Skocz do zawartości

Za wcześnie na cichej.


wojtasw77

Rekomendowane odpowiedzi

Przy ostatniej warce trochę pospieszyłem się z przelaniem na cichą. W czwartym dniu burzliwej 4°Blg zacząłem przelewanie na cichą, jak się później okazało drożdże jeszcze nie opadły. Tak więc przelałem piwo pozostawiając bardzo mało osadu. W drugim fermentorze założyłem reduktor osadów i zastanawiam się czy jeszcze raz po kilku dniach przelewać na drugą cichą czy potrzymać dłużej i rozlewać do butli? Wydaje mi się , że im mniej przelewania tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadane drożdże to S-33.

Czy warto z tych drożdży zbierać gęstwę i jak długo można ją przechowywać. Moje warzenie nie jest zbyt regularne, no i zacieram narazie z zestawów HB. W przyszłym roku pewnie zakupie słody i będę warzył według receptur z naszego forum. Na początek mam do zrobienia kilkanaście zestawów.

Edytowane przez wojtasw77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadane drożdże to S-33.

Czy warto z tych drożdży zbierać gęstwę i jak długo można ją przechowywać. Moje ważenie nie jest zbyt regularne, no i zacieram narazie z zestawów HB. W przyszłym roku pewnie zakupie słody i będę ważył według receptur z naszego forum. Na początek mam do zrobienia kilkanaście zestawów.

Jeśli warzysz z zestawów HB to waga nie jest raczej potrzebna :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto z tych drożdży zbierać gęstwę i jak długo można ją przechowywać.

Zależy jak ją przechowujesz. "Surowa" gęstwa zlana z fermentora raczej długo nie może stać (tydzień, dwa), żeby móc ją dłużej przechowywać to trzeba trochę się nad nią napracować.

 

Patrz -> http://www.wiki.piwo.org/index.php/Zbieranie_i_ponowne_użycie_gęstwy_drożdżowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli warzysz z zestawów, to zawsze masz nową paczuszkę drożdży +/- pod dany styl. Jeżeli do tego warzysz nieregularnie, to zbieranie gęstwy i to do tego z suchych drożdży nie ma najmniejszego sensu.

Jak przejdziesz na własne przepisy, to pewnie pojawi się temat drożdży płynnych, ale skoro warzysz nieregularnie, to i tak koło się zamyka. Wiem, bo sam warzę tylko do czasu do czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czterech dniach od nieszczęsnego przelania pobrałem próbkę i areometr wskazał 4°Blg , ale biorąc pod uwagę błąd mojego przyrządu -1°Blg to jest 5°Blg . Próbkę pobierałem z kranika na początku widoczne jest sporo drożdży , ale po chwili popłynęło w miarę czyste piwo (nie jest klarowne). Drożdże chyba osiadają. W cylindrze pomiarowym widoczne musowanie piwa.

Poczytałem o drożdżach S-33 w innych wątkach i chyba nie ma się co spodziewać głębszego odfermentowania.

Edytowane przez wojtasw77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem pomiar i wyszło mi tyle samo co w sobotę czyli 5°Blg . Poradźcie czy rozlewać już do butelek?

Twoja wola.

U mnie raz stało na cichej 1 tydzień, a innym razem ze 3 miesiące - bo się jakoś nie mogłem zebrać żeby butelkować.

Ale im dłużej stoi to z reguły jest klarowniejsze. I w związku z tym że pewnie w butelkach długo nie postoi - będzie smaczniejsze.:tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raz stało na cichej 1 tydzień, a innym razem ze 3 miesiące - bo się jakoś nie mogłem zebrać żeby butelkować.

Ale im dłużej stoi to z reguły jest klarowniejsze. I w związku z tym że pewnie w butelkach długo nie postoi - będzie smaczniejsze.:okey:

Czy aby na pewno ? 3 m-ce ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie raz stało na cichej 1 tydzień' date=' a innym razem ze 3 miesiące - bo się jakoś nie mogłem zebrać żeby butelkować.

Ale im dłużej stoi to z reguły jest klarowniejsze. I w związku z tym że pewnie w butelkach długo nie postoi - będzie smaczniejsze.:okey:[/quote']

Czy aby na pewno ? 3 m-ce ??

Fakt. Pomieszło mi się. To nie były 3 miesiące.

Jak czytam notaki to robino je 07-05-2010 i zabutelkowano 18-08-2010. Daty zlania na cichą brak (z lenistwa nie zapisałem).

To było marcowe robione techniką HG, zatem na burzliwej stało ze 3 tygodnie. W 50-cio ltr beczce. W lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.