Skocz do zawartości

Browar Parnik


olo333

Rekomendowane odpowiedzi

Końcówkę weekendu i początek tygodnia spędziłem na pracach piwowarskich, czego efektem były:

 

Warka 99 - Roggenbier

 

Ostatnie piwo tego sezonu, uwarzone 6 czerwca. Skład:

 

Żytni (Bestmalz) - 2 kg

Pale Ale (Soufflet) - 1,2 kg

Pszeniczny (Bestmalz) - 0,5 kg

Monachijski (Soufflet 15 EBC) - 0,5 kg

Brown (175-200 EBC) - 0,22 kg

Cara Gold (120 EBC, Castlemalting) - 0,1 kg

Żywiecki palony - 0,08 kg

 

Zacieranie: 44°C - 30 minut, następnie wrzątkiem do 60°C i od razu na palniku do 70°C - 60 minut z dodatkiem 3 ml kwasu lekowego. po godzinie mash out i filtracja. Wysładzanie z dodatkiem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

35 g Spalt Select 2,8%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

 

Wynik końcowy - około 21 l. 13,5°Blg. Gęstwa z Bavarian Wheat zadana w temperaturze 22°C.

 

Warka 98 - Hefe-Weizen - na cichej, 3°Blg.

 

Warka 97 - Witbier XV - od niedzieli (5 czerwiec) w butelkach, z dodatkiem 160 g cukru. Gęstość 3°Blg. Smak obiecujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 98 - Hefe-Weizen - w butelkach od czwartku (23-06-2016), z dodatkiem 160 g cukru.

Warka 95 - Lambic - szybciej, niż przewidywałem (26-06-2016) dodałem 4 kg wiśni. No cóż - wyjątkowo wcześnie dojrzały, po urlopie nie miałbym już czego szukać na drzewie. Smak młodego gueze bardzo przyjemny, aczkolwiek trochę mało kwaśny. Myślę jednak, że z dodatkiem wiśni będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Warka 95 - Lambic - od wczoraj w butelkach. Po zlaniu przez rajstopę (robale z wiśni) otrzymałem około 22 l lambica, do którego dodałem 90 g cukru. Piękny kolor, aromat wiśni i trochę nut kwaśnych - jak na razie jestem zadowolony :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kumam na czym polega to zlewanie przez rajstopę. Na które wiadro ją nakładasz? I jak ściągasz wężykiem?

 

Nie nie nie mylisz wszystko rajstopę na głowę  zakładasz mówisz, że to napad a owoce i chmiel same uciekają płacąc klarownym piwem!

 

Serio ciężko pomyśleć, albo poszukać? :D

http://www.piwo.org/topic/410-chmielenie-na-zimno/?p=207847

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie kumam na czym polega to zlewanie przez rajstopę. Na które wiadro ją nakładasz? I jak ściągasz wężykiem?

 

Nie nie nie mylisz wszystko rajstopę na głowę  zakładasz mówisz, że to napad a owoce i chmiel same uciekają płacąc klarownym piwem!

 

Serio ciężko pomyśleć, albo poszukać? :D

http://www.piwo.org/topic/410-chmielenie-na-zimno/?p=207847

 

 

:D

A to tak się robi, widzisz, a u ola widziałem zdjęcia z nałożoną rajstopą na wiadro i dlatego też nie mogłem sobie tego wyobrazić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to tak się robi, widzisz, a u ola widziałem zdjęcia z nałożoną rajstopą na wiadro i dlatego też nie mogłem sobie tego wyobrazić

A bo ja to robię trochę inaczej, jak na zdjęciu pod tym postem

http://www.piwo.org/topic/3614-browar-parnik/?p=382913

Rajstopy gotuję w wodzie, następnie naciągam na wiadro do którego zlewam. Zaciągam wężykiem piwo i wkładam go do nogawki, tak żeby dotykał dna wiaderka. Od sposobu kolegi Unda metoda różni się głównie prostszym sposobem mocowania oraz tym, że po jednokrotnym użyciu rajstopy wywalam i kupuje nowe - nie muszę ich czyścić, a majątku nie kosztują. Na zdjęciu widać też, że jednej nogawki nie ma - posłużyła do zrobienia schabu suszonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 100 - Witbier XVI

 

Po dłuższej przerwie przyszła kolej na setną warkę, uwarzoną 08-10-2016. Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 1,8 kg

Pszenica niesłodowana - 0.8 kg

Płatki orkiszowe błyskawiczne Szczytno - 0,8 kg

Płatki jęczmienne błyskawiczne "Lestello" - 0,4 kg

Płatki owsiane błyskawiczne "Kupiec" - 0,2 kg

 

