Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Warka nr 10 - Irish Red Ale "newborn"

 

Data warzenia 04-03-2011. Korzystając z tego, że wyznaczony termin porodu mojej żony przypadał na 11 marca postanowiłem wykorzystać ostatnie chwile względnego spokoju, lekceważąc jednocześnie prawa Murphy'ego. Podjąłem decyzję u uwarzeniu piwa Irish Red Ale. Skład:

 

- Pale ale 4kg

- Cara-hell 0,25kg

- Cara-red 0,4kg

- Aroma 0,25kg

- Cascade 20g

- Fuggles 10g

- Target 10g

- Drożdże suche S-04.

 

Zacieranie:

68-67°C przez 70 minut

72°C przez 10 minut

 

Chmielenie 65"

10 g target 11,5% AA w szyszkach - 65 min

10 g Fugles 4,6 AA w szyszkach - 25 min

10 g cascade 6,6% AA w szyszkach - 10 min

10 g cascade 6,6% AA w szyszkach- 0 min

 

Jak do tej pory wszystkie moje warki przelewałem bezpośrednio po zakończeniu chmielenia (około 90°C ) do fermentatora przez sito. Nie inaczej postąpiłem tym razem, z małą różnicą: tym razem w połowie przelewania żona poinformowała mnie o odejściu wód płodowych. Jest to moment przełomowy w tym warzeniu, ponieważ w tym momencie piwo zeszło na plan dalszy :) Gorący fermentator, stojący w kuchni, stał się niemym świadkiem wydarzeń, które nastąpiły później, a których szczegółowego opisu oszczędzę czytającym. Mimo wszystko po około 15 minutach chłodnica została podłączona do przewodu prysznicowego. Przewidywałem gęstość w granicy 13,5 °Blg więc śmiało dodałem litr wody źródlanej, co przyśpieszyło chłodzenie. W tak zwanym międzyczasie (pomijając w dalszym ciągu opisu wydarzeń nie związanych z zacieraniem) piwo osiągnęło temperaturę około 27°C. Dodanie drożdży S-04 (wcześniej uwodnionych) i zatrzaśnięcie fermentatora. Umieszczam fermentator w pomieszczeniu o temperaturze 20°C a w jego czubek wbijam rurkę fermentacyjną niczym dumny Roald Amundsen flagę norweską w biegun południowy :)

 

Wynik końcowy:

Syn, 2,5 kg :)

Jak się okazało następnego dnia - 22 litry brzeczki 14,5°Blg (dolanie kolejnego litra wody), co ostatecznie dało wynik około 24 l 13,3 blg. Piwo w sobotę bulgotało bardzo intensywnie, natomiast dzisiaj (niedziela) raz na minutę. Mam jednak przeczucie, że będzie ok :)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje z syna (ja grałem w Wowa* gdy moja najjasniejsza połowa poinformowała mnie o fakcie odejścia wód płodowych ) mi się wyrwało "ee.. no co ty właśnie raid rozpocząłem........ :rolleyes: mam również nadzieje , że piwo bedzie wyśmienite :)

 

 

* World of Warcraft

Edytowane przez Dragonfair
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 10 - Irish Red Ale "newborn"

 

W poniedziałek (14 marca) piwo zlane na cichą. Wynik marny - z 13,3°Blg do 5°Blg, i nie widać by miało jeszcze coś zejść. Prawdopodobna przyczyna to marne napowietrzenie warki - jakieś 30 sekund kołysania fermentatorem. Z drugiej strony FFT zrobiony z próbki do pomiaru o gęstości 14,5°Blg odfermentował też do 5°Blg, więc niezbyt głęboko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobna przyczyna to marne napowietrzenie warki - jakieś 30 sekund kołysania fermentatorem. Z drugiej strony FFT zrobiony z próbki do pomiaru o gęstości 14,5°Blg odfermentował też do 5°Blg, więc niezbyt głęboko.

Z tego wynika, że przyczyna nieprawdopodobna. :)

 

Raczej słodkie zacieranie, jeżeli FFT robiłeś na innych drożdżach niż "piwo zasadnicze". Jeżeli na tych samych, to jeszcze może słabo odfermentowujące drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FFT na tych samych drożdżach - S-04. Słyszałem o nich, że słabo odfermentowują, ale żeby aż tak? Co do zacierania to ponad godzinę w 67-68°C i 10 minut w 72°C, więc można powiedzieć, że na słodko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 10 - Irish Red Ale "newborn"

Z braku czasu piwo zabutelkowane dopiero wczoraj. Ostatecznie wyszło z tego 22 l o gęstości 4,8°Blg, do refermentacji dodałem 150 g glukozy. Biorąc pod uwagę kulisy powstawania tej warki to zapowiada się nadspodziewanie dobrze. Mam tylko nadzieję że drożdże w butelkach nie połakomią się na te 4,8°Blg, które zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka nr 11 - Milk Stout

 

Warka zacierana w wielki piątek (oby się okazał naprawdę Wielki) - 22-04-2011.

