Skocz do zawartości

Moja pierwsza warka


Szafek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, dopiero zaczynam swoją przygodę z piwiwarstwem, więc mam kilka pytań. Zamówiłem sobie zestaw http://www.homebrewing.pl/piwo-domowe-ciemne-wes-17kg-p-40.html + ekstrakt słodowy pszeniczny + drożdze Safbrew WB-06. Ile ekstraktu mam dodać do brzeczki przed rozlewem, aby uzyskać pożądane nagazowanie? Czy mogę butelki wygrzać kilka dni przed rozlewem, czy najlepiej przed samym rozlewem? Oraz kwestia dezynfekcji. Zalać wodą cały fermentator, wsypać środek dezynfekujący i zostawić, czy wlać mniej wody i szorować? I teraz pytanie jak z tego zestawu uważyć więcej piwa dobrej jakości? Na stronie pisze żeby dodać ekstrakt słodowy. Ale ile go dodać na l wody, oraz kiedy to zrobić? Pozdrawiam wszystkich piwowarów amatorów, mam nadzieje na wiele udanych warek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Do nagazowywania przyjmij 8g/l to jest bezpieczna dawka, którą najlepiej przeliczyć do ilości całego nastawu (w Twoim przypadku x20l), czyli 160g. Rozpuść całość w 300ml przegotowanej wody i wlej do fermentatora z kranikiem. Do niego zlej piwo po fermentacji cichej i wymieszaj delikatnie żeby nie napowietrzać. Butelkuj bezpośrednio z fermentatora przy użyciu rurki z zaworkiem do rozlewu, NAPRAWDĘ POLECAM.

Dezynfekcję fermentatora przeprowadzam myjąc go gorącą wodą, a następnie rozpuszczam 20g pirosiarczanu sodu w 1l wody i popłukuję tym ścianki dookoła a następnie dno mieszając fermentatorem. Zlewam płyn, którym dezynfekuję dokładnie umyte butelki, przelewając go z jednej do drugiej przez lejek, przy okazji zanurzając szyjkę, aby i ją zdezynfekować. Nie wyparzam, ani nie wygrzewam butelek, myję na bieżąco po spożyciu i nie mam problemów.

Życzę sukcesów i radości z nowego hobby.

Zapraszam do lektury mojego wątku, link znajduje się w mojej sygnaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz pytanie jak z tego zestawu uważyć więcej piwa dobrej jakości? Na stronie pisze żeby dodać ekstrakt słodowy. Ale ile go dodać na l wody, oraz kiedy to zrobić?

Dodaj 1,7kg ekstraktu jasnego albo bursztynowego WES. No tak samo jak tę puchę z ekstraktem nachmielonym. Piwo pewnie będzie trochę jaśniejsze niż oryginał. Ale tak czy siak będzie dobre :D.

 

A tak na marginesie:

Nie znam się na puchach ale jak wszystkim piszę powinieneś spróbować zacierać. Dużo pełniejsze wrażenia piwowarzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny zestaw sobie skompletowałeś. Pierwsza sprawa to czytałem że nachmielone ekstrakty WES są właśnie nachmielone na 10-12 l (w przeciwieństwie do np muntonsa), więc jeżeli chcesz zrobić 20 l bez dodatkowego chmielenia to należałoby użyć dwie takie puszki. W przeciwnym razie piwo może wyjść słabiej nachmielone, ale lepiej żeby się wypowiedział tutaj ktoś kto takich produktów używał.

Druga sprawa to dobór samych ekstraktów: jeżeli chciałeś piwo pszeniczne (drożdże WB-06 tak sugerują) to po co ten ekstrakt ciemny? Trzeba było kupić dwa pszeniczne, a jeżeli dunkel weizen to tu jest coś na ten temat:

http://www.piwo.org/forum/t4040-Dunkel-Weizen-z-ekstraktow.html

(oczywiście w Twoim przypadku ekstrakty niechmielone zastępujesz nachmielonymi).W takim zestawie jaki masz teraz będzie generalnie mało pszenicy.

