Skocz do zawartości

Browar A&M


bubuś

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszło 26l / 15°Blg

 

Piwo schłodzone do 18°C , dodana gęstwa po burzliwej z warki 55 i od razu do lodówki.

Fermentacja w 9°C.

 

To będzie chyba ciemny bursztyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 293
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzisiaj robię 2 startery.

1 z czech pils. Mam do butelkowania 2 dolniaki więc będą 2 wolne miejsca w lodówce , czas na czeskie pilsnery.

2 z zymoferm waissbier 4. Tych drożdży nie znam w ogóle a i na necie brak treściwych informacji. To będzie mały pszeniczny eksperyment.

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę zaplanowane 2 warki , 1 moje , 2 mojego kumpla. To będzie jego 1 warka, więc warzymy u mnie.

Nareszcie jest 2 piwowar z Wisły:D

Ps. Chłopak ma prze fajną piwnicę na dolniaki. Temperatura cały rok 8°C -10°C i miejsce na mnóstwo fermentatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, poczekaj z tym starterem. Zrobisz mały eksperyment dla ludzkości. Trzymaj go choćby tydzień czy dwa. Zadawać nie musisz, ale zdaj relację jak się będzie zachowywać. O ile dobrze pamiętam już ktoś pisał że ZOMO słabo lub w ogóle nie zastartował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, poczekaj z tym starterem. Zrobisz mały eksperyment dla ludzkości. Trzymaj go choćby tydzień czy dwa. Zadawać nie musisz, ale zdaj relację jak się będzie zachowywać. O ile dobrze pamiętam już ktoś pisał że ZOMO słabo lub w ogóle nie zastartował.

Tak też zrobię. Jak robiłem startery z WLP , to też długo startowały , za to później odwdzięczały się podczas fermentacji.

A jeśli nie zastartują , no cóż , pszenica nie zając nie ucieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzień bez obijania. Umyłem 120 butelek i przelałem na cichą warkę 58 bożonarodzeniowe , zeszło do 5,5 °Blg. Zapowiada się całkiem dobre piwo , żadna z przypraw nie dominuje smaku. Na święta będzie w sam raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, jak za komuny. Zomole byli ospali, ale jak już pałowali to na maxa. :smilies: Podejrzewam że starter też musi być większy. Jeśli warzysz tą pszenicę to pochwal się jak ruszała itd.

Tak pamiętam te czasy. Pszeniczka będzie robiona w poniedziałek. Niedzielę poświęcam na 1 warkę świeżaka piwowara.

Z mini gęstwy zrobię jeszcze jednego startrra 2l. Na początek chcę zrobić lekką jasną i ciemną pszeniczkę a później koźlaka pszenicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 60 Hefe-Weizen

 

 

 

- Słód pilzneński - 2,20kg

- Słód pszeniczny jasny - 2,40kg

- Słód carawheat - 0,20kg

- Chmiel h. tradition 6,4% - 30gr

 

 

Śruta do 18l wody o temperaturze 47°C

 

Przerwa 15 minut 45°C

 

Przerwa 15 minut 53°C

 

Dekot 6l 72°C - 5 minut , gotowanie 10 minut i zwrot

 

Przerwa 30 minut 63°C

 

po 10 minutach dekot 8l 72°C 10 minut , gotowanie 10 minut i zwrot

 

Przerwa 30 minut 72 °C

 

Podgrznć do 77°C

 

Filtracja i wysładzanie 3 x 4lwody 75°C

 

Gotowanie 60 minut od początku 30 gr minut h. tradition

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę odwołać wszystkie słowa o lenistwie zenków , fermentacja ruszyła po 4 godzinach i jest naprawdę burzliwa.

Musiałem wynieść fermentator z pokoju. Odgłosy z fermentki spać nie dały:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka nr 61 bohemian pilsner

 

 

 

- Słód bohemian pilsner - 5,60kg

- Chmiel permiant 7,1% - 30gr

- Chmiel lubuski 4,8% - 10gr

- Cmiel sazz 3,5% - 30gr

 

 

Śruta do 19l wody o temperaturze 53°C

 

Podgrzać do 63 i dekot 8l , 71°C - 15 minut , gotowanie 10 minut

 

Przerwa 25 minut 63°C

 

Zwrot dekotu

 

Przerwa 40 minut 72 °C

 

Podgrznć do 77°C

 

Filtracja i wysładzanie 3 x 5lwody 71°C

 

Gotowanie 100 minut

 

- 70 minut 30gr premiant

 

- 20 minut 10gr lubuski , 10gr sazz

 

- 5 minut 20gr sazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 61 powolutku kończy burzliwą. Dam jej jeszcze pare dni i na cichą.

W tym tygodniu muszę zabutelkować pszeniczne , bożonarodzeniowe , portera bałtyckiego i bursztynowego lagera. Będzie sporo roboty:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś do butelek poszły 3 warki.

 

Warka nr 56 porter bałtycki zszedł do 2°Blg , do refermentacji 6gr cukru/1l. Pomimo tak głębokiego odfermentowania piwo jest dobre , ba nawet bardzo dobre , teraz pójdzie do piwnicy i do widzenia w zimę.

 

Warka nr 58 bożonarodzeniowe zeszło do 4°Blg , dodaliśmy cukier 5,2gr/1l. To piwo z małymi zmianami robię już 2 raz , więc wiem czego się spodziewać , będzie dobre. Podobnie jak porter wyląduje w piwnicy i będzie cieszyć rodzinę w święta.

 

Warka nr 59 bursztynowy lager zszedł do 2°Blg , dodaliśmy 6gr cukru/1l. Co z tego wyjdzie nie wiem , piwo wydaje się dobre , martwi mnie to ze jest zrobione na gęstwie po burzliwej z warki 55 , którą podczas butelkowania degustowaliśmy z bratem i chyba mamy małą infekcję , piwo jest lekko kwaskowate. Mam nadzieję że infekcja w 55 złapała się na cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.