Skocz do zawartości

Jakie drożdże do piwa a'la Irish Red Ale


Nutado

Rekomendowane odpowiedzi

Po długiej przerwie wracam do warzenia i pomysł padł na coś w stylu Irish Red Ale.

 

Bazą będzie słód Pale Ale Maris Otter, do tego trochę Carared, (i może coś jeszcze) oraz odrobina palonego jęczmienia.

Mam pytanie których z tych 2 drożdży użyć:

S-04

US-05

Wydaje mi się, że lepsze byłyby s-04, ale może się mylę?

 

 

 

Edytowane przez Nutado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poszedł w US-05. Profil ma być czysty, odfermentowanie głębokie. Jamil Zainasheff w Brewing Classic Styles jako suchary do tego stylu też sugeruje US-05. Oba się jednak powinny nadać. Można spróbować zrobić blend ;) ja się przymierzam do Irish Red Ale na blendzie WLP800 i US-05 (na razie na takiej mieszance mam Cream Ale i Blonde Ale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym chciał robić ten styl to kupiłbym coś takiego FM12 Szkocką Kratę i powinien to być strzał w 10. Co więcej na pewno zrobiłbym na nim Stouta owsianego i koniecznie jakąś IPAę z ciekawości. Mogę tylko tak doradzić że Stout z tej samej receptury lepszy wychodzi mi na US05 niż na S04 - jest jakby czystszy i lepiej są te jego cechy wyeksponowane. Kup FM12 bo to może być idealne trafienie. Propozycja blendu szczepów jest słaba - trzeba wydać pieniądze na 2 paczki i robi się cena FM12 nieopłacalne.

 

Edytowane przez Piotr Ba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem w zeszłym roku na FM Irlandzkie Ciemności (bo nie miałem US05) i wyszło bardzo czyste i dobre (temp 19st). Ja jestem fanem US05 więc bym na tych robił (obiektywny nie będę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Ba napisał:

Propozycja blendu szczepów jest słaba - trzeba wydać pieniądze na 2 paczki i robi się cena FM12 nieopłacalne.

Jeśli @Nutadopyta o te 2 szczepy, to zakładam, że ma po paczce. Jedna paczka sucharów na 21 litrów piwa ok. 13 blg to mało, więc akurat można zrobić eksperyment, chociaż jeśli chce się zbierać gęstwę, to efekty są trudne do przewidzenia. Lepszy blend niż underpitching. Poza tym akurat na drożdżach nie warto oszczędzać, tylko warto nimi rozsądnie gospodarować (np. gęstwy, dzielone startery w przypadku płynnych).

FM12 to bardzo fajny szczep, zrobiłem na nim serię, m.in. Scottish Heavy, Oatmeal Stout, Berliner Weisse (z lacto i brettami Amalgamation II). Wydały mi się podobne do US-05, ale nieco bardziej estrowe i akcentujące słodowość. Na pewno do nich wrócę. Mimo to jeśli już kupować płynne do Irish Red Ale, to się prosi o FM13 lub analogiczne. Nie takie jednak było pytanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2023 o 21:03, Łachim napisał:

Mimo to jeśli już kupować płynne do Irish Red Ale, to się prosi o FM13 lub analogiczne.

O właśnie ja na tych robiłem kolorek i smak spoko tylko piany nie miałem ale to chyba nie przez drożdże.

IMG_20220704_182756.jpg

1657217185021.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj/dziś w nocy piwo uwarzone. Użyłem S-04. Start fermentacji w Ok 19C. I szybko przenione do temp. Ok 11C. Fermentuje b.  ładnie. W tej temperaturze powinien chyba wyjść czysty profil. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc słuchajcie jak to jest z dolną fermentacją. Klasyka chcę uwarzyć lagera np w temp 10 stopni. Mam już przygotowaną brzeczkę schłodzoną do właśnie 10 stopni mam też przeprowadzoną rehydratację drożdży W34/70 ( 2 paczki) w temp 22 stopnie. I teraz rozumiem że do zrehydratyzowanych drożdży dodaję z 500ml brzeczki by je zrównać temperaturą brzeczki i zapobiec szoku termicznemu oraz takie zadać już do głównej brzeczki?

 

Czy to jest dobry proces?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Nutado napisał:

Użyłem S-04 [...] do temp. Ok 11C.

Te drożdże mają problem odfermentować piwo w normalnych warunkach jesli fermentacja jest nieprowadzona idealnie, a Ty im dajesz 11°C. Spodziewaj się przerwanej fermentacji i niedofermentowanego piwa. Nawet fermentis podaje widełki 15°C-24°C i nie bez powodu. To nie jest tak, że każde drożdże puścisz w temperaturze lagerowej i będziesz miał lagera. Dałbym radę uwierzyć że US-05 dadzą radę w 12-13°C, ale nic wielkiego w tych temperaturach po S-04 bym się nie spodziewał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Suchejroo napisał:

Dałbym radę uwierzyć że US-05 dadzą radę w 12-13°C, ale nic wielkiego w tych temperaturach po S-04 bym się nie spodziewał. 

Podobno minimalna temp ich pracy (S 04) to 12C. Ja mam teraz 12-13. Pod koniec burzliwej fermentacji przeniosę je na wyższą temp. żeby dofermentowały. 

Edytowane przez Nutado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.02.2023 o 11:37, Nutado napisał:

Podobno minimalna temp ich pracy (S 04) to 12C. Ja mam teraz 12-13. Pod koniec burzliwej fermentacji przeniosę je na wyższą temp. żeby dofermentowały. 

Podobno? Czyli masz informacje niepotwierdzone i dalej się tego stosujesz? Ja też z pamięci takich informacji nie biorę, ale moment zajęło sprawdzenie informacji np. sprzedawców. Teraz wszedłem na stronę Fermentisa, bo faktycznie może coś się zmieniło, lecz nie - Fermentis podaje idealne temperatury jako 18-26°C. Więc nie wiem skąd masz te 12°C. Na Twoim miejscu od razu bym szedł po fermentor i podniósł temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób w za niskiej temp. bo drożdże wyprodukują estry różnego typu najczęściej jabłko bo będą zestresowane. Wyjątkiem u mnie od tego jest piwo pszeniczne bawarskie które fermentuje w 16 st C - literatura fachowa tak zaleca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmierzyłem refraktometrem- spadło z początkowych 15 do 10, czyli jak wylicza jakiś kalkulator, rzeczywisty wynik to 5.71 BLG

Przy okazji sprawdziłem zapach - brak jakiegokolwiek nieprzyjemnego.  Fermentacja nadal trwa, już w większej temperaturze, chyba będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwa dni temu przelałem na cichą  i nadal ten sam poziom BLG, czyli przez 9 dni nic nie spadło, pomimo, że co2 było widać w brzeczce (mało, ale jednak). 

W zapachu i smaku OK - brak czegokolwiek nieprzyjemnego. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.