Skocz do zawartości

Piana na burzliwej?


marcus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i przepraszam jak gdzies to jest ale jako poczatkujacy mam jeszcze zaleglosci praktyczne co jest niezgodne z moja wiedza teoretyczna o warzeniu piwa.

1.Teoretyka przewiduje do 7- miu dni buzliwej - w praktyce mialem warke nr.#1 az do zejscia piany z wierzchu tj.12 dni potym zlanie na cicha .

2.Warka nr.#2 byla na buzliwej 13 dni juz prawie piana zanikala wiec przelalem na cicha.

3.Warka nr.#3 jest na buzliwej 8 dni i piana jest na dobre 4-5 cm jak nie lepiej .

 

Wiec mam pytanie czy piwa gornej fermentacji zlewamy na cicha niezaleznie od tego jaka piane mamy na piwie?jesli BLG jest juz wystarczajaco niskie?

Moje dwa piwa laczy jedno mianowicie sa nieklarowne czy moze to miec wlasnie zwiazek z zatopieniem drozdzy?(piany)zadluga buzliwa?

Dodam ze Blg mierze tylko trzy( 3 )razy w calym procesie warzenia piwa tj.

1.Po chlodzeniu brzeczki a przed zadaniem drozdzy

2.Przed zlewaniem na cicha (niema juz piany na piwie)

3.przed butelkowaniem.

Wiec troche sie pogubilem czy wlasnie zbieracie piane i przelewacie czy lepjej pozostawic na buzliwej do konca fermentacji? .

Dodam ze fermentacjia jeszcze trwa.

Dziekuje i pozdrawiam.

Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy US-05 kożuch drożdży utrzymuje się długo, trochę przypomina pianę jaka powstaje podczas fermentacji burzliwej, ale to nie to. Dlatego też nie należy się sugerować tym kożuchem, ponieważ nie świadczy on o trwającej fermentacji burzliwej. Myślę, że spokojnie można przelewać na cichą po 7 dniach, z tym że ja nie zbieram tej piany a po prostu zanurzam wężyk i ściągam piwo, a kożuch sam się osadza na ściankach fermentatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Jako ze nadal niebardzo wiem jak postepowac w razie dlugiej buzliwej postanowilem po 10 dniach sprawdzic jakie to BLG jest ukryte pod pianka .

Po zejsciu do piwnicy niemila niespodzianka piana wyszla lekko z rurki (po 10 dniach:/)

Pomiar 4°Blg z 16°Blg (6,11 Vol) wiec postanowilem ze zostawie jeszcze na 2 dni jesli sie niezmieni Aa piana nieopadnie przeleje na cicha .Chyba to dobry pomysl?

Edytowane przez marcus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Jako ze nadal niebardzo wiem jak postepowac w razie dlugiej buzliwej postanowilem po 10 dniach sprawdzic jakie to BLG jest ukryte pod pianka .

Po zejsciu do piwnicy niemila niespodzianka piana wyszla lekko z rurki (po 10 dniach:/)

Pomiar 4°Blg z 16°Blg (6,11 Vol) wiec postanowilem ze zostawie jeszcze na 2 dni jesli sie niezmieni Aa piana nieopadnie przeleje na cicha .Chyba to dobry pomysl?

Wypowiem się ja jako wieloletni ekspert. ;)

Wszystkie moje dwie warki na burzliwej po 7 dniach wyglądały dokładnie tak samo. Piwo wyszło dobre, nagazowane.

Eksperci napiszą dokładnie to samo. (chyba. :beer: )

Powodzenia.

 

PS. Się spóźniłem. Jestem drugi. ;)

Edytowane przez plx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.