Dobre piwo osiągniesz rozpuszczając łącznie dwa ekstrakty 1,7 kg i dopełniając do około 21-22 l. Tutaj w tabeli masz przykładowe konfiguracje:

http://www.wes.com.pl/index.php?p=3&id=3&&idst=3&o=Jak%20warzy%E6?&poziom=pk&&m=3&&md=3

W garnku gotujesz wodę, rozpuszczasz wcześniej podgrzane ekstrakty, chłodzisz garnek np w zlewie, wlewasz do fermentatora i dopełniasz wodą do żądanej objętości. Przed zadaniem drożdży sprawdź temperaturę.

Butelki najlepiej wygrzać przed rozlewem, ale jak zrobisz to trochę wcześniej to też powinno być ok. Przykryj je kapslami, żeby nic do środka się nie dostało.

Sposób dezynfekcja fermentatora zależy od tego czym dezynfekujesz: jak wybielaczem to zalewasz go cały na godzinę ze szklanką wybielacza, jak np oxi one albo pirosiarczan to wystarczy litr albo dwa, zamknąć go i wymieszać dobrze. Osobiście używam i polecam ace.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja zaciągam ustami uważając' date=' aby nie dotknąć wylotu wężyka.[/quote']

Trudno mi to sobie wyobrazić. Jak zaciągasz bez dotykania wylotu wężyka?

Dotykam ustami wężyk powyżej wylotu, aby sam wylot był czysty ;) Przecież piwo płynie wewnętrzną stroną i krawędzią a nie wędruje po wężu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotykam ustami wężyk powyżej wylotu, aby sam wylot był czysty ;) Przecież piwo płynie wewnętrzną stroną i krawędzią a nie wędruje po wężu ;)

A może setka czegoś mocniejszego, bezpośrednio przed przelewaniem, pomogłaby? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantujesz rozumiem?

Gwarancji nie ma nigdy całkowitej ;) ale chyba każdy mniej więcej zna stan swojej jamy ustnej? ;)

Zanurzasz węża w brzeczce, zatykasz koniec palcem (możesz sobie go zdezynfekować OXI ;) ) Wyciągasz nad drugie wiadro, poniżej poziomu cieszy w pierwszym, puszczasz i leci. Bez całowania węża ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj na cichą, no i jak to przy pierwszej warce nie obeszło się bez kłopotów. Zlałem piwo, zamknąłem fermentator, nalałem wody do zaworka i zamknąłem. Jednak podczas przenoszenia zassało mi wodę z zaworka do piwa. Woda byla czysta przegotowana. Mam się martwić, czy mogę spać spokojnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj na cichą, no i jak to przy pierwszej warce nie obeszło się bez kłopotów. Zlałem piwo, zamknąłem fermentator, nalałem wody do zaworka i zamknąłem. Jednak podczas przenoszenia zassało mi wodę z zaworka do piwa. Woda byla czysta przegotowana. Mam się martwić, czy mogę spać spokojnie?

Ale ten czas leci już minęły 3-4 dni :beer:

Pamiętaj, piwo nie lubi pośpiechu tylko lubi spokój. Ja na czas transportu wyjmuję rurkę, piwo i tak było niedawno przelewane to nie zdążyło wytworzyć warstwy CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlałem dzisiaj na cichą' date=' no i jak to przy pierwszej warce nie obeszło się bez kłopotów. Zlałem piwo, zamknąłem fermentator, nalałem wody do zaworka i zamknąłem. Jednak podczas przenoszenia zassało mi wodę z zaworka do piwa. Woda byla czysta przegotowana. Mam się martwić, czy mogę spać spokojnie?[/quote']

Ale ten czas leci już minęły 3-4 dni :beer:

Pamiętaj, piwo nie lubi pośpiechu tylko lubi spokój. Ja na czas transportu wyjmuję rurkę, piwo i tak było niedawno przelewane to nie zdążyło wytworzyć warstwy CO2.

Ja polecam lekkie uchylanie pokrywy fermentatora przed podnoszeniem. Zasysa wtedy powietrze szczeliną a nie rurką , i nie ma szans na wodę w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.