Skocz do zawartości

Alt Z Markus Brauhaus


diebels KattowitzerBrauhau

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem przedstawić Moją sprawdzoną recepture ( u mnie 5 var.) OG 1,054 35,7 IBU, 23 EBC

Skład:

2,35 kg Munich I

2,00 kg Pils

0,15 kg Caraaroma

Zacieranie

30 min 50 C

30 min 64 C

30 min 70 C

 

Chmielenie

Magnum 20g -90 min

HM 10g-10 min

HH 15g-10 min

 

Drożdze oczywiscie 1007, burzliwa 20 C 4-5 dni, cicha 14 dni-8 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Widzę, że w butelkach masz munich helles a ja chciałbym takie piwko uważyć. Czy mogę liczyć na przepis?

3,8 pils

0,5 munich I

0,25 zakwaszajacy

0,25 pszeniczny

chmielenie

8g magnum 30 min

20 g HH 10 min

15 g SS 10 min

20 g TT 10 min

drożdze W34/70 4 dni 12 st, cicha 14 dni 12st.

 

8,7 EBC, 20,7 IBU 11,6 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Alt ok 12 blg 31 EBC 38 IBU 20litr.

2 kg Munich II

1,6 Pils

0,45 Weizenbraumalz dunkel

0,15 Caararoma

0,03 Weizenrostmalz

 

50 st- 35 min

64 st - 20 min

70 st - 20 min

77 st -10 min

 

Chmielenie 80 min

 

30 g Perle w 50 min

15 g HTrad.w 10 min

 

Hefe 1007.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sticke Alt 14,2 Blg 36,2 EBC 42,8 IBU 20 litr

2 kg Munchner II

1,8kg Pils

0,8 kg Caramunich i

0,5 kg Caraamber

0,02 Weizenrostma

 

Dekokcja

50 st 35 min

dekot 1/3 64 st 15 min i zagotowac

zawrocic i 20 min do 70

77 st 10 min

 

 

 

Chmielenie 80 min

35 g Perle 60 min

15 g Htradition 10 min

Hefe 1007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doppel Sticke 20 blg 37 EBC 71 IBU

 

 

Munchener II 4kg

Pils 3 kg

Caaramber 0,5 kg

Caramunich i 0,5 kg

 

Dekokcja

50 st 30 min

dekot 1/3 68 st -15 min ,zagotować

zawrót i dalej 68 -45 min

mash out

chmielenie 80min

Norther brewer 50 g 60 min

Perle 20g 60 min

Htradition 30g 30 min

Htraditin 15g 10 min

 

Hefe 1007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, fajnie że się temat Altów ożywił. Następne 3 nasze warzenia to też będą Alty, w tym na pewno jeden dekokcyjnie. Póki co będą to 12,5-13 blg, jednak Doppel Sticke też mam w planach. Ile blg Ci wyszło?

Ciekawi mnie sam zasyp. Co daje ten dodatek słodu pilzneńskiego? Lekkość? Tradycja Alta kojarzy mi się z czasami, gdy jeszcze tego słodu nie było, ale wiadomo, czasy się zmieniły, receptury uległy zmianie.

Czy da się odczuć jakąś różnicę między słodem pszenicznym palonym, a jęczmiennym palonym, przy takich ilościach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie sam zasyp. Co daje ten dodatek słodu pilzneńskiego? Lekkość? Tradycja Alta kojarzy mi się z czasami, gdy jeszcze tego słodu nie było, ale wiadomo, czasy się zmieniły, receptury uległy zmianie.

 

Przyłączę się do tego pytania, czy sam monachijski I będzie znacznie się różnił od mieszanki monachijskiego II i pilzeńskiego i w jaki sposób? Bo sama barwa powinna wyjść podobna.

 

Co do drugiej części miałbym zastrzeżenie- nazwa nie odnosi się do starożytności receptury, tylko do starszej techniki fermentacji (górnej), o czym mówi opis BJCP http://www.wiki.piwo.org/D%C3%BCsseldorf_Altbier

Tradycyjny styl piwa z Düsseldorfu. „Alt” odnosi sie do „starego” stylu warzenia (warzenia piw górnej fermentacji), co było powszechne zanim warzenie piw dolnej fermentacji stało się popularne. Historia tego piwa sięga czasów zanim wyizolowano drożdże górnej fermentacji, ale w przybliżeniu zawiera wiele cech piwa typu „lager”.

tamże też informacja o zasypie

Zasyp jest różny, ale przeważnie zawiera niemieckie słody bazowe (przeważnie pils, czasami monachijski)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja jako bazowy też planuję właśnie użyć monachijski jasny, a do tego caramunich lub strzegomski jasny, a z palonego zrezygnować (w niektórych niemieckich przepisach też go nie ma).

Ano zgodzę się z Tobą, Pinkus Muller z Munster też jest uznawany jako Alt, a jest stosunkowo jasny. Jednak powiedzmy w XVIII w. z braku słodu pilzneńskiego, ciemniejszy słód musiał stanowić podstawowy zasyp (choć nadal mnie to dziwi, że tak trudne było uzyskanie jasnego, bo temperaturę wędzenia też da się regulować, a i słód można segregować). Liczne przepisy oraz źródło, które podajesz, świadczy o tym, jak ten styl ewoluował oraz o jego różnorodności. W jednym z dawnych Altów 1/3 zasypu stanowił słód pszeniczny.

Jeszcze jedno mnie w tych przepisach zastanawia: dlaczego tak długa przerwa w 50 st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

0,45 Weizenbraumalz dunkel

 

0,03 Weizenrostmalz

 

 

Witaj!

Te dwa powyższe słody - jak je tłumaczyć?

wiezenrost - to palone ziarna pszenicy?

weizenbrau - to pszeniczny ciemny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak powiedzmy w XVIII w. z braku słodu pilzneńskiego, ciemniejszy słód musiał stanowić podstawowy zasyp

 

Jak mogło brakować pilzneńskiego, skoro niedaleko w słodowni Werermanna jest w ciągłej sprzedaży ;)

 

A tak na serio to wtedy odbywało się tak, piwowar szedł do słodowni która była przy browarze i mówił słodownikowi: Helmut, rób słód trochę ciemniejszy, bo ostatnia partia Alta wyszła trochę za jasna.

 

Nie było słodów pilzneńskich, monachijskich, karmelowych, palonych, po prostu słód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczny czekoladowy daje tylko dla barwy , a pszeniczny ciemny na pienistość,

Moje receptury dopracowywałem w stosunku do orginalnych piw,

Jak macie jakies pytania ,to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten gatunek trzeba traktować jako dolniak w całym procesie ,tylko burzliwa jest w 18-20 st.

Hmm... to jak to? Skoro burzliwa ma być w temperaturze 18-20°C to jest to zdecydowanie górna fermentacja. Co to znaczy "trzeba traktować jak doniak"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to jak to? Skoro burzliwa ma być w temperaturze 18-20°C to jest to zdecydowanie górna fermentacja. Co to znaczy "trzeba traktować jak doniak"?

To znaczy iz cicha i leżakowanie,jak i spozycie w temperaturach 4-8 st. W drożdzach zachodzą pewne zmiany (które oczywiscie wpływają na smak) wraz ze zmianą temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.