 

Skład:

Pale Ale - 3,5 kg

Aroma - 0,4 kg

Pszeniczny jasny - 0,2 kg

Cara-Amber - 0,2 kg

Czekoladowy - 0,25 kg

Jęczmień palony - 0,35 kg

laktoza - 0,2 kg

 

Zacieranie:

60 minut w 68°C

10 minut w 72°C

Słody palone w 50 minucie przerwy 68°C

 

Chmielenie 60'

20g Target 11,5% AA - 60'

10g Challenger 6,5% AA - 30'

10g Fuggles 4,6% AA - 15' razem z laktozą

 

Wynik końcowy:

22 l brzeczki - 12,5°Blg przed dodaniem laktozy, 14,5°Blg z laktozą (pomiar końcowy). Brzeczka zadana drożdżami US-05 po rehydratacji w temperaturze 32°C, przeniesione do piwnicy z temperaturą 16°C. W tej chwili piwo ma 19°C, bulka na całego :)

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 11 - Milk Stout

 

Piwo przelane dzisiaj na cichą fermentację, gęstość 6,5°Blg. Wynik FFT to 6,2°Blg czyli mniej więcej to samo, biorąc pod uwagę dokładność aparatury pomiarowej w postaci areometru z biowinu. Coś słabo mi ostatnio te piwa odfermetowują. Zaczynam podejrzewać termometr - jutro porównam z innym. Piwo jest mętne, w smaku trochę jak kawa z mlekiem, smaczne moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój po 2 tyg zszedł do 5blg i z tego co pamiętam to tydzień temu gęstość była podobna. U mnie było na początku 13Blg, a u Ciebie 14,5, różnica ciągle 1,5 Blg - może przypadek.

U mnie fermentacja w temp 21-22.

 

Jeśli znajdę czas w tym tygodniu to zabutelkuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadek, ponieważ laktozy daliśmy tyle samo, więc stopień odfermentowania jest u mnie niższy. Ale znalazłem sprawcę - termometr oszukiwał mnie o jakieś 4°C. Myślałem że zacierałem to piwo przez godzinę w 68°C a wychodzi na to że była to godzina w 72°C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 11 - Milk Stout

 

Piwo zabutelkowane wczoraj, a właściwie to koniec nastąpił dzisiaj po północy. W sumie do butelek trafiło 20 litrów z dodatkiem 140 g glukozy. Pomiar końcowy - 6,5°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 12 - Hefe-Weizen

 

Warka zacierana wczoraj w nocy (15-05-2011). Skład:

Pszeniczny - 2,5 kg

Pilzneński - 1,5 kg

Carahell - 0,25kg

 

Zacieranie:

45°C - 10 min

62°C - 25 min

72°C - 50 min

 

Chmielenie:

- 23 g lubelskiego 3,5 AA (granulat) na 60 minut

 

Wynik końcowy: 22,5 litra 12,5°Blg zadane drożdżami WB-06. Przeniesione do piwnicy z temperaturą około 17°C bulka sobie w najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka nr 12 - Hefe-Weizen

 

Piwo wczoraj zabutelkowane - 21 litrów 2,5 °Blg z dodatkiem 180 g glukozy. Smak ciekawy, wyraźnie wyczuwalne

goździki a pod koniec rozlewu czułem się jak w supermarkecie na stoisku z bananami, ale może była to już autosugestia. Szkoda tylko że tak głęboko odfermentowało, na drugi raz zastosuję zacieranie bardziej na słodko i zwiększę udział słodu karmelowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 13 - Witbier I

 

Piwo zacierane wczoraj w nocy (04-06-2011). Skład:

 

Pilzneński - 1,5 kg

Pszeniczny - 1 kg

Płatki pszenne - 0,8 kg

Płatki owsiane 0,5 kg

Świeżo starta skórka pomarańczy - 110 g

Kolendra indyjska - 15 g

 

Zacieranie:

Płatki kleikowane w 6 l wody (za mało), doprowadzone do wrzenia i zostawione w zakrytym garze. Po pewnym czasie dodanie 11 l wody i słodów. Temperatura po wymieszaniu 40°C. Całość podgrzana do 66°C (bez przerw po drodze) i zostawiona na 70 minut - w międzyczasie jedno mieszanie. Temperatura spadła do 63°C (garnek otulony śpiworem, postawiony na styropianowej płycie). Następnie podniesienie temperatury do 72°C i pozostawienie na 25 minut. Całość wysładzana 13 litrami wody 72°C, filtracja jak krew z nosa.

 

Chmielenie 60 minut

25 g Styrian Goldings 3,2% AA (granulat) - 60 minut

15 g Styrian Goldings 3,2% AA (granulat) + 55 g skórki pomarańczy + 7,5 g kolendry - 10 minut

55 g skórki pomarańczy + 7,5 g kolendry - 3 minuty

 

Wynik końcowy:

22 l 10,5°Blg zadane starterem z drożdży Wyeast 3944 Belgian Witbier w temperaturze 32°C. Piwo ma obecnie 22°C i coraz bardziej się rozkręca. Czuć intensywnie pomarańczę, mam nadzieję, że nie przesadziłem z jej ilością.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 13 - Witbier I

 

Próbka FFT po 9 dniach skwaśniała na amen, z wynikiem 3°Blg. Nie miałem czasu szybciej ją zmierzyć. Drżę o resztę, która stoi w piwnicy, ale i tak nie mam czasu teraz butelkować, więc chyba nie będę do niej zaglądać. Jaki wpływ ma skwaśnienie na uzyskany pomiar 3°Blg ?

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 13 - Witbier

 

Próbka FFT po 9 dniach skwaśniała na amen, z wynikiem 3°Blg. Nie miałem czasu szybciej ją zmierzyć. Drżę o resztę, która stoi w piwnicy, ale i tak nie mam czasu teraz butelkować, więc chyba nie będę do niej zaglądać. Jaki wpływ ma skwaśnienie na uzyskany pomiar 3°Blg ?

FFT możesz mierzyć już po 3 dniach, 99% fermentacji już jest wtedy skończone.

Skwaśnienie nieco zaburzy wynik, ale niewiele, bakterie potrzebują dużo wiecej czasu na zjedzenie zauważalnej ilości cukrów. A to, że próbka kwaśnieje, to normalne, przecież nie przygotowujemy jej w sterylnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.