Jump to content
Browman

Jakie drożdże do dolniaków.

Recommended Posts

Chciałbym uważyć coś w stylu Pilznera na dolniakach płynnych ,jakie najlepiej użyć.Jaki zasyp.Jakie zacieranie.Dziękuję za pomoc.Trochę brak mi czasu na szukanie.

Witam odkopuje temat.

Sprawa wygląda następująco.

Mam za sobą już kilka dolniakow na W 34-70 i na WLP800. W szczególności te WLP mi nie pod pasowały ciągle na wierzchu utrzymuje się gruba czapa piany, nawet jak zleje na cichą potrafi się odbudować, jak również bardzo wolno pracuja, ale smak i pełnią są ok.

Jakie koledzy proponują inne drozdze, co sądzą o FM? 

Fm31 sprawdzałem co prawda po terminie bo był przestój ze brakowało tych drożdży na rynku. Zadałem bezpośrednio dwie fiołki do fermentora 12BLG 15l. Odfermentowaly do 3 profil piwa okej, jak dla mnie to podkreślają slodowosc w porównaniu do w34/70. Napewno nie chętnie pracują przy mniej niż 10, tak naprawdę rozkręciła mi się fermentacja dopiero przy 11*, przy 8* nie chciały co dla w34 nie było problemem 

2 godziny temu, Marcin Skwira napisał:

jak FM poradzi sobie przy mocniejszym piwie typu marcowe, bocku, porter?

Jeśli dasz odpowiednią ilość to nie ma znaczenie jaki będzie ekstrakt początkowy. 

Sprawdzałeś Wyaest 2308? Fermentowałem nimi różne ekstrakty i bardzo sobie chwalę te drożdże. Fermentacja w 8C, bardzo czysty słodowy profil. Na gęstwie robiłem portera bałtyckiego 30 plato i też odfermentowały jak trzeba, nawet do refermentacji nie musiałem się niczym wspomagać. 

11 minut temu, zielony07 napisał:

Czyli "nie wiem, więc się wypowiem".

Nie wiem i dlatego pytam.

Czy ktoś stosował z kolegów white labs 830?

Właśnie dzwoniłem do sklepu po nowym roku na być świeża dostawa.

Posted (edited)

Wtrące się w temat po nieudanym moim Pilznerze.

Zamierzam teraz robić marcowe (już w nowym kotle automatycznym mam nadzieję :)) ale gdybym teraz robił pilsa żeby nie zepsuć to zrobiłbym to tak:

1 warka - 15 litrów piwa - ok. 3 kg pilzneńskiego i 1 paczka w34/70  --  to będzie tzw starter.

2 warka " właściwa "  na 24 godzinnej gęstwie z pierwszej warki - pół litra ze słoika na 20 litrów piwa da spokojnie radę. - tak 4,75 - 4,8 pilzneńskiego  (celujemy zdroworozsądkowo w 12,5 - 13 Plateau)

Zacieranie - no i tu jest cała filozofia czytając receptury - ja zrobiłem tak - 30 minut 62 st C i 45 min. 72 st C piwo nie dofermentowało i było zbyt pełne.

Teraz zrobiłbym tak - 40 minut 62 st C, 30 minut 72 st C i 76 st C mash out - powoli wysładzać - bardzo ważne.

Chmiele? - ja moja dwa udane dolniaki zrobiłem na Tradition, ale marynka z lubelskim jest super połączeniem.

Nie mogę złego słowa powiedzieć o w34/70 - przestrzegać dawkowania 1 g na 1 ml brzeczki !!

Inne drożdzę wymienione tu - dla mnie za drogie lub wymagają startera a to już jest czas którym ja zbytnio nie dysponuje.

A i w34/70 uwodnić przed zadaniem

Nie przesadzać z niską temperaturą - mi w lodówce nie chciały ruszyć - w 12- 14 st C na dworze super.

Fermentacja trwa 5 tygodni.

Piwo musi stać w butelkach 2 tygodnie w temp. pokojowej żeby się nagazowało !!!

Edited by Piotr Ba
PS