Skocz do zawartości

Jakie drożdże do Lagera Wiedeńskiego - Ankieta?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam 3 opcje:

1. FM31 - Bawarska Dolina (gęstwa),

2. Fermentis Saflager S-23 (gęstwa),

3. MANGROVE JACK M76 BAVARIAN LAGER 1 saszetka 

 

Planuje robić klasycznego Wiedeńskiego Lagera z dekokcją i zastanawiam się nad rekomendacją drożdży. Fermentowanie w ~12C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, zasada napisał:

Ankiety to chyba tutaj nie można zrobić.

Ja poszedłbym w 1. Drożdże znam no i gęstwa. S-23 nie używałem nigdy ale jako, że gęstwa byłyby moim drugim wyborem. O suchych Mangrove nie pomyślanym w ogóle.

Przeczytałem to raz jeszcze i troche to rozumiem - że ważniejsze jest namnożenie (posiadanie rozhulanej gęstwy) niż sam szczep? Nie wiem czy w moim rozumieniu nie popełniam nadinterpretacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie stater (dwuetapowy?) albo taki prawilny po natlenieniu z butli i z mieszadła vs gęstwa (podobna objętość) - co będzie lepsze wg was?

Z innego forum sugerowali S23 do wiedeńskiego to angielskojęzyczne więc pewnie nie znają FM31. Tam S23 było polecane do wiedeńskiego a M76 do marcowego.

Jakieś przemyślenia?

Jakbym miał większy gar to bym walnął 20L i podzielił na dwie gęstwy (S23 i FM31) ale tym razem nie dam rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwuetapowy nie ma sensu przy FM, po prostu 2l i tyle(Właściwie każde dolniaki tak kręce). Czy ja wiem czy S23 takie super do wiedeńskiego, ja mam jakoś wrażenie, że one idealnie czyste nie są. Ok zostawiają spoko słodowosć etc, mimo to fanem nie będę. Z tym, ze saszeta to na maks 12-14l takiej 13BLG no może 14BLG. Ja bym dał FM31 mimo wszystko.
A jak będziesz chciał testować bierz chociaż raz Munich Lager, myślę, że się zakochasz doskonałe drożdże.
PS. Obecnie też mam lager wiedeński ale solidnie nachmielony Iungą i powiem, że geenialne połączenie...troszkę taka piwna tarta z zestem cytrusowym. Świetnie to gra, następnym razem zrobię podobne ale dodam z 1-2kg domowego wędzonego słodu jabłonią/wiśnią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to z innego forum:

That's great you have some S-23, it's a great yeast. Just be wise about choosing your style: S-23 is a pretty estery yeast as far as Lager yeasts go (no comparison to the Ale yeast ester levels though), so a German or Scandinavian Lager brewed with S-23 most likely will come out as a faulty one (hence the bad rap S-23 gets in the interwebs). S-23 is ideal not for German but for Austrian, Czech and Polish Lagers which are traditionally a bit more estery than German. Brew a Wiener, a Budweiser or a Zywiec with it (I'm not touching the subject of Porter Baltycki or Boehmisches Dunkles, as we're talking about light beers now). With those styles, you'll be spot on.

S23 - robiłem Light American Lagera w lodówce i ciemnego czeskiego lezaka tez w lodowce i były spoko - na mój ułomny smak/aromat.

 

13 godzin temu, Bolt napisał:

A jak będziesz chciał testować bierz chociaż raz Munich Lager, myślę, że się zakochasz doskonałe drożdże.

Mówimy tutaj o Wyeast? No - ciekawa opcja.

Chyba pocisne na tym FM31 bo już mam gęstwę a teraz chciałem dekokcję spróbować i zależy mi na w miarę neutralnych drożdżach.

 

13 godzin temu, Bolt napisał:

PS. Obecnie też mam lager wiedeński ale solidnie nachmielony Iungą i powiem, że geenialne połączenie...troszkę taka piwna tarta z zestem cytrusowym. Świetnie to gra, następnym razem zrobię podobne ale dodam z 1-2kg domowego wędzonego słodu jabłonią/wiśnią. 

