiać od temp. w danym czasie )

tak poz tym jest super ...pozdr

o i to jest propozycja

przydałoby sie ~gniazdo 5-12V aby można komputerowy wentylatorek podpiąć

w drugim przypadku ręczne sterowanie załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzuce Wam jeszcze dwa tematy.

1. Dodatkowy czujnik temperatury dla grzałki przepływowej. Mogło by to mieć znaczenie gdy grzała by ona obieg pośrednio, przez wymiennik. Zabezpieczało by to obieg pierwotny przed zagotowaniem?. Ktoś to w ogóle stosuje?

ja zastanawiałem się żeby grzać za pomocą spirali zanurzonej w zacierze, przez którą przepływa gorąca woda. Wtedy rzeczywiście potrzebny byłby 2 czujnik, który by zapobiegał zagotowaniu wody w zbiorniku z wodą obiegową. Dodatkowo moc grzania można by regulować pracą pompy, nie wiem tylko jakby to wyszło w praniu trzeba by zrobić próbę w podobnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oWitrak będzie na plecach radiatora, radiator będzie ten sam tyle że w pozycji leżacej. Pudełko z gotowymi gniazdami na grzałki odpada ze względu na koszt i możliwości różnych konfiguracji grzałek. I tak trzeba załatwić skrzynkę z bezpiecznikami więc zamontowanie tam płytki nie będzie problemem, tym bardziej że płytka będzie na kołkach dystansujących z zatrzaskami.

 

Zastanawiam się teraz nad łączeniem panela z zasilaczem.

albo kabel 8 żył montowany w takie złączki, średnica kabla pewnie z 6mm. Trzeba będzie się ukręcić śrubokrętem i jest ryzyko pomyłki (uszkodzenia sterownika)

(kabelek się nie wyświetla, więc tu jest link http://skleptronik.eu/popup_image.php?pID=1622

z%20dg350-3.53.jpg

 

albo tasiemka jak do HDD, szerokość ok 2cm, szybkozłączka. Brak możliwości pomyłki, ekspresowe łączenie/rozłączenie.

k%20awg2814gr.jpg

z%20mt14.jpg

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak siedzę i gotuję ta brzeczkę i myślę że może jakiś timer/minutnik by sie przydał co by sterownik nie leżał odłogiem przez proces gotowania. Wiadomo byłoby kiedy chmiel wrzucić i inne dodatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.