Skocz do zawartości

Receptura English IPA - do dyskusji proporcje.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis wyciagniety z pobliskiego browaru. Mini browar w okolicy warzy kilka gatunkow ale, miedzyinnymi ten rodzaj IPA. Nachmielenie w tym piwie jest wykwintne. Przepis byl skarcany z wersji na 1600 litrow dlatego tak troche dziwne proporcje.

Przepis na 16 litrow:

 

Slody:

2,7 kg slod pale malt

0,25 kg slod pszeniczny

 

Chmielenie: (Niestety zaginely mi notki na jaka ilosc piwa maja byc te wartosci, wiec musimy to przedyskutowac)

goryczka: northern brewer 15g

aromat: aromat: 5g northern brewer, 7g chalenger, 7 g styrian goldings

Co istotne, aromat dodatc na ostatnie 5` i odstawic calosc na 40 minut przed rozpaczeciem chlodzenia.

Opcjonalnie mech irlandzki.

 

Zacieranie.

Jednotemperaturowe, Proporcje 3:1, Teperatura poczatkowa 68°C przez ok 90minut. Wysladzanie woda o temperaturze 75°C (w browarze przy ilosciach 1000 litrow latwiej zachowac stala temperature. Spokojnie w warunkach domowych mozna temperature podniesc o kilka stopni)

 

Nasycenie piwa CO2 jest niskie, jak to brytyjskie ale. W warunkach domowych uzyskuje podobny efekt uzywajac ok 60-70 g cukru do 23 litrow piwa. Zaznaczam, ze uzywam beczek. Nie wiem jak to wyglada w wypadku butelek.

W browarze uzywaja ogolnodostepnych w UK suchych drozdzy Danstar Nottingham. Oczywiscie efekty uzywania gestwy drozdzowej sa o niebo lepsze. Jednak drozdze jako leniwe organizmy, czym bardziej je sie przymusza do pracy tym gorsze efekty sie uzyskuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odswierze temat. Macie jakies sugestie? Z jakich slodow i chmieli byc powinno to piwo warzone? Jaka gestosc? powyzej 12Blg? Jaki stopien nachmielenia? Jak chmielic aromatycznie, bardzo mocno czy tylko srednio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odswierze temat. Macie jakies sugestie? Z jakich slodow i chmieli byc powinno to piwo warzone? Jaka gestosc? powyzej 12Blg? Jaki stopien nachmielenia? Jak chmielic aromatycznie, bardzo mocno czy tylko srednio?

To raczej Ty nam powinieneś to napisać, w końcu to wyspiarski styl. :cool:

Z mojego doświadczenia wynika, że styl, który mi się bardzo spodobał z opisu (bardzo mocno chmielony), bardzo mnie rozczarował komercyjnymi egzemplarzami, choć próbowałem tylko Old Empire oraz Twisted Thistle IPA. Kiedy go warzyłem, też porażka, choć to akurat wina cholernych siateczek do gotowania chmielu. To była warka 11. Chmielu było sporo 40g Marynki, 20g Challengera i 10g Fuggles. I co? I piwo jest jednym z najsłabiej chmielonych w BK. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dwa razy warzyłem IPA i również nie jestem zadowolony - może jest to kwestia -jak słusznie pisze kopyr - braku fajnych odpowiedników komercyjnych, choć ja skłaniam się do użytych receptur..

 

Może niech wypowie się ktoś kto w/w styl ma w małym palcu :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

 

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=677640&postcount=177

 

jest przepis na IPA pomysłu Mateusza Pająka. Zrobiłem je po tym jak dostało Grand Championa na pomorskim konkursie, wysłałem na konkurs pomorski i też dostało Grand Championa. Możesz je nazwać Grand Champion IPA :cool:

 

Słód - użyj najlepiej Maris Otter, chmiel goryczkowy lepiej użyć jakiś angielski - np. Challenger? Drożdże typu London Ale, pamiętaj, że to piwo musi głeboko odfermentować, żeby nie było mdłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie wiem jak oni to robia ,ale nachmielenie est wrecz cudowne, pachnie chmielem na odleglosc, a jednoczenie nie uzywaja ton chmielu do uzyskania tego efektu....

Chmielą na sucho i nie używają Safale S-04.

Spróbuj chmielenia na sucho i daj któreś z drożdży płynnych do stosowanych do IPA a efekt będzie murowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie wiem jak oni to robia ' date='ale nachmielenie est wrecz cudowne, pachnie chmielem na odleglosc, a jednoczenie nie uzywaja ton chmielu do uzyskania tego efektu....[/quote']

Chmielą na sucho i nie używają Safale S-04.

Spróbuj chmielenia na sucho i daj któreś z drożdży płynnych do stosowanych do IPA a efekt będzie murowany.

