Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Warka 36 - American Brown Ale

 

Brzeczka właśnie kończy się chłodzić, wkrótce zostanie zaszczepiona gęstwą US-05, która chyba też nie może się doczekać, bo powoli, lecz konsekwetnie zbliża się do pokrywki słoika. Czas na warzenie nie szczególny, wokół lampy lata jakaś ćma i kilka innych nocnych owadów. Ale co zrobić? Pić w taką pogodę również się chce.

 

Skład:

Pale ale - 4 kg

Crystal - 0,5 kg

Pszeniczny czekoladowy - 0,1 kg

Pół łyżeczki gipsu piwowarskiego

 

Zacieranie: lodówka turystyczna - od 69°C do 66°C przez 65 minut.

 

Chmielenie:

16 g Warrior 15,9% AA (granulat) - 60 minut

10 g Cascade 8,6% AA (granulat) - 15 minut

Pół łyżeczki mchu irlandzkiego - 15 minut

30 g Cascade 8,6% AA (granulat) - 2 minuty

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 36 - American Brown Ale

 

22 litry - 12°Blg. Znów słaba wydajność, winny jest chyba słód, a właścieie to jak został ześrutowany w sklepie - zdarzają się ziarenka w całości lub ledwo nadłamane. Na szczęści ten worek już się kończy, a mam jeszcze jeden z innego sklepu, to porównam. Przy planowaniu następnej warki muszę założyć mniejszą wydajność.

Drożdże zadane wczoraj w temperaturze 26°C pięknie już pracują, w piwnicy zapach chmielu cascade.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 37 - American Amber Ale - "Amber Gold" ;)

 

Warka uwarzona wczoraj w nocy. Skład:

 

Pale ale - 4 kg

Cara-red - 0,4 kg

Cara-hell- 0,25 kg

Crystal - 0,1 kg

 

Zacieranie: w lodówce, od 68 do 65°C, przez 70 minut.

 

Cmielenie:

25 g Chinook 10,5% AA (granulat) - 60 minut

10 g Chinook 10,5% AA (granulat) - 15 minut

30 g Citra 12% AA (granulat) - 3 minuty

 

Wynik końcowy: 21 l brzeczki 13°Blg. Brzeczka zadana gęstwą drożdżową US-05 w temperaturze 27°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 37 - American Amber Ale - "Amber Gold"

 

Piwo przelałem na cichą - około 20 litrów, 2°Blg. Dorzuciłem na zimno 20 g citry. Tym razem znowy piwo mętne (cały czas ta sama saszetka US-05), sam już nie wiem od czego to zależy - raz klarowne, raz mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 38 - American Stout

 

Piwo uwarzone wczoraj, podczas dusznej, przedburzowej nocy, co kosztowało mnie wiele wysiłku i litrów potu. Skład:

 

Pale ale - 4 kg

Cara-hell- 0,2 kg

Brown - 0,2 kg

Pszeniczny Monachijski - 0,26 kg

Czekoladowy - 0,25 kg

Jęczmień palony - 0,3 kg

 

Zacieranie: lodówka turystyczna, 69-66°C, 75 minut. Słody palone na 10 minut przed końcem.

 

Chmielenie:

23 g Chinook 10,5% AA (granulat) - 60 minut

10 g Cascade 8,6% AA (granulat) - 15 minut

40 g Cascade 8,6% AA (granulat) - 0 minut

 

Wynik końcowy:

12,5°Blg, 21 litrów - a więc znowu słabo. Brzeczka aszczepiona gęstwą US-05 w dość wysokiej temperaturze 28,5°C - woda w kranie była tak ciepła, że niewiele można było zrobić.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 37 - American Amber Ale - "Amber Gold"

 

Piwo wczoraj zabutelkowane. Muszę znaleść skuteczniejszy sposób na butelkowanie piwa chmielonego na zimno, bo do butelek trafiło tylko 16 l z dodatkiem 140 g cukru. Może woreczki do chmielenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 39 - Brown Porter

 

Piwo to przed chwilą trafiło do piwnicy z zadanymi drożdżami. A tak się wszystko zaczęło:

 

Skład:

Pale ale - 3,5 kg

Brown - 1 kg

Czekoladowy pszeniczny - 0,05 kg

 

Zacieranie: w lodówce, od 68 do 65°C, przez 70 minut.

 

Chmielenie:

20 g Target 11 % AA(granulat) - 60 min

22 g EKG 5,5 % AA (granulat) - 15 min

 

Końcowego pomiaru jeszcze nie dokonałem, ale spodziewam się 13°Blg. Do fermentatora trafiło 22 litry. Drożdże - nowa uwodniona saszetka Danstar Windsor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies (jeszcze raz dziękuję pershi) - 300 g

(...)

 

Owies miał być ześrutowany, ale okazało się, że nie jest to takie proste, mając do dyspozycji jedynie młynek do maku.

Mam przystawkę Zelmera, więc nowa, ewentualna, dostawa może być już śrutowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Widzę że Kolega fermentuje piwa gęstwą z US-05.

 

Po pierwszym zbiorze, dzieli Kolega gęstwę na trzy warki, czy może następne brzeczki, szczepi gęstwą z poprzedniego zbioru?

Szczepię gęstwą z ostatniego, najnowszego zbioru i o ile to możliwe, staram się by gęstwa nie leżała bezczynnie w lodowce dłużej niż tydzień - nie zawsze się udaje, wiadomo. Nistety nie mam tyle czasu, by po pierwszym zbiorze w miarę szybko uwarzyć trzy warki (być może byłoby to najlepsze rozwiązanie), średnio warzę raz na 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owies (jeszcze raz dziękuję pershi) - 300 g

(...)

 

Owies miał być ześrutowany, ale okazało się, że nie jest to takie proste, mając do dyspozycji jedynie młynek do maku.

Mam przystawkę Zelmera, więc nowa, ewentualna, dostawa może być już śrutowana.

Będę pamiętać na wiosnę, ale tym razem zwrotnie będą musiały pójść jakieś trunki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 39 - Brown Porter

 

Piwo przelane wczoraj na cichą, z wynikiem prawie 5°Blg (może 4,8°Blg). Jakby tego mało, bardzo mętne, mam przeczucie, że bez żelatyny się nie obejdzie. Taki sam wynik uzyskałem mierząc próbkę FFT, więc wątpie, żeby to był przypadek. Ten szczep - Danstar Windsor - chyba faktycznie zbyt żarłoczny nie jest. Zebrana gęstwa trafi do sweet stouta, jeżeli powtórzą wynik, to w tym piwie się sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 40 - Sweet Stout

 

Brzeczka właśnie się chłodzi, korzystając z chwili spokoju napiszę co i jak. Skład:

 

Pale ale - 3,8 kg

Karmelowy jasny (z nazwy tylko) Litovel - 0,3 kg

Czekoladowy - 0,25 kg

Jęczmień palony - 0,3 kg

Laktoza - 0,5 kg

 

Zacieranie - lodówka, 60 minut od 69°C do 67°C.

 

Chmielenie:

20 g Warrior 15,9% AA (granulat) - 60 minut

15 g EKG 6,5% AA (granulat) - 15 minut

0,5 laktozy, łyżeczka mchu irlandzkiego - 15 minut

 

Wynik końcowy - 22 litry o gęstości do końca jeszcze nie znanej, czekająca na zadanie gęstwą z danstar windsor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tylko że tą książkę czytała żona, więc nie skojarzyłem od razu. Ale muszę kiedyś sięgnąć po te tytuły - lubię fantastykę, obecnie czytam "Grę o tron", tylko strasznie czasu brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.