Masz jakieś zapiski z tego? Chętnie bym zerknął. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Wyeast Mynich Lager. Polecam wybitne drożdże jeśli chodzi o zostawianie bazy słodowej. 
5kg Wiedeń

1kg Monach jasny 

Zacierany:

40 minut-65c

40minut-72c

Gotowany 65minut. 
Chmielenie:

25g iunga dodawana już do brzeczki. Zanim się zagotuje. 
25g-20minut

30g-10minut albo 5minut. 
Reszta z 200g paczki na hop stand. 25minut, zadane w 83stopniach. (Można mniej, nie chciało mi się odpalać pakowarki próżniowej na resztę chmielu :P)
Osobiście przerzuciłbym 50g na zimno.(tak wiem to daleko od lagera wiedeńskiego) 

Drożdże zadane w 9c do 12,3BLG stopniowo podniosłem do 14. Z czego do 12 relatywnie bardzo szybko. 
Po fermentacji do butelek, ja nisko nasycam maks na 1,8v i koniec. To ma być w miarę szybkie i chlalne piwo. I wyszło super, bardzo mi ten smak pasuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dziękuję bardzo za przepisik - może kiedyś wykorzystam. Na ten czas zrobię (albo spróbuję zrobić) coś bardziej klasycznego.

Nie znam też tego chmielu. Mam dostęp do dużych (darmowych) ilości Perle i Magnum i to daję na goryczkę i jestem zadowolony. Swoją drogą można gdzieś zgłosić do moderatorów forum, że chyba fajna byłaby opcja dodwania posta w formie ankiety? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bolt napisał:

Iunga jest chyba najlepszym chmielem goryczkowym jaki używałem. Do tego aromaty tez wnosi ciekawe. Zawsze mam od Piłata przynajmniej z 200-300g. Polecam sprawdzić. 

 

Skuszę się pewnie jak troche zjadę ze swoich potężnych zapasów szyszek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr Ba napisał:

Ja mam teraz czeskie tmave na s-23 nie wiem jak to wyjdzie. Piwa marcowe to zawsze cisnąłem na 34/70 i moim zdaniem szczep do tego idealny, nachmielenie Zateckim obowiązkowe w takich lagerach :)

Do słodowego piwa drożdże idealne to takie co pozbawiają piwa aspektu słodowego? Xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz czym jest ciężar dowodu w dyskusji? Doucz się...to Ty masz mi udowodnić że 34/70 są takie super. A nie są, każdy dobry piwowar zwraca uwagę, ze totalnie pozbawiają piwa słodowości. Robiłem na nich piwa, przy innych drożdżach są sałabiutkie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

A zresztą zróbmy zakład: proszę uwazyc lagera wiedeńskiego wg tej mojej receptury: i dać znać czy brakuje slodowosci

 

Zrobiłem kiedyś jako warkę-starter (10l) dla W34/70, pomimo tego ,że nie podobał mi się zasyp (za mały udział słodu podstawowego)
To piwo było słodkie, nie słodowe - ulep niestety :(

 

Większą słodowość dają drożdżę WLP 838 South German LAger nawet z prostym zasypem 75% pilsner, 25% vienna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iunga jest chyba najlepszym chmielem goryczkowym jaki używałem. Do tego aromaty tez wnosi ciekawe. Zawsze mam od Piłata przynajmniej z 200-300g. Polecam sprawdzić. 
Też ją stosuję jako podstawę goryczki w pilsach i uzupełniam innymi. I potwierdzam Munich lagery to rewelacyjne drożdże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, LewySierpowy napisał:

Oddałem głoś na Inne, mając na myśli WLP 838 South German Lager, które z tych, któe używałe, najbardziej uwydatniają słodowość.

Używałem obydwu szczepów od GM, Diamond LAber, W34/30  i coś z Wyeast (Bohemian Lager ?)
Na ten sezon fermentuję WLP 833 German Bock Lager i póki co pierwsze piwo, króre można już powoli spijać (Desitka) też wykazuje przyjemne słodowe akcenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.