Jump to content
Sign in to follow this  
Wiktor

Danstar Munich Wheat

Recommended Posts

ja zwykle Danstary kojarzyłem z angielskimi piwami, a w piątek Pani w sklepie zaproponowała mi takie coś, wybrałem WB-06 bo tych jestem pewien, ale usłyszałem że to jedne z lepszych drożdży do pszenicy. Robiliście na nich coś? albo chociaż słyszeliście?

Podłączę się pod stary wątek.

Czy stosował ktoś w/w drożdże. Użyłem ich do dunkelwaizena i w piwie praktycznie nie wyczuwam posmaków bananowo-goździkowych. Też mnie podkusiło. Trochę się wnerwiłem. :D

PS Chyba, że dziś coś ze mną jest nie tak???

Edited by krzysztof1970

IMO Danstar Munich to coś pomiędzy angielskim alem i bawaryjskim pszennym. Właściwie to chyba bardziej angielskie ale, tylko że pozostaje dłużej mętne. Typowe bawaryjskie pszenne z tego nie wyjdzie, ale dobre piwo pewnie tak, tylko że inne.

Robiłem na nich około dwa miesiące temu dwie pszenice ciemna i jasną.

Goździków brak, banany bardzo delikatne.

Drożdże bardzo dobrze osiadają, piwo wyszło krystaliczne.

tylko że pozostaje dłużej mętne.

moje żytnie na nich jest jak kryształ ;)

no to nawet mętność odpada :D

te drożdże kiedyś były praktycznie jedynymi suchymi drożdżami "pszennymi". Teraz są też WB-06, które są znacznie bliżej płynnego "oryginału".

Do przebiegu fermentacji nie mam zastrzeżeń. Trochę może odfermentowało zbyt głęboko bo do 1,006. Ale w smaku bez zastrzeżeń. Tylko brak goździków i bananów:) Myślę, że następnym razem ich już nie użyję do pszenicznego.

Goździki (fenole) to się biorą z zacierania, a nie z drożdży. Drożdże odpowiadają za banany (estry).

Nieprawda. Drożdże pszeniczne sa odpowiedzialne za produkcję 4-winylogwajakolu.

Goździki (fenole) to się biorą z zacierania, a nie z drożdży. Drożdże odpowiadają za banany (estry).

Jeśli jest to prawda to powiedz mi dlaczego dwie brzeczki zacierane w ten sam sposób róznią się smakiem?

Do jednej dałem drożdże Danstar a do drugiej WB-06. W pierwszej aromatu goździkowego brak a w drugiej jest. Aromat bananowy w Danstar słabo wyczuwalny a WB-06 wyraźny.

Myślę, że powodem tego są drożdże.

To co zgoda, zacier do pilsa przetrzymany w 44°C skutkuje aromatem goździków? :)

44°C to chyba przerwa ferulikowa, czytałem że żeby dała jakis wyczuwalny rezultat trzeba by było trzymać słód w takiej temp. kilka godzin

na upartego może po 24 godzinach by wyszedł goździkowy Pils :)

Oczywiście tak jak każda przerwa to pewien zakres temperatur, jednak maksimum dla enzymów uwalniających kwas ferulikowy to 40°C. Co do pojawienia się aromatu goździkowego to muszą być spełnione dwa warunki: wystarczająca ilość prekursora i drożdże potrafiące zrobić z niego użytek. O dziwo wystarczającą ilość kwasu ferulikowego by przekroczyć próg wyczuwalności 4-winylogwajakolu można uzyskać nie tylko ze słodu pszenicznego ale także z jęczmiennego.

te drożdże nadają się tylko do amerykańskiej pszenicy, dają bardzo delikatny aromat. Dobrze siadają można zlać piwo do do mililitra i dają klarowne piwa.