Skocz do zawartości

Książka - Sergiusz Piasecki - Zapiski oficera armii czerwonej


LewySierpowy

Rekomendowane odpowiedzi

Za Wikipedią - "Zapiski oficera Armii Czerwonej (od 17 września 1939 roku)[1] – powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1957 w Londynie nakładem wydawnictwa GRYF. Satyra ta opisuje pobyt oficera Armii Czerwonej Michaiła Zubowa na okupowanej przez Sowietów, a później Niemców Wileńszczyźnie, widziany jego oczami.

Pisanie powieści trwało od maja 1946. Książka odtworzona została przez autora z pamięci oraz notatek. O jej napisaniu Piasecki myślał już w 1940."

Dla mnie świetna i przerażająca książka - 1 raz sięgnąłem po nią w okolicy 2017r - teraz (2022) odświeżyłem sobie ze względu na sytuację w Europie. Polecam książkę jak i samego autora. Dostępna jest również w formie czytanej na yt.

Edytowane przez LewySierpowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piesecki był w istocie srogim herbatnikiem - szpieg, bandyta, genialny pisarz.

Wszystkie jego książki są świetne.

Polecam cała trylogię złodziejską. Namówił mnie do niej kiedyś jeden kolega z Ząbkowskiej w Warszawie. Spędził większość życia w więzieniu więc nie wszystkie sąsiadki go znały, bo "ja tu mieszkam dopiero od 15 lat, to z Grześkiem nie mieliśmy okazji się spotkać. Ale dużo o nim słyszałam".

Książka o czerwonoarmiście jest o tyle fenomenalna, że niewiele się zestarzała. Jak donoszą "znajomi" z frontu wojny w Ukrainie, zachowanie Rosjan przez ten wiek wcale się nie zmieniło. 

 

Książkę można znaleźć w postaci audiobooka w wykonaniu Henryka Bisty.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, słuchałem, byłem na przedstawieniu (najdłużej wystawiana sztuka w teatrze, już 30 lat i podobno zawsze sala pełna, co prawda kameralna na jakieś 50 osób, ale jednak). Sama książka niby groteska, ale z zestawieniem z obecnymi wydarzeniami pokazuje jak nie wiele się zmieniło w mentalności wiadomo czyjej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • LewySierpowy zmienił(a) tytuł na Książka - Sergiusz Piasecki - Zapiski oficera armii czerwonej

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.