Skocz do zawartości

pęknięty areometr


wojti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

dziś postanowiłem zmierzyć blg mojej drugiej warki i wskazało mi 3.5 z początkowych 9 ale podczas czyszczenia areometru po pomiarze usłyszałem dziwny dźwięk i patrze a tutaj takie małe mikroskopijne pęknięcie u góry areometru. Podotykałem lekko i się trzyma - znajduje się powyżej powierzchni piwa (chyba ze osiągnę wartości -2 blg i więcej)

teraz moje pytanie - mogę wierzyć jego odczytom ?

bo na 100% nic nie wleciało do niego ale zastanawiam się czy nie jest on wypełniony jakimiś specjalnym gazem

wystarczy go ponownie wyskalować w wodzie w 20C ?

i czy mogę go polepić bo na nowego przez najbliższy czas nie mam co liczyć - nie zamawiam słodów a dodatkowo za 2 -3 dni planuje kolejną warkę. mam w domu silikon szklarski i bym nim go uszczelnił

 

pęknięcie nie wiem nawet jak powstało i kiedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sadze by tam byl jakis specjalny gaz, jesli masz pewnosc ze woda do srodka nie wleci to ja bym nic nie robil.

Ale pewnie takiej pewnosci nie masz.

 

Jesli natomiast chcesz to czyms kleic, to wiadomo, zmieni sie ciezar. Podane wyniki beda zanizone. Jak juz czyms uszczelnisz to dobrze by bylo kalibracje zrobic i zobaczyc o ile sie wyniki zmienily.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak teraz, ale w sezonie letnim areometr można było kupić w każdym większym hipermarkecie lub w sklepie budowlanym ze stanowiskiem ogrodniczym. Ja za swój z biowinu dałem chyba 6 zł.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten co miałem z BA był taki fajny - i do wina i piwa

 

zakleiłem dziury i jutro go skalibruje ponownie - napisze co wyszło z tego eksperymentu

 

a z biowinem - miałem styczność i z korkami do butelek na wino i z drożdżami i połowa korków prawdę mówiąc poszła do kosza i dodatkowo potrafiło mi z niektórych butelek wino kapać - też ich produkcji (to nawet był komplet jak kupowałem)

wole poczekać i kupić coś lepszego jak nie wyjdzie klejenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po silikonowaniu - wskazuje -0.5 blg więc nie jest zle - myślałem ze będzie więcej

ale i tak przy najbliższej okazji kupie nowy a ten zostawię w rezerwie (bo jednak to szkło dziwne dalej dźwięki wydaje)

 

przy okazji kalibracji sprawdziłem Brown Ale Mild - i poszło na cichą

tylko mam wrażenie ze to piwo mi wyszło takie bezpłciowe - goryczka jest ale tylko to

dojdzie na cichej i w czasie refermentacji do smaku piwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten co miałem z BA był taki fajny - i do wina i piwa

 

zakleiłem dziury i jutro go skalibruje ponownie - napisze co wyszło z tego eksperymentu

 

a z biowinem - miałem styczność i z korkami do butelek na wino i z drożdżami i połowa korków prawdę mówiąc poszła do kosza i dodatkowo potrafiło mi z niektórych butelek wino kapać - też ich produkcji (to nawet był komplet jak kupowałem)

wole poczekać i kupić coś lepszego jak nie wyjdzie klejenie

...co Kropelka sklei, sklei, zadna siła... :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko - mam nadzieje bo dziś miałem normalnie załamanie i o mało co nie pieprznołem wszytkiego w kont.

najpierw pęknięty aerometr, a dziś urwanie głowy z piwem i winem miałem, piwa mi się wylało troche na podłogę podczas przelewania na cichą, potem nastawić wino i czuje ze może nie ruszyć bo starter z drożdżami za długo stał i już nie miał ładnego zapachu drożdży tylko wina a nowych drożdży nie mam na ponowny starter, garnek 40 litrowy się okazał dziurawy (dziura pokazała się rano) zalewając piwnicę a myłem w nim butelki (wchodziło 26 butelek na raz i się moczyły). Całe szczęcie ze na koniec poprzedniego tygodnia znalazłem prezent zostawiony przez nieznajomego obok pojemnika za szkło niedaleko mnie na wiosce - 7 kartonów butelek po Van Purze - łącznie 151 butelek w dobrym stanie - nawet nie za bardzo brudne - już połowa umyta :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.