Skocz do zawartości

Dunkel Weizen z ekstraktów


bondaree

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie od bardzo początkującego piwowara (jedna warka z ekstraktów). Chciałbymm bardzo zrobić Dunkel Weizena, niestety nie czuję się jeszcze na siłach do zacierania, chciałbym więc wykorzystać ekstrakty WES. Jeden ze sklepów internetowych sprzedaje poniższy zestaw jako surowce pod pszeniczne (zakładam coś w stylu Hefe Weizen):

WES pszeniczny 1,7 kg ~ 30-60 EBC

WES jasny 1,7 kg ~ 30-60 EBC

 

Czy jeśli zamienię WES jasny na WES ciemny (~ 600-800 EBC) w tej samej ilości zbliżę się do piwa w rodzaju Dunkel? Czy może jest to przesada i lepiej zrobić to w ten sposób:

WES pszeniczny - 1,7 kg

WES Jasny - 1,2 kg

WES ciemny - 0,5 kg

 

a może:

 

WES pszeniczny - 1,7 kg

WES Jasny - 0,5 kg

WES ciemny - 1,2 kg

 

Jeśli chodzi o drożdże to pewnie użyję Safbrew WB 06.

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie od bardzo początkującego piwowara (jedna warka z ekstraktów). Chciałbymm bardzo zrobić Dunkel Weizena, niestety nie czuję się jeszcze na siłach do zacierania, chciałbym więc wykorzystać ekstrakty WES. Jeden ze sklepów internetowych sprzedaje poniższy zestaw jako surowce pod pszeniczne (zakładam coś w stylu Hefe Weizen):

WES pszeniczny 1,7 kg ~ 30-60 EBC

WES jasny 1,7 kg ~ 30-60 EBC

 

Czy jeśli zamienię WES jasny na WES ciemny (~ 600-800 EBC) w tej samej ilości zbliżę się do piwa w rodzaju Dunkel? Czy może jest to przesada i lepiej zrobić to w ten sposób:

WES pszeniczny - 1,7 kg

WES Jasny - 1,2 kg

WES ciemny - 0,5 kg

 

 

Jeśli chodzi o drożdże to pewnie użyję Safbrew WB 06.

 

pozdrawiam i z góry dziękuję za sugestie

Ja bym został przy tej opcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie mało "weizen" (pszenicy) w tym "dunkelweizen", ekstrakt pszeniczny jest robiony z mieszanki słodu pszenicznego i jęczmiennego. Jeżeli już, to bym zrobił jak najwięcej ekstraktu pszenicznego + mała puszka ciemnego. Nie celujesz w styl, więc jak wyjdzie za jasne albo za ciemne to nic się nie stanie.

 

A hoirack ma rację, zacieranie to jest to! :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba kiedyś słyszałem że te ekstrakty pszeniczne są dosyć ciemne same w sobie. Producent podaje 30-90 j.EBC - rozrzut dość duży. Są robione z 80% słodu pszenicznego i 20% słodu jęczmiennego, więc 1,7 takiego ekstraktu + 1,7 ekstraktu jasnego to raczej poroniony pomysł - za mało pszenicy w pszenicy. Ja bym zrobił 2 x 1,7 ekstraktu pszenicznego + ekstrakt barwiący WES, ale nie mam pojęcia w jakiej ilości. Drożdże oczywiście WB-06.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

dzięki za odpowiedzi. Zrobię chyba w końcu jeszcze inaczej, czyli 1,7 kg pszeniczny + 1,2 kg pszeniczny + 0,5 kg ciemny + wspomniane drożdże; nastaw na 20l - może wyjdzie coś ciekawego :)

 

Jak dobrze pójdzie to przy następnej warce będzie zacieranie :smilies: najlepiej Belgian Blonde Ale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pójdzie to przy następnej warce będzie zacieranie :smilies: najlepiej Belgian Blonde Ale...

To może jeszcze inaczej - trening przed zacieraniem. Zrób mini warkę (od biedy bez wysładzania) z 1 kg słodu monachijskiego typ II i 30g słodu czekoladowego pszenicznego. Zacieraj w temperaturze 67*, słód czekoladowy na ostatnie 10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze inaczej - trening przed zacieraniem. Zrób mini warkę (od biedy bez wysładzania) z 1 kg słodu monachijskiego typ II i 30g słodu czekoladowego pszenicznego. Zacieraj w temperaturze 67*, słód czekoladowy na ostatnie 10 min.

zrobiłem właśnie coś takiego. praktycznie bez żadnego sprzętu. Zobaczymy co wyjdzie. Niestety filtracja "na sitko"/"na gazę" to bardzo ciężka sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.