Skocz do zawartości

Jakie drożdże do dolniaków.


Browman

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 lat później...

Witam odkopuje temat.

Sprawa wygląda następująco.

Mam za sobą już kilka dolniakow na W 34-70 i na WLP800. W szczególności te WLP mi nie pod pasowały ciągle na wierzchu utrzymuje się gruba czapa piany, nawet jak zleje na cichą potrafi się odbudować, jak również bardzo wolno pracuja, ale smak i pełnią są ok.

Jakie koledzy proponują inne drozdze, co sądzą o FM? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fm31 sprawdzałem co prawda po terminie bo był przestój ze brakowało tych drożdży na rynku. Zadałem bezpośrednio dwie fiołki do fermentora 12BLG 15l. Odfermentowaly do 3 profil piwa okej, jak dla mnie to podkreślają slodowosc w porównaniu do w34/70. Napewno nie chętnie pracują przy mniej niż 10, tak naprawdę rozkręciła mi się fermentacja dopiero przy 11*, przy 8* nie chciały co dla w34 nie było problemem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin Skwira napisał:

jak FM poradzi sobie przy mocniejszym piwie typu marcowe, bocku, porter?

Jeśli dasz odpowiednią ilość to nie ma znaczenie jaki będzie ekstrakt początkowy. 

Sprawdzałeś Wyaest 2308? Fermentowałem nimi różne ekstrakty i bardzo sobie chwalę te drożdże. Fermentacja w 8C, bardzo czysty słodowy profil. Na gęstwie robiłem portera bałtyckiego 30 plato i też odfermentowały jak trzeba, nawet do refermentacji nie musiałem się niczym wspomagać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrące się w temat po nieudanym moim Pilznerze.

Zamierzam teraz robić marcowe (już w nowym kotle automatycznym mam nadzieję :)) ale gdybym teraz robił pilsa żeby nie zepsuć to zrobiłbym to tak:

1 warka - 15 litrów piwa - ok. 3 kg pilzneńskiego i 1 paczka w34/70  --  to będzie tzw starter.

2 warka " właściwa "  na 24 godzinnej gęstwie z pierwszej warki - pół litra ze słoika na 20 litrów piwa da spokojnie radę. - tak 4,75 - 4,8 pilzneńskiego  (celujemy zdroworozsądkowo w 12,5 - 13 Plateau)

Zacieranie - no i tu jest cała filozofia czytając receptury - ja zrobiłem tak - 30 minut 62 st C i 45 min. 72 st C piwo nie dofermentowało i było zbyt pełne.

Teraz zrobiłbym tak - 40 minut 62 st C, 30 minut 72 st C i 76 st C mash out - powoli wysładzać - bardzo ważne.

Chmiele? - ja moja dwa udane dolniaki zrobiłem na Tradition, ale marynka z lubelskim jest super połączeniem.

Nie mogę złego słowa powiedzieć o w34/70 - przestrzegać dawkowania 1 g na 1 ml brzeczki !!

Inne drożdzę wymienione tu - dla mnie za drogie lub wymagają startera a to już jest czas którym ja zbytnio nie dysponuje.

A i w34/70 uwodnić przed zadaniem

Nie przesadzać z niską temperaturą - mi w lodówce nie chciały ruszyć - w 12- 14 st C na dworze super.

Fermentacja trwa 5 tygodni.

Piwo musi stać w butelkach 2 tygodnie w temp. pokojowej żeby się nagazowało !!!

Edytowane przez Piotr Ba
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.