Piwo o ktorym pisalem z lokalnego browaru. Faktycznie nie uzywaja Safale S-04 tylko Danstar Nottingham i nie chmiela na zimno to na 100%. A mimo wszytsko aromat jest fenomenalny. Moze to wina mieszanki chmieli wsypanych tuz po wylaczeniu gotowania. Pozatym nie rozpoczynaja chlodzenia od razu tylko czekaja jakis czas zamin zaczna transfer i chlodzenie. Nastepnym razem jak wybiore sie do browaru bede musial sie dopytac :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym nie rozpoczynaja chlodzenia od razu tylko czekaja jakis czas zamin zaczna transfer i chlodzenie. Nastepnym razem jak wybiore sie do browaru bede musial sie dopytac :beer:

No właśnie, gdzieś czytałem że sposób chłodzenia też ma niebagatelne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mierzenia gestosci ,mam spore watpliwosci co do mojego sprzetu. Poprzedni Ballingometr oklamywal mnie przynajmniej na +1,5 Blg, ten obecnie uzywany chyba tez nie jest dokladny. Do tego wchodzi w gre niedokladnosci wynikajace z temperatury pomiaru. Tydzien temu zamowilem refraktometr, i mam nadzieje ,ze w koncu bede dokladnie wiedzial co uzyskalem po zacieraniu :(. Piwo nie wydaje sie slabo odfermentowane (kiedys mialem cala serie niskoodfermentowanych piw wiec mniej wiecej wiem jak smakuja), ale nastepnym razem jednak przedluze fermentacje burzliwa o 1-2 dni tak dla pewnosci. Tym razem chyba jednak sie pospieszylem bo temperatura fermtacji byla calkiem niska (15-16stC).Do tego zrezygnuje z chmielu Fuggles i dodam Goldings, ale czasy chmielenia zostawie takie jak w poprzednim przepisie. Tym razem jednak specyficzny aromat tego chmielu przykryl Challenger`a. No i chyba zmniejsze ilosc crystal malt w zasypie. Pozatym piwo rokuje bardzo dobrze. Jak zawsze cos by sie poprawilo nastepnym razem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem do notatek, moje IPA zeszło z 15 do 2 Blg! Ale ono miało dodatek cukru.

Patrząc po przepisach widzę, że dla IPA sugerują odfermentowanie 74%, a dla amerykańskiego IPA, które jest naprawdę wytrawne 81%.

A z dodatkowych wskazówek, faktycznie trzeba je szybko chłodzić, żeby złapać jak najwięcej aromatu chmielowego.

 

Ale jeżeli piwo wychodzi Ci dobre, to możesz olać teorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge spytac skad masz takie dokladne informacje na temat danych stylow jak stopien ofermentowania itd?

 

Co do danych podanych przezemnie tzn z 13 do 4 to ja w cale przekonany nie jestem czy te dwie wartosci sa poprawne. Odczytuje bardzo pobierznie, bo juz nie jeden raz nacialem sie na odczyty moim sprzetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge spytac skad masz takie dokladne informacje na temat danych stylow jak stopien ofermentowania itd?

Choćby z klasyfikacji BJCP. Masz gęstość brzeczki nastawnej i gęstość końcową, można sobie przeliczyć. Choć do końca nie będzie to wiarygodne, bo te wartości są zwykle podane w formie przedziałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie pomierzylem wszystkie wartosci co do piwa. Faktycznie odfermentowalo mi piwo pomiedzy 66% ,a 71% w zaleznosci jakim sprzetem mierzylem. Tak czy inaczej troche za malo.

 

Tak czy inaczej to tylko pokazuje jak malo dokladne szklane areometry sa. Przynajmniej te tanie. Dlatego czas zaczac sie wspierac refraktometrem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej to tylko pokazuje jak malo dokladne szklane areometry sa. Przynajmniej te tanie. Dlatego czas zaczac sie wspierac refraktometrem :D

Z refraktometrem też nie jest słodko, jest wiele okazji do popełnienia błędu. W sytuacjach wątpliwych wyciągam właśnie areometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

English IPA

 

Slody i dodatki nieslodowane:

4kg slodu pale ale

0,5kg slodu pszennego

400g cukru warzelniczego

 

Zacieranie jednotemperaturowo przez 90 minut w okolo 67st C.

 

chmiele:

40g chmiel challenger na caly czas chmielenia

20g goldings i 10g fuggles na 30 minut

20g golings na 15 minut

10g goldings na 5minut

 

Odstawienie calosci na 50 minut przed chlodzeniem. Drodze safale S-04.

OG okolo 1.052 (cos mi wychodzi slaba wydajnosc), mozna spodziewac sie troszke wiecej z takiego zasypu. Fermentuje w niskiej temperaturze zdziebko powyzej minimum czyli 16°C. Zobaczymy jakie FG wyjdzie, licze na to,ze odfermetuje mi calkiem mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to jest slod zytni to mi bardziej to pasuje do "RyePA" zytniej odnogi American IPA. Wszystko zalezy czy w smaku i zapachu jest uwydatniony typowy zytni charakter i jakimi chmielami i w jaki sposob bylo chmielone to piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99% jest to glukoza, ja kupilem to jako cukier do warzenia w sklepie za rogiem.

Glupoty pisze te cale tlumaczenie kompletnie zawirowalo mi slownictwo :beer:. Chodzi o taki dokladnie cukier : http://www.homebrewcentre.co.uk/product.asp?pID=1229&cID=56

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.