Skocz do zawartości

Russian Imperial Stout, jak stworzyć


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych piwowarów,
Chcę dołączyć do waszego zacnego grona a jako pierwszą poważniejszą próbę obrałem sobie Russian Imperial Stouta.
Liczyłbym na jakieś rady jak otrzymać stouta z prawdziwego zdarzenia tj. odpowiedni smak i stężenie (większość brewkitów podaje 4,5-5% a to definitywnie nie jest RIS).
Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 

Pytanie jakie masz do tej pory doswiadczenia? 

Ris to dość wymagający styl, w którym procentuje doświadczenie i znajomość sprzętu. 

Co do receptury to wystarczy spojrzeć w zakładkę receptury autorskie czy wiki gdzie można znaleźć uznane receptury, ale to tylko część sukcesu. 

Duże znacznie ma odpowiednią ilość zdorwych drożdży, porządne napowietrzenie, odpowiednie utrzymanie temperatury przez odpowiednią ilość czasu, itp

Jest to o tyle trudniejsze niż w przypadku lżejszego piwa, że na przykład temperatura może dość  gwałtownie ci wzrosnąć, a w przypadku mocnych piw ma to dość kiepskie skutki. 

Osobiście gdybym ponownie zaczynał to zaczął bym od lekkiego dry stouta i stopniowo przechodził na mocniejsze w momencie względnego panowania nad słabszymi. 

Pomiędzy dry stoutem a risem masz chociażby oatmeal stouta czy fesa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,  że większość z nas zaczynając chciała od razu robić RISy, DIPA, Barleywine'y i Portery Bałtyckie, najlepiej imperialne. Warto jednak zrobić najpierw kilka, kilkanaście warek, wtedy można próbować, godząc się na to,  że efekt może nie być idealny, ale będzie to doświadczenie. Do tego musisz mieć już odpowiedni sprzęt albo przynajmniej opanowane techniki kontroli fermentacji (zwłaszcza kontroli temperatury). Najlepiej celować w coś około 10-14 Plato, na drożdżach górnej fermentacji. Możesz zrobić Oatmeal Stouta na brytyjskich drożdżach, koło 14 ekstraktu. Jeśli nie przesadzisz z płatkami (warto je do tego stylu lekko podpiec w piekarniku). Mimo wszystko lepiej na początek wybrać coś łatwiejszego i krokami opanować proces. Porywając się na któregoś z mocarzy na początku nie tylko możesz się zniechęcić, ale też za dużo się nie nauczysz, bo to zbyt skomplikowany proces i piwo, żeby mieć szanse wyciągnąć sensowne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam że chłopaki mają rację. Jestem na początku nauki warzenia piwa i na drugą warkę wybrałem lagera. Już nie będę pisal szczegółów, jednak do lagera mu daleko?

 

Mimo to nie żałuję tej warki bo to jest dla mnie doświadczenie na przyszłość. Następne będą coraz lepsze?

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Łachim napisał:

Myślę,  że większość z nas zaczynając chciała od razu robić RISy, DIPA, Barleywine'y i Portery Bałtyckie, najlepiej imperialne. Warto jednak zrobić najpierw kilka, kilkanaście warek, wtedy można próbować, godząc się na to,  że efekt może nie być idealny, ale będzie to doświadczenie. Do tego musisz mieć już odpowiedni sprzęt albo przynajmniej opanowane techniki kontroli fermentacji (zwłaszcza kontroli temperatury). Najlepiej celować w coś około 10-14 Plato, na drożdżach górnej fermentacji. Możesz zrobić Oatmeal Stouta na brytyjskich drożdżach, koło 14 ekstraktu. Jeśli nie przesadzisz z płatkami (warto je do tego stylu lekko podpiec w piekarniku). Mimo wszystko lepiej na początek wybrać coś łatwiejszego i krokami opanować proces. Porywając się na któregoś z mocarzy na początku nie tylko możesz się zniechęcić, ale też za dużo się nie nauczysz, bo to zbyt skomplikowany proces i piwo, żeby mieć szanse wyciągnąć sensowne wnioski.

I musowo wymrażany i leżakowany w beczce po JD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza warka to było coś w stylu RIS-a.

I było to chyba najlepsze moje piwo jakie zrobiłem (w sumie było ich tylko 7).

Więc jak najbardziej można wystartować od razu z takim stylem.

 

Najważniejsze rady: analiza wielu przepisów, odpowiednie obliczenia, zachowanie właściwego procesu i "musi wyjść".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.