Pszenice, płatki orkiszowe oraz owsiane skleikowałem już kilka godzin przed warzeniem. Następnie dodałem słód pilzneński i przerwa w 45°C przez 40 minut. Podniosłem temperaturę wrzątkiem do 62°C, dodałem płatki jęczmienne i 7 ml kwasu mlekowego. Od razu na palniku podniosłem temperaturę do 69°C, przerwa 70 minut. Filtracja bezproblemowa po podgrzaniu zacieru do 75°C, wysładzanie wodą z dodatkiem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

22 g Spalt Select 2,8%AA (granulat 2015) - FWH 60 min

4 g Sladek 5,95 % AA (granulat 2014) - FWH 60 min

Lekko podsuszone skórki z pomarańczy (65 g przed suszeniem) - 5 minut

Świeżo zmielona kolendra 6 g - 5 minut

 

Wynik końcowy: 22 l, 12°Blg. Starter z Leuven Pale Ale zadałem w 22°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Warka 101 - BGSA "Diaboł"

 

Piwo uwarzone w nocy, 31-10-2016. Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 6 kg

Cukier biały - 0,6 kg

 

Zacieranie w lodówce turystycznej, od 69°C do 66°C, 110 minut, z dodatkiem 5 ml kwasu mlekowego. Do wysładzania 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

11 g Iunga 11%AA (granulat 2014) - FWH 60 min

12 g Warrior 16,7%AA (granulat 2013) - FWH 60 min

20 g Sladek 5,95 % AA (granulat 2014) - 10 min

20 g Sladek 5,95 % AA (granulat 2014) - 0 min

0,6 kg cukru - 1 minuta

 

Wynik końcowy: 20 l, niecałe 23°Blg. Gęstwa z Leuven Pale Ale zadałem w 21°C. Rano pracowały już pełną para.

 

Warka 100 - Witbier XVI - coś ta setna warka nie do końca przebiega po mojej myśli. Fermentacja najpierw się ślimaczyła, a gdy przelewałem w poniedziałek na cichą, gęstość wynosiła 5°Blg (powinna być 3°Blg). Drożdżami zaszczepiłem kolejną warkę, natomiast na powierzchni przelanego piwa znów pojawiła się biała pianka, więc mam nadzieję, że drożdże jakoś dociągną do akceptowalnego wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 100 - Witbier XVI - po długim czasie piwo ostatecznie zeszło do 3°Blg i wylądowało w butelkach z dodatkiem 100 g cukru (na 20 l). Przy okazji wyklarowało się jak rasowy koncerniak - szkoda tylko, że to witbier...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka 102 - Marcowe

 

Piwo uwarzone nocą, w święto Trzech Króli. Skład:

 

Pilzneński (Soufflet) - 2,5  kg

Monachijski (Soufflet) - 1,5  kg

Caramunich typ III - 0,3 kg

 

Zacieranie w lodówce, 70-66°C, 90 minut, z dodatkiem 4 ml kwasu mlekowego. Wysładzanie z dodatkiem 3 ml kwasu mlekowego.

 

Chmielenie:

17 g Iunga 11%AA (granulat 2014) - FWH 70 min

20 g Saaz 4%AA (granulat 2015) - 10 min

 

Wyszło z tego około 22 l brzeczki o gęstości 14°Blg. Po schłodzeniu do 5°C zadałem starter z Munich Lager, Drożdże podjęły pracę po około 48 godzinach, w temperaturze nie przekraczającej 6°C.

 

Tydzień wcześniej - 30 grudnia - do butelek trafiła warka 101 - BGSA "Diaboł". Gęstość 3°Blg, 20 l, 95 g cukru. Smak ciekawy, ale jeszcze długa droga przed nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 103 - śliwkowe, wędzone (powtórka warki 66, 90)

Piwo uwarzone w ostatni weekend (28-01-2017). Skład:

 

Wędzony (Steinbach) - 2,5 kg
Monachijski (Soufflet/Steinbach, po kilogramie jednego i drugiego) - 2 kg
Caramunich typ III - 0,5 kg
Pszeniczny - 0,5 kg
Palony żywiecki - 0,2 kg
Pale Ale (Soufflet) - 1 kg
Śliwki wędzone - 0,5 kg
Goździki - 4 szt, zgniecione
Cynamon świeżo zmielony - 3,5 g

Zacieranie w lodówce: 90 minut, od 70°C do 66°C. Do zacieru 3 ml kwasu mlekowego, tyle samo do wysładzania.

Chmielenie (60 minut):
20 g Iunga 11%AA (granulat 2014) - 60 min
4 goździki - 45 min
22 g Saaz 4%AA (granulat 2015) - 15 min
3,5  g cynamonu - 15 min
0,5 kg wędzonych śliwek - 20 min

Wynik końcowy: 21 l brzeczki o gęstości 18°Blg. Drożdże z poprzedniej warki (Munich lager) zadane w temperaturze 8°C.

 

Warka 102 - Marcowe - na cichej, gęstość 3